Krecenje

Samo da znate, posle godinu dana tonirana poludisperzija potpuno promeni boju tj ode u neku pastelnu varijantu. Ako je kajsija ili roze bila jarka i drecava, postane potpuno pastelna i blaga :)
 
imam jedno pitanje. Treba da se kreci stan od 45m2 uz gletovanje gde treba, (a treba dosta rada oko jednog prozora koji je menjan). Cena bi bila 150e + materijal 60tak evra. Mislim da je ok cena za beograd? I majstor bi trebalo da je dobar,bar sam tako cuo:)

a zanima me i predlog za boju-bela ili neka slabija boja(svetlija oker ili zuta)? ima li neko predlog?:)
 
To je džabalesku ali može zato da se pretvori u čekanje slobodnog termina majstora iz istih razloga. Danas je moderna bela u kombinaciji sa nekim zidom u pastelnim tapetama ili kamenu ali kao što smo navikli, to ne važi u Srbiji :)
 
imam jedno pitanje. Treba da se kreci stan od 45m2 uz gletovanje gde treba, (a treba dosta rada oko jednog prozora koji je menjan). Cena bi bila 150e + materijal 60tak evra. Mislim da je ok cena za beograd? I majstor bi trebalo da je dobar,bar sam tako cuo:)


Cene u Beogradu su 1e/kvm sa materijalom ( poludisperzija) što znači oko 160e u tvom slučaju ( računajući i površinu kupatila, pločica itd)
To je takođe varijanta "sa gletovanjem gde mora", što znači - samo tamo gde se stari glet odvali i padne majstoru na glavu.
Tebi komplikuje priču taj prozor oko kojeg treba da se radi..ali to spada u "dodatni posao" za koji treba častiti ( npr 10-20e).

Mada, suma sumarum izađe mu na isto ( 30e gore - dole) ali ako je majstor dobar - vredi.

a zanima me i predlog za boju-bela ili neka slabija boja(svetlija oker ili zuta)? ima li neko predlog?:)

Ja samo belu ne bih uzeo u razmatranje ali sve je stvar ukusa.

Žuta je jako teška za pogoditi a da ne bude "senfasta" ili "vranjanska" nego prijatna, nezagušujuća i u dobrom kontrastu sa nameštajem. U svakom slučaju ne bi bila prijatna da se ceo stan uradi njom jer bi prilično gušila.

Neka krem ( tek da nije čisto bela) ili kajsija bi bila moja preporuka. Lako se i "ubadaju" ( pogotovo krem) a dobro idu i uz braon i uz natur nameštaj.
 
da, oko tog prozora ima posla(treba da se popuni deo gde je ranije bila velika stara roletna-i naravno da se sve tu sredi jer je samo novi prozor sa purpenom sada...). s obzirom da je majstor sa dobrom preporukom i mogu da mu reklamiram, mislim da ce tih oko 210-220e ukupno sa materijalom i svim radovima biti ok cena...?

posto nisam bas nesto estetski dobar sa bojama-trenutno je drvenarija bela kao i zidovi....koja boja bi bila ok, ako bih posle toga drvenariju farbao u neku recimo svetliju braon-drvo boju?
I kad sam kod drvenarije koliko bi trebalo da kosta farbanje drvenarije ?
 
da, oko tog prozora ima posla(treba da se popuni deo gde je ranije bila velika stara roletna-i naravno da se sve tu sredi jer je samo novi prozor sa purpenom sada...). s obzirom da je majstor sa dobrom preporukom i mogu da mu reklamiram, mislim da ce tih oko 210-220e ukupno sa materijalom i svim radovima biti ok cena...?

Da, to bi bila ok cena.
Nisi rekao kolika je rupa oko novog prozora, jer ako je veća - to se najbolje radi malterom uz eventualni dodatak cigle/ ytonga za baš najveće kratere ( tipa 10 cm oko prozora).
U svakom slučaju ne daj da ti radi stiroporom jer je to skarabudž. U najgorem slučaju prihvati gips varijantu.

Najbolje ako je sloj maltera i gleta dovoljan.


posto nisam bas nesto estetski dobar sa bojama-trenutno je drvenarija bela kao i zidovi....koja boja bi bila ok, ako bih posle toga drvenariju farbao u neku recimo svetliju braon-drvo boju?

Već rekoh, krem se uklapa u sve varijante a ne "guši" prostor.
Bolje je ako prvo ofarbaš drvenariju pa posle zidove.

I kad sam kod drvenarije koliko bi trebalo da kosta farbanje drvenarije ?

E to ne znam. Znam da je farbanje drvenarije uvek bilo skuplje od krečenja.
Samo nemoj uljanim bojama da ti rade prozore ( brzo ispuca, oljušti se i izbledi).
 
Tu rupu iznad prozora će ti raditi stirodurom, rigipsom i mrežicom, tako svi danas krpe posle ugradnje nove stolarije. Znam jer mi drugar ima proizvodnju. To je posle kvalitetnije od bilo koje gipsarije ili malterisanja a nije tesko i nece popucati, jednostavno i brzo se radi.

http://www.namestajpomeri.org/1664/obrada-spaletni/

To ti je taj rad:
P30-03-12_18-302.jpg
 
Tu rupu iznad prozora će ti raditi stirodurom, rigipsom i mrežicom, tako svi danas krpe posle ugradnje nove stolarije.


Stiropor i stirodur su meki i "živi" materijali koji vremenom gube 10-15% svoje zapremine. Zato se na fasadama posle 2-3 god i vide "talasi" i spojevi između tabli.
Dok stoji napolju to je samo estetski problem i donekle izolacijski ali u kući to je mesto koje " E,nemoj da čačkaš, znaš slabo je to".

Zato se u kući radi minimum gipsom a najbolje malterom i nekom ispunom ako treba ( ytong/ šuplja cigla itd).

Znam jer mi drugar ima proizvodnju. To je posle kvalitetnije od bilo koje gipsarije ili malterisanja a nije tesko i nece popucati, jednostavno i brzo se radi.

Jesu li tebi to ugradili ?
 
Poslednja izmena:
Naravno i traje godinama, bez ikakvih deformacija. Ne znam sa kakvim majstorima si imao posla i nemoj čoveku da navaljuješ bedu na vrat pa da traži zidara koji će ga odrati, ne zajebavaj ga.
 
Naravno i traje godinama, bez ikakvih deformacija.

Još ako pažljivo otvara prozor, ne naslanja se na takvu špaletnu, biće to super :D

Ne znam sa kakvim majstorima si imao posla

Između ostalog, ja sam i građevinski tehničar...mene majstori i "majstori" ne mogu da zahebu :mrgreen:

nemoj čoveku da navaljuješ bedu na vrat pa da traži zidara koji će ga odrati, ne zajebavaj ga.

Zidarske dnevnice su u Srbiji niske ( i za 3000/dan) a ovaj posao može da završi i malterdžija za pola dana.
Razlika bi se još više pokazala na većem broju prozora, ali i ovako će cena biti ista ili malo skuplja od "stiroporac" varijante a kvalitet neuporedivo bolji.

Konkretno kod mene su za GPK varijantu ( "stiroporce" sam otkačio u startu) tražili 70e ( 5 prozora i balkon vrata) a zidar je isti posao završio za 80e sa materijalom (ytong+mašinski malter).
 
Poslednja izmena:
Na špaletnu ide prozorska daska, pocepaj diplomu oma :mrgreen:
Ne zajebavaj čoveka ozbiljno, vidiš da je sav izbezumljen da traži dunđera zidara.

Aj` zakuni se ? :eek:
Majq, mu ...ima i palatu da napravim na stiroporu i čačkalicama...jer "beton ide preko njih" :D

Ne zajebavaj čoveka ozbiljno, vidiš da je sav izbezumljen da traži dunđera zidara.

Ja rekao "po svesti i savesti" a sad neka svako radi i priča šta hoće.:kafa:
 
Ja sam kod sebe radio stiroporom. Doduse, prostor koji je trebalo da se popuni je bio minimalan, tako da sam korisito stiropor od 1 cm, po principu sam svoj majstor. Veoma jednostavan posao. Ipak, za vece rupe, ja sam ipak za ytong blokove, kao sto je highlander predlozio. Nije nesto preterano skuplje, ali je bolje.
 
malo sam u guzvi na poslu pa ne stigoh da odgovorim.Krecenje cu raditi krajem meseca.

Sto se tice rupe, nije prevelika -bukvalno nisam siguran da li bi stao jedan red cigli(isti ne znam koliko su cigle visoke, ali onako odokativno:)) i to samo jedan red iznad prozora. sa strane i dole nista ne treba sem nekog gipa ili sta vec. I koliko sam ga shvatio stavio bi i lajsne ,ako sam dobro razumeo..?


Za farbanje drvenarije mi je trazio 25e po vratima - s tim sto je farba njegova i ukljucnea u cenu. sve zajedno sa smirglanjem i ostalim sto treba(skidanje i vracanje kvake nazad nakon farbanja...) Pretpostavljam da kao amater ne bih smeo da se uhvatim u kostac sa tim da farbam drvenariju sam? :)
 
Sto se tice rupe, nije prevelika -bukvalno nisam siguran da li bi stao jedan red cigli(isti ne znam koliko su cigle visoke,

25x12x6,5cm

Za farbanje drvenarije mi je trazio 25e po vratima - s tim sto je farba njegova i ukljucnea u cenu. sve zajedno sa smirglanjem i ostalim sto treba(skidanje i vracanje kvake nazad nakon farbanja...) Pretpostavljam da kao amater ne bih smeo da se uhvatim u kostac sa tim da farbam drvenariju sam? :)

Ma kakvi. Ići će ti sporije ali ćeš uraditi odlično.

Šmirglanje/ gitovanje gde treba/ šmirglanje/ osnovna boja/ ovlaš šmirglanje vodenom šmirglom / farba prva ruka / farba druga ruka. Ako radiš valjkićem, kvaliutet će biti neprimetno slabiji a ići će neuporedivo brže.

Ja sam jednom prilikom, sam "domaćinski" ofarbao 40+ prozora, balkonskih i sobnih vrata kod mojih matoraca. Doduše, to više nikada ne bih uradio :mrgreen:
 
Udisanje smrada boje+prašine+ uprskaš sebe i sve živo, ako do sada nisi to radio, nemoj da ti pada na pamet da se petljaš, gitukeš, šmirglaš, demontiraš i montiraš... vidiš da ovaj Bghigh... hoće da te upropasti :lol:
 
Resio sam nesto- plafon beo, zid cu videti neku blagu boju..uz onu jednu liniju bele boje ispod plafona(zaborabvih kako se ta slajfna strucno kaze?:) jedan cm bi otrprilike bila)...pretpostavljam da to ne bi trebalo da poveca cenu krecenje (""moj"" majstor je trazio 150e+materijal...) Sad cu ici da gledam boje uzivo da procenim sta mi se svidja...

Ali imam jos jedno pitanje...terasa ima dvoje vrata, od kojih se vrata iz spavace sobe nisu nikad koristila-cak postoje neke drvene police na terasi u tom ulazu(terasa je skroz zatvorena inace). Posto su vrata u spavacoj sobi ostala, razmisljam se da ih izvadim i stavim neku rigips plocu ili nesto slicno?DAkle skinuo bih vrata(dovratak bih ostavio da ne komplikujem mnogo...) i nekako estetski zatvorio rupu..dakle nije bitna izolacija jer je terasa zatvorena i napravljena soba od nje, vec samo estetika...a kapiram da bi bio kao i stos da se vidi dovratak a da vrata izlgedaju kao zid...tj kao da su vrata u zidu:) sta mislite?

- - - - - - - - - -

e da i drugo pitanje....da li je bitno sta prvo radim? prvo bih krecenje pre svega-ali da li ce posle biti komplikovanije farbanje radijatora i unutrasnje drvenarije kad je stan okrecen?
 
Prvo se radi stolarija pa onda moleraj a na kraju parket pa jos jedna ruka moleraja. Tacnije, sve se radi odjednom ali se finalizuje po prethodnom receptu, svaki drugačiji način rada je sigurna propast.
Kada skineš vrata a ostaviš štok pa to zatvoriš gips pločama, to izgleda jadno da jadnije ne može biti. Skini vrata, skini štok i onda u tom udubljenju napravi policu.
Ti ćeš kao i većina kada sve završe, da renoviraju kupatilo i kuhinju :hahaha:

Ps: Umesto one linije na plafonu/zidu možeš da zalepiš stiropor lajsnu, ima raznih dezena pa odaberi neku, dobiješ i dozu aristokratije :per:

Možeš sve u belo a jedan zid pastelne tapete
 
Poslednja izmena:
--jos pitanje o frabanju drvenarije..

da citiram "umesto klasičnog sandolina, koji je na bazi ulja, kupi lazurni premaz na vodenoj bazi. jeste skuplji, ali se brže suši i ne "miriše"."

dakle da li mi savetujete da trazim boju na vodenoj bazi a ne uljanoj?bitno mi je i trajnost veoma....

----------------------------

a za farbanje drvenih prozora koji su napolju?prosle godine sam ih samo (sam :) ) izlakirao ali ne bi bilo lose da se lepo ofarbaju...tu mi treba neka boja za drvo izlozeni vremenskim nepogodama?
 
--jos pitanje o frabanju drvenarije..

da citiram "umesto klasičnog sandolina, koji je na bazi ulja, kupi lazurni premaz na vodenoj bazi. jeste skuplji, ali se brže suši i ne "miriše"."

dakle da li mi savetujete da trazim boju na vodenoj bazi a ne uljanoj?bitno mi je i trajnost veoma....

----------------------------

a za farbanje drvenih prozora koji su napolju?prosle godine sam ih samo (sam :) ) izlakirao ali ne bi bilo lose da se lepo ofarbaju...tu mi treba neka boja za drvo izlozeni vremenskim nepogodama?

Za prozore kupis nesto sto ti ponude u radnji, gledaj da bude strane proizvodnje. Ja sam stare drvene roletne premazao duginim sadolinom u koji sam dodao lak i to drži evo već 3-4 godine.

Nemoj da preteraš sa slojem jer će popucati, u principu ako su prozori boje drveta, onda je dovoljno da ih namažeš sadolinom jednom godišnje i trajaće beskonačno.

Obavezno uzmi boju na vodenoj bazi, posle samo par sati se ništa ne oseća a uljane boje smrde do nebesa satima, danima i mesecima! Teško trovanje!
 
police ne mogu da se prave jer je prostor vec iskoriscen za police sa strane terase:)malo je specificno kod mene zbog tih polica sa strane terase:)....tako da nista od polica...vise je pitanje sta uraditi(trenutno tu stoji neki stari orman pa se vrata i ne vide bas mnogo-ali se vide:))...da li staviti tako neku rigips plocu, ili ostaviti vrata i samo ih ofarbati naravno...a posto ne mogu police i sl,jer nema mesta ne bih bas skidao stok(to bi znacilo da mora da se ruse police sa terase zbog skidanja stoka-a te police su dobre-pa bih pravio previse posla i unistavao nesto sto je dobro..skupo i ne bas korisno)

ps.nema sanse da sredjujem kupatilo i kuhinju..cevi su dobre,plocice se drze takodje:)
 
haha prici nikad kraja:) sad videh da si spomenuo parket...nekih pola kvadrata mozda i manje mi je pod uticajem vode iz neke davne havarije se odlepilo(nisu cak ni nabubrile, sem sto jedna jedina plocica parketa nije mogla da se vrati-onaj stari parket ,valjda se zove parketne sajsne ako se ne varam).posto fali ta jedna mala dascica u parketu(1x5cm otrprilije dimenzije) sta tu raditi? da li moze da se izbegne hoblovanje?a da se to ucvrsti tj zalepi i popuni ta rupa...

ps.idem sad da vidim cene materijala
 
Onda skini barem lajsnu koja je prikucana na štok od vrata pa dodaj lajsnu sa unutrašnje strane štoka i na to prišrafi gips ploče. Onda preko spoja stavi i mrežicu, pregletuj i to je to.
Kada već planiraš sam da brljaš stolariju, onda ces lako i da okrečiš:

 
Pa kupis neku pribliznu lajsnu od hrasta, iskrojiš je i zalepiš montaž lepkom, njega ces u principu za sve i svasta da koristis u kuci, ja uvek imam jedan. Za lajsne, letve, kamen, pločice, policu u frizideru ma sve lepi kao lud! A brzo se vezuje što je najbitnije, odma radis dalje.
Hoblovanje može da se izbegne ako to sto je sjebano presmirglaš i izlakiraš, ne mora ceo stan.

 
Ako ti je parket pocrneo od budji usled vode, nema tu pomoci moras da menjas jer nema teorije da se ishobluje, ja probao. Idi kupi jedan kvadrat lamelnog, on ti je na mrežici i lako ces da ga zalepiš. Opet, iz iskustva ti govorim, kad zavrsis zidove i vrata, svrbece te da sredis parket jer će tek tada izgledati očajno :D
 

Back
Top