TRA assesment pathways help !

goxian

Obećava
Poruka
82
Treba mi objasnjenje za razlicite pathways-e u TRA asesmentu.

Dakle, jasno je da je pathway D bio za one koji imaju samo radno iskustvo, a ne i diplomu iz istog zanimanja, i bilo je potrebno 6 odnosno 7 godina.

Pathway A se odnosi na zemlje koje imaju isti sistem ucenja zanata kao Australija, po njemu su potrebne 4 godine radnog iskustva.

Pathway E se odnosi na one koji su zavrsili kurs u Australiji (od skoro mora biti CRICOS verifikovan).

Dakle, ostaju jos pathway B i pathway C.

U knjizici koja opisuje prava zanatlije (tradesman rights act ili slicno) u delu za bivsu Jugoslaviju, opisuje se sta je potrebno za priznavanje statusa zanatlije - statusa ekvivaletnom nivou obucenosti Australijskog zanatlije.

Dakle, potrebna je zavrsena srednja skola u cetvorogodisnjem trajanju posle koje se dobija sertifikat za obucenost na nivou 4 ili 3 i godinu dana radnog iskustva. Druge dve godine se smatraju za strucne i one se racunaju za onih 900 sati teorijske obuke (koja mora biti u okviru 2 godine). Priznaju se jos neki kursevi za odrasle na nivou treceg stepena i skola posle srednje (dakle visa) u razlicitom trajanju. Sve ovo se tretira kao kurs - sa takvom diplomom potrebne su jos 4 godine radnog iskustva.

Koliko shvatam, srednja skola se odnosi na pathway B, sto znaci da se priznaje kao 900 sati teorijske obuke, a zahteva se i jedna godina radnog iskustva. Odnosno, u slucaju kursa za odrasle ili vise skole potrebno je 4 godine a teorijsko ucenje (900 sati) se dokazuje u okviru te 4 godine.

Da li je sve ovo sto sam napisao tacno?

Na sta se odnosi pathway C? Na kurseve tipa Bozidar Adzija? Ili fakultet? Na samozaposlene?


Hvala !
 
A, ne verujem ti. Mislim da niko nije ni pokusao da prodje ovako kako sam ja mislio. Znas kako znam da gresis? Pogledaj na immi sajtu, udji u skil match bazu, videces da ih ima sa priznatom visom skolom i da su pod zanatskim zanimanjem. Nisu sva zanatska zanimanja sa 3 stepenom.

Drugo, koliko bi po tebi ja trebao da imam radnog iskustva? 5 godina? Pa sto sam isao u skolu onda? Reci ces da samo priznaju iskustvo koje je steceno na radu, tj. ono sto sam naucio na radu. Zasto onda postoji tradesman rights act? Ti si prosla po A jer nemas diplomu koja ti treba, tj. nemas srednju skolu od 4 godine. Za pathway C sam saznao (kao i ti, iz prve ruke) da se koristi za dokazivanje za tehnician, tj. neko ko je stvarno dosta ucio na svom poslu a nije radio kao zanatlija.

Uostalom, bas bi voleo da neko jos odgovori, pa da vidimo. Eto toliko.
 
Rad uz školovanje je apprenticeship. Ne postoji zvanično kod nas, ali je slično, jer imaš praksu tokom školovanja. To treba dokazati.
Ja sam prošao po A, svi ostali po B. Za C se ne sećam nikog ko je prošao. Ako imaš višu, to ti otvara tu mogućnost, ali onda treba usaglasiti, jer si kod nas sa tim brojem godina škole inženjer, a ne majstor.
I zvanično više ne odgovaram teletabisima.
Toliko, sad manje pričaj i vrati se u čitanje da radiš domaći.

Ehe, sad sam video.

I ja se slazem. Rad + ucenje jeste segrtovanje tj. apprenticeship.
Kod nas ne postoji - nema firmi koje uzimaju posle druge godine nekog na posao, tacno.
Posto postoje skole koje su strucne, i imaju praksu, tacno.
To i ja kazem, samo sto ja kazem da se u druge dve godine sadrzi onih famoznih 900 sati. To je tzv. strucna nastava, tj. strucni predmeti. Zato se i salju oni silni programi, koji se traze u skoli i po internetu. Ti kazes da ovo nije tacno, tj. da mi treba sa posla da dokazem da imam jos 900 sati? Iskreno, ne verujem.

Svi su prolazili po B, jasno, jer imaju neku diplomu, a posto nije bila od 4 godine onda su morali da dokazuju tih 900 sati na poslu. Jasno. A pre su prolazili i po famoznom D, koji je izbacen, a moglo je i bez diplome, samo na iskustvo. I svi su morali da opisuju radno iskustvo i u okviru njega 900 sati.

Vratio sam se na citanje, sve sam procitao i sve mi jasno. Hvala na pomoci.
 
Hej

A kakva je to prica o opisivanju predmeta iz skole?

Pa nije valjda da nece da mi priznaju ako nemam plan? I jel taj plan mora da se overava u skoli? Pa zar se ne priznaje diploma, kakvo sad opisivanje predmeta...ccc...gde ja da nadjem sve to ako nema skola?

Cemu sluzi onaj Regulation act, Tradesman rights itd...

Neko?
 
Hej

A kakva je to prica o opisivanju predmeta iz skole?

Pa nije valjda da nece da mi priznaju ako nemam plan? I jel taj plan mora da se overava u skoli? Pa zar se ne priznaje diploma, kakvo sad opisivanje predmeta...ccc...gde ja da nadjem sve to ako nema skola?

Cemu sluzi onaj Regulation act, Tradesman rights itd...

Neko?

Daj nemoj se blesaviti ovdje. Skini TRA ili Vetassess brosuru ili ko ti vec procjenjuje zanimanje i tamo ti sve lijepo pise sto treba da uradis.
DA, treba opisati sve predmete koje si imao u skoli iz razloga sto oni moraju da to procitaju i uporede sa njihovim predmetima. Takodje stavljas i podatke o prakticnom radu , koliko si prakse uz skolovanje imao i gdje...
Isto tako opisujes i radni dan odkad si poceo ujutro na posao pa do zavrsetka radnog dana, koji alat si pritom koristio ili koji se u principu koristi na tvom radnom mjestu.
Plan i program mozes skinuti s neta, kao sto sam ja i uporedis predmete koji stoje u tvojim svjedocanstvima sa aktuelnim planom.
Zamisli da sam ja koja sam zavrsila skolovanje prije 20 godina isla u drugu republiku gdje sam zavrsila skolu da im trazim plan od prije 20 godina i jos da mi ga ovjeravaju! Nema trika! Skinula sam to fino s neta i sama napisala, prevodioc preveo i TRA mi je iz prve sve priznao. Opisi predmeta nisu uzeli 3-4 stranice papira! One predmete koje imas u svjedocanstvima opisujes , ne previse opsirno, stavis koji su ciljevi rada tog predmeta ( sve to imas u planu i programu)...
Pritom ne moras se orijentisati po planu samo tvoje drzave, mozes koristiti i planove drugih nasih zemalja, jer su slicni.

Koliko puta napisah ovo ali narod jednostavno nece da cita postove iz pocetka.
 
Ne napadaj čoveka obesna ženo. Taman je lepo naučio da priča sam sa sobom i predsobljem.
Sad će da ti kaže da ti ne veruje i da nemaš pojma.
Meni nije verovao.
Verujem da i ne želi više da mu odgovaram na nešto.
ps. molim te da odmah povučeš sve što si napisala
ja ovaj post brišem uskoro
 
:eek: Pravi izazov za sve znalce kao sto su tree palma itd. Dakle :

- skolu (srednja) koju sam zavrsio jeste u trajanju od 4 godine
- visa skola je u trajanju od 2,5 godine
- radno iskustvo koje bi trebalo da se odnosi na srednju skolu i koje je u trajanju od 1 godine, doslo je posle vise, dakle 9 godina od zavrsetka srednje ! ! !

Sta se desava sada? Da li radno iskustvo mora biti odmah posle skole? Ako je tako, treba mi 4 godine i to posle vise, jer se visa ne priznaje za onih 900 sati (to bih mogao da imam sa srednjom). Da li bi mi priznali godinu radnog iskustva posle 9 godina srednje a da sa srednjom dokazem onih 900 sati?:dontunderstand:

Jel imao neko ovakav slucaj ili su svi dokazivali ucenje na poslu? :eek:
 
I nije neki izazov.
Ali naravno neću da ti kažem, jer si prošli put, kad sam pokušao da ti ukažem na jednu krucijalnu a jednostavnu činjanicu koju si pogrešno shvatio, pokušao da me opovrgneš i rekao da sam pglu.
Vidim da si konačno uspeo da primetiš da u UAC na bar 5 mesta pišu reči "must comprise" i "inclusive of employment". Znači sad si konačno (možda) na pravom putu, e sad kad bih hteo da ti objasnim kako preokrenuti činjenicu da kod nas to ide u etapama a ne zajedno, opet uzalud, jer izgleda još uvek nisi pročitao u UAC reči "minimum employment requirement", čim pominješ tu 1 godinu radnog iskustva...
 
Ama jasno mi je,

5 godina mora biti ukupno, bilo to employment ili ucenje u skoli. Dakle, ako sam shvatio kako treba a mislim da jesam, priznali bi mi zanimanje iz vise skole. Dakle, da sam imao posle srednje bar jednu godinu, priznali bi mi to zanimanje. Ovako, posto nemam, priznali bi zanimanje sa vise, s tim sto moram imati ukupno 4 godine. Dakle, posto visa traje 2,5 godine, trebalo bi mi jos 1,5 godina radnog iskustva (sto bi ja lako premostio). Ali, tada dobijam zanimanje koje nije na CSL :( .....

Jel zna neko kada ce zavrsiti najveci deo sadasnjih aplikacija u klasi ENS, RSMS i CSL (CAT 1-4)?

Ako zavrse to za godinu, onda bi trebalo da se pokrenu i druge kategorije....
 
Ama jasno mi je,

5 godina mora biti ukupno, bilo to employment ili ucenje u skoli. Dakle, ako sam shvatio kako treba a mislim da jesam, priznali bi mi zanimanje iz vise skole. Dakle, da sam imao posle srednje bar jednu godinu, priznali bi mi to zanimanje. Ovako, posto nemam, priznali bi zanimanje sa vise, s tim sto moram imati ukupno 4 godine. Dakle, posto visa traje 2,5 godine, trebalo bi mi jos 1,5 godina radnog iskustva (sto bi ja lako premostio). Ali, tada dobijam zanimanje koje nije na CSL :( .....

Jel zna neko kada ce zavrsiti najveci deo sadasnjih aplikacija u klasi ENS, RSMS i CSL (CAT 1-4)?

Ako zavrse to za godinu, onda bi trebalo da se pokrenu i druge kategorije....

Tek sad vidim sta sam napisao. Ccc .. kakva greska

Koju god diplomu i radno iskustvo da imam, priznaje se ako je u ukupnom trajanju od 5 godina. Nije vazno koliko posle skole sam cekao na posao...

Ovo sam stavio cisto da neko ne shvati pogresno ...
 
Evo opet pitanje ... Mozda nije na pravom mestu ali posto je ovo moja tema....

Dakle, shvatio sam da mi skolu priznaju kao 900 h ucenja, ( jedna skolska godina ) sto skola ima. Dakle, trebaju mi jos 4 godine radnog iskustva....

Ako...hm, za jednu godinu mogu da napisem statutory declaration, tu bih napisao sve ono sta sam radio...dakle sve, bas sve i opsirno. To bi sigurno bilo priznato.

Posle toga bih mogao da se snadjem, npr. da uzmem potvrdu od brata da sam radio kod njega. Ali, taj posao onda ne bi bio bas ono, pravi zanat, kao da sam radio u servisu, bilo bi nesto slicno. U sustini tu sam primenjivao ona znanja koja sam stekao na prvom poslu.

Ima li neko ideju ili zna iz iskustva da li bi tako nesto proslo? Da li traze bas striktno radno iskustvo ili moze proci i ovako?
 
Evo opet pitanje ... Mozda nije na pravom mestu ali posto je ovo moja tema....

Dakle, shvatio sam da mi skolu priznaju kao 900 h ucenja, ( jedna skolska godina ) sto skola ima. Dakle, trebaju mi jos 4 godine radnog iskustva....

Ako...hm, za jednu godinu mogu da napisem statutory declaration, tu bih napisao sve ono sta sam radio...dakle sve, bas sve i opsirno. To bi sigurno bilo priznato.

Posle toga bih mogao da se snadjem, npr. da uzmem potvrdu od brata da sam radio kod njega. Ali, taj posao onda ne bi bio bas ono, pravi zanat, kao da sam radio u servisu, bilo bi nesto slicno. U sustini tu sam primenjivao ona znanja koja sam stekao na prvom poslu.

Ima li neko ideju ili zna iz iskustva da li bi tako nesto proslo? Da li traze bas striktno radno iskustvo ili moze proci i ovako?

Moze pod uslovom da si placen preko racuna - banke i da u vreme apliciranja imas 3-4 godine radnog iskustva.
Takodje po novom ocekuj da postoji mogucnost u nekom delu aplikacije da te posete na radnom mestu.
 
Shvatio sam ... heh ( svakog dana u svakom pogledu sve vise napredujem ). Skola se priznaje kao 2 godine, tj. ne priznaje se vise od 2 godine. Jedna skolska godina je 900 sati, ali ne moze da bude u jednoj godini samo strukovna nastava, pa se priznaju 2 godine. Dakle, trebao bih da imam jos tri godine radnog iskustva, sto bih ja mogao da dokazem.

Moze pod uslovom da si placen preko racuna - banke i da u vreme apliciranja imas 3-4 godine radnog iskustva.

Pa i da nisam, ako imam sve napismeno - dakle na memorandumu firme, ne vidim razlog zasto ne bi priznali....

Takodje po novom ocekuj da postoji mogucnost u nekom delu aplikacije da te posete na radnom mestu.


Na radnom mestu mogu da me posete, ali samo u Australiji ...Ko ce ovde da me posecuje ? Ambasador ?
 
Poslednja izmena:
Shvatio sam ... heh ( svakog dana u svakom pogledu sve vise napredujem ). Skola se priznaje kao 2 godine, tj. ne priznaje se vise od 2 godine. Jedna skolska godina je 900 sati, ali ne moze da bude u jednoj godini samo strukovna nastava, pa se priznaju 2 godine. Dakle, trebao bih da imam jos tri godine radnog iskustva, sto bih ja mogao da dokazem.



Pa i da nisam, ako imam sve napismeno - dakle na memorandumu firme, ne vidim razlog zasto ne bi priznali....




Na radnom mestu mogu da me posete, ali samo u Australiji ...Ko ce ovde da me posecuje ? Ambasador ?

Ne razumem zasto imas potrebu stalno da budes ironican... Pitas, a kad ti ljudi odgovore ti se sprdas.
Topaz ti lepo kaze da ce ti traziti platne listice, ugovore sa poslodavcem, a ako im to bude sumnjivo mozda i kopiju radne knjizice. Mozda ti ovo nece trebati za Skills assessment, ja ne znam da li TRA insistira na tome, a i Topaz nije radio assessment kod te institucije, ali ce te sacekati kada budes podneo aplikaciju DIAC -u. Meni su trazili i kopiju ugovora o radu sa prevodom i zadnjih nekoliko platnih listica pored potvrde koju mi je izdala firma...

A ovo da te sluzbenik ambasade poseti na radnom mestu je proteklih godina bio cest slucaj za aplikante iz Bosne koliko je meni poznato. Njih su obilazili sluzbenici iz Beca, zamisli nije ih mrzelo... Ovde je cini mi se Bokac pisao da su ga posetili kuci posto on radi samostalno, tj. ima svoju firmu... Ja takodje znam za slucaj iz Leskovca gde su coveku banuli na vrata ljudi iz ambasade u Beogradu. Njemu doduse nisu proveravali ovo oko posla vec se on, posto je dobio vizu, ozenio i dodao suprugu u aplikaciju. Posle nekoliko dana dok je on sa mladom bio na moru, na medenom mesecu, ljudi iz ambasade dosli na vrata, majka ih primila, oni trazili da vide slike sa svadbe, malo postavljali pitanja, popili kafu, izvinuli se na smetnji i otisli...

Prema tome, nije ovo sto ti je napisano bas za podsmevanje. Kako poostravaju uslove za GSM sve je veca verovatnoca da ti neko bane na radno mesto koje si naveo u aplikaciji...
 
Ne razumem zasto imas potrebu stalno da budes ironican... Pitas, a kad ti ljudi odgovore ti se sprdas.
Topaz ti lepo kaze da ce ti traziti platne listice, ugovore sa poslodavcem, a ako im to bude sumnjivo mozda i kopiju radne knjizice. Mozda ti ovo nece trebati za Skills assessment, ja ne znam da li TRA insistira na tome, a i Topaz nije radio assessment kod te institucije, ali ce te sacekati kada budes podneo aplikaciju DIAC -u. Meni su trazili i kopiju ugovora o radu sa prevodom i zadnjih nekoliko platnih listica pored potvrde koju mi je izdala firma...

I sta ako ja to nemam? Sta ako mi DIAC trazi a ja samo imam potvrdu na memorandumu? Ako se radi o zaposlenju koje je zavrseno, a radnik nije bio prijavljen, kako dokazati i jel nije najbolji dokaz potvrda poslodavca?

A ovo da te sluzbenik ambasade poseti na radnom mestu je proteklih godina bio cest slucaj za aplikante iz Bosne koliko je meni poznato. Njih su obilazili sluzbenici iz Beca, zamisli nije ih mrzelo... Ovde je cini mi se Bokac pisao da su ga posetili kuci posto on radi samostalno, tj. ima svoju firmu... Ja takodje znam za slucaj iz Leskovca gde su coveku banuli na vrata ljudi iz ambasade u Beogradu. Njemu doduse nisu proveravali ovo oko posla vec se on, posto je dobio vizu, ozenio i dodao suprugu u aplikaciju. Posle nekoliko dana dok je on sa mladom bio na moru, na medenom mesecu, ljudi iz ambasade dosli na vrata, majka ih primila, oni trazili da vide slike sa svadbe, malo postavljali pitanja, popili kafu, izvinuli se na smetnji i otisli...

Prema tome, nije ovo sto ti je napisano bas za podsmevanje. Kako poostravaju uslove za GSM sve je veca verovatnoca da ti neko bane na radno mesto koje si naveo u aplikaciji...

Uopste se ne podsmevam. Samo verujem da je sve jednostavnije. Ako vide da imas kvalifikaciju, zasto ti ne bi dali vizu. Bar u slucaju gde se kvalifikacija odnosi na dobro obrazovanje - vise i visoko. Cak i da neko bane na radno mesto, to nije strasno ... Meni samo nije izgledalo logicno ...
 
I sta ako ja to nemam? Sta ako mi DIAC trazi a ja samo imam potvrdu na memorandumu? Ako se radi o zaposlenju koje je zavrseno, a radnik nije bio prijavljen, kako dokazati i jel nije najbolji dokaz potvrda poslodavca?



Uopste se ne podsmevam. Samo verujem da je sve jednostavnije. Ako vide da imas kvalifikaciju, zasto ti ne bi dali vizu. Bar u slucaju gde se kvalifikacija odnosi na dobro obrazovanje - vise i visoko. Cak i da neko bane na radno mesto, to nije strasno ... Meni samo nije izgledalo logicno ...

Druze ne znam zasto mislis da je jednostavno. nemj doaavati vise ili manje nego sto traze. to je tako, da nam veruju ostao bi Beograd mesto odlucivanja za vize.
 

Back
Top