Liječeni ovisnici - povjerenje ili ne?

ukratko, zavisi od osobe do osobe.

generalno je vise onih kojima nikako ne treba verovati, ali ima i primera za drugacije. generalno je situacija ovakva:

oko 60% onih koji kazu da su se skinuli, lazu i i dalje koriste opijate.
od ostalih 40%:

30% je trenutno strejt, ali ce poceti nanovo

10% je zaista cisto.

prilicno mi je ovo poznato jer znam dosta narkomana (i JEDNOG jedinog zaista bivseg narkomana), prema tome, obazrivost je krajnje potrebna.

ipak treba pruziti priliku............
 
U svetu u kojem ima toliko normalnog sveta koji bi rado došao do posla ne vidim zašto bi rizikovao privatni preduzetnik da sakuplja narkomane po ulici.

Posao za narkomane trebalo bi da bude pre svega državna briga. Zatim, u njihovoj široj familiji verovatno postoji neko ko bi mogao da ih zaposli. Ako neće oni, zašto bi recimo ti? :confused:

Narkomani su spremni da maltretiraju do krvi najbliže zbog droge. Šta će ih sprečiti da te ovaj popale kad im zagusti?
 
Sve stoji, ipak kako znat da je čovjek u redu ako mu se nije pružila prilika. Od droge nitko nije zaštićen i može se dogoditi svakome. Znam ljude koji su se izliječili zauvjek, kako to objasniti društvu? Poslodavci imaju zato važnu ulogu u procesu resocijalizacije takvih osoba, kako bi društvo vidjelo da oni mogu raditi i brinuti se za svoj život i da nisu prijetnja okolini.:super:
 
U svetu u kojem ima toliko normalnog sveta koji bi rado došao do posla ne vidim zašto bi rizikovao privatni preduzetnik da sakuplja narkomane po ulici.

Posao za narkomane trebalo bi da bude pre svega državna briga. Zatim, u njihovoj široj familiji verovatno postoji neko ko bi mogao da ih zaposli. Ako neće oni, zašto bi recimo ti? :confused:

Narkomani su spremni da maltretiraju do krvi najbliže zbog droge. Šta će ih sprečiti da te ovaj popale kad im zagusti?

ovaj put se bas ne slazem. prilicno je stereotipno tako gledati na stvar. Prvo, bivsi ovisnici umeju da budu zaista bivsi.

Не, треба их пустити да умру од глади.

koga? bivse narkomane ili narkomane?
 
Licno mislim da nema potrebe rizikovati ako je neki odgovoran posao..i za manju laz kad oprostimo opet ce lazov slagati


evo, stvari stoje ovako:

jedan dobar prijatelj je opasno odlutao u heroinske vode svojevremeno. u jednom momentu e bilo kriticno, ali ga je tatica uzeo pod svoje, i sam se kuci izlecio (obzirom da sad bezi od svih poroka, izgleda da ga je drzao u spajzu). Posle toga je uspesno zavrsio fakultet, ne radi jos uvek nigde, ali realno sad mu se i moze jos uvek da planduje.

drugi prijatelj je u tinejdzerskim danima gutao sve i svasta. tablete, spid, trava bla bla. Sad radi u banci, i to vrlo odgovorno. Ponekad popije pivo-dva u gradu.

ali,...... primera za suprotno imam gomilu:

bivsa devojka mog druga se spandjala sa nekim narkosom i ekspresno za par meseci stigla od nevine devojcice do dop-*****.

neka klinka koju silom prilika zanm iz vidjenja takodje kao prvi slucaj, osim sto je "u poslu" napasirala i HPC.

A onih djanosa (svi na heroinu) sto zicaju po zeleznickim stanicama, postama i na drugim mestima, na gomile. I svi prodaju istu pricu, "brateeeee, cist sam vec mesec dana, skino sam se....." a onda posle mesec dana cujem da zive u kartonskoj kutiji ili nesto slicno.

Dakle, treba pravilno prosuditi, mada generalno heroinskim zavisnicima (i onima koji tvrde da su bivsi) ne treba verovati. Eventualno, da ako donesu napismeno iz higijenskog da nemaju heroina u krvi bar zadnjih pola godine. i tako na svakih pola godine.

Za one ostale vazi: smrt ce ih izleciti...... :confused:

Zaboravio sam:

Generalno ne bi poverovali koliko je tesko raspoznati zavisnike, pa postoji nista manja sansa da zaposlite nekog narkomana, a da i ne znate.

Obazrivost!!!
 
Не, треба их пустити да умру од глади.

Jednostavno mi je žao što postoje ovakva mišljenja. Znam da ona dolaze iz neznanja jer kada vas sustigne zlo zvano heroin onda mislite drugačije. Naglašavam da ima ljudi koji su se zauvjek riješili tog zla a droga je bolest kao i sva druga. Treba se liječiti. Ne razumjem zašto ne pružiti potporu tim ljudima. Ako si jednom pogrješio u životu zar je to kraj??? :dontunderstand:
 
Jednostavno mi je žao što postoje ovakva mišljenja. Znam da ona dolaze iz neznanja jer kada vas sustigne zlo zvano heroin onda mislite drugačije. Naglašavam da ima ljudi koji su se zauvjek riješili tog zla a droga je bolest kao i sva druga. Treba se liječiti. Ne razumjem zašto ne pružiti potporu tim ljudima. Ako si jednom pogrješio u životu zar je to kraj??? :dontunderstand:

Nije to bolest, nego izbor pojedinca. I to los izbor.
 
U pocetku bez ikakvog poverenja.Poverenje se stice.
Licno bih zaposlio samo bivseg sto imaju zenu i decu ako zna da radi ali bih ga jos brze otkacio na prve simptome ..............
Ostali neka krenu od teskih fizickih poslova....od dna pa neka napreduju.
Svidelo mi se da to treba da resi drzava posto je i ona kriva na prvom mestu.
 
U pocetku bez ikakvog poverenja.Poverenje se stice.
Licno bih zaposlio samo bivseg sto imaju zenu i decu ako zna da radi ali bih ga jos brze otkacio na prve simptome ..............
Ostali neka krenu od teskih fizickih poslova....od dna pa neka napreduju.
Svidelo mi se da to treba da resi drzava posto je i ona kriva na prvom mestu.

U redu je to da država pomaže. U Hrvatskoj država to i radi ali ako postoji stigmatizam u društvu onda neće biti rezultata. Evo portal koji se bavi problemom uključenja liječenih ovisnika u društvo, mislim da je hvale vrijedno: http://www.prilika.hr/
:D
 
ovaj put se bas ne slazem. prilicno je stereotipno tako gledati na stvar. Prvo, bivsi ovisnici umeju da budu zaista bivsi.
Ne razumjem zašto ne pružiti potporu tim ljudima. Ako si jednom pogrješio u životu zar je to kraj??? :dontunderstand:
Svako zasluzuje priliku da se zaposli.....kao sto je i njima pruzena druga prilika za zivot!!
Svako, naravno, zaslužuje priliku da započne normalan život. Normalno je i da pomažemo drugima koliko možemo. Jedino...
Rizik koji nosi narkoman jednostavno je suviše veliki. Ako ponovo počne po starom, videćeš kako ti se smanjuju zalihe robe, a skuplji alati nestaju jedan po jedan. Još ćeš imati sreće ako ti noću ne zađe u kuću sa čarapom na glavi. :sad2:
Ovo ne pričam napamet, već donekle iz ličnog iskustva. Doduše, nije bio narkoman, nego sveže puštena zatvorska ptičica. Uhvatim ga u krađi i najurim, a on me posle tuži da je kod mene radio bez zaštitnih sredstava pa sam mu tako naškodio zdravlju. :D
 
Svako, naravno, zaslužuje priliku da započne normalan život. Normalno je i da pomažemo drugima koliko možemo. Jedino...
Rizik koji nosi narkoman jednostavno je suviše veliki. Ako ponovo počne po starom, videćeš kako ti se smanjuju zalihe robe, a skuplji alati nestaju jedan po jedan. Još ćeš imati sreće ako ti noću ne zađe u kuću sa čarapom na glavi. :sad2:
Ovo ne pričam napamet, već donekle iz ličnog iskustva. Doduše, nije bio narkoman, nego sveže puštena zatvorska ptičica. Uhvatim ga u krađi i najurim, a on me posle tuži da je kod mene radio bez zaštitnih sredstava pa sam mu tako naškodio zdravlju. :D

Meni je prosle godine narkoman ukrao pijacni digitron na z. stanici. Ako je uspeo da dobije 100 kinti za njega. batine jos nije dobio jer me uspesno izbegava.
 
evo, stvari stoje ovako:

jedan dobar prijatelj je opasno odlutao u heroinske vode svojevremeno. u jednom momentu e bilo kriticno, ali ga je tatica uzeo pod svoje, i sam se kuci izlecio (obzirom da sad bezi od svih poroka, izgleda da ga je drzao u spajzu). Posle toga je uspesno zavrsio fakultet, ne radi jos uvek nigde, ali realno sad mu se i moze jos uvek da planduje.

drugi prijatelj je u tinejdzerskim danima gutao sve i svasta. tablete, spid, trava bla bla. Sad radi u banci, i to vrlo odgovorno. Ponekad popije pivo-dva u gradu.

ali,...... primera za suprotno imam gomilu:

bivsa devojka mog druga se spandjala sa nekim narkosom i ekspresno za par meseci stigla od nevine devojcice do dop-*****.

neka klinka koju silom prilika zanm iz vidjenja takodje kao prvi slucaj, osim sto je "u poslu" napasirala i HPC.

A onih djanosa (svi na heroinu) sto zicaju po zeleznickim stanicama, postama i na drugim mestima, na gomile. I svi prodaju istu pricu, "brateeeee, cist sam vec mesec dana, skino sam se....." a onda posle mesec dana cujem da zive u kartonskoj kutiji ili nesto slicno.

Dakle, treba pravilno prosuditi, mada generalno heroinskim zavisnicima (i onima koji tvrde da su bivsi) ne treba verovati. Eventualno, da ako donesu napismeno iz higijenskog da nemaju heroina u krvi bar zadnjih pola godine. i tako na svakih pola godine.

Za one ostale vazi: smrt ce ih izleciti...... :confused:

Zaboravio sam:

Generalno ne bi poverovali koliko je tesko raspoznati zavisnike, pa postoji nista manja sansa da zaposlite nekog narkomana, a da i ne znate.

Obazrivost!!!

:ok:To je fora sto ja ne mogu da se setim oko sebe tih pozitivnih slucajeva..2 ortaka od malih nogu su overila..1 od njih je bio u zatvoru oko 4 godine zbog sitnih kradja jer mu trebao novac za drogu..izasao i posle par meseci overi..tuga ziva da se temo ne opameti..njih par su oduvek prodavali sve i svasta bud zasto da bi nesto hitno zavrsili..sutra vec imaju kesh ali danas im je stani-pani..pozajmljivao sam im pare jer tad nisam imao pojma da se drogiraju..na jedvite jade su vracali..1 ortak koji je radio po klubovima je duvkao vutru i jednom mi ladno kaze da ce za novaka probati koku za dz..ja ono gledam u pod ne verujem sta mi prica..probao je i skinuo se izgleda na vreme..ali jako nervozan i nepouzdan..nista mu ne bih poverio
 
Meni je prosle godine narkoman ukrao pijacni digitron na z. stanici. Ako je uspeo da dobije 100 kinti za njega. batine jos nije dobio jer me uspesno izbegava.

Svako, naravno, zaslužuje priliku da započne normalan život. Normalno je i da pomažemo drugima koliko možemo. Jedino...
Rizik koji nosi narkoman jednostavno je suviše veliki. Ako ponovo počne po starom, videćeš kako ti se smanjuju zalihe robe, a skuplji alati nestaju jedan po jedan. Još ćeš imati sreće ako ti noću ne zađe u kuću sa čarapom na glavi. :sad2:
Ovo ne pričam napamet, već donekle iz ličnog iskustva. Doduše, nije bio narkoman, nego sveže puštena zatvorska ptičica. Uhvatim ga u krađi i najurim, a on me posle tuži da je kod mene radio bez zaštitnih sredstava pa sam mu tako naškodio zdravlju. :D

Kad ti čovjek dođe iskreno i ako je po preporuci (neke udruge ili centra za pomoć nakon liječenja), znači neko vrijeme je ok. Zar mene je to manji rizik nego kad zaposliš nekog kog uopće ne poznaješ. Takav može biti lijenčina, neradnik i naposlijetku lopov i lažov veči nego ovaj ex-ovisnik. Zar danas nije sve mačak u vreći. U ovom slučaju barem znaš o čemu je riječ. Radi se o sustavnom procesu pomoći i jednostavno nema druge nego pružiti ruku ohrabrenja. Inače zamislite sebe nakon takve životne epizode. Vratili ste se i svak vas izbjegava; obitelj, susjedi i nemožeš do posla nikako. Zašto se onda čudimo ako se vrate drogi. Društvo je važno a društvo smo ti i ja! :)
 
:ok:To je fora sto ja ne mogu da se setim oko sebe tih pozitivnih slucajeva..2 ortaka od malih nogu su overila..1 od njih je bio u zatvoru oko 4 godine zbog sitnih kradja jer mu trebao novac za drogu..izasao i posle par meseci overi..tuga ziva da se temo ne opameti..njih par su oduvek prodavali sve i svasta bud zasto da bi nesto hitno zavrsili..sutra vec imaju kesh ali danas im je stani-pani..pozajmljivao sam im pare jer tad nisam imao pojma da se drogiraju..na jedvite jade su vracali..1 ortak koji je radio po klubovima je duvkao vutru i jednom mi ladno kaze da ce za novaka probati koku za dz..ja ono gledam u pod ne verujem sta mi prica..probao je i skinuo se izgleda na vreme..ali jako nervozan i nepouzdan..nista mu ne bih poverio

Evo priča pobjednika koje govore da izlaz postoji; http://www.prilika.hr/price-pobjednika.php
 
Kad ti čovjek dođe iskreno i ako je po preporuci (neke udruge ili centra za pomoć nakon liječenja), znači neko vrijeme je ok. Zar mene je to manji rizik nego kad zaposliš nekog kog uopće ne poznaješ. Takav može biti lijenčina, neradnik i naposlijetku lopov i lažov veči nego ovaj ex-ovisnik. Zar danas nije sve mačak u vreći. U ovom slučaju barem znaš o čemu je riječ.:)
zanimljiva tema.
i zanimljiva teza...
ali.:)
poslodavac bira i on ima svoje kriterijume i svoj sud, pa i druge preporuke i ume valjda da izabere.
a kriterijum za izbor nije humanost, nego neki drugi kvaliteti; to može da bude samo nešto što će eventualno prevagnuti kada se čovek dvoumi. (evo ja sam humana, pa propadoh:mrgreen:)
e, sad, ako je velika verovatnoća da će čovek sebe ugroziti humanošću, to ide vrlo teško i razumljivo je da je tako - imaju ljudi već dovoljno svojih problema...
smatram i da postoje neki poslodavci koji bi po svojoj delatnosti i ciljevima trebalo da budu fleksibilniji kada je u pitanju zapošljavanje tih stigmatizovanih kategorije (nvo, humanitarne organizacije...) i radna mesta kod kojih je mali rizik nastanka štete.
na kraju, ne piše nikom na čelu da je bivši zavisnik...
 

Back
Top