Abortus da ili ne?!

Poruka
22.606
Pitanje abortus da ili ne?! Ako ‚‚da‚‚ zašto, ako ‚‚ne‚‚ opet zašto? U kojim slučajevima je opravdan a u kojim ne.....
Problemi nakon njega,iskustva,psihički uticaj na ženu pri odluci.....

Čula sam da se u Srbiji izvrši oko 220.000 abortusa.....pa to je jedan veći grad!:eek:


Molim vas da spamove smanjite na najmanju moguću meru.
Hvala





Tema je 100% bila ali da ne kopam sad....
 
I da i ne
ima slučajeva kada je opravdan
treba mu stati na put, svakako
nisam gledala zakon
ali bilo bi dobro da postoji uslov da se zaista papreno naplaćuje
a ne samo tek onako, reda radi i za manje od prosečne plate

i da se nikako ne izvršava u svakoj zdravstvenoj ustanovi
nego odredjenim za to

nemam ništa protiv
mada su posledice uvek gadne
i malo je reći da je diskutabilna tema...

naravoučenije je ne dozvoliti da se dodje u tu situaciju,
naposletku:(
 
S obzirom na to da to nije laka odluka...opravdan je i podrzavam ako zena sama odluci tako...
njeni razlozi nisu bitni [osim ako nije psihicki bolesnik] i najmanje shto joj treba poslije toga je osudjivanje...kao da joj taj cin sam po sebi nije dovoljno sheban...
 
Slazem se sa drugima da je odgovor na ovo pitanje dosta kompleksniji, da ili ne-tesko je reci.
Devojka/zena je tada u nezavidnoj poziciji i, sta god da odluci, sama ta odluka je dovljno teska i nije fer naknadno je opterecivati.
Iskrena da budem, ne znam sta bih savetovala nekog, to je preveliki rizik. Osoba mora da odluci sama.
 
Абортус или побачај је прекид трудноће чије трајање није оспособило фетус за живот изван материце. Артефицијални абортус је побачај код којег се намерно, насилно, вештачки прекида трудноћа.

Прекид трудноће врши се киретажом или вакуум-аспирацијом, до краја трећег месеца интраутериног живота плода.

Под појмом киретаже подразумева се акушерска техника којом се киретом кида и извлачи део по део плода. У случају да је детиња глава превелика, а обично јесте, она се посебним апаратом ломи, па се садржај лобањске дупље и смрскане кости извлаче апаратом за сукцију (исисавањем).

Кад је трудноћа старија од три месеца, прекид се врши оперативно (најчешће царским резом) или провокацијом материчних контракција (инјекцијом простагландина).

Након што се дете роди, оно се оставља да умре. Велики број ове деце може да дише, па чак и да плаче.

Прекид одмакле трудноће врши се и убризгавањем хипертоничног раствора NaCl у амнионску шупљину.
 
Такође, прекид одмакле трудноће у одређеним случајевима се може вршити на следећи начин:

Започиње механичком дилатацијом грлића материце, на коју се може надовезати нека од ембриотомија (перфорација главице, декапитација..).

Да поближе појасним.

Перфорација главице је акушерска операција при којој се проваљивањем главице, кроз отвор на зиду лобање, одстрањује њен садржај и тиме се смањује обим и запремина главице, те омогућава лакши пролаз плода кроз порођајни канал.

Декапитација плода је акушерска операција при којој се пресецањем врата, одваја труп од главице плода и тиме омогућава брзо и сигурно довршење порођаја. И, наравно, увек је могуће извршити перфорацију главице након извршене декапитације плода.
 
Da zbog toga shto zena ne zeli to dijete...iz njoj dovoljno dobrih razloga...

eto ako mora biti neko ne...iz zdravstvenih razloga,poshto postoji mogucnost da poslije ne moze zatrudniti [koliko ja znam :think:]

Ne mora da znači da ne može ali veliki je rizik.....imala sam drugaricu koja je silom prilike morala na abortus, jer ju je tip ostavio ko najveći smrad.....ali ona sad ima posledice, jer svaki put kad dobije, to je strašno veliko krvarenje i pitanje je da li će moći da bude majka.z:hm:
 
E ne znam da li je vama zapalo za oko...mnogi su[ukljucujuci i mene] napisali..to je NJENA odluka,kako ZENA misli...koliko se u tom svemu pitaju ocevi? osim naravno u slucaju silovanja...
ne zelim da uopshte razmishljam shta bi bilo kad bi bilo...ali ovako kad gledam sa strane to je vishe njena nego njegova odluka...
 
Устав Србије гарантује право човека да слободно одлучи о рађању деце (чл.27). Побачај је даље регулисан Законом о поступку прекида трудноће у здравственој установи Србије (Сл. Гласник РС, 16/95).

Према овом Закону, прекид трудноће се може извршити само на захтев бремените жене, и то уз изричиту писмену сагласност. За прекид трудноће лица млађег од 16 година, потребна је сагласност родитеља или старатеља, а ако су они одсутни или спречени, онда сагласност надлежног органа старатељства (чл.2 и 3).

Прекид трудноће се не може извршити када се утврди да би се њиме теже нарушавало здравље или угрозио живот жене (чл.3).

Захтев бремените жене да прекине трудноћу, уз слагање лекара специјалисте акушерства и гинекологије, довољан је услов до десете недеље гестације (чл.6).

Лекар је дужан да жену обавести о опасностима и последицама прекида трудноће (чл.5).
 
Занимљиво је скренути пажњу на чињеницу, да отац детета нема никакво право на одлуку о судбини заједничког детета.

Такође је невероватна чињеница, да малолетно лице од 16 година, није довољно зрело да донесе одлуку о томе ко ће бити председник државе и самим тим нема право гласа; не може купити цигарете на трафици... али итекако може самостално одлучити да изврши абортус.
 

Back
Top