RESTAURACIJA NAMEŠTAJA I ANTIKVITETA

Ovu temu sam pokrenuo zato što sam majstor za restauraciju antikvarnog nameštaja i antikviteta. Imam dugogodišnje iskustvo u ovoj oblasti. Znam (iz iskustva) da ima dosta osoba koje ova oblast interesuje, bilo zbog sticanja iskustava u ovom zanatu ili zbog samostalnog rada na antikvitetima koje poseduju. Rad sam da pomognem, savetom ili na neki drugi način. U postavljanju teme sam naveo adresu bloga koji govori o meni i o detaljima mog zanata, ne znajući da se to ne sme. Izvinjanam se zbog toga.
 
Poštovani miromax izuzetno mi je drago da si inicirao datu temu! Restauracijom se bavim već izvesno vreme i najveći problem mi predstavlja nabavka materijala (šelak, špiritusni bajc, mikstion, zlatni listići, itd.). Kao što ti je sigurno već poznato, akrilni bajc ne pokriva (sakriva) izgitovane povšine, i stvara razliku u boji u odnosu na drvene, tako da je bez špiritusnog gotovo ne moguće raditi. Stupio sam u kontakt sa nekoliko ljudi koji pomenuti materijal donose iz Austrije, ali oni to ne čine dovoljno često, za moje potrebe. Stalno je prisutan i problem cena, koje su daleko iznad realnih, jer su nabavljači svesni koliko se do materijala teško dolazi. Zato bih te molio da mi odgovoriš na pitanje. Da li postoji i drugi način da se git prekrije, a da se pritom izbegne efekat fleka, i gde mogu da nabavim materijal po pristupačnim cenama i u dovoljnoj količini?
 
Poslednja izmena:
Koristio sam razne, ali nijednim nisam bio zadovoljan (bili su mekani, i bilo je potrebno dosta vremena da se osuše, a često se dešavalo i da nakon dugog sušenja budu krti), tako da sada koristim dvokomponentni autogit, koji se odlikuje brzim sušenjem i odličnom čvrstinom. Smatram da nije problem u izboru gita, jer se isti problem javljao i dok sam koristio git namenjen za drvo.
 
Gitovi! Oni gotovo uvek prave probleme ako se u saniranju oštećenja na drvenim površinama antikvarnog nameštaja oslanjamo samo, ili najviše, na njih.Ne smemo zaboraviti da je završni sloj na antikvarnom nameštaju uglavnom politura (šelak) ili srodni uljno voštani premazi i patine.Ovde ne govorimo o pozlaćenom, gesso i crnom nameštaju kod kojih se oštećenja saniraju u pripremnom sloju za te tehnike.Ovde govorimo o politiranom nameštaju, furniranom ili od punog drveta.
Oštećenja na furniru se saniraju isključivo, samo i uvek furnirom, ma kako mala oštećenja bila (naravno, bira se srodan furnir). Bolje je i da se taj komadić furnira, koji ste ugradili, vidi nego da stavljate bilo kakav git.Ako je originalni furnir lepljen na tutkal i mi naše komade moramo lepiti na tutkal! Dalje; razne sitne pukotine i otvori ismeđu komadića furnira, ili bilo gde na površini, se zatvaraju šelakom u stiku. Štapić šelaka se "zatapa" na oštećenom mestu vrhom vruće pegle ili, na sveći, zagrejanom slikarskom špaklom. Šelak se odmah hladi i stvrdnjava; "višak" se skida zagrejanom špaklom ili šmirglom >300 veoma pažljivo ("višak šelaka se nakvasi lanenim uljem i tako šmirgla da ne bi ostali tragovi). Šelak u stiku se može kupiti ili napraviti. Pravi se tako što se uzme komad tkanine i na nju se sipa šelak u ljuspicama; krpicu sa šelakom zaviti u obliku cigare i držeći je za oba kraja potopimo najpre u vruću a zatim u hladnu vodu; krpica se prethodno nakvasia lanenim uljem da se šelak nebi zalepio za nju.Za ovaj posao, kada mi "stik" treba ja ga skidam sa ivica tegle u kojoj otapam šelak ( kada stalno u jednoj tegli otapate šelak pa ga onda presipate, proceđujete,dodajete...po ivicama se "uhvati" šelak i očvrsne - odličan je).
Sitne okrugle rupice od crva se zatvaraju čačkalicama. Pažljivo se odsecaju i "zatvaraju" šelakom.
Oštećenja na punom drvetuse mogu sanirati na više načina u zavisnosti od toga da li se preko saniranih površina politira ili ne.Pre svega treba odrediti koja oštećenja treba sanirati a koja ne. Ovo je veoma važno zato što se ovde radi o antikvitetima koji po definiciji imaju "stari" izgled koji im se ne sme oduzeti. Mirno bez žurbe, pre početka posla, osmotrite ceo komad i donesete odluku šta ćete sa njim raditi (u početki to ide dosta teško, vremenom steknete rutinu).
Ako se puno drvo politira, oštećenja na njemu se mogu saniraju na nekoliko načina.
Ako nedostaju komadići drveta (na rezbarijama, lajsnama, ivicama...) oni se prave i ugrađuju se. Prave se od iste vrste drveta od koje što je osnova na koju se ugrađuju. Očigledno je da, u radionici, moramo imati komade od raznih vrsta drveća (nikada ne bacati nijedan komad drveta).Posle lepljenja drvo se obradi i ošmirgla; bajcem se ujednači boja, neravnine se popune šelak "stikom" i politira se.
Ako se odlučite za gitovanje koristite akrilni git. On se može, po želji, tonirati vodenim bajcem.Brzo suši, može se naknadno tonirati, preko njega nesmetano idu šelak, vosak...Lako je sa njim raditi, lako se obrađuje, mala cena - odličan je (treba sa njim raditi neko vreme i navići se na njega). Postoje gotovi gitovi ( tz "tečno drvo") ali sa njima postoji problem: morate imati više različitih vrsta (tonova) što dodatno komplikuje posao, a i cena im nije mala. Ne kažem da ih ne treba imati ali taman se naviknem na jednu vrstu ili jednog proizvođača
 
Poslednja izmena:
Hvala miromax. :hvala:

Slažem se da ne treba pokrivati svaku nepravilnost, nameštaj tada gubi patinu, i dobija plastičan izgled, a to nije cilj restauracije. Evo kako sam ja od ormana u stilu neobarok, napravio biblioteku.
biblioteka.JPG
 
Prerada i dorada nameštaja je OK. Ovaj neobarok ormar me je podsetio na jednu preradu ormara koju sam radio.Alt dojč dvokrilni ormar sam preradio tako što sam i na vratima i na bokovima ormara ugradio staklo; na leđima ogledalo, police od stakla. U ormar sam uveo difuzno osvetljenje. Ormar je služio u zlatari kao izlog. Zbog unutrašnjeg osvetljenja i ogledala unutrašnjost ormara je morala biti perfektno izvedena (sve greške se vide u ogledalu).
 
Gitovi-nastavak.Ukoliko je na komadu nameštaja potrebno samo sanirati oštećenja, a ona su takva da se mogu koristiti gitovi, možemo koristiti gotove stikove u raznim bojama i nijansama (Wax Filler Sticks ima ih u farbarama ili specijalizovanim radnjama).Postoje tri kategorije stikova: meki, polu tvrdi i tvrdi. Meki se najlakše i najviše upotrebljavaju. Dovoljno ih je natrljati na mesto oštećenja i višak ukloniti oštrim nožem. Za polutvrde i tvrde stikove je potrebna toplota da bi se idealno upotrebili (vruća špakla). Sve tri vrste stikova su u suštini voštane paste (prirodni vosak + terpentin + dodaci).Sa ovim pastama je problem što im treba dosta vremena da očvrsnu (više od 24h), a po očvršćavanju se poliraju i ujednačuju sa okolinom.Što je pasta mekša treba joj više vremena da očvrsne.Preko ovih pasta se ne treba ništa nanositi (nikakav lak ili nešto slično). Postoje i bezbojni (providni) stikovi za saniranje oštećenja na laku.Veoma je važno pravilno odrediti boju stika koji se upotrebljava.Ove stikove možemo i sami napraviti po sledećim recepturama:
Meka voštana pasta: 1deo voska+2dela terpentina+pigment po želji.
Polu tvrda voštana pasta: 2dela voska+1deo karnauba voska (prirodni)+6delova testbenzina+pigment po želji.
Tvrda voštana pasta: 2dela voska+1deo karnauba voska (izbeljeni)+6delova testbenzina+pigment po želji.
Detalji: vosak se otapa tako što se komadići voska stave u posudu (lonče, stara džezva za kafu...) a ta posuda stavi u drugu posudu (manja šerpa) sa vodom. Sve to se stavi na šporet ili rešo.Voda se zagreva i zagrejana topi vosak. Kada se vosak otopi dodaju se redom ostali dodaci, u zavisnosti od toga koju pastu pravimo (terpentin, karnauba, benzin, pigment).Kada kažemo deo nečega mislimo na sledeće:1deo voska+2dela terpentina -- 1kašika voska+ 2kašike terpentina (ne ml, gr i slično).
Moj savet je da treba uvek imati: meku voštanu pastu u količini od 500gr i stikove u nijansama tamni oker, braon i crni
Voštane paste se veoma često upotrebljavaju kao završni premaz na drvenim površinama pa se treba potruditi i savladati rad sa njima. Priložena paleta Wax Filler Sticks firme Liberon
jtwaxfillersticksqrj
 
Poslednja izmena:
Neznam jesam li na pravom mestu ali ako znate molim da mi pomognete, naime ...
Pre par dana, nabavio sam izuzetno star kontra bas (oko 100 god) medjutim jako je nestrucno prebojan debelim slojem neke boje za drvo koja ne samo da mu daje uzasan izgled vec (sto je meni bitnije) u velikoj meri "ubija" zvuk . Kako da predmet ocistim od boje a da ne ostetim drvo (zidovi kontrabasa su od drveta debljine par milimetara...)
 
Stari kontra bas.Evo ovako: oni se prave, koliko ja znam, od drveta ili u novije vreme od šper ploče.Od čega god da je taj vaš napravljen to nije debljina "par milimetara"- ima tu više.Stariji komadi u završnoj obradi imaju: vodeni bajc a preko njega polituru (neka od prirodnih smola: damar, šelak...) tako da se drvo i njegova struktura vide i dolaze do punog izražaja .Ovakva "klasična"završna obrada puno utiče na kvalitet zvuka. Noviji komadi su od špera koji je sa vidne strane furniran, bajcovan i lakiran debljim slojem bezbojnog laka. Ako niste upućeni lako možete pomisliti da je instrument od drveta.Ako hoćete da saznate od čega je to je lako. Ubacite u kontrabas sijalicu (prvo uklonite žice) i malo ogledalo privezano na komad drveta. Pažljivo pregledajte unutrašnjost i ustanovićete od čega je napravljen. Takođe ćete videti da li je bilo nekih jačih oštećenj ili "probijanja" koja su zamaskirana gitom i neprozirnom bojom za drvo. Inače boju možete skinuti hemiskim sredstvima koja nazivamo "skidol" (pod raznim nazivima ih ima u farbarama - skuplji su bolji).Namaže se sloj preko postojeće boje sačeka desetak minuta da se boja "podklobuči" i skine se špaklom bez pritiskanja. Koliko slojeva boje toliko slojeva skidola. Za ćoškove i ivice od komada drveta napraviti prigodan alat. Nakraju sve tretirane površine obrisati piljevinom ili jutanim džakom, ošmirglati grubljom pa finijom šmirglom Rad u gumenim rukavisama-obavezno.Mislim da je ovo dovoljno informacija za tvoj rad.Ako ti je potrebna još neka vrsta pomoći možeš me naći na 064 197 32 32 RESTAURATER
 
Poslednja izmena:
Zamolio bih ako neko moze da mi pomogne.Od prijatelja sam dobio stocic koji je star prko 100 god.ali mu je gornja ploca izvitopereno kao korito uspeo sam da to vratim,posto su se javile pukotine i bila je dosta ostecena ploca morao sam da dodjem do same daske to jest povrsine.Kojim postupkom treba da mu vratim prvobitni izgled.Zamolio bih nekog da mi pomogne,unapred hvala.
 
Zbog deformacije gornje ploce po sirini odozdo sam usrafio 3 stafnice od bukovine 4x4 kako bih vratio deformitet iste i uspeo u tome. Ali se javila pukotina na sastavima, jer je gornja ploca od camovine, tj. 3 daske koje su spojene. Posto je on to verovatno farbao cetkom, boja je ispucala i ostetila donji njegov prvobitni sloj farbe. Let-lampom sam skinuo oba sloja i dosao do same daske, kako da zatvorim te pukotine na satavima i da mu vratim prvobitni izged kao i dole? Kad vidite sliku najbolje ce te moci da mi pomognete sta dalje da radim. Evo slike:

file:///D:/Program%20Files/Vlada%20Slike/sto/IMG_2618.jpg
 
Hm, primate li apsolutne pocetnike u vas esnaf? htela bih negde da segrtujem i da naucim tajne ovog lepog zanata.
Iskustvo sa drvetom imam samo u farbanju akrilnim bojama i to shabby chic tehnikom (kurs u Modellini). Rezultat je sladak, to je sarmantno ali svesna sam da prikriva moje neznanje zanata.

Mislim da bih mogla mnogo vise sa drvetom da uradim ali ne znam gde i od koga da ucim. Ima li sanse da me neko primi na zanat?
 
Zdravo miromaxe,
imam jedan problem mozda bas i nije restauracija, ali je popravak kozne fotelje. Da li znas nekog tapetara u Beogradu koji moze da mi izmeni deo presvlake na panter fotelji? Ovo "panter" se ne odnosi na materijal koze nego na tip kozne fotelje koje je nekad, pre oko 30-35 godina radila neka manja slovenacka firma. Koza od koje je radjena, meni lici na box ili mozda na malo deblju napu.
Hvala i pozdrav
 

Back
Top