Naivna umetnost

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

lanavi

Aktivan član
Poruka
1.908
Ova tema se nastavlja ovde
https://forum.krstarica.com/threads/samouki-umetnici-naivna-umetnost.928941/

Ono gde se nesavrsenost nadoknadjuje ljubavlju prema prirodi i ljudima, neprocenjivo umece upijanja zivota, ono sto me oduvek odusevljavalo po svojoj posebnosti i inspiraciji...

Na prostorima nekadasnje domovine naivna umetnost je nastala u cetvrtoj deceniji XX veka. Pod pokroviteljstvom Krste Hegedusica tih godina je zapocela promocija likovnih ostvarenja seljaka kojima se tematika radova bazirala na teskom, seljackom zivotu i siromastvu narodnih masa. To je bio i jedan od nacina pokretanja na stvaralastvo, kultivisanja polupismenog stanovnistva u vremenu velikih politickih i socijalnih prevrata. Ono sto je razlikuje od ostalih pravaca jeste izuzetna originalnost, spontanost, jednostavnost, detaljnost, nenadmasan kolorit i sve to iznedreno od strane umetnicki neskolovanih ali lepom naklonjenih stvaralaca. Inace, ovaj pravac u umetnosti nije nesto svojstveno samo nasim prostorima jer je mnostvo izuzetnih dela po istom principu a sa ciljem prikaza stvarnosti uz mnogo maste i nestvarnog, nastalo iz cetkica jos u XIX veku sirom Evrope i vanevropskim podrucjima. Iako su usled svoje neobrazovanosti mnogi naivci izlagani podsmehu, neka dela su vremenom opravdala trud i genijalnost svojih tvoraca a izvesna cak i prevazisla radove mnogih poznatijih umetnika.

U Srbiji je poslednjih decenija oformljeno vise sedista naivnih stvaralaca. Najpoznatija je Kovacica, selo u Banatu, naseljeno Slovacima a iz koga je poteklo nekoliko izuzetnih imena. 60-ih godina osniva se Muzej naivne umetnosti u Jagodini zahvaljujuci kome su organizovane mnoge izlozbe u velikim svetskim metropolama.

Neka od najznacajnijih imena na nasim prostorima cija se dela smatraju vrhunskim a na trzistu umetnina smatraju jako trazenim i puno placenim su: Martin Jonas, Dusan Jevtovic, Zuzana Halupova, Dragica Gajic, Ferenc Kalmar i mnogi, mnogi drugi.



Site na kome se mogu videti novija dela naivaca Srbije, koja prevazilaze uobicajene okvire dobro poznate tematike sela i poprimaju mnogo savremeniji oblik i tematiku:

www.artgalerija.net


Jedan u mojih omiljenih i multitalentovanih naivaca je Laslo Dvoracko....http://www.dvoracko.com/ser/index.php

Ukoliko volite nesto od ovog, slobodno napisite, postavite slike. Mislim da zavredjuju posebnu temu.
 
super tema,
mislim da do sada nije postavljano nishta ovako.
kad chujem naivana umetnost, uvek su mi prva asocijacija slovaci!
i debele rumene bakute sa onom slovachkom narodnom noshnjom
generalno karakteristika naivne umetnosti je strah od slobodnog prostora,
tj. teznja da se zapushi svaka povrshina sa neki detaljom
 
Ne znam mnogo o naivcima koji to uistinu nijesu već istinski umjetnici kojima sujetni magistri i doktori slikarstva iz sujete nadjedoše ime naivci a pri tom im ne mogavši osporiti umjetnost.
Čuj slikari pa mr i dr, o zar se i to može. Znam nekoliko doktora i magistara u mojoj banana državi koji, što reče jedan moj prijatelj, ne znaju ni kokoš nacrtati ali o Kokoški znaju napamet nabubano gradivo koje se traži.
E sad da i ja ne ispadnem jedan od njih jer sam propali student akademije, nijesu svi takovi ali mi se čini više od pola.
Volim slike velikog broja naivaca no najviše Janoša Mesaroša sa njegovim konjima i bundevama i još mnogo koječim.
Boje se praznog prostora reče Virdžinija no onda bi i Boš i Brojgel jednako prošli u takvoj kritici. Vjerovatno kao što ne dopuštaju ni komadić zemlje da bude neobrađen ne žele ni komadić slike da bude neoslikan, no to nije bitno, možda je i nešto treće tek odlična tema Lanić. :ok:
 
Poslednja izmena:
henri rousseau… samouki slikar. ismejavali su ga za vreme života i zvali su ga anri ruso carinik (jer je logično po zanimanju bio carinik)
naivno ili primitivno slikarstvo..
nisu mi se dopadale njegove slike, sad polako otkrivam njihov šarm. senzacija boja, ljubav prema prirodi i primitivnosti u svom pravom obliku. nešto što ga približava filozofu koji nosi isto prezime.
..kao iz dečijeg sna, naivno i jednostavno.

henri_rousseau_-1.jpg



Ono gde se nesavrsenost nadoknadjuje ljubavlju prema prirodi i ljudima, neprocenjivo umece upijanja zivota

upravo... suština =))
 
generalno karakteristika naivne umetnosti je strah od slobodnog prostora,
tj. teznja da se zapushi svaka povrshina sa neki detaljom

henri rousseau… samouki slikar. ismejavali su ga za vreme života i zvali su ga anri ruso carinik (jer je logično po zanimanju bio carinik)
naivno ili primitivno slikarstvo..
nisu mi se dopadale njegove slike, sad polako otkrivam njihov šarm. senzacija boja, ljubav prema prirodi i primitivnosti u svom pravom obliku. nešto što ga približava filozofu koji nosi isto prezime.
..kao iz dečijeg sna, naivno i jednostavno.

henri_rousseau_-1.jpg

Slazem se.
Dobra je tema, drago mi je sto postoji. Nisam mnogo toga videla, mada, poznajem samouke slikare ciji se radovi znatno razlikuju od onog sto obicno spada u naivu. Jako cenim to sto neko sam uspe, po svojim osecajima i zapazanjima, i jeste, to nekako prekrije nesavrsenost. Dopada mi se ta sloboda koja postoji... Ne sputava umetnika, ne pravi mu prepreke glupim pravilima i odredbama. Bila sam u onom muzeju naivne umetnosti u Kovacici, i bilo mi je bas zanimljivo. Uzivala sam. I kada kazes "naiva", prvo pomislim na uvecane ruke... :)
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top