totalno drukciji od drugih.

gost 114587

Elita
Poruka
23.661
ne znam da li ima oavkva tema, ako ima sorry.
zanima me vas stav prema ljudima koji su - drugaciji. prema hendikepiranima, prema romima, prema ljudima koji pripadaju drugim religijama, prema ljudima druge boje koze, prema svima onima koji nekako odskacu od okoline na bilo koji nacin.
da li pred decom izgovarate rec "ciganstura", "copavi", "slepac", "crnja", "zutac", "balija", "bula", "ustasa", "droca", "kopile" uz ime neke osobe koju poznajete? da li je to uopste vas recnik? koliko ste tolerantni?
 
Sigurno nemam pogrdne nazive sa hendikepirane osobe

Crnja takodje ne izgovaram, ali chamuga vec da:) kako drugacije da se izrazim kada crnac promasi zakucavanje? :P
ustasa, izleti mi. kako drugacije da se izrazim kada vidim Mesica?

naravno, ne rped decom
Ali u drustvu da
balija, ustasa, turcin, chamuga....koristim te izraze
 
ne znam da li ima oavkva tema, ako ima sorry.
zanima me vas stav prema ljudima koji su - drugaciji. prema hendikepiranima, prema romima, prema ljudima koji pripadaju drugim religijama, prema ljudima druge boje koze, prema svima onima koji nekako odskacu od okoline na bilo koji nacin.
da li pred decom izgovarate rec "ciganstura", "copavi", "slepac", "crnja", "zutac", "balija", "bula", "ustasa", "droca", "kopile" uz ime neke osobe koju poznajete? da li je to uopste vas recnik? koliko ste tolerantni?


Pa za mene su oni drugačiji i tako ih gledam i doživljavam .... sad neke simpatišem, neke ne ....

cigane npr ne volim nikako i reč ciganštura mi se često podkrade.

muslimani za mene samo postoje - ali to je to .... ne družim se sa njima i nemamo nikakvih dodirnih tačaka.... bula - da reč koju upotrebim kad hoću da kažem da je neka žena muslimanka.


hendikepiranih osoba mi je žao, i nikada se ne čak ni ne zezam na njihov račun.... oni nisu krivi što su takvi i nisu zaslužili da se neko prema njima loše ophodi.

TO je to .... ovi ostali ...crnci, katolici, kinezi .... drugačiji - ali prihvatljivi.
 
Propušteni su ******, lezbejke, šiptari, itd,itd. Sve što ne poznajemo, nemamo kontakta ili se plašimo naših reakcija bolje je oterati što dalje. Da, poznajem i hrvate i rome i katolike i hendikepirane i muslimane neki od njih su mi jako dobri prijatelji, neki su mi trebali biti kumovi, neki i rođaci. Upoznala sam i neke homoseksualce i imali smo veoma interesantne razgovore potpuno van njihovog seksualnog opredelenja. O tako intimnim pitanjima ne razgovaram ni sa najbliskijima, a kamoli sa nepoznatim ljudima. Upravo sa jednom sjajnom ženom koja je Romkinja planiram da izađem na piće. Ona je inače magistrant na FON-u i jedan od najvećih boraca koje sam u životu videla i upoznala. Zato treba što više putovati i družiti se sa različitim ljudima da se razbije ta ksenofobičnost koja je posledica zatvorenosti granica i smanjenja komunikacija sa drugim ljudima, nacijama i rasama. A to je posledica siromaštva i neimaštine. Bar je Beograd bio pre ovih ratova otvoren i širok grad u koji su dolazili ili živeli razni stranci.
 
ne znam da li ima oavkva tema, ako ima sorry.
zanima me vas stav prema ljudima koji su - drugaciji. prema hendikepiranima, prema romima, prema ljudima koji pripadaju drugim religijama, prema ljudima druge boje koze, prema svima onima koji nekako odskacu od okoline na bilo koji nacin.
da li pred decom izgovarate rec "ciganstura", "copavi", "slepac", "crnja", "zutac", "balija", "bula", "ustasa", "droca", "kopile" uz ime neke osobe koju poznajete? da li je to uopste vas recnik? koliko ste tolerantni?

društveno ravnopravno al faktičke razlike su faktičke razlike... navedenu terminologiju apsolutno ne koristim, na rasnoj, nacionalnoj, verskoj, sexualnoj osnovi nikada. sad ako je neko droca ili pajser ili fukara, zašto ne nazvati stavri pravim imenom. henfikepirane ljude samo debil može da ismeva i vređa.

a malo se i preteruje u toj kvazi-ravnopravnosti i toleranciji novog doba. Cigani je, recimo, prilično ustaljen naziv kod nas za taj narod i po meni nema nikakvu negativnu notu. Šiptari - kolko znam oni sami sebe nazivaju tako, šta to beše značiu, nešto kao sinovi orlova (?). ***** je isto ustaljen termin kod nas i ne vidim tu ništa negativno. Drugo je pogrdna i glupa farzeologija tipa ciganjštura, ustaša, balija, pederčina, buljaš...
 
Poslednja izmena:
A da
Zene, one malo glupse, uglavnom nazivam guskama
One ruznije su lopate
One neartikulisane su krave


Crnac kada da trojku je majstor
kada omasi je chamuga
muskarac koji ne sme da pisne od zene je zdapi
muskarac koji se izivljava nad zenom je stocar


malo bolje kad razmislim, ja ipak svima delim epitete
 
A da
Zene, one malo glupse, uglavnom nazivam guskama
One ruznije su lopate
One neartikulisane su krave


Crnac kada da trojku je majstor
kada omasi je chamuga
muskarac koji ne sme da pisne od zene je zdapi
muskarac koji se izivljava nad zenom je stocar


malo bolje kad razmislim, ja ipak svima delim epitete



Uh dobro je da ih neko koristi ... već pomislih da će tema biti osudjena na propast ovih što se zgražavaju na korišćenje istih :lol:
 
tu je fazon samo da li ih koristimo na ličnom ili na drušvenom nivou. ako nekoga smatram za majmuna tu ne vidim problem da kažćem tako. a nekoga etiketirati na osnovu neke nepromenjive, društvene činjenice ili defekta je debilno.
 
ne znam da li ima oavkva tema, ako ima sorry.
zanima me vas stav prema ljudima koji su - drugaciji. prema hendikepiranima, prema romima, prema ljudima koji pripadaju drugim religijama, prema ljudima druge boje koze, prema svima onima koji nekako odskacu od okoline na bilo koji nacin.
da li pred decom izgovarate rec "ciganstura", "copavi", "slepac", "crnja", "zutac", "balija", "bula", "ustasa", "droca", "kopile" uz ime neke osobe koju poznajete? da li je to uopste vas recnik? koliko ste tolerantni?

Iskreno se klonim osoba koje imaju obicaj da drugima lepe etikete poput *****,*****,kopile i ostale nazive koje si nabrojala.Niko nije kriv sto je rodjen kao crnac ili hendikepirana osoba,i ne treba se takvim osobama ismejavati i vredjati ih..Jer se i tebi moze desiti da rodis takvo dete,ne daj boze nikom!!To uglavnom rade ljudi ciji je IQ na nivou kisne gliste i kojima ocigledno nesto fali u glavama pa druge osobe vredjaju ne bi li se osecali bolje a ustvari su dno dna...
 
svasta meni izleti kad me niko sa strane ne slusa ...
ponekad i kad me slusa
nisam u fazonu da diskriminisem, to stvarno nisam, ali da prilepim, onako usput, na zalost pobegne mi.

i nikada necu pristati da je siptar uvredljiva rec za albance - oni sami sebe tako zovu pa sto bi mi izmisljali rupu na saksiji.
da, *****.cina jeste karakterna osobina, krava je bezosecajna i bahata zenska osoba, seljacina i olos je bahata muska zadrigla osoba, budala je osoba bez obzira na pol sa dugackim jezikom, povisenim tonom a bez meni prihvatljivog sadrzaja...
 
Poslednja izmena:
svasta meni izleti kad me niko sa strane ne slusa ...
ponekad i kad me slusa
nisam u fazonu da diskriminisem, to stvarno nisam, ali da prilepim, onako usput, na zalost pobegne mi.

i nikada necu pristati da je siptar uvredljiva rec za albance - oni sami sebe tako zovu pa sto bi mi izmisljali rupu na saksiji.
da, *****.cina jeste karakterna osobina, krava je bezosecajna i bahata zenska osoba, seljacina i olos je bahata muska zadrigla osoba, budala je osoba bez obzira na pol sa dugackim jezikom, povisenim tonom a bez meni prihvatljivog sadrzaja...

Upravo tako!
Kao sto "ciganstura" za mene nije pripadnik romske nacionalnosti nego neko ko sa vecito grebe za sve, to su oni sto puse, a ne kupuju cigarete, piju zajednicku kafu u firmi, a nikad ne kupe,...pri tom se hvale svojim novim skupim mobilnim telefonom i pokazuju slike sa egzoticnih putovanja.
 
a malo se i preteruje u toj kvazi-ravnopravnosti i toleranciji novog doba. Cigani je, recimo, prilično ustaljen naziv kod nas za taj narod i po meni nema nikakvu negativnu notu. Šiptari - kolko znam oni sami sebe nazivaju tako, šta to beše značiu, nešto kao sinovi orlova (?). ***** je isto ustaljen termin kod nas i ne vidim tu ništa negativno. Drugo je pogrdna i glupa farzeologija tipa ciganjštura, ustaša, balija, pederčina, buljaš...

И ја мислим.
Ако лезбејке саме себе називају тако - зашто би то био увредљиви назив? (А који други постоји? :confused:)
Шиптари такође. Они сами себе тако зову и државу Шиптарија.
И знам Циганина који је говорио:''Ја сам Циганин, али држава ме зове Ром.'' :lol:

Уосталом, и сама за себе кажем да сам Соса (Банаћанка). Је ли и то увредљиво? ;):) (А знамо толико увредљивих вицева о Лали и Соси....па ништа....)
 
И ја мислим.
Ако лезбејке саме себе називају тако - зашто би то био увредљиви назив? (А који други постоји? :confused:)
Шиптари такође. Они сами себе тако зову и државу Шиптарија.
И знам Циганина који је говорио:''Ја сам Циганин, али држава ме зове Ром.'' :lol:

Slazem se...
Inace, ne volim da izgovaram pogrdne nazive, pogotovo ne za hendikepirane osobe... :(
Meni su svi ljudi jednaki, bez obrizra na boju koze, versku pripadnost ili seksualno opredeljenje...
Ponekad mi izleti npr glupaca ili kreten... :rumenko: Ali trudim se da to ne izgovaram pred decom.
 
NatasaNatasa kaže da joj je žao hendikepiranih, a i smatra da ne treba da se prema njima neko loše ophodi. Pa žaljenje nekoga jeste loše. Ne verujem da postoji neko ko voli da ga žale. Ako nekome nešto nedostaje i zbog toga ne može da postigne nešto onda ispravan čovek treba da mu pomogne, a ne da ga žali.
Ustremili ste se na reči, a šta ćemo sa delima? Eto hendikepirani ljudi. To su ljudi koji imaju nekakav nedostatak zbog čega ne mogu da žive normalno kao ostali koji nemaju taj nedostatak. Zašto ne mogu? Zato što oni koji nemaju takvih problema ne razmišljaju o njima. Tako neko ko ne može da hoda ne može da ide u pozorište, biblioteke, fakultete, škole, ma bilo gde. Neko ko ne vidi ne može da uči šta želi, pošto nema knjiga niti se neko dosetio da snimi čitanje nekih knjiga koje bi im značile ili slično. Pitam se kako se prevoze ljudi bez nogu ili ruku. Kojim sredstvima? A svako može biti hendikepiran. Daleko bilo, ali svima može da se dogodi nešto neočekivano. Ovo navodim samo zato što većina ljudi nema sposobnost empatije, već razmišlja samo o sebi i svojim problemima.
Cigani su Romi, kao to je bolje reći. Govorim Ciganin, Ciganka. Ponašanje prema njima se nije promenilo, ali ime jeste. Bajno. Što se njih tiče, mislim da sami treba da zasluže drugačije ponašanje, a država i mi koji nismo Cigani treba da im damo šansu time što ih nećemo unapred klasifikovati. Među Ciganima ima ljudi koji žele da žive normalno, idu u škole, rade sve što radi i neko ko nije Ciganin. Ne mogu ni da zamislim kako je teško nekom Ciganinu koji je pristojan, čist i željan normalnog života. Treba mu deset puta veći trud da dože do nečega nego nekome ko nije Ciganin. Nije samo država tu kriva, već i oni Cigani koji ne žele da se promeni situacija.
Što se drugih vera tiče, nisam ni nešto religiozna da bih primećivala razlike. A smetaju mi svi oni koji insistiraju na svojoj veri i napadaju bilo pasivno bilo jasno. Mislim da je vera lična stvar i da ne treba drugoga opterećivati našim verovanjima.
****** i lezbejke me ne interesuju. Nije mi se desilo da se zaljubim u pedera, barem mislim da nije. Šta ko radi "u krevetu" nije moja briga. Smeta mi kada neko traži veća prava nego što ih realno zaslužuje nekim kvalifikacijama, a na osnovu diskriminacije. Zar treba da se zapošljava neko samo zato što je gej? A kvalifikacije? Za koje radno mesto je bitno da li spavate sa suprotnim ili istim polom? A biće toga, negde već i ima.
Uglavnom, mislim da treba manje obraćati pažnju na reči kojima nekoga nazivamo. Ako bismo se ponašali ispravno, ne bismo imali potreba za takvim rečima.
Setih se sada one reklame za sok gde srećna porodica pije sok a u pozadini se čuje pesma: Oh, happy day. Dakle, taj sok je samo za hrišćane? :)
 
Meni je žao kad vidim slepu osobu, ili nekog u kolicima... Najgore mi je kad vidim takvo dete. Ne mogu da kažem da mi nije žao.
Jednom sam videla dečaka od 5-6 godina, bez ruke. Ta slika me proganjala danima.:sad2:

Da li je žaljenje i sažaljenje isto? Zašto je to uvek loše?:confused:
 

Back
Top