Kako se slavi zimski Sv. Jovan?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Zanima me da li postoje neki posebni obichaji u toku proslave zimskog Svetog Jovana. Kakva se jela tog dana stavljaju na trpezu?

Inace, evo mog odgovora....da ne bude da sam se zezao.

Pravoslavac bi ti rekao da odes do svog parohijskog svestenika, da izrazis zelju da preuzmes slavu i nakon toga ce te on uputiti u sve pojedinosti. Taj svestenik ce doci, osvetiti ti kolac, kucu itd i time ces preuzeti slavu.

E, sad, sta bih ja rekao.... Kupi ikonicu sveca koga zelis da slavis, kupi svecu, malo kandilo...prosetaj do kuce, okaci sve to na zid, upali svecu, prekrsti se i zavrsila si pricu. Svestenstvo ti uopste ne treba. Medjutim, sav taj ceremonijal i ta hrana za koju pitas nisu tako bitni vec je bitno ono sto ti dozivljavas iznutra tokom cele te ceremonije.

Obicaj je obicaj....a iskrena ljubav je iskrena ljubav....obicaj nema nista sa duhovnoscu a ljubav ima....ti odluci.
 
Ako te boli uvo sta se kome svidja, zasto onda postujes obicaje? Zbog cega si resila da slavis slavu?

Nemoj me pogresno razumeti...ne napadam te i ne zezam se.
Zato shto je besmisleno slaviti slavu, a ne poshtovati obichaje. Obichaji simbolichno predstavljaju nashu veru u Boga i duhovnu vezu sa precima. Nikada necu razumeti one koji, recimo, za Svetog Nikolu spremaju svinjetinu, a zna se da je to praznik kada se posti. Nego, vratimo se na temu, hocu samo odgovor- koji se obichaji poshtuju za slavu zimskog Svetog Jovana i shta se tada sprema od jela.
 
Zato shto je besmisleno slaviti slavu, a ne poshtovati obichaje. Obichaji simbolichno predstavljaju nashu veru u Boga i duhovnu vezu sa precima. Nikada necu razumeti one koji, recimo, za Svetog Nikolu spremaju svinjetinu, a zna se da je to praznik kada se posti. Nego, vratimo se na temu, hocu samo odgovor- koji se obichaji poshtuju za slavu zimskog Svetog Jovana i shta se tada sprema od jela.

Ok...posteno od tebe. Aj da sacekamo mozda se javi neki pravoslavac pa dobijes odgovor iz prve ruke....ja cu malo da guglam pa ako nadjem nesto, javicu ti....
 
E, sad, sta bih ja rekao.... Kupi ikonicu sveca koga zelis da slavis, kupi svecu, malo kandilo...prosetaj do kuce, okaci sve to na zid, upali svecu, prekrsti se i zavrsila si pricu. Svestenstvo ti uopste ne treba. Medjutim, sav taj ceremonijal i ta hrana za koju pitas nisu tako bitni vec je bitno ono sto ti dozivljavas iznutra tokom cele te ceremonije.

Obicaj je obicaj....a iskrena ljubav je iskrena ljubav....obicaj nema nista sa duhovnoscu a ljubav ima....ti odluci.

Ja bih jos dodao da je neophodno zito (Vojvodjani kazu koljivo) i vino i naravno slavski kolac.
Sustina slave nije jelo i pice - mada se nazalost najcesce u to pretvori.
 
Ja hocu da znam one prave obichaje-pravoslavne, koji treba da se poshtuju, i da ih isposhtujem. .
u tom slucaju proslavlja se pre svega u ljubavi i radosti :)
sprema se sto i za svaku slavu-zito,slavski kolach,vino ,sveca i trpeza bogata u skladu s mogucnostima.kolach se na dan slave ujutru nosi u crkvu ili pop dodje kuci(zavisi od dogovora).to je sto se Pravoslavlja tice.
koliko sam razumela tebe zanima da li postoji nesto posebno,razlicito od ostalih slava.odgovor na to pitanje je ne.ima narodnih obicaja koji su razliciti od mesta do mesta,ali to nisu pravoslavni obicaji tako da ih mozes ispostovati radi tradicije,po sopstvenom nahodjenju
u svakom slucaju SRECNA SLAVA
 
Ne lupajte gluposti. Idite pa spamujte neke druge teme, manite se mojih jer cu na kraju sve da vas prijavim.

ih, pa te pretnje nisu u duhu pravoslavlja..ili jesu?

sto se tice obicaja, dva popa i dve zene iz dva sela ce ti reci 4 razlicita obicaja...
imaces bar 3-4 gosta koji ce ti reci da se u njihovom mestu rodjenja to radi drugacije i sigurno ces zaboraviti bar 1 'bitan' obicaj...

sustina?
cemu zamaranje sitnicama...???
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top