Verski fanatizam

Poruka
51.038
Inspirisana jednom drugom temom ....pa me zanima: koja je granica koju je neophodno preći da bi čovek postao verski fanatik?
Da li je uzrok verskog fanatizma zloupotreba verskog autoriteta u sprezi sa uslovima odrastanja, kućnim vaspitanjem (i ima li rigidno vaspitanje veze sa tim) i karakterom?
Da li je fanatizam neka vrsta duhovnog slepila u kome čovek - misleći da radi u ime Boga - čini potpuno pogrešne stvari?

Idu li verski fanatici u Raj ili Pakao?
 
Poslednja izmena:
Inspirisana jednom drugom temom ....pa me zanima: koja je granica koju je neophodno preći da bi čovek postao verski fanatik?
Da li je uzrok verskog fanatizma zloupotreba verskog autoriteta u sprezi sa uslovima odrastanja, kućnim vaspitanjem (i ima li rigidno vaspitanje veze sa tim) i karakterom?
Da li je fanatizam neka vrsta duhovnog slepila u kome čovek - misleći da radi u ime Boga - čini potpuno pogrešne stvari.

Idu li verski fanatici u Raj ili Pakao?

Umerenost u svemu je velika vrlina ljuska.

Verski fanatizam jeste duhovno slepilo viseg nivoa, jedna (od mnogih) vrsta ludila.

Verski fanatici ne idu ni u raj ni u pakao, vec u rupu 2 x 1.
 
Inspirisana jednom drugom temom ....pa me zanima: koja je granica koju je neophodno preći da bi čovek postao verski fanatik?
Da li je uzrok verskog fanatizma zloupotreba verskog autoriteta u sprezi sa uslovima odrastanja, kućnim vaspitanjem (i ima li rigidno vaspitanje veze sa tim) i karakterom?
Da li je fanatizam neka vrsta duhovnog slepila u kome čovek - misleći da radi u ime Boga - čini potpuno pogrešne stvari.

Idu li verski fanatici u Raj ili Pakao?

Ovo je nesto sto zahteva dosta razmisljanja i mozda malo strucne pomoci nekog psihologa ili psihijatra.
Mislim da je odlazak u bilo koju krajnost ustvari nesposobnost prihvatanja realnosti. Zdrav razum nece otici ni u jednu krajnost. Ali, sta je uopste verski fanatizam? Imamo one koji se ortodoksno drze Biblije, verujuci da ce u njoj naci Boga...proucavajuci je i drzeci se svakog slova - bukvalno. Da li je to verski fanatizam ili samo licni izbor pojedinca nastao iz uverenja da je to jedini moguci put ka spasenju?

Gde odlaze verski fanatici? Tamo gde i svi ostali...u zavisnosti od karaktera fanatizma :mrgreen:
 
Inspirisana jednom drugom temom ....pa me zanima: koja je granica koju je neophodno preći da bi čovek postao verski fanatik?
Da li je uzrok verskog fanatizma zloupotreba verskog autoriteta u sprezi sa uslovima odrastanja, kućnim vaspitanjem (i ima li rigidno vaspitanje veze sa tim) i karakterom?
Da li je fanatizam neka vrsta duhovnog slepila u kome čovek - misleći da radi u ime Boga - čini potpuno pogrešne stvari?

Idu li verski fanatici u Raj ili Pakao?

Fanatizam bilo koje vrste pa i verski fanatizam je zanesenost nekom idejom..slobodno mogu reći i zaljubljenost u neku ideju
a ideja ima raznih.
Kad je čovek zaljubljen onda juri ne bi li dostigao ljubav (metaforički rečeno)..ali tu se krije
ta zamka tj. granica, jer ideja nije materija ...
Sama ljubav (ideja) ne trpi stege, zabrane..kad je dostigneš prerasta u posesiju
i neretko bol zbog svoje prolaznosti...a tu su i vrata za ulazak u pakao sopstvenih predstava...

Da, i vaspitanje igra veliku ulogu u svemu pa i u ovakvim stvarima...
 
Vaspitanje sigurno igra ulogu ali mi se cini da ne igra veliku. Mislim da odlazak u bilo koju krajnost predstavlja odbrambeni mehanizam coveka kao reakciju na neki sled dogadjaja koji se je ranije dogodio. Bez obzira na vaspitanje, ako je nekom situacijom proizvedena jaka kolicina emotivne energije, odbrambeni mehanizmi se pale.....i lice odlazi u krajnost bez obzira sto ga je vaspitanje upucivalo na nesto drugo. Zbog toga i mislim da nam za ovo treba neko strucno lice....neki psiholog.
 
Fanatizam bilo koje vrste pa i verski fanatizam je zanesenost nekom idejom..slobodno mogu reći i zaljubljenost u neku ideju
a ideja ima raznih.
Kad je čovek zaljubljen onda juri ne bi li dostigao ljubav (metaforički rečeno)..ali tu se krije
ta zamka tj. granica, jer ideja nije materija ...
Sama ljubav (ideja) ne trpi stege, zabrane..kad je dostigneš prerasta u posesiju
i neretko bol zbog svoje prolaznosti...a tu su i vrata za ulazak u pakao sopstvenih predstava...

Da, i vaspitanje igra veliku ulogu u svemu pa i u ovakvim stvarima...

Interesantna je ova paralela izmedju ljubavi i fanatizma...

Mozda im je isti MENTOR u mozgu?

Ko zna...

Samo, ima ipak mala razlika: ljubavi su (uglavnom) prolazne, a fanatizam je vecan...
 
Inspirisana jednom drugom temom ....pa me zanima: koja je granica koju je neophodno preći da bi čovek postao verski fanatik?
Da li je uzrok verskog fanatizma zloupotreba verskog autoriteta u sprezi sa uslovima odrastanja, kućnim vaspitanjem (i ima li rigidno vaspitanje veze sa tim) i karakterom?
Da li je fanatizam neka vrsta duhovnog slepila u kome čovek - misleći da radi u ime Boga - čini potpuno pogrešne stvari?

Idu li verski fanatici u Raj ili Pakao?
Ma to je samo štaka...Štaka na koju se mnogi danas oslanjaju...Svi misle da su invalidi samo oni koje vidiš u kolicima ili sa štapom...Ima mnogo duhovnih invalida...Pa zato i mnogo fanatika.:(
Mislim u pakao.
 
Vaspitanje sigurno igra ulogu ali mi se cini da ne igra veliku. Mislim da odlazak u bilo koju krajnost predstavlja odbrambeni mehanizam coveka kao reakciju na neki sled dogadjaja koji se je ranije dogodio. Bez obzira na vaspitanje, ako je nekom situacijom proizvedena jaka kolicina emotivne energije, odbrambeni mehanizmi se pale.....i lice odlazi u krajnost bez obzira sto ga je vaspitanje upucivalo na nesto drugo. Zbog toga i mislim da nam za ovo treba neko strucno lice....neki psiholog.

Bilo bi lepo da se pojavi neki psiholog..:D
A zašto misliš da vaspitanje ne igra bitnu ulogu?
Vaspitanje je kompleksna materija a znaš onu staru poštapalicu; iver ne pada daleko od klade...ima u tome istine...

Ovde bi možda trebali da porazgovaramo o tome, šta je u nekoj (nebitno kojoj)
religiji, ono što može da se okarakteriše kao fanatično..
 
Vaspitanje sigurno igra ulogu ali mi se cini da ne igra veliku. Mislim da odlazak u bilo koju krajnost predstavlja odbrambeni mehanizam coveka kao reakciju na neki sled dogadjaja koji se je ranije dogodio. Bez obzira na vaspitanje, ako je nekom situacijom proizvedena jaka kolicina emotivne energije, odbrambeni mehanizmi se pale.....i lice odlazi u krajnost bez obzira sto ga je vaspitanje upucivalo na nesto drugo. Zbog toga i mislim da nam za ovo treba neko strucno lice....neki psiholog.
Naravno.

Mi možemo samo da prepričavamo priče koje smo nekada negde čuli.
Jedino što bi temu moglo da spasi je da se ovde pojavi neki fanatik
pa da ga analiziramo...:mrgreen:
 
Inspirisana jednom drugom temom ....pa me zanima: koja je granica koju je neophodno preći da bi čovek postao verski fanatik?
Da li je uzrok verskog fanatizma zloupotreba verskog autoriteta u sprezi sa uslovima odrastanja, kućnim vaspitanjem (i ima li rigidno vaspitanje veze sa tim) i karakterom?
Da li je fanatizam neka vrsta duhovnog slepila u kome čovek - misleći da radi u ime Boga - čini potpuno pogrešne stvari?

Idu li verski fanatici u Raj ili Pakao?

Verski fanatizam je uspavan u svakoj veri i nalazi se u tvrdnji moja religija/verovanje je bolje od tvog, sve sto je potrebno da bi se razvio su povoljni uslovi okoline.
Rat je najpogodnije tlo, npr. rat u Iraku i Afganistanu.

Inace vrlo retko cujem da neko pozitivno prica o nekoj drugoj veri. Cak je retko cuti pohvalu i o segmentu neke vere, ako ne o veri u celosti.
 
Fora je što postoje dve vrste vernika...''Vernici'',hrišćani,muslimani,budisti,hindu,koji se zbog slabljenja svih normi i raspada društva u celini okreću fanatizmu,i militantni ateisti,koji isto veruju da ne veruju,i mogu da budu isto opasni kao i prva grupa,što se vidi u ''komunizmu'' i ''liberalizmu'':cool:
 
Verski fanatizam je uspavan u svakoj veri i nalazi se u tvrdnji moja religija/verovanje je bolje od tvog, sve sto je potrebno da bi se razvio su povoljni uslovi okoline.
Rat je najpogodnije tlo, npr. rat u Iraku i Afganistanu.

Inace vrlo retko cujem da neko pozitivno prica o nekoj drugoj veri. Cak je retko cuti pohvalu i o segmentu neke vere, ako ne o veri u celosti.

A mozda verski fanatizam i NE POSTOJI?

Mozda ga IZMISLJA suprotna strana da bi omalivazila neprijatelja koji se (na sve nacine) bori za slobodu ?
 
Bilo bi lepo da se pojavi neki psiholog..:D
A zašto misliš da vaspitanje ne igra bitnu ulogu?
Vaspitanje je kompleksna materija a znaš onu staru poštapalicu; iver ne pada daleko od klade...ima u tome istine...

Ovde bi možda trebali da porazgovaramo o tome, šta je u nekoj (nebitno kojoj)
religiji, ono što može da se okarakteriše kao fanatično..

Vaspitanje dolazi uglavnom od porodice (treba uzeti u obzir decu koja odrastaju uz roditelje u patrijahalnom okruzenju, onda u savremenijoj porodici; treba uzeti u obzir vaspitanje koje dolazi od babe i dede jer deca odrastaju uz njih jer roditelji previse rade....) ali dolazi i sa ulice. Veoma cesto u poslednje vreme vidimo decu koja su prepustena ulici jer roditelji iz mnogih razloga (previse posla, svadje izmedju supruznika, nedostatak finansijskih sredstava, previse finansijskih sredstava....) nemaju vremena za njih. Znaci, vaspitanje dolazi sa dosta strana i osoba poprima to vaspitanje verovatno sve do neke 20-25 godine kada postaje vec formirana licnost.

Medjutim, kada nastupi neki spoljasnji dogadjaj koji je prosto neprihvatljiv za um tog nekog pojedinca i koji izaziva jak emotivni naboj u toj osobi.....odbrambeni mehanizmi se aktiviraju i dolazi do fanatizma (bez obzira da li je verski fanatizam ili neki drugi). Vaspitanje je do tada igralo ulogu....ali kada se "zicka otkaci", vaspitanje igra veoma malu ulogu. Zbog toga cesto mozemo da kazemo za neku osobu koju dugo nismo videli da se totalno promenila....da ne mozemo da je prepoznamo.

Mnogo faktora igra ulogu u razvoj jedne licnosti....ali fanatizam je bolest, ne zdrav razum...pa tu svi prihvatljivi sabloni poput vaspitanja....prestaju da funkcionisu.
 
Inspirisana jednom drugom temom ....pa me zanima: koja je granica koju je neophodno preći da bi čovek postao verski fanatik?
Da li je uzrok verskog fanatizma zloupotreba verskog autoriteta u sprezi sa uslovima odrastanja, kućnim vaspitanjem (i ima li rigidno vaspitanje veze sa tim) i karakterom?
Da li je fanatizam neka vrsta duhovnog slepila u kome čovek - misleći da radi u ime Boga - čini potpuno pogrešne stvari?

Idu li verski fanatici u Raj ili Pakao?

fanatizam je fanatizam. da nije verski nasla bi se neka druga oblast (NLO?)...
svi fanatici (razlikuje ih samo tematika kojom su 'preokupirani') su to postali iz istog razloga - nesposobnost razlikovanja bitnog od trivijalnog, stvarnog od nestvarnog a pitanje uzroka te nesposobnosti treba potraziti u psiholoskim/psihijatrijskim vodama...

apsolutno pridrzavanje 'uputstava' bilo koje 'svete knjige' vodi u fanatizam pa je iz tog 'razloga verski' fanatizam malo poseban - posto se upravo takva forma ponasanja savetuje (da ne kazem diriguje/indoktrinira/) od strane licenciranih 'pastira'.

meni je nelogicna bilo koja verzija verovanja u bozanstva pa je iz mog ugla granica koju pominjes je vrlo 'crossabilna' :)

moj konacan odgovor na pitanja:
1) svako ko smatra da osoba druge veroispovesti (ili nijedne) MORA da se prešaltuje na 'pravu veru' ili u suprotnom da je nema - je presao tu granicu.
2) da
3) ne razumem pojam 'duhovno slepilo' :)
4) s'obzirom da ponudjene opcije ne postoje rekao bih da (bi trebalo da) idu na razgovor sa 'kompetentnim osobama'
 
Poslednja izmena:
A mozda verski fanatizam i NE POSTOJI?

Mozda ga IZMISLJA suprotna strana da bi omalivazila neprijatelja koji se (na sve nacine) bori za slobodu ?

Postojanje suprotne strane je ono sto pokrece verski fanatizam, da svi misle isto, niko ne bi primecivao razliku. :mrgreen:
Tako da ne mislim da ga suprotna strana izmislja, ali verovatno ne pi postojao, kad ne bi postojale razlike u verovanju, sto je naravno nemoguce ni kod dve osobe koje pripadaju istoj veri, i tu neko mora da bude veci, pravedniji vernik.
 

Back
Top