Zabluda o trenerima

zvezdane staze

Početnik
Poruka
50
Evo ovako:
Na trecoj sam godini dif-a,imam radnog iskustva u fitnesu,znam koliko ne znam ali znam i sta znam i iz dosadasnjeg iskustva bih podelila svoje misljenje sa vama a ko nadje za shodno da se ukljuci i pita nesto ostale dobro dosao.

Prva podela trenera
1.Strucnjaci(dakle fakultetski obrazovani l)
2.Samouki (naucna literatura)
3.Samouki (magazini,internet)
4.Bivsi vezbac u teretani postao trener


Ova podela i nije toliko bitna koliko cinjenica da medju svima ima jako dobrih i mnogo losih trenera.i sta cemo sad?

Koji je vas kriterijum za biranje trenera?
 
Ja imam trenera plivanja. Kada sam pravila kasting, trazila sam da kandidati i kandidatkinje donesu svoj CV, naglasila sam im koje ce obaveze imati. Od 18 prijavljenih u uzi krug je uslo troje, jedna devojka i decko. Medjutim, ovaj trener je odabran, jer je znao da montira plastenika iznad mog bazena. Inace, prema ugovoru, on ne moze da stupa u vezu sa mnom, mada je on zaljubljen u mene.
 
Ja imam trenera plivanja. Kada sam pravila kasting, trazila sam da kandidati i kandidatkinje donesu svoj CV, naglasila sam im koje ce obaveze imati. Od 18 prijavljenih u uzi krug je uslo troje, jedna devojka i decko. Medjutim, ovaj trener je odabran, jer je znao da montira plastenika iznad mog bazena. Inace, prema ugovoru, on ne moze da stupa u vezu sa mnom, mada je on zaljubljen u mene.

koje boles' majko mila:evil::evil::roll::roll::roll:
 
Hm dobro pitanje za bas pocetnike koji ne bi mogli napraviti izbor..licno bih prvo iskljucio skolovane bez prakse..prednost bih dao nekom ko nije ogranicen na jednu ili par oblasti..kao na pr trener vaterpolista ili kosarkasa..vidi se to po izgledu i neobaveznom razgovoru..da se neko ne drzi striktno literarure vec da je otvoren za novo i da ga primenjuje..da napreduje to je bitno..da ne odbacuje predloge i pitanja vec da koriguje
 
Pitanje i jeste namenjeno pocetnicima koji ne mogu prepoznati kvalitet na prvu ruku.
Razgovarala sam sa nekim ljudima na tu temu i obicno kazu da biraju personalnog trenera na osnovu izgleda , ali se tu i dalje nadovezuju pitanja, cesto treneri koji ne vezbaju radi zdravlja vec estetike umeju biti podlozni suplementaciji cak i nedozvoljenoj pa sa totalnim pocetnikom rade kao sa dugogodisnjim vezbacem i ubedjuju vezbace da je to u redu, imamo i primere vrhunskih trenera koji prosto ne mogu da se bore protiv bande savremenih trenera i ne mogu objasniti funkciju vezbanja vezbacu dolazi tu do mnogo nesuglasica,a covekl koji nikada nije vezbao nikako ne moze znati ko je u pravu.
Zato sam zapocela ovu temu da iskusniji ovde iznesu svoj stav i pomognu ljudima u odabiru trenera.

Evo mog primera:
Radila sam u teretani sa devojkom koja je isla na aerobik i tako postala instruktor pilatesa ?! program joj je bio krajnje pogresan ali je imala oko 40 vezbaca! jer ti ljudi ne znaju sta je ispravno.
Personalni trener na power platey je i sam znao sta je sa tom masinom ali je i dalje zgrtao pare ilagao ljude ....
Drugi personalni trener je profesor fizickog vaspitanja koji zagovara suplementaciju i sve vrste hemije kao jedini nacin da se uspe
I cetvrta sam bila ja koja zagovara vezbanje radi zdravljja ,umereno i postepeno.
Eto cetiri coveka na jednom mestu.
Hocu samo da sumiramo misljenja o nacinu sprovodjenja trenaznog procesa za pocetnike,sta je za njih dobro i kako da prepoznaju dobro,sigurna sam da ovde ima puno iskusnih koji zele da pomognu pocetnicima.....,
 
Hm dobro pitanje za bas pocetnike koji ne bi mogli napraviti izbor..licno bih prvo iskljucio skolovane bez prakse..prednost bih dao nekom ko nije ogranicen na jednu ili par oblasti..kao na pr trener vaterpolista ili kosarkasa..vidi se to po izgledu i neobaveznom razgovoru..da se neko ne drzi striktno literarure vec da je otvoren za novo i da ga primenjuje..da napreduje to je bitno..da ne odbacuje predloge i pitanja vec da koriguje



Znaci iskljucujemo skolovane bez prakse,mislis da manje znaju od nekoga ko je postao trener jer je dugogodisnji vezbac ili nesto drugo?
Zanimljiva eliminacija . :)
 
Znaci iskljucujemo skolovane bez prakse,mislis da manje znaju od nekoga ko je postao trener jer je dugogodisnji vezbac ili nesto drugo?
Zanimljiva eliminacija . :)

Pa upravo to mislim..ali opet ima jako puno onih koji vole da pametuju kako je samo njihov nacin ispravan..najlakse je drzati se literature..licno volim da nadogradim neku vezbu da je olaksam ili otezam po potrebi..da ne bude dosadno raditi
 
Naravno slazem se ....mislim da bi za pocetnika bile bitne sledece stvari:
Trener treba da:
1.istestira vezbaca(snaga ,izdrzljivost gipkost)
2.premeri ga
3.izmeri na biometrijskoj impedanci
4.upozna vezbaca sa tokom trenaznog procesa i detaljno mu objasni zasto,sta i kako ce raditi....

za pocetak to moze biti dobar prolaz jednog trenera, gomila je trenera koji pitaju vezbaca sta zeli a onda kazu ``moze,moze, ajde sad benc sa ...otprilike 30kg,pa onda malo traka otprilike pola sata...``
slazes li se?
 
:ok:tako je..treba biti flexibilan..ako je individualni trening mora objasniti da ako se rade trbusnjaci da se trebaju raditi isto toliko donja ledja..jer obicno zepusteni dolaze s zeljama da skinu stomak ili zadnjicu i misle da to moze tek tako samo taj deo:lol:
 
pa naravno......isto kao i jedna od neoprostivih gresaka trenera i vezbaca .....izostavljanje istezanja , kao i kardio programa u procesu vezbanja.....mislite li da je trener koji zagovara teoriju kardio trenazera kao besmislenu pravi u izboru? takvih je mnogo....poznajem mnogo bodi bildera koji u zivotu nisu stali na neki kardio trenazer,mislim da je to velika greska,a niko na to ne obraca paznju....
 
Ovo je veoma dobro pitanje... Amatera i nadri-trenera ima u svakoj oblasti vežbanja i usavršavanja.
Ali postoji još nešto: čak i vrlo dobro obučen instruktor ne mora da 'godi' svakome, zar ne?! Često se suočavamo s činjenicom da dan sneki instruktori prosto inspirišu, a neki ne. Kao da je i ovde na delu neka potreba za posebnom 'talasnom dužinom'.
 
Pa dobro i ja sam amater al ne vrsim prisilu da me neko poslusa..pokazem..oseti se opterecenje pa ako oce nek nastavi ako nece nikom nista..ne mislim da je presudna inspiracija..moze i strog stav nastavnika fizickog biti a opet se mora ispostovati iako deci tesko pada
 
Evo ovako:
Na trecoj sam godini dif-a,imam radnog iskustva u fitnesu,znam koliko ne znam ali znam i sta znam i iz dosadasnjeg iskustva bih podelila svoje misljenje sa vama a ko nadje za shodno da se ukljuci i pita nesto ostale dobro dosao.

Prva podela trenera
1.Strucnjaci(dakle fakultetski obrazovani l)
2.Samouki (naucna literatura)
3.Samouki (magazini,internet)
4.Bivsi vezbac u teretani postao trener


Ova podela i nije toliko bitna koliko cinjenica da medju svima ima jako dobrih i mnogo losih trenera.i sta cemo sad?

Koji je vas kriterijum za biranje trenera?
Da krenemo redom.prvo tvoje akcetovanje kako si na trecoj godini dif-a je odmah u nastavku pokazalo tvoju pristrasnost u kategorizaciji,a to pod br.1 strucnjaci(fakultetski obrazovani),zasta su oni strucnjaci,osim da bace loptu deci u skoli i pokazu im neke osnovne elemente koje su mogli i sami da nauce?Koliko vidim tvoj akcenat je na teretani,pa evo lepo ti nama kazi sta si na dif-u za 3 godine naucila i Bodybuildingu,fintesu,bodyfitnesu...i slicnim disciplinama.Ali pazi ISKLJUCIVO na dif-u iz nastave sta si naucila ne iz tvog radnog iskustva?Ja sam ubedjen da nista.
Ja bih stavio 5.kategoriju a to je bivsi takmicar postao trener i to je kao i u ostalim sportovima najcenjenija i najtrazenija kategorija,oni koji imaju znanje steceno kroz iskustvo u tom sportu ovde konkretno u Bodybuildingu i slicnim disciplinama,jer fitness je samo blaza forma i bez upotrebe steroida,sa manjom misicnom masom
 
Mnogo kompleksna oblast i pitanje...
Za pochetak, vezbach koji zeli da angazuje trenera, treba prvo da odluchi koji su njegovi ciljevi i potrebe! Da li je to neki kosharkash koji zeli da se fizichki spremi za predstojecu sezonu, pa sad tu, da li on zeli da poboljsha odraz, ili startnost, ili izdrzljivost...
Pa onda sasvim suprotno...da li je to neki mozda malo napredniji vezbach koji ima zelju da se oproba u BB, pa trazi trenera da ga spremi za to...
U svakom sluchaju, moje mishljenje je da bi trenera trebalo odabrati prema potrebama, koji ima praktichnog iskustva u oblasti (znachi da se time bavio kao vezbach) i da ima trenerskog iskustva (da je vec spremao/trenirao nekoga), da ima kvalitetno znanje i praksu i iz josh nekih oblasti veoma bitnih za svaki sport (kao shto su ishrana, suplementacija (nije suprelemtacija uvek losha... ljudi su puni predrasuda...), odmor, da ima razumevanja za pochetnike...itd).
 
@Georgjune
Skolovani bez prakse? Malo mi je to nelogicno? I ti skolovani tokom svoje edukacije sticu prakticna
iskustva, ne samo teorijska?
Ili bi pak odabrao neskolovane sa praksom? Ili neskolovane koji su stekli praksu, a sad kakva je ta praksa
to je veliko pitanje?

@Zvezdane staze
Koliko vidim pitanje je usmereno, na fizicku pripremu, bilo da je za rekreativce ili profesionalce.
Sto se tice devojke koja se bavila aerobikom i kasnije postala instruktor pilatesa. Prvo, to je njeno samozvanje
instruktorom, osim ako nije isla na neku edukaciju negde. Kao kad bi ti skocila iz aviona, i nazvala sebe
instruktorom padobranstva, a da veze s time nemas. Samo se u drugom, posledice vide odmah (sky isn't limit, but
the ground is), dok se u prvom posledice vide kasnije, i najcesce su prikrivene takozvanim "sumovima", odnosno
instruktori svoje lose rezultate objasnjavaju vezbacima, tako "sto nisu bili redovni, nisu dovoljno spavali,
adekvatno hranili" itd. (sto naravno sve moze biti uzrok, tako da je u ovom slucaju lako svaliti krivicu na
"nekog drugog"). Osim toga, vrsen je veliki broj istrazivanja kod ezan za izbor instruktora za grupno vodjene
programe, i uvek se ljudi odluce za trenere koji imaju lepo izvajano telo. Tako da pretpostavljam da je to slucaj
i sa doticnom devojkom, ili gresim? Sa druge strane je tacno, da ti samozvani instruktori, ili kursadzije,
lupetaju takve gluposti, i da im treninzi u najmanju ruku nemaju veze s mozgom. Ali ovde je pitanje vezano
potrosace? Da li kupis mleko u prodavnici u nekoj nabubreloj i nikakvpoj ambalazi, ili u urednom tetrapaku?
A u oba slucaja je unutra navodno mleko. Iskreno i ja da sam zensko i krenem na aerobik, vise bih voleo da me
trenira devojka koja je lepo gradjena, nego neka debela koja je eto na difu (ne mislim sada na tebe, bez uvrede
nego plastifikujem primere) a svoje znanje ne ume da primeni na sebi.
Sto se tie trenera i power plate-a, pametan covek, imao cilj da zaradi lovu i u tome uspeo, ja ne radim tako, jer
je takva prica kratkog daha, ali si i na DIF-u imala jednog od profana koji je stalno propagirao tu spravu,
jednostavno njegov nacin rada i to je to. Ti ako ne vidis rezultate, zasto i dalje ides kod istog
trenera i koristis istu spravu, meni to nije jasno (ne mislim na tebe, nego na vezbace, ako su onnbi zadovoljni
to je dovoljno)?
Profesor fizickog, edukovaniji od tebe, ti od trece godine do kraja fakulteta imas jos betona i betona,
tako da ne vidim razlog da ga povlacis kroz kontekst kao nekog nastavnicica a sebe kao velikog difovca,
ako me razumes. Jednostavno ima ljudi koji zele brz napredak, hemiju, sa time se osecaju mocno i jako.
Kazes da zagovaras zdrav zivot? Da li si sigurna u to... ili je tvoj nacin rada jos jedna od zabluda, koje
se u svakoj naucnoj grani javljaju svakodnevno?

@drvce
Mislim da je to cesto presudno kod danasnjih vezbaca, i dosta se slazem sa tobom. Ni ja ne bih isao da vezbam
kod nekoga ko ce da me nervira i dovodi do ludila, ali naravno hocu i da ima znanje, jer ne placam druzenje vec
napredak u fizickim mogucnostima mog tela.

@Cobi63
U potpunosti se slazem sa tvojom rvom recenicom! U danasnjoj praksi je to skoro 100% prisutno da profesori
fizickog vaspitanja samo bace loptu ucenicima. Medjutim tu nisu krivi samo profani, zakonom se regulise
i sve vise ukida svedska gimnastika (i gimnastika uopste) koja je iz ne znam kojih razloga sinonim za
prisiljavanje i silovanjem tela, a tezi se ka "drusteveno humanistickim" oblicima vezbanja, odnosno trckaranja
sa loptom, tako da danasnja deca u skolama nisu radila ni kolut ni povaljku... a necem manje elementarnom
(ne mogu reci slozenijem) nema ni govora!
Medjutim sa ostatkom tvog posta se nikako ne bih slozio (ako je u pitanju neki sport sa loptom, npr. kosarka,
fudbal... onda da, odabrao bih coveka koji ima iskustvo i moze prakticno da mi pokaze vestinu npr. zongliranja),
ali da me trenira bivsi takmicar koji neobrazovan po tom pitanju, pa to nema sanse! Prvo, trening bez anabolika
se u potpunosti razlikuje od treninga tokom primene istih, sto odmah smanjuje iskutvo doticnog, i spusta ga
na nekog bez iskustva i neobrazovanog. Drugo, primena hormona na kasicicu, i time navodno sticano iskustvo je
vrhunac gluposti, u sportskoj masineriji citava ekipa pokusava da drogira sportistu na adekvatan nacin, dok ovde
imamo pametnog bildera koji sve procenjuje sacometrijskom metodom. Pa ne sumnjam ni da bi u treningu sa mnom
bolje postupao nego sacometrijski! Osim toga, fitnes nije laza forma i bez uporebe steroida, fitnes pretstavlja
sve sto je vezano za kretanje tela :),, svaki oblik vezbanja.
Osim toga uspeh doticnog je usrokovan ko zna kojim sumovima! Tako da njegovo iskustvo ne mora uopste biti
uspesno na meni, ili ostalim vezbacima!
Mislim da je fizicka priprema jako kompleksa, i nikako ne bih dao nadrilekaru da mi operise srce!

Toliko od mene :)
 
Heheheheh,super,prvo da odgovorimna onu prozivku da favorizujem strucnjake :) Samo sam klasicnom hijerarhijom navela padajucim sistemom logican redosled ,a i dalje stojim iza toga da ima i te kako izvrsnih strucnjaka koji pored fakulteta nisu prosli.
Ali i pored toga stojim iza reci da ne moze svako ko pozeli da procita 100 strana o fitnesu i postane fitnes instruktor,odnosno da druge savetuje recenicama iz xfitnesa i lepote i zdravlja.
Slazem se da izgled i te kako treba da bude pokazatelj dobrog trenera,ako je trener debeo pogotovo u grupno vodjenim treninzima gde je on stalni ucesnik treninga koji sprovodi ,onda je prica jasna.
Neko je pitao sta sam na difu naucila ? Pa bilo bi glupo studirati tri godine i izaci ko mamlaz ,ponavljam naucila sam mnoooooogo i prakticnog i teorijskog(mada je to nerazdvojivo) ali tek sam tada shvatila da ne znam jos mnogoooooo,i da nikada necu znati sve verovatno,a onda dodje covek koji je procitao dva teksta o opterecenju i dva o ishrani i naravno da misli da je car nauke,njemu je sve jasno :))
Prosto celu ovu pricu nisam potegla zbog sebe,za mene ima mesta ne bojim se,vec zbog vezbaca,po meni je dosta obmanjivanja i otimanja para,valjda ovo treba da je struka kojom ce se ljudi baviti zarad viseg cilja lepote i zdravlja,i da treba da postoji ostra selekcija pri zaposljavanju ,samo to ,a ostale ucesnike u razgovoru bih zamolila da daju svoja iskustva i savete ljudima koji zele da pocnu da vezbaju a ne znaju nista o tome.
Dakle,iskustva i konkretne savete,kako da ljudi prepoznaju coveka koji nesto zna i ume,ako se uz celu ovu pricu slaze ``sta ?snasao se covek otima pare na power platey`` onda ode mast u propast.
 
@Georgjune
Skolovani bez prakse? Malo mi je to nelogicno? I ti skolovani tokom svoje edukacije sticu prakticna
iskustva, ne samo teorijska?
Ili bi pak odabrao neskolovane sa praksom? Ili neskolovane koji su stekli praksu, a sad kakva je ta praksa
to je veliko pitanje?

Naravno da je logicno ispiti na difu se polazu tako sto odslusas teoriju i u zavisnosti od onoga za sta si se specijalizovao otplivas 2 duzine..malo ronis i eto ga ispit..gde je tu praksa:lol:ja samo rekoh u par navrata sta vise cenim jer se obicno ispostavi da ti uceni nemaju nista svoje samo iz strucne literature serviraju..svako moze kupiti te knjige..nek on meni pokaze vezbe novijeg datuma koje nigde nisam video..ja cu ih probati i videti dal ima efekta i to je dovoljno;)
 
Naravno da je logicno ispiti na difu se polazu tako sto odslusas teoriju i u zavisnosti od onoga za sta si se specijalizovao otplivas 2 duzine..malo ronis i eto ga ispit..gde je tu praksa:lol:ja samo rekoh u par navrata sta vise cenim jer se obicno ispostavi da ti uceni nemaju nista svoje samo iz strucne literature serviraju..svako moze kupiti te knjige..nek on meni pokaze vezbe novijeg datuma koje nigde nisam video..ja cu ih probati i videti dal ima efekta i to je dovoljno;)

A mene interesuje gde si cuo tu informaciju o ispitu na difu? :D
Kada bih pocela da ti objasnjavam tehniku trcanja verovatno bi shvatio kao i ja da ne znas cak ni da trcis a ne nesto vise,tako da polako sa optuzbama na racun prakse i teorije na difu jer je mnogo slozenije nego sto zamisljas.Drugo vezbu koju nisi nigde video mozes i sam da smislis uz minimalno poznavanje anatomije samo ti je potrebna masta.Tako da masti na volju.A kad masta proradi onda treba iskoristiti znanje u smislu doziranja obima ,intenziteta,periodizacije i ostalog jer ti parametri daju rezultate a ne vezba.
 
Ali ja bas zelim da se postavim kao pocetnik koji ne zna nista i bez maste ocekujem od licnog trenera praksu ne teoriju koju svako zna..mene je naucio da plivam pravilno i dobro covek koji nema veze s plivanjem..i iz te prve ruke sam cuo da se jako lako polazu ispiti na difu;)on je tamo cisto iz razloga da ima validan papir koji ce mu lakse obezbediti posao a mnogo pre toga je praksu savladao i po njemu se vidi da zna o cemu prica
 
hahahah pa i moja drugarica daje lako ispite na Pravnom jer to voli i uci i ja lako dajem ispite na difu iz isto razloga a znam ljude koji obnavljaju godinu 100 puta bas zbog tog plivanja,i kakve veze sad ima dif i polaganje ispita sa bilo cime,ja sam na samom pocetku rekla da uvek ima strucnjaka i sa jedne i sa druge strane to niko ne moze da ospori,ali prva ja imam lose iskustvo :mene je trenirao covek bivsi veslac,nije prosao pored knjige trenirao me na osnovu svojih iskustava,ja sad imam veslacka kolena i ne smem vise da sednem u camac,to je bilo pre pet- sest godina a on covek prosle godine upise dif i prilazi mi i kaze`` izvini ali ja pojma nisam imao da je to u stvari tako i tako...``
Pa cekaj malo druze....eto primer coveka koji nije znao STA,KAKO ,KOLIKO I ZASTO se nesto radi,nego udri mile i ja sam tako radio
 

Back
Top