Prevencija devijantnog ponašanja

gost 149754

Poznat
Poruka
8.473
Dakle koje metode, postupke smatrate ispravnim u prevenciji devijntnog ponašanja kod dece
Šta mi kao roditelji možemo da učinimo da to sprečimo
Koliko su roditelji uzrok ovom ponašanju?
koliko škola može da učini u prevenciji devijacije?
a vršnjačke grupe
misim ne moramo se ograničavati na navedene grupacije

p.s. pod devijantnim ponašanjem smatra se narkomanija, prostitucija, alkoholizam i svaki vid ponašanja koji odstupa od društveno prihvatljivih normi ponašanja
 
Прича...да га убијеш у појам причом, два сата да га прикујеш за столицу, да не може да мрдне док не утуви у своју главу шта може, а шта не може...

Мотка...да га изудараш да не може пет дана да седне на гузицу, па нека се запита онда сам, шта може, а шта не...

Има још модела...
 
mislim devijacije bilo koje vrste (mislimo na ponašanje, da) ne razvoijaji se tek tako same od sebe i izlovano, dakle kompletan razvoj, vaspitanje, živoni tok, vrednosti koje se usadjuju detetu isl. e sad nije dete tegla pa da se puni turšijom, nego i samo ravija svoju ličnost, interesovanaj i vrednoni sistem, stoga to je ona stra priča fifti-fifti, ako ono doživi neko ponašanje kao korisno, lepo, kao model koji želi da živi, tu nema popravke, kad se tegla zatvori ne dodaje se vinobran... stoga samo neka svako radi svoj posao i sve će biti kul...

a možeš i ovako da gledaš: jedna strana: roditelji (ono na šta utičeš i što pretpostavimo funkcioniše) - druga strana: generlni vrednosni sistem, školstvo, drugari, mediji, masovna kultura (ono na šta nemaš uticaj i što kod nas NE funkcioniše). pa vidi ko je u prednosti...
 
Прича...да га убијеш у појам причом, два сата да га прикујеш за столицу, да не може да мрдне док не утуви у своју главу шта може, а шта не може...

Мотка...да га изудараш да не може пет дана да седне на гузицу, па нека се запита онда сам, шта може, а шта не...

Има још модела...

aha, odslušaće te dva sta poluotvorenih očiju i klimnati glavom i vikati dobro, i onda reći - jao ubi me ova, daj da zveknem 4 piva/popušim džoks/izmlatim nekog/polupam nešto da izbacim tu smaračku energiju i negativnost kojom si me napunila

aha, dupe ili obraz može da boli dan i posle a i u toku toga ide isti scenario od gore...
 
Dakle koje metode, postupke smatrate ispravnim u prevenciji devijntnog ponašanja kod dece
Šta mi kao roditelji možemo da učinimo da to sprečimo
Koliko su roditelji uzrok ovom ponašanju?
koliko škola može da učini u prevenciji devijacije?
a vršnjačke grupe
misim ne moramo se ograničavati na navedene grupacije

p.s. pod devijantnim ponašanjem smatra se narkomanija, prostitucija, alkoholizam i svaki vid ponašanja koji odstupa od društveno prihvatljivih normi ponašanja

Deca treba da se tuku!
 
aha, odslušaće te dva sta poluotvorenih očiju i klimnati glavom i vikati dobro, i onda reći - jao ubi me ova, daj da zveknem 4 piva/popušim džoks/izmlatim nekog/polupam nešto da izbacim tu smaračku energiju i negativnost kojom si me napunila

aha, dupe ili obraz može da boli dan i posle a i u toku toga ide isti scenario od gore...

Е онда ћемо да зовемо "надлежне службе". Ако постоје оне које штите децу од родитеља, онда још дуже постоје оне које штите друштво од лоше деце. А ако ни тада не загризе савест...постоје и радикалније методе z;)

Боље оно да плаче сада, него ја сутра!

Уосталом, ако дете стигне до девијантног понашања, онда је нешто дебело заказало у васпитању до пете године живота.
 
Da.Mislim treba od malena poceti.Nekima jednostavno nemozes nista da utuvis u glavu i takvih se treba odreci i preko novina ako treba

Од малена, наравно, деца се васпитавају до пете године, после је само надоградња наученог.
Одрицање преко новина је ништа друго него спрдња, о томе не треба ни размишљати. z:hm:
 
ako bismo tako rešavali probleme- odricanjem preko novina, problema nigde ne bi bilo

misim ono, odrekneš se i šta? brigo moja pređi na drugoga

Da.Pa nisam ga ja pravio da mi jede zivot.Oces jedes **vna?Smr.Zavisi naravno od uzrasta deteta.Mislim na adolescenta.Ali tada je vec kasno,treba poceti od malena.Dobro,netreba ih uvek peglati ja sam vise za ono kazna jer ih to najvise pogadaj.Ucis lepo i sve i evo ti nagrada.Itd.Tako su moji samnom.Mene boleo tuki,al cim se malo potrudim nesto i dobijem nagradu meni ehtra i tako sam se naucio pameti.I dan danas tako moji samnom.
 
koliko škola može da učini u prevenciji devijacije?

Dakle, škola ne može da učini NIŠTA jer dete ima PRAVO da se razvija u onakvu ličnost u kakvu želi da se razvija

To čak zvanično piše u zakonima o pravima deteta, i školski psiholog i pedagog (pepsi služba) se slepo drže tih pravila

(to je jedna od onih situacija kada mi je drago što ne radim u školi) :zskace:
 
Dakle, škola ne može da učini NIŠTA jer dete ima PRAVO da se razvija u onakvu ličnost u kakvu želi da se razvija

To čak zvanično piše u zakonima o pravima deteta, i školski psiholog i pedagog (pepsi služba) se slepo drže tih pravila

(to je jedna od onih situacija kada mi je drago što ne radim u školi) :zskace:

Dete nema nikakvo pravo osim da bude biven z:mrgreen:z:mrgreen:z:mrgreen:
 
Тешко питање.
Никакво васпитање није гаранција да ће се такво понашање спречити.
Али, наравно да вреди покушати.
Прво, дете мора да створи реалну слику о себи.
Родитељ мора да процени да ли је дете поводљиво и да му то буде водиља, између осталог.
Родитељ мора да добро познаје све облике девијантног понашања, и да не претера ,,држећи слово'', а да дете више зна (о наркотицима, на пример), од родитеља.
 
Dakle koje metode, postupke smatrate ispravnim u prevenciji devijntnog ponašanja kod dece
Šta mi kao roditelji možemo da učinimo da to sprečimo
Koliko su roditelji uzrok ovom ponašanju?
koliko škola može da učini u prevenciji devijacije?
a vršnjačke grupe
misim ne moramo se ograničavati na navedene grupacije

p.s. pod devijantnim ponašanjem smatra se narkomanija, prostitucija, alkoholizam i svaki vid ponašanja koji odstupa od društveno prihvatljivih normi ponašanja

Roditelji najbolje mogu da pomognu tako što neće traumirati svoje dete na bilo koji način (to je sad već druga tema šta sve podpada pod to..) i pri tom mu sami pokazati primerom...Potrebno je da roditelji rade na sebi, da se izgrađuju u svakom smislu i da se trude da budu zrele i stabilne osobe. Nije dovoljno dete upućivati samo praznim rečima, dete lako oseti šta je istina, a šta laž. Isto, ne treba roditelji da se pikazuju kao bezgrešni apsoluti, s druge strane, ali je potrebno da dete vidi da se roditelj trudi da radi na sebi.

Oni dobrim delom mogu biti uzrok, jer ipak najviše vremena u najranijem detinstvu dete upravo provodi vreme sa njima, oni su mu jedini model ponašanja u tom periodu..a tek posle deo toga se prenosi na školsko okruženje i slično.

Škola može dosta doprineti devijaciji, a prevencija je bar u moje doba bilo na nuli, čak su se i podsticale određene agresivne grupe na delovanje, time što se prevashodno "pomagalo" njima u odnosu na "tlačenu i maltretiranu decu" -time se slala poruka da je nasilje isplativo. A kako je sada, bolje nek kažu roditelji i prosvetni radnici... pošto ja nisam ni jedno ni drugo.

Vršnjačke grupe..
Mislim da je njihov uticaj zanemarljiv naspram uticaja porodice.
Najbitnije je da dete oseti toplinu doma i istinsku podršku porodice.. tada ga neće moći nagristi neki uticaj spolja, jer deca se uglavnom uvlače u loše društvo (tražeći satisfakciju) onda kada nemaju dovoljno pažnje tamo gde treba da je imaju...

Uticaj TV-a je ogroman, uticaj reklama (BIlbordi, radio...), uticaj Interneta, mobilnih telefona....
Nekad su deca u drevna vremena od malena slušala gurua, a danas slušaju TV :)
Tu teško da išta može da se uradi...Osetiće se uticaj u najvećoj meri u tom smislu da neće biti dovoljno aktivna kao prethodne generacije, pa će umesto fudbala igrati igrice (i to je vrsta devijacije).

Svi gore navedeni moji stavovi su podložni promenama, jer - nisam roditelj, nemam dete, a smatram da bih u tom slučaju ipak imala dublji uvid (da jesam).
 
Nekad su deca u drevna vremena od malena slušala gurua, a danas slušaju TV :)
Pa u naše vreme je TV bio drugačiji. Postojao je školski i obrazovni program i ja sam redovno gledao bar dva sata dnevno, ali to je bio kvalitetan program za decu. Danas kvalitetan program za decu ne postoji - u smislu nekog vaspitnog programa kao što je recimo bio Branko Kockica, onda Kolariću Paniću (predak građanskog vaspitanja), Čik pogodi ko sam, itd. Tada su nas nenametljivo učili kako da budemo odgovorni članovi društva. Danas TV za decu ima crtane filmove (od kojih je za mnoge diskutabilan uzrast za koje su namenjeni) ali nema tih emisija u kojima vidimo kako prava živa pametna deca razvijaju sposobnosti pravilnog društvenog ponašanja. A u crtanim filmovima za mlađi uzrast takođe manjka i prisustvo dece (ljudske dece, a ne antropomofnih životinja tipa Pepe Praseta).
 
Ja sam uvek za razumno objašnjenje, argumente, predočavanje posledica umesto proste priče ovo je zlo, ovo je dobro. Pritom mislim na predočavanje posledica tako da dete to razume, ne na zastrašivanje. Npr: Ako se napiješ, lupetaćeš i ispovraćati se i na kraju će ti presesti provod i izblamiraćeš se. Droga je sredstvo za izbegavanje realnosti, zar ne želiš da doživiš realnost onakvu kakva ona jeste? Prostitucija/sponzorisanje je težak i opasan posao u kojima uglavnom nikakve pare na kraju nećeš ni videti, više ti se isplati da radiš u butiku, lakše je, a i sigurnije je da ćeš neke pare zaista videti:lol: Ovo poslednje više liči na zezanje, ali nije neistinito. Kad roditelj krene da dosađuje rečenicama "Droga/alkohol/sponzorisanje je zlo, umrećeš, strahote će ti se desiti...", deca ga uglavnom odlušaju i ocene kao smarača, jer misle da se tako nešto njima neće desiti.
 
Mene ovo pitanje jako muci, iako je moje dete jos uvek malo za devijantno ponasanje te vrste. Ali...
Imamo u porodici primer da su roditelji licnim primerom i pricom, pricom pricom pokusavali da svojoj deci prenesu sistem vrednosti koji inace i ja sama delim, a deca su otisla u nekom potpuno suprotnom pravcu sa svojim stavovima i afinitetima :(. Recicu da se kod nas u porodici cene one tradicionalne vrednosti a deca su okrenuta ovim ``modernijim``.
I ne vidim sta su roditelji pogresno uradili ili sta je trebalo da urade a nisu, da ih usmere u nekom drugom pravcu...
 
Dakle, škola ne može da učini NIŠTA jer dete ima PRAVO da se razvija u onakvu ličnost u kakvu želi da se razvija

To čak zvanično piše u zakonima o pravima deteta, i školski psiholog i pedagog (pepsi služba) se slepo drže tih pravila

(to je jedna od onih situacija kada mi je drago što ne radim u školi) :zskace:


što ja ne volim ovo izvrtanje konvencije dečijih prava....
pa valjda se podrazumeva da nije poželjno da se dete razvije u devijantnu ličnost,odn u ličnost sa nepoželjnim društvenim normama
Pa u naše vreme je TV bio drugačiji. Postojao je školski i obrazovni program i ja sam redovno gledao bar dva sata dnevno, ali to je bio kvalitetan program za decu. Danas kvalitetan program za decu ne postoji - u smislu nekog vaspitnog programa kao što je recimo bio Branko Kockica, onda Kolariću Paniću (predak građanskog vaspitanja), Čik pogodi ko sam, itd. Tada su nas nenametljivo učili kako da budemo odgovorni članovi društva. Danas TV za decu ima crtane filmove (od kojih je za mnoge diskutabilan uzrast za koje su namenjeni) ali nema tih emisija u kojima vidimo kako prava živa pametna deca razvijaju sposobnosti pravilnog društvenog ponašanja. A u crtanim filmovima za mlađi uzrast takođe manjka i prisustvo dece (ljudske dece, a ne antropomofnih životinja tipa Pepe Praseta).

e ovde se slažem sa tobom
na našoj tv zaista nedostaje školski program, kakav je nakad bio, više obrazovnog programa za decu i sl
jok, rts umesto toga reprizira serije po sto puta
na pinku kič itd
 
što ja ne volim ovo izvrtanje konvencije dečijih prava....
pa valjda se podrazumeva da nije poželjno da se dete razvije u devijantnu ličnost,odn u ličnost sa nepoželjnim društvenim normama

..nije to jukie-evo izvrtanje, vexy, vec izvrtanje konvencije od strane onih koji bi trebalo da
pomognu deci da im prava ne budu narushena..i sasvim mu je zapazanje na mestu -
ukinuto je pravo pedagoshkih radnika da intervenishu kada deca ZADJU na stranputice,
to se pravda "trazenjem sebe" i "ispitivanjem granica" i definishe kao PRAVO deteta da eksperimentishe,
sve dok se ne kosi sa zakonskim normama..
..a i kad se zakonske norme prekrshe, institucijama su vezane ruke.. :neutral:
..deca, shto se vanporodichnog uticaja u nekom smislu koji se njima ne bi dopao,
rastu do 18-e pod staklenim zvonom, potpuno izolovani od stvarnosti,
a onda nam je chudno kad sa 18,5 zavrshe na sudu.. :roll:
..nekada mi se uchini da su pojedini od onih koji propise donose ili tumache
decu, narochito adolescente, videli samo na slici.. :neutral:
 
Počev od malih nogu, uzroci navedenih devijantnih ponašanja se mogu naći - na prvom mestu u ishrani (sve ozbiljne promene u ponašanju potiču od ishrane), potom u subliminalnim sex porukama u crtanim filmovima (pajseri, uzdržite se), i kasnijim bombardovanjem nezrelog mozga raznoraznim sadržajima sa tv-a, neta, radija koji u pozadini svega imaju samo seks, seks i seks. Alkohol je na ovim prostorima kao dobar dan, tekovina obične srpske porodice, gde malo dete odrasta slušajući priče kako je alkohol štetan, kako ne treba da pije, a istovremeno posmatra svoju širu ili užu okolinu kako ljušti litre alkohola, a pošto su ljudi obični kopir aparati, kasnije uopšte nije teško preuzeti obrasce ponašanja iz okoline...
Problem narkomanije je specifičan, jer isto koliko je problematična sama narkomanija, toliko je problematičan i način ophođenja sa narkomanijom, konkretno sama edukacija dece o narkomaniji. Sve se svodi na uterivanje straha u kosti, i takav potez vodi samo ka podeli - deca koja će od droge bežati kao đavo od krsta i deca koja će još više želeti da probaju, da zavire u svet nečega čime ih intenzivno plaše.
Pre 30 godina roditelji su mogli u određenoj meri da utiču na to kakvo će se dete ispiliti, a danas je to skoro pa nemoguće, jer danas roditelji imaju najmanju ulogu u vaspitavanju sopstvene dece, što opet za sobom povlači priču o tome zašto je to tako...al da ne dužim više...
 

Back
Top