Gnostičko i institucionalizovano hrišćanstvo

gost 102443

Buduća legenda
Poruka
31.186
Kanonska Jevanđelja kažu da je dovoljno verovati u simboliku, smrt i fizičko vaskrsenje Hristovo, i da ćemo biti spaseni, i ući u carstvo Božije, jer ne postoji ništa drugo što možemo da uradimo da bi se spasili, iako je sam Hrist rekao, u kanonskim Jevanđeljima, da treba biti dobar, davati milostinju, oblačiti i hraniti siromašne, i ljubiti neprijatelje svoje i svoga bližnjeg kao samog sebe.
U apokrifnim, gnostičkim Jevanđeljima kaže se, međutim, da carstvo Božije neće doći ako ga čekamo i ne radimo ništa, i govorimo "evo ga ovde ili eno ga tamo", odnosno ako pratimo razne lažne proroke i tumačenja data kao dogme, već da moramo da se trudimo da doživimo duhovno vaskrsenje u ovom životu, jer samo ako poprimimo već sad osobine carstva Božijeg, možemo da uđemo u isto.
Dakle, koji je put primereniji čoveku?
 
Kanonska Jevanđelja kažu da je dovoljno verovati u simboliku, smrt i fizičko vaskrsenje Hristovo, i da ćemo biti spaseni, i ući u carstvo Božije, jer ne postoji ništa drugo što možemo da uradimo da bi se spasili, iako je sam Hrist rekao, u kanonskim Jevanđeljima, da treba biti dobar, davati milostinju, oblačiti i hraniti siromašne, i ljubiti neprijatelje svoje i svoga bližnjeg kao samog sebe.
U apokrifnim, gnostičkim Jevanđeljima kaže se, međutim, da carstvo Božije neće doći ako ga čekamo i ne radimo ništa, i govorimo "evo ga ovde ili eno ga tamo", odnosno ako pratimo razne lažne proroke i tumačenja data kao dogme, već da moramo da se trudimo da doživimo duhovno vaskrsenje u ovom životu, jer samo ako poprimimo već sad osobine carstva Božijeg, možemo da uđemo u isto.
Dakle, koji je put primereniji čoveku?
Зашто ти овде видиш два пута?

Аха.. зато што ти је
''biti dobar, davati milostinju, oblačiti i hraniti siromašne, i ljubiti neprijatelje svoje i svoga bližnjeg kao samog sebe.'' = чекати и не радити ништа....

Еее.. па имаш проблем...:lol:
Могао би да кренеш да ''не радиш ништа'' и видиш колико је то заправо тешко.
Ако не одустанеш, можда и доживиш ''duhovno vaskrsenje u ovom životu''.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Зашто ти овде видиш два пута?

Аха.. зато што ти је
''biti dobar, davati milostinju, oblačiti i hraniti siromašne, i ljubiti neprijatelje svoje i svoga bližnjeg kao samog sebe.'' = чекати и не радити ништа....

Еее.. па имаш проблем...:lol:
Могао би да кренеш да ''не радиш ништа'' и видиш колико је то заправо тешко.
Ако не одустанеш, можда и доживиш ''duhovno vaskrsenje u ovom životu''.

Nađi nekog da ti objasni kako se stvari vade iz konteksta, ovo što si ti pokušao je krajnje naivno.Jer, rekao sam da:

Kanonska Jevanđelja kažu da je dovoljno verovati u simboliku, smrt i fizičko vaskrsenje Hristovo, i da ćemo biti spaseni, i ući u carstvo Božije, jer ne postoji ništa drugo što možemo da uradimo da bi se spasili, iako je sam Hrist rekao, u kanonskim Jevanđeljima, da treba biti dobar, davati milostinju, oblačiti i hraniti siromašne, i ljubiti neprijatelje svoje i svoga bližnjeg kao samog sebe.
 
Kanonska Jevanđelja kažu da je dovoljno verovati u simboliku, smrt i fizičko vaskrsenje Hristovo, i da ćemo biti spaseni, i ući u carstvo Božije, jer ne postoji ništa drugo što možemo da uradimo da bi se spasili, iako je sam Hrist rekao, u kanonskim Jevanđeljima, da treba biti dobar, davati milostinju, oblačiti i hraniti siromašne, i ljubiti neprijatelje svoje i svoga bližnjeg kao samog sebe.
U apokrifnim, gnostičkim Jevanđeljima kaže se, međutim, da carstvo Božije neće doći ako ga čekamo i ne radimo ništa, i govorimo "evo ga ovde ili eno ga tamo", odnosno ako pratimo razne lažne proroke i tumačenja data kao dogme, već da moramo da se trudimo da doživimo duhovno vaskrsenje u ovom životu, jer samo ako poprimimo već sad osobine carstva Božijeg, možemo da uđemo u isto.
Dakle, koji je put primereniji čoveku?

Oba. Kad kako. Nema "recepta" za sve.
 
Evo malo iz evanđelja kanonskog nanovnog rođenja kao što neki zagovaraju u jednim od te dvije opcije.


Isus mu reče: "Zaista, zaista, kažem ti: ako se tko ponovo ne rodi, ne može vidjeti kraljevstva Božjega." 4 Nikodem ga upita: "Kako se može čovjek ponovo roditi, kad je već star. Može li po drugi put ući u utrobu majke svoje i opet se roditi?"
5 Isus odgovori: "Zaista, zaista kažem ti: ako se tko ponovo ne rodi od vode i Duha, ne može ući u kraljevstvo Božje.
6 Ono što je rođeno od tijela, tijelo je; a što je rođeno od Duha, duh je.
7 Ne čudi se, što ti rekoh: "Morate se ponovo roditi.
8 Vjetar puše, gdje hoće; čuješ šum njegov, ali ne znaš, odakle dolazi i kamo ide. Tako je kod svakoga, koji je rođen od Duha."
Nikodem upita: "Kako može to biti?"
10 Isus mu odgovori: "Ti si učitelj u Izraelu i to ne razumiješ?
11 Zaista, zaista, kažem ti: mi govorimo, što znamo, i mi svjedočimo, što vidjesmo; ali vi ne primate svjedočanstva našega.
12 Ako ne vjerujete, kad vam govorim o zemaljskim stvarima, kako ćete vjerovati, kad vam govorim o nebeskim?
ev po Ivanu 3
 
U apokrifnim, gnostičkim Jevanđeljima kaže se, međutim, da carstvo Božije neće doći ako ga čekamo i ne radimo ništa, i govorimo "evo ga ovde ili eno ga tamo", odnosno ako pratimo razne lažne proroke i tumačenja data kao dogme, već da moramo da se trudimo da doživimo duhovno vaskrsenje u ovom životu, jer samo ako poprimimo već sad osobine carstva Božijeg, možemo da uđemo u isto.
Ово се каже у званично признатим јеванђељима.
 
Davanje milostinje, pomaganje bolesnim itd. su PLODOVI nanovo-rođenog čovečijeg duha.
Kako da vam to objasnim????:think:
Krava daje mleko zato što se otelila, ali to što krava daje mleko ne znači da će se oteliti.
Prvo tvoja duša mora da se nanovo rodi iz grehovne smrti, pa kad se oslobodila ona peva i raduje se i čini dobro svojim bližnjim iz čiste radosti.
Ako radiš kontra, ti si trgovac i ne prima ti se. To je ono:"Ajde da ja pomognem nekoliko siromaha, pa će bog da me spasi. Ajde da stavim to na papir. plata 20.000, od toga odvojim 2000 za sirotinju, ostalih 18.000 propijem i Bog će me spasti!" Takva računica ne prolazi kod Boga, jer nije plod nanovo-rođene duše, nego je plod kalkulacije.
Ne varajte se Bog se ne da ružiti. (Galatima 6:7):super:
 

Back
Top