Srbi katolici

Savest_22:
Овде је основни проблем тај што неки не могу посматрати ствари из друге перспективе.Иако сам Србин ја могу да знам како се Хрват осећа када чита српске маштарије биле оне основане или не.Знам и како би се осећао да једна мањина одлући постати већина тако да се издвоји из матичне државе.Ево ми имамо проблема са Шиптарима.Шиптаре морам признати не волим,не подносим их,па ми је разумљиво зашто неки Хрвати не подносе Србе који мрзе Хрвате и све што је Хрватско (не улазим у то да ли су ти осећаји оправдани или не).

Нисам се морао родити као Србин,могао сам да будем Киргистанац.Но ја сам сасвим сретан што су Срби најбројнији јужнословенски народ и уопћте немам потребу да пребројавам помађарене,потурчене,порумуњене или похрваћене Србе.Немам баш ништа против Црногораца или Бошњака,и да ствар буде лепша куд год да одем свуда сам лепо примљен и поштован упркос томе што сам православац.Зашто?Размислите....

Време је да се окренемо сами себи,и да престанемо гледати друге,ах оне шта нису више оно шта су морали да буду.
Градимо своју државу,да буде лепша и богатија,а туђе територије оставимо другима на бригу....

Мене не занима ни Босна ни Црна Гора,ни Карлобаг,мени је моја Србија најлепша и најсветија....

И ни због Босне ни неке тамо припиздине у Хрватској нећу допустити да моја деца гину,али ако слућајно једнога дана неко нападне мој дом и моју кућу нећу размишљати ни трен пре него шта узмем пушку....

Све је то лепо, и твој отворени космополитски поглед на свет, братство-јединство и ти фазони....али ја само полемишем са твојим ставом да ''нико други не претендује на друге народе и територије, само Срби''! То једноставно не стоји, и зато помињем насилно унијаћење, покатоличавање, насилну мађаризацију, албанизацију....да бих ти показала да те ствари нису српски изум. Тиме не оправдавам такве поступке, само не желим да мој (и твој) народ приказујеш као једини лош и агресиван у маси питомих, толерантних и доброћудних.

Видиш, и та ''тамо нека припиздина'' је нечији дом, и он има право да је брани као и ти свој дом.
Сутра ћеш рећи:''Мене не занима тамо неко Косово, нека Војводина, тамо неки Санџак, тамо нека јужна Србија, тамо неко Хомоље, тамо неко Подриње, тамо нека Мачва, тамо неки Стиг, тамо нека Шумадија...све док нико не дира твоју кућу...а кад је дирне, хоћеш ли је моћи сам бранити? Хоће ли бити шта да се брани?
 
Смешно је причати да су данашњи Хрвати 70 или 90% Срби пореклом јер ни сви Срби тада па ни данас нису потомци етничких Срба.Има ту пуно Турака,Рома,пословењених староседелаца па можда чак и Авара укомпонованих (сетимо се изгледа једне наше славне тенисерке).

Словени су плави,а стари Срби су били описивани као црвенокоси људи.Колико нас данас има црвенокосих,тамнопути Срби генетске везе са Словенима немају,па опет нису ништа манје Срби....

Толико је народа посећивало ове просторе да је смешно уопће причати о некој генетској припадности....
 
Савест, промашујеш поенту

А једно је само сигурно - нико не убеђује те угрожене бивше Србе да треба да буду Србијанци, или православци, или да ће њихове земље бити претворене у београдске колоније, тако да твоји апели на помирљивост и одустајање од помињања истине зарад мира у кући нису баш на месту.

Само сам цитирала, да не понављам.

Савест, са ким ти сад полемишеш о генетици?

Кажеш да не би бранио ''тамо неке припиздине у Хрватској''.Могу ли те питати једно лично питање? Где се сад налази тај твој дом којег би бранио? Није више у Хрватској?

Некако, ниједан Србијанац из Србије не користи реч ''УОПЋЕ''!
 
Hellen:
Све је то лепо, и твој отворени космополитски поглед на свет, братство-јединство и ти фазони....али ја само полемишем са твојим ставом да ''нико други не претендује на друге народе и територије, само Срби''! То једноставно не стоји, и зато помињем насилно унијаћење, покатоличавање, насилну мађаризацију, албанизацију....да бих ти показала да те ствари нису српски изум. Тиме не оправдавам такве поступке, само не желим да мој (и твој) народ приказујеш као једини лош и агресиван у маси питомих, толерантних и доброћудних.

Видиш, и та ''тамо нека припиздина'' је нечији дом, и он има право да је брани као и ти свој дом.
Сутра ћеш рећи:''Мене не занима тамо неко Косово, нека Војводина, тамо неки Санџак, тамо нека јужна Србија, тамо неко Хомоље, тамо неко Подриње, тамо нека Мачва, тамо неки Стиг, тамо нека Шумадија...све док нико не дира твоју кућу...а кад је дирне, хоћеш ли је моћи сам бранити? Хоће ли бити шта да се брани?

Слажем се да је жалосно оно шта се десило Србима из Крајине,но зашто нису прихватили план З4 који им је јамчио културну аутономију?Зашто су Срби у Хрватској агресивно хтели и оне просторе у којима су мањина?Откуд овако самоуверени говори који су само отежали положај Срба?
https://video.google.com/videoplay?docid=3479696319354421463

Догоди се понекад неки напад на Мађаре иако у Војводини не говоре "ово је Мађарска" нити пуцају по српским селима.Имамо среће да су Мађари довољно цивилизован народ,нису као Шиптари....
 
Hellen:
Само сам цитирала, да не понављам.

Савест, са ким ти сад полемишеш о генетици?

Кажеш да не би бранио ''тамо неке припиздине у Хрватској''.Могу ли те питати једно лично питање? Где се сад налази тај твој дом којег би бранио? Није више у Хрватској?

Некако, ниједан Србијанац из Србије не користи реч ''УОПЋЕ''!

Али зато понеки Србијанац прати ХРТ и гледа филмове са хрватским преводом па му упадне оно ћ....
 
Савест, ти као да живиш испод стакленог звона.
иако у Војводини не говоре "ово је Мађарска
...и дефинитивно не живиш у Војводини...


И даље се не обазиреш на моју замерку да Срби нису ни по чему много другачији од других народа у окружењу. Значи ли то да и даље стојиш иза својих речи да само Срби својатају друге народе и њихове територије?
Или си, зарад новог братства и јединства поново спреман на ''не видим зло - не чујем зло''?
 
Savest_22:
Али зато понеки Србијанац прати ХРТ и гледа филмове са хрватским преводом па му упадне оно ћ....
Па тако више пута...а оће некад и да каже ''један и пол'' место '''један и по'', ''тискати'' уместо ''штампати''....а под утицајем ХРТ место презента са предлогом ''да'', користи конструкције са инфинитивом.... 8-)
Ти си човек јако подложан језичким утицајима, рекло би се.... :lol: :lol: :lol:

И кажеш, није ти дом у ''пиздинцима у Хрватској''?
Пази, мени је то потпуно небитно, али нема потребе да фолираш...
 
Sad kad sam bio na moru, neki lik, stariji crnogorac, je uzeo da mi prica o crnogorskoj istoriji...
I nakon sto sam mu ja rekao da me nervira u cg , sto na rtcg za 7 dana ni u jednom pozitivnom kontekstu nisu spomenuti srbi ... on kaze , da je to normalno , posto ne znam na koje su sve nacine srbi asimilovali crnogorce 200 godina ... odlepio sam ... ispadne kao da su bili budisti iz bangladesa pre nego sto smo ih asimilovali ...

Pa ako ovako ljudi razmisljaju u crnoj gori, zamislite kako razmisljaju hrvati ....

Inace, meni jako smeta sto se srpstvo poistovecuje sa pravoslavljem ... ispadne da ne moze srbin da bude katolik ili musliman, a moze da bude ateista ... to je suludo ...
 
pagi:
Sad kad sam bio na moru, neki lik, stariji crnogorac, je uzeo da mi prica o crnogorskoj istoriji...
I nakon sto sam mu ja rekao da me nervira u cg , sto na rtcg za 7 dana ni u jednom pozitivnom kontekstu nisu spomenuti srbi ... on kaze , da je to normalno , posto ne znam na koje su sve nacine srbi asimilovali crnogorce 200 godina ... odlepio sam ... ispadne kao da su bili budisti iz bangladesa pre nego sto smo ih asimilovali ...

Pa ako ovako ljudi razmisljaju u crnoj gori, zamislite kako razmisljaju hrvati ....

Inace, meni jako smeta sto se srpstvo poistovecuje sa pravoslavljem ... ispadne da ne moze srbin da bude katolik ili musliman, a moze da bude ateista ... to je suludo ...
Niko nikog ne voli ili mrzi bez razloga ,zato sto mu je tako dunulo :roll: .....Debelo smo nesto mi za*ebali kad svi beze od nas ko djavo od krsta :roll: .....
 
Savest_22:
Ако тврдиш да Хрвати у хисторији нису ни постојали,откуд онда ово:
http://ellone-loire.net/obsidian/baltic.html#Byelohravati

Ако су то два потуно иста народа,зашто су се увек различито називали,можеш ли да ми објасниш?

Не разумеш, зато што не слушаш.

Ко је рекао да Хрвати као народ никад нису постојали? Нико. Ко је рекао да Хрвати данас не постоје? Нико. Ко је рекао да су сви Хрвати данас српског порекла? Нико.

Овде се само ради о томе да су Хрвати прихватили српски језик као свој званичан државни и књижевни, и да је онај део модерне хрватске нације којој је тај језик матерњи - српског порекла. Ко ту говори о свим Хрватима, или Хрватима кроз историју? Нико.

Пример: И Македонци су постојали кроз античку историју. Може ли се то довести у везу са народом који данас себе назива Македонцима? Да ли је језик који се данас назива македонским, а који је српско-бугарски хибрид, у било каквој вези са језиком који се називао македонским у античко доба?
 
Dikan:
Ja ne volim Hrvate
Ja sam Srbin
Ja volim sam sebe
zaključak
Hrvati nisu Srbi

Па, ко год се не сматра Србином, за нас и није Србин, нити треба да буде. Али своје опредељење не може да пројектује на своје порекло и на језик којим говори. Ако ја нећу да се сматрам Србином, и желим да будем Мађар - нико ми не брани. Али не могу да тврдим да су ми и отац и мати Мађари, када нису, и не могу овај језик на коме пишем ову поруку да називам мађарским, јер то није мађарски језик, без обзира на то ако се ја сматрам Мађаром, а то ми је матерњи језик.

И без обзира на то колико се трудио на вештачки начин да да језик изменим и да измишљам нова правила. На пример, да спајам речи које се у говору спајају, па да пишем: Идемна посао, или Какосе зовеш.

pontifex maximus:
Ma, ljudi, pobogu... Hrvati i Srbi su dva različita naroda!!!!!!!! Imaju veze jedni s drugima, to je normalno, ali niti su Hrvati pokatoličeni Srbi niti je nešto drugo u pitanju...

Добар део Хрвата јесу Срби који су непосредно прешли са православља у римокатолицизам, а има их и доста који су конвертирали са ислама, или су изворно били католици.

А два различита народа јесмо, то је очигледно. Међутим, овде говоримо о пореклу и о језику, који су исти.
 
Savest_22:
Смешно је причати да су данашњи Хрвати 70 или 90% Срби пореклом јер ни сви Срби тада па ни данас нису потомци етничких Срба.

Ово је хватање за сламку. Пријатељу, говоримо о матерњем језику и свести о међусобном сродству као критеријумима за припадништво истом народу, а у које се умешао религиозни афинитет, и то све пореметио. Нико не говори овде о генима, или бројању крвних зрнаца, јер је више Србин један Алкибијад Нуша (Бранислав Нушић) који је рођењем Цинцарин, него један Александар Петровић (Шандор Петефи) који је рођењем Србин.

Они Срби који су се асимиловали у друге народе, заувек су изгубљени. Овде међутим говоримо о Србима који се нису асимиловали ни у шта, који су задржали свој матерњи језик, своју културу и обичаје, своја лична имена и презимена, а одлучили да прихвате име другог народа.

Није тешко разумети, само кад се жели. А стечена одбојност и осећај гађења према Београду и православљу, ту су само сметње. Понекад и непремостиве.

Словени су плави,а стари Срби су били описивани као црвенокоси људи.Колико нас данас има црвенокосих,тамнопути Срби генетске везе са Словенима немају,па опет нису ништа манје Срби....

Мани се хватања за сламке и релативизовања. Пошто иста ситуација влада и међу Хрватима и исто важи и за њихово порекло, онда смо опет једног истог порекла, јер смо и једни и други мешавине Илира, Трачана и Авара са Турцима, Немцима и Маџарима, тако да се опет на исто завршава.

Иначе, Словени нису плави, као што ни Германи нису плави. Словени и Германи са севера су плави, док их је већина смеђа, са све појачанијим тамним тоновима ка југу. Стари Срби нису описивани као црвенокоси (чак се сматра да је црвенокосост најређа међу Словенима), већ су Словени који су долазили са севера описивани као смеђи.

А и тамнопути Срби су Срби/Словени пореклом. Јел имаш ти презиме? На пример, нека је Магаш, или Смолар, небитно. То значи да ти је само деда по оцу Магаш или Смолар, а да си ти 75% нешто друго? И какве то везе има са оним што си ти данас? Никакве.

Немојмо релативизирати све.

Толико је народа посећивало ове просторе да је смешно уопће причати о некој генетској припадности....

Нико уопће ни не прича о томе, то би требао напокон скужити.
 
pagi:
Sad kad sam bio na moru, neki lik, stariji crnogorac, je uzeo da mi prica o crnogorskoj istoriji...

Кретен. Требао си га отерати у пи3ду материну, са таквима не вреди расправљати. Неће да буде Србин? Ко га јeбе; нити мора, нити га ко нагони. А што лажу како би себи измислили покриће за мржњу и сејање мржње, за то не треба према њима имати било каквог респекта или обзира.

Једва чекам да видим неког аутентичног Црногорца који не сматра да је Србин, а да притом нема неку развијену патологију. Поздрављам и једва чекам, само такви су ређи од ирваса на екватору.

pagi:
Inace, meni jako smeta sto se srpstvo poistovecuje sa pravoslavljem ... ispadne da ne moze srbin da bude katolik ili musliman, a moze da bude ateista ... to je suludo ...

Такав нам је народ, шта ћеш. Није тома црква ништа крива, него народ. Кад се појединцима диже коса на глави кад чују Србе који говоре "крух", можеш замислити како би реаговали на Србе који су притом још и католици.

Можемо себе заваравати колико хоћемо; и они екстремисти који мисле да је СПЦ крива, и они екстремисти који све сваљују на Турке и Ватикан - чињеница је да нам је народ, генерално гледано, врло сиров и непријемчив, нарочито по питању религије. И ту мислим и на православце, и на католике и на муслимане, јер су то исти људи са сличним менталитетом.

Ето, видимо са којим презиром (често) људи из Загреба и околине гледају на Србијанце, а нарочито на оне из источне Србије. А они су им кудикамо сличнији по свему од њихове католичке динарске браће из Далмације и Херцеговине. Или како се људи из истог села и са истим презименом, а различите вере, не воле, па је једном ближи истоверник из Загреба, а другоме истоверник из Београда, него један другом.
 
Bogart:
Александар Петровић (Шандор Петефи) који је рођењем Србин.

Znao sam za ovo. On jeste stvarno veliki madjarski pesnik.
Nego znaš li otprilike koliki se procenat Srba madjarizovao u tadašnjoj Ugarskoj.
Masovno ili pojedinačni slučajevi.
Ništa negativno, takvo je vreme bilo.
I Srbi kad su došli na Balkan asimilovali su lokalno stanovništvo
 
Ватикан је 1900 године забранио да римо-Католици у далмацији Славе славу, заједно са Православнима.
Ватикан је 1914 године упутио проглас да су сви римо-Католици из Далмације. Босне и Хрерцеговине етц. Хрвати, и да се имају тако јзјашњавати.
Даклем, не тако давно.
Ове чињенице до некле аболирају СПЦ
 
Ватикан је 1900 године забранио да римо-Католици у далмацији Славе славу, заједно са Православнима.
Ватикан је 1914 године упутио проглас да су сви римо-Католици из Далмације. Босне и Хрерцеговине етц. Хрвати, и да се имају тако јзјашњавати.
Даклем, не тако давно.
Ове чињенице до некле аболирају СПЦ
Auu...Za male pare ste se PRODALI...Zlikovci!:mad:
 
Смешно је причати да су данашњи Хрвати 70 или 90% Срби пореклом јер ни сви Срби тада па ни данас нису потомци етничких Срба.Има ту пуно Турака,Рома,пословењених староседелаца па можда чак и Авара укомпонованих (сетимо се изгледа једне наше славне тенисерке).

Словени су плави,а стари Срби су били описивани као црвенокоси људи.Колико нас данас има црвенокосих,тамнопути Срби генетске везе са Словенима немају,па опет нису ништа манје Срби....

Толико је народа посећивало ове просторе да је смешно уопће причати о некој генетској припадности....

Али имају са Трибалима, које су асимиловани од Срба.
 
Па тако више пута...а оће некад и да каже ''један и пол'' место '''један и по'', ''тискати'' уместо ''штампати''....а под утицајем ХРТ место презента са предлогом ''да'', користи конструкције са инфинитивом.... 8-)
Ти си човек јако подложан језичким утицајима, рекло би се.... :lol: :lol: :lol:

И кажеш, није ти дом у ''пиздинцима у Хрватској''?
Пази, мени је то потпуно небитно, али нема потребе да фолираш...

Eee, oће централа да погреши једном, ал не сто пута.
 

Back
Top