Срби из ЦГ на београдским факултетима?

kambodzanac

Početnik
Poruka
34
Занима ме како се третирају Срби из Црне Горе (дакле без српских исправа, тј са црногорским) што се тиче плаћања студија? Као странци или имају право као српски грађани?

Чух негдје да се припадници српске мањине из околних земаља третирају као грађани Србије, тј да је могуће упасти и на буџет. Молим вас да ако имате информација или искустава да потврдите ово...

ПОЗДРАВ!
 
Занима ме како се третирају Срби из Црне Горе (дакле без српских исправа, тј са црногорским) што се тиче плаћања студија? Као странци или имају право као српски грађани?

Чух негдје да се припадници српске мањине из околних земаља третирају као грађани Србије, тј да је могуће упасти и на буџет. Молим вас да ако имате информација или искустава да потврдите ово...

ПОЗДРАВ!

I mene isto zanima ovo. Shta upisujesh?
 
Ozboljno imate sva prava kao i mi ovdašnji.
Ozbiljno ste omraženi među nama kojima su draži pripadnici mađarske manjine iz Sente od vas koji niste državljani Srbije.
Još pitanja?

de de, nema potrebe za mrznjom. nacionalizam razdvaja ljude. nismo mi krivi zbog raspada. uostalom, svi smo mi jedna velika hipi komuna na kraju.z:)
 
Dođi da vidiš zemljake kako se diče nezavisnom Crnom Gorom i pljuju po Srbiji koja ih je izrabljivala, sve to dok studiraju u BG/NS na budžetu, stanuju po domovima i hrane se u menzi, pa onda pitaj mene ili bilo koga što sam ovakav. I ne zanima me što ste svi Srbi kada se upisujete, vaši roditelji ne plaćaju porez u ovoj državi i po meni možete ovde da budete samo stranci. Zvanična politika je nažalost drugačija.
 
Mi smo krivi sto se dice nezavisnoscu? Ako tako razmisljas, nemamo sta da se raspravljamo. Uostalom, znas onu izreku - Fighting online is like racing in the Special Olympics; Even if you win, you're still retarded.

Jos uvijek se nadam da ce neko dati odgovor na moje pitanje.

Pozovi studentsku sluzbu fakulteta kojeg cesh da studirash.

Moj drug je pri upisu kao dokaz da nije stranac doneo krstenicu i sada studira na budzetu.
 
a cesto i kupuju mesta u domovima

Što inače čine i svi ostali studenti sa BU.

A takođe, postoji i jedna grupa crnogoraca koji poklanjaju, ne prodaju svoje domove. Kao npr. ja :P

A sad odgovor na prvi post:

Imaš sva prava, samo pri upisu moraš da podneseš ovjerenu izjavu pred sudom da si srpske nacionalnosti.

A ako te to smara, možeš i da izvadiš državljanstvo Srbije - potrebna ti je potvrda o prebivalištu (koja se dobija za 5 min) u Srbiji, izvod iz matične i uvjerenje o državljanstvu iz CG (što je isto 5 minuta) i 120 eura.
 
"NE DAJ BOZE DA SE SRBI SLOZE"
Mislim da nam je ovo najvece prokletstvo!Ko ima prava da Srbinu ili Srpkinji zabrani da se skoluje u maticnoj zemlji,ionako nas ima malo pa jos hocemo da se odvajamo po mestu rodjenja!Kakav mentalitet,umesto da prigrlimo sve sto je nase mi se svadjamo kao da nemamo dovoljno neprijatelja sa strane!Srbin je Srbin bio on rodjen u Srbiji ili na bilo kom drugom mestu na planeti!Neke treba da bude sramota kakve sve nebuloze trabunjaju!Pozdrav SVIM Srbima ma gde se nalazili!
 
"NE DAJ BOZE DA SE SRBI SLOZE"
Mislim da nam je ovo najvece prokletstvo!Ko ima prava da Srbinu ili Srpkinji zabrani da se skoluje u maticnoj zemlji,ionako nas ima malo pa jos hocemo da se odvajamo po mestu rodjenja!Kakav mentalitet,umesto da prigrlimo sve sto je nase mi se svadjamo kao da nemamo dovoljno neprijatelja sa strane!Srbin je Srbin bio on rodjen u Srbiji ili na bilo kom drugom mestu na planeti!Neke treba da bude sramota kakve sve nebuloze trabunjaju!Pozdrav SVIM Srbima ma gde se nalazili!

Nema niko prava da vam zabrani skolovanje samo treba da platite za to na neki nacin,a ne da deca iz Srbije ciji roditelji placaju porez u Srbiji nemogu da dodju na budzet od vas.Platite pa studirajte do mile volje,a posle postanite direktori ovde u Srbiji preko svojih crnogorskih veza,a mi iz Srbije cemo biti vasi radnici,posto ne mozemo da platimo studiranje, i dalje cemo placati porez Srbiji i svima ce biti lepo.Jel ovako u redu?
 
Nema niko prava da vam zabrani skolovanje samo treba da platite za to na neki nacin,a ne da deca iz Srbije ciji roditelji placaju porez u Srbiji nemogu da dodju na budzet od vas.Platite pa studirajte do mile volje,a posle postanite direktori ovde u Srbiji preko svojih crnogorskih veza,a mi iz Srbije cemo biti vasi radnici,posto ne mozemo da platimo studiranje, i dalje cemo placati porez Srbiji i svima ce biti lepo.Jel ovako u redu?

Ko ja ,ja nisam iz CG doduse zivim u inostranstvu ali sam Srpkinja kao sto su i moja deca Srbi bez obzira sto se jedno moje dete rodilo u inostranstvu!Da li je veci Srbin onaj koji je samo rodjen u Srbiji,ja mislim da nije.Nije sve u novcu i u placanju treba sacuvati nacionalini identitet pogotovu kod dece koja ne odrastaju u matici.Mozda bi trebalo da se uvede neka vrsta placanja onima koji nisu poreski obaveznici u Srbiji jer je objektivno teska materijalna situacija u skolstvu ali nije u tome stvar!Stvar je u tome da neki praznoglavci pokusavaju da uzmu sebi za pravo da odredjuju ko je veci i ko je pravi Srbin!
 
Ko ja ,ja nisam iz CG doduse zivim u inostranstvu ali sam Srpkinja kao sto su i moja deca Srbi bez obzira sto se jedno moje dete rodilo u inostranstvu!Da li je veci Srbin onaj koji je samo rodjen u Srbiji,ja mislim da nije.Nije sve u novcu i u placanju treba sacuvati nacionalini identitet pogotovu kod dece koja ne odrastaju u matici.Mozda bi trebalo da se uvede neka vrsta placanja onima koji nisu poreski obaveznici u Srbiji jer je objektivno teska materijalna situacija u skolstvu ali nije u tome stvar!Stvar je u tome da neki praznoglavci pokusavaju da uzmu sebi za pravo da odredjuju ko je veci i ko je pravi Srbin!

Ti navijas iz inostranstva da mi izdrzimo.Razumem te u potpunosti.Samo bi trebalo pustiti ovu napacenu Srbiju da pre svega onima koji zive u njoj i koji dele njenu sudbinu pomogne,a ne onima koji navijaju za nju iz inostranstva.Puno pozdrava od nezaposlenog ratnog veterana iz Novog Sada.Nadam se da ti je tamo lepo i drago mi je sto navijas da izdrzimo.
 
Što inače čine i svi ostali studenti sa BU.

A takođe, postoji i jedna grupa crnogoraca koji poklanjaju, ne prodaju svoje domove. Kao npr. ja :P

A sad odgovor na prvi post:

Imaš sva prava, samo pri upisu moraš da podneseš ovjerenu izjavu pred sudom da si srpske nacionalnosti.

A ako te to smara, možeš i da izvadiš državljanstvo Srbije - potrebna ti je potvrda o prebivalištu (koja se dobija za 5 min) u Srbiji, izvod iz matične i uvjerenje o državljanstvu iz CG (što je isto 5 minuta) i 120 eura.


Хвала, мајсторе. Много ми значи одговор.

@toz972

На основу података Центара за дијаспору при РПК и Канцеларија за дијаспору, у Србији је капиталом из дијаспоре основано око 380 фирми у које је уложено око 500 милиона евра, што је једнако збиру свих осталих страних инвестиција, ако се изузму приходи од приватизације. У овим компанијама данас ради око 20.000 људи.





Заиста нема потребе за препуцавањем на овој теми. Хвала свима који су се потрудили да одговоре, а о сталима хвала на хм... разумјевању.
Поздрав
 

Back
Top