Kako izgovoriti rech?

pa kad i je vec rekao,mogla si i da ga pitas koji je akcenat...meni je jedina variajnta koja je prihvatljiva ova prva...i koliko znam,postoje nekoliko pravila kad je akcentovanje u pitanju,tako da ne moze biti pravilno i jedno i drugo.
 
Mogla sam da pitam, ali nisam. :)

A sto se tiche akcentovanja, postoje rechi u nashem jeziku kod kojih je jednako ispravno akcentovati na razlichite nachine. To je ono bogatstvo koje razlikuje govor u Novom Sadu od Uzica, recimo... To smo uchili u skoli i to nije pitanje. Ovde sam pre svega pitala koji slog nosi akcenat u pomenutoj rechi, pa tek onda, ako ko (struchan!) zna i koji bi to akcenat mogao biti.
 
Oxxy.postoje pravila kad je akcentovanje u pitanju,tako da ne moze biti pravilno akcentovanje i u Vranju i Uzicu i Novom Sadu...prosto je tako.Znaci,ako negde odstupa od pravila,nepravilno je.Ja sam ti rekla po sluhu posto ta pravila nikad nisam naucila onako kao teoriju.Nadam se da ce se naci neko zaista strucan.Ali nisi nam rekla,sta ti mislis?
 
Oxxy.postoje pravila kad je akcentovanje u pitanju,tako da ne moze biti pravilno akcentovanje i u Vranju i Uzicu i Novom Sadu...prosto je tako.Znaci,ako negde odstupa od pravila,nepravilno je.Ja sam ti rekla po sluhu posto ta pravila nikad nisam naucila onako kao teoriju.Nadam se da ce se naci neko zaista strucan.Ali nisi nam rekla,sta ti mislis?

Ne govorim o tome ko pravilnije akcentuje u Srbiji, govorim o tome da jednu rec mozemo akcentovati na razne nachine, a da to bude jednako pravilno. Jer ovde "pravilo" nije jedno, pa da od njega ne postoje odstupanja, ovde govorim o rechima kod kojih postoji vise od jednog pravila akcentovanja.

Ja mislim da je jednako ispravno i jedno i drugo.
 
Pravilno je i jedno i drugo akcentovanje i ova pojava se zove akcenatski dublet.Nas jezik ima delimicno slobodan akcenat i ovakva dvojstva su cesta u srpskom jeziku.Do pojave dvojstva u akcentu doslo je usled neznatnih razlika u novostokavskim govorima koji cine narodnu osnovu knjizevnog jezika i iz tih razloga valja ga negovati i cuvati.Primer za akcenatske dublete(ma koliko to vama "paralo usi") su i sledece reci:stecemo ,gde je akcenat na drugom e,i stecemo gde je akcenat na prvom e, a na drugom je duzina(inace se ovako akcentovana rec cesce cuje ,ali to ne znaci da je ona prva zbog toga automatski nepravilna.Sve ovo isto vazi i za rec takmicenje.
 

Back
Top