Evolucija vodenih sisara (Cetaceans)

Hvala za link, procitao sam tekst ...

Gledah rekonstrukcije izgleda tih životinja nešto mi nije jasno ...
dok Hapalodectes liči na vidru, a Basilosaurus na delfina , Pakicetus liči na pacova, oposuma ili tako nešto...
kako su zaključili da je baš on zajednički predak ?

I da li bi današnje vidre npr. pri određenim uslovima (bude više vode u staništima, hrana se preseli dublje u vodi, izgube prirodne neprijatelje... ) tokom miliona godina mogle dalje da evoluiraju u nešto što će više ličiti na delfina ?
 
Gledah rekonstrukcije izgleda tih životinja nešto mi nije jasno ...
dok Hapalodectes liči na vidru, a Basilosaurus na delfina , Pakicetus liči na pacova, oposuma ili tako nešto...
kako su zaključili da je baš on zajednički predak ?

Ugnježdena morfološka hijerarhija. Kada ih poređaš po vremenskom redosledu (kada je koji nađen) možeš da vidiš kako se veoma specifične karakteristike nasleđuju uz modifikaciju. Pogotovo važan je slušni aparat, koji je jedinstven kod kitova, i čiji osnovni oblik se pojavljuje veoma rano u sekvenci fosila.

(Da ponovim stvar koju sam često pominjao ovde: postoji ogromna razlika između ugnježdene hijerarhije i sličnosti. Ribe i delfini su, recimo, slično. Ali delfini nisu ribe, i njihova priroda se ne može pronaći na osnovu sličnosti. Ono što nam pokazuje njihovo poreklo je upravo ugnježdena hijerarhija, nasleđe sa modifikacijom.)

I da li bi današnje vidre npr. pri određenim uslovima (bude više vode u staništima, hrana se preseli dublje u vodi, izgube prirodne neprijatelje... ) tokom miliona godina mogle dalje da evoluiraju u nešto što će više ličiti na delfina ?

Da, mada bi najbolji način da se to desi bio nestanak delfina (koji trenutno popunjavaju tu ekološku nišu). Vidre su otišle veoma daleko u razvoju vodenog života, i ne bi trebalo mnogo da pređu u potpuno vodeno bivstvovanje...

(Naravno, "ne mnogo" iz evolucione prespektive - možda samo par miliona godina evolucije.)
 
(Da ponovim stvar koju sam često pominjao ovde: postoji ogromna razlika između ugnježdene hijerarhije i sličnosti. Ribe i delfini su, recimo, slično. Ali delfini nisu ribe, i njihova priroda se ne može pronaći na osnovu sličnosti. Ono što nam pokazuje njihovo poreklo je upravo ugnježdena hijerarhija, nasleđe sa modifikacijom.)

Razume se ...
Ali fantastično mi je kako priroda na kraju uvek dolazi do sličnih rešenja

Reptil: Ichthyosaurus (Brachypterygius)
f_tdyemplm_9cce8c0.jpg


Riba: Tigrasta Ajkula (Galeocerdo cuvier)
800px-Tigershark3.jpg


Sisar: Kljunasti Delfin (Tursiops truncatus)
bottlenose_dolphin.jpg


Da, mada bi najbolji način da se to desi bio nestanak delfina (koji trenutno popunjavaju tu ekološku nišu). Vidre su otišle veoma daleko u razvoju vodenog života, i ne bi trebalo mnogo da pređu u potpuno vodeno bivstvovanje...

(Naravno, "ne mnogo" iz evolucione prespektive - možda samo par miliona godina evolucije.)
Zanimljivo bi bilo videti u šta bi se razvile takve životinje :)
 
Poslednja izmena:
Razume se ...
Ali fantastično mi je kako priroda na kraju uvek dolazi do sličnih rešenja

Konvergentna evolucija je veoma zanimljiva (tek kod biljaka je ovo nešto posebno). No, ovo proizilazi iz biofizike i evolucije - postoji samo određen broj optimalnih rešenja za problem preživljavanja u određenom ekosistemu, i otud promene koje približavaju organizam jednom takvom optimumu imaju selektivnu prednost.
 
Konvergentna evolucija je veoma zanimljiva (tek kod biljaka je ovo nešto posebno). No, ovo proizilazi iz biofizike i evolucije - postoji samo određen broj optimalnih rešenja za problem preživljavanja u određenom ekosistemu, i otud promene koje približavaju organizam jednom takvom optimumu imaju selektivnu prednost.

ah, ta optimizacija...... na nos mi je izasla zadnjih dana....
 
Da ne otvaram novu temu, ne znam da li je potrebno pošto je pitanje u okviru evolucije...
Interesuje me evolucija slepih miševa - šišmiša - ljiljaka (Chiroptera)

Kakav je njihov evolutivni put, kako su se vinuli u nebo ?

mislim da po pitanju njihove evolucije imamo suvise malo podataka da bi bilo sta zasigurno tvrdili. Ima prilicno malo fosilnih ostataka (za sada)...
 
Paganko ima suvise malo fosilnih ostataka slepih miseva za sada, ali sigurno da su i oni evoluirali od necega, ali i za viruse one bez kapisda i samo sa kapsidom isto, ali sigurno da je i to isto sve islo kako darvim misli, ali i za gljive isto, ali to je isto islo tako, ali i za masu bilja isto, ali nema veze ... ali i za razne ribe isto, ali i to sve je sigurno ista stvar ko sa dinosaurusima, ali i za pacove i majmune nije jasno ko ima slicni mozak ljudskom, ali sigurno majmuni nema veze, ali i sto macka mlati repom kad je bijesna a pas kad je srecan, ma nema veze i to isto treba da se gleda kako Pagankovi i (ostalihovi) fosili govore :lol: ali i za to pogotovo da se sve razvijalo linearno progresivno (nekad i regresivno, ali ne u smislu regresija a da ima sposobnosti koje od pretka od kojeg je regradiralo nema, pa da onda od toga nastane progresija u nesto 5to.. i bog te pita) i to da je sve nastalo od jednog necega pa onda ka (covjeku) slozenijem isto... ali nema veze :lol: ali i za bakterije, one imaju oci ******... pretpostavljam da su bakterije uzletile na nebo kao sa krilima nekim i izgubile celijski zid a mnozile se sa gljivama (isto tako letecim nekim, mada nemamo fosila ,vjerovatno, su ih pojeli dinosaurusi) i tako je nastao slijepi mis, a krilca su ove bakterije koke (ne bacili i spirili) izgubile zbog promjene atmosferskog priiska uzrokovane udarom meteora u picku materinu :lol: kasnije su gljive shvatile da im ne treba da lete, i pretvorile se u insekticide (pra-insekte) oblika ES H 13 genetske strukture 8 H 1. Ali potrebno je sacekati ispitivanja u aceleratoru... :lol:
 
Poslednja izmena:
Paganko ima suvise malo fosilnih ostataka slepih miseva za sada, ali sigurno da su i oni evoluirali od necega, ali i za viruse one bez kapisda i samo sa kapsidom isto, ali sigurno da je i to isto sve islo kako darvim misli, ali i za gljive isto, ali to je isto islo tako, ali i za masu bilja isto, ali nema veze ... ali i za razne ribe isto, ali i to sve je sigurno ista stvar ko sa dinosaurusima, ali i za pacove i majmune nije jasno ko ima slicni mozak ljudskom, ali sigurno majmuni nema veze, ali i sto macka mlati repom kad je bijesna a pas kad je srecan, ma nema veze i to isto treba da se gleda kako Pagankovi i (ostalihovi) fosili govore :lol: ali i za to pogotovo da se sve razvijalo linearno progresivno (nekad i regresivno, ali ne u smislu regresija a da ima sposobnosti koje od pretka od kojeg je regradiralo nema, pa da onda od toga nastane progresija u nesto 5to.. i bog te pita) i to da je sve nastalo od jednog necega pa onda ka (covjeku) slozenijem isto... ali nema veze :lol: ali i za bakterije, one imaju oci ******... pretpostavljam da su bakterije uzletile na nebo kao sa krilima nekim i izgubile celijski zid a mnozile se sa gljivama (isto tako letecim nekim, mada nemamo fosila ,vjerovatno, su ih pojeli dinosaurusi) i tako je nastao slijepi mis, a krilca su ove bakterije koke (ne bacili i spirili) izgubile zbog promjene atmosferskog priiska uzrokovane udarom meteora u picku materinu :lol: kasnije su gljive shvatile da im ne treba da lete, i pretvorile se u insekticide (pra-insekte) oblika ES H 13 genetske strukture 8 H 1. Ali potrebno je sacekati ispitivanja u aceleratoru... :lol:

jesi sad pokusao da budes sarkastican?
 
Da ne otvaram novu temu, ne znam da li je potrebno pošto je pitanje u okviru evolucije...
Interesuje me evolucija slepih miševa - šišmiša - ljiljaka (Chiroptera)

Kakav je njihov evolutivni put, kako su se vinuli u nebo ?

Šišmiši su - uz leteće insekte - grupa za koju nismo našli prelazne fosile.

Imamo niz fosila koji pokazuju kako se razvila eholokacije. Najraniji fosili šišmiša, sa već razvijenim krilima i letom, nisu imali eholokacionu sposobnost (delove ušnog aparata potrebne za eholokaciju) već su se verovatno navodili uglavnom pomoću mirisa i vida. U kasnijim fosilima vidimo prvo primitivnu eholokaciju, pa zatim razvijenu eholokaciju (sa paralelnim gubitkom vida, pošto je selektivni pritisak uklonjen).

Nemamo fosilne dokaze povodom porekla šišmiša. No, imamo genetsku ugnježdenu hijerarhiju. Evo stabla za placentalne sisare:

Eutheria.png


Geni šišmiša (i morfologija, i fiziologija i biohemija, paralelno) pokazuju da je postojala grupa arborealnih (dakle, živeli su u drveću) organizama u neku ruku sličnim današnjim vevericama. Nešto slično ovome:

smit.tupaia.tana1.300a.jpg


Sa jedne strane su se od ovoga odvojili preci današnjih šišmiša (Chiroptera) i tzv. "letećih lemura", Dermoptera. Pošto je ova druga grupa manje poznata, evo sličice:

453554996_ec252c76e5_o.350a.jpg


U obe grupe imamo razvoj pokožice koja omogućava jedrenje, s tim što se ona kod šišmiša onda (najverovatnije sekundarno, bar koliko možemo da vidimo iz gena - potrebno je još mnogo istraživanja ovde) polako preorjentisala na izdužene šake, što je omogućilo "pravi" let.

Sa druge strane, iz iste ove početne vrste, odvojile su se grupe koje su danas Scandentia (bića poput tupaje) i Primates (u koju spadamo i mi).


* * *

Da nakačim ovde i odgovor na ono što loraloralai priča (mada je toliko nekoherentno da nisam siguran da razumem uopšte argument).

Kao što je pominjano mnogo puta, mi danas posmatramo uživo u svetu procese promene živih vrsta.

Dokaz da su isti ovi procesi koji danas deluju u svetu takođe u prošlosti menjali vrste imamo u genetici, ugnježdnenoj hijerarhiji (morfologije, fiziologije i biohemije, koje se poklapaju sa genetskom), i u fosilnom zapisu.

Sad, što se fosila konkretno tiče, imamo veoma lepe i postepene fosilne prelaze za veliku većinu vrsta. Razvoj amfibijskih tetrapoda iz riba, razvoj sisara i gmizavaca iz ovih ranih amfibijskih organizama, razvoj dinosaurusa, razvoj ptica, kitova...pa sve do razvoja čoveka.

Za sve te stvari, možemo videti kako se genetski i drugi dokazi poklapaju sa fosilnim.

Sad, za nekoliko grupa, među kojima su i šišmiši, nemamo fosilne dokaze osnovnog prelaza. Ovde imamo izbor šta možemo da zaključimo. Prva opcija je sledeća:

- Praktično sve biljke i životinje na svetu, uključujući tu i ljude, su evoluirali kroz procese i pravila koja vidimo danas u svetu. Preci šišmiša su takođe evoluirali (za to imamo fosile), a i sami šišmiši su evoluirali nakon što su dobili krila (i za to imamo fosile). No, pošto nemamo fosile koji pokazuju nastanak samih krila šišmiša, to znači da su šišmiši posebno odabrana vrsta kojoj se desilo nešto potpuno drugačije (recimo, direktno se umešao neki Inteligentni Dizajner). Mada nemamo nikakve dokaze za takve dodatne sile, moramo da ih uzmemo u obzir zbog nedostatka fosilnih dokaza.

A alternativa tome je:

- - Praktično sve biljke i životinje na svetu, uključujući tu i ljude, su evoluirali kroz procese i pravila koja vidimo danas u svetu. Preci šišmiša su takođe evoluirali (za to imamo fosile), a i sami šišmiši su evoluirali nakon što su dobili krila (i za to imamo fosile). Mada nemamo fosile koji pokazuju razvoj samih krila, šansa je da su se i ona razvila kao i sve drugo na svetu (recimo, krila ptica, za čiji razvoj itekako imamo fosile) - samo (još) nismo našli fosile tih prelaza.

Čitaocima se ostavlja da izvuku zaključak o logičnosti ove dve opcije.
 
nisam znao da i "leteći lemuri" imaju ovu kožicu među prstima
to "leteće veverice" nemaju, zar ne ?

Koliko znam, leteće veverice nemaju, a nemaju ni torbarske leteće veverice. Kobega* su mnogo dalje otišla sa adaptacijom na jedrenje od letećih veverica.

*kad sam prvi put video sliku letećeg lemura u Zovu, ispod je pisalo da se zove kobego. Posle sam čuo i za naziv kolugo (ne znam gde) pa onda na naziv kaguan (u prastaroj knjizi "Prirodopisni atlas - Sisari" od Radovanovića, gde su ga svrstali u slepe miševe; uopšte ta knjiga je jedna velika puzzla za nas koji danas znamo modernu sistematiku sisara, npr. pojavljuje se neko rilasto psetance -> slonasta rovka)

Postoji i neka grupa glodara u Africi gde takođe postoje leteće veverice (nevezano za ove obične i nevezano za torbarske i nevezano za kobega) a jedna od njih sirota ne može da jedri jer nema dovoljno razvijene kožice :dash:, ali najzanimljiviji iz te familije mi je leteći miš Idiurus. Negde sam pročitao da su leteći miševi toliko lagani da ponekad mogu da menjaju pravac leta tj. jedrenja tako što mahnu repom na određenu stranu.
 
*kad sam prvi put video sliku letećeg lemura u Zovu, ispod je pisalo da se zove kobego. Posle sam čuo i za naziv kolugo (ne znam gde) pa onda na naziv kaguan (u prastaroj knjizi "Prirodopisni atlas - Sisari" od Radovanovića, gde su ga svrstali u slepe miševe; uopšte ta knjiga je jedna velika puzzla za nas koji danas znamo modernu sistematiku sisara, npr. pojavljuje se neko rilasto psetance -> slonasta rovka)

Rilasto psetance? Da nije reč o elephant shrew, tj. Macroscelidea? Veoma zanimljivi organizmi koji su dugo bili morfološka zagonetka, ali ih moderne genomske analize čvrsto stavljaju pod Glires (zajedno sa zečevima).

http://en.wikipedia.org/wiki/Elephant_shrew

Negde sam pročitao da su leteći miševi toliko lagani da ponekad mogu da menjaju pravac leta tj. jedrenja tako što mahnu repom na određenu stranu.

Lakoća tela je veoma bitna karakteristika za let. Ona je verovatno bila odlučujuća u razvoju modernih ptica od pernatih dinosaurusa.

Iako su Velociraptori, recimo, bili pernati, oni su takođe bili malčice preveliki za tada još uvek nerazvijeno perje:

180px-Vraptor-scale.svg.png


Tek kada su se razvile minijaturne arborealne vrste pernatih dinosaurusa imamo prve tragove leta. Recimo, Microraptor je imao veličinu tela današnjeg goluba, pa je jedva mogao da jedri i pored četiri paralelna krila...

Microraptor_scale.png


Dok prvu iole pravu sposobnost za let (mada veoma kratko, zbog dugog reptilskog repa i zbog neprilagođenih grudnih mišića) vidimo tek kod Archaeopteryxa, koji je u redu omanjeg goluba do čak vrapca:

540px-Archiesizeall1.svg.png


Minijaturizacija omogućava razvoj leta, razvoj leta omogućava dalji razvoj letačkih osobina, pun razvoj tih osobina onda tek dopušta ponovnu evoluciju većeg tela...

:)
 
Jesu li i prvi pterosaurusi bili sitni ?

Skoro sigurno. Počeci pterosaura su još uvek nejasni - zna se da su arhosauri, ali nije jasno kojom linijom su od njih nastali (ovo se polako razjašnjava, pošto je nedavno nađeno nekoliko zanimljivih fosila, i naslaga koje obećavaju još interesantnih nalaza).

No, postoje samo tri ozbiljne mogućnosti. Prva, najstarija, je da su se odvojili od korenskih arhisaurimorfa, u kom slučaju su poznati preci oko 30cm dugački. Ovo je po meni (kao totalnom amateru u polju, da se razumemo) najmanje verovatna (ili bar najmanje zanimljiva) opcija.

Druga mogućnost je da su se razvili u okviru ornithodira (dakle, da se jedna arhosaurska grupa podelila na, između ostalih, pretke pterosaurusa sa jedne, i pretke dinosarusa sa druge strane). U ovom slučaju, prvi preci su veličine otprilike ljudskog stopala.

Treći ozbiljan kandidat za njihove pretke je jedini koji pokazuje mogućnost leta: leteći reptil Sharovipteryx, koji je bio manje od deset grama težak.

220px-Sharovipteryx.jpg
 
Treći ozbiljan kandidat za njihove pretke je jedini koji pokazuje mogućnost leta: leteći reptil Sharovipteryx, koji je bio manje od deset grama težak.

220px-Sharovipteryx.jpg

Baš za ovo stvorenje sam hteo da priupitam, pošto je jedino koje leti nogama :D :?: :eek:

SharovipteryxA4.png


Ali on mi je nekako već izdefinisan, i ne verujem da bi se od njega mogli razviti,
jedino da je delio predke sa pterosaurusima...
 
Ali on mi je nekako već izdefinisan, i ne verujem da bi se od njega mogli razviti, jedino da je delio predke sa pterosaurusima...

Oh, to se praktično podrazumeva. Svaki prelazni fosil je samo jedan predstavnik više sličnih vrsta istog perioda (ovo se povremeno i jako lepo vidi, pogledaj prelazne tetrapode - na svakom prelaznom stadijumu imaš desetine vrsta). Ideja ovde je da je grupa počela da zavisi od jedrećeg načina života, da je jedan predstavnik te grupe postao predak pterosaura, a da mi imamo fosile jednog drugog.

Nema šanse da je baš ova vrsta predak, pošto gomila osobina vezana za jedrenje zadnjim nogama nije vidljiva ni kod ranih pterosaura.
 
Jedna vest za paleoentuzijaste.

Vrat žirafe je predmet silnih kreacionističkih argumenata, pošto dugo nije bilo fosila koji pokazuju kako se on razvio. Već decenijama imamo fosile raznih prelaznih žirafida, ali nijedan od njih nije imao gigantski vrat žirafe.

Iz ovog razloga, u toku pisanja novog uvodnog teksta o evoluciji žirafa (koji je skoro gotov), upotrebio sam vrat žirafe kao primer šta možemo o evoluciji da zaključimo na osnovu razvojne genetike i uporedne morfologije, bez prelaznih fosila. Napisah silne paragrafe pokušavajući da objasnim šta, zašto i kako znamo o evoluciji žirafa, iako nemamo kritični prelazni fosil...

I taman sam završio pisanje, kada sam naleteo na vest da Solounias i kolege upravo spremaju publikaciju novootkrivenog fosila žirafida, sa vratom koji je tačno prelazni između kratkovratih fosilnih žirafida i modernih žirafa. :dash: :super:

Sad samo da mogu da pohvatam sve one kreacioniste sa kojima sam razgovarao u toku prošlih par godina, i koji su se veoma ponosili što su uspeli da nađu jedan primer u kome nema prelaznih fosila... :hahaha:

(Kad sam već na temi nestajućih rupa u fosilnom zapisu, prelazni fosili kornjača su takođe nedavno otkriveni. Sada imamo potpunu liniju, koja pokazuje nastanak proširenog tela, širokih rebara, pa zatim nastanak trbušnog oklopa, i osnove nastanka leđnog. Ovo ostavlja šišmiše i leteće insekte kao poslednje dve veće grupe životinja za čiji nastanak nam još uvek nedostaju jasni prelazni oblici!)
 
Jedna vest za paleoentuzijaste.

Vrat žirafe je predmet silnih kreacionističkih argumenata, pošto dugo nije bilo fosila koji pokazuju kako se on razvio. Već decenijama imamo fosile raznih prelaznih žirafida, ali nijedan od njih nije imao gigantski vrat žirafe.

Iz ovog razloga, u toku pisanja novog uvodnog teksta o evoluciji žirafa (koji je skoro gotov), upotrebio sam vrat žirafe kao primer šta možemo o evoluciji da zaključimo na osnovu razvojne genetike i uporedne morfologije, bez prelaznih fosila. Napisah silne paragrafe pokušavajući da objasnim šta, zašto i kako znamo o evoluciji žirafa, iako nemamo kritični prelazni fosil...

I taman sam završio pisanje, kada sam naleteo na vest da Solounias i kolege upravo spremaju publikaciju novootkrivenog fosila žirafida, sa vratom koji je tačno prelazni između kratkovratih fosilnih žirafida i modernih žirafa. :dash: :super:


Nekidan su na National Geographic disekovali odraslu žirafu i mrtvorođenče, i onda su govorili o vratovima. Kod novorođene žirafe noge su dugačke 1 metar a kod odrasle dva, ali kod novorođene je vrat za trećinu kraći od nogu a kod odrasle je duži od nogu. Onda su pokazivali majku žirafu i bebu žirafu kako trče, i naravno mala žirafa mi je izgledala kao da ima štule i malecko telo i glavicu. U svakom slučaju prikazali su žirafe iz raznih poza i u nekim pozama su neviđeno ličile na okapije, samo čudno obojene (vratovi su izgledali kratki).
 
(Kad sam već na temi nestajućih rupa u fosilnom zapisu, prelazni fosili kornjača su takođe nedavno otkriveni. Sada imamo potpunu liniju, koja pokazuje nastanak proširenog tela, širokih rebara, pa zatim nastanak trbušnog oklopa, i osnove nastanka leđnog. Ovo ostavlja šišmiše i leteće insekte kao poslednje dve veće grupe životinja za čiji nastanak nam još uvek nedostaju jasni prelazni oblici!)

Kako izgledaju ta polu-kornjača stvorenja :D :?: :eek:
ima li nekih rekonstrukcija u vidu crteža ?
 

Back
Top