Sloboda

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
To je emocija i ideja i socioloski fenomen i psiholoski fenomen...

Posto je emocija , vaze sve osobine za emociju.
Pa i instrumentalizacija...

Ovde bih da posmatramo slobodu, ne samo kao filozofski apsolut, jer to mi je svevremensko ,a glupo ako nije povezano sa jednovremenskim...

Na primer:
Nacionalna sloboda je vezana za emociju nacionalnog kao fenomena i preslikana su sva ekonomska,zivotna,bioloska prava samo na oblast tipiziranja nacija....
Sve to mirise na zloupotrebu vlastele i monarhija radi svojih licnih interesa....
Supstitucija pojedinacnih nepravdi i nesloboda na nacionalnu neslobodu kao pogodno pomocno politicko sredstvo...

Danas se u svemu favorizuje umetnost, tj emotivno kao opstije od naucnog , strucnog , za koje vec treba imati i veci ulozeni rad i predispozicije, dok za emocije i umetnost vec ne treba...ne u danasnjem smislu opstenarodnog....svako se u sve razume, demokratija na delu...

Medjutim ja bih taj sveprisutni trend u posmatranju slobode, koji je itekako prisutan ovde na krstarici i svuda gde god mrdnes , da izbegnem jer nije konstruktivan vec izrazito politicki demagoski manipulativan i neproduktivan, vec lobirajuci i huskacki...

Ovde bih da vise govorimo o kriterijumima za slobodu, nego o tupljenju da li smo ili nismo slobodni , ili o putevima za slobodu....jer obicno se to pretvori u slepacko licno....
Dobar primer je tema "da li je moguca bolja buducnost"....
 
Razmisljao sam da li da ukljucim linkove ka prethodnim temama samo zato da bi kreativni doprinos bio rasclanjen na dogmatsko (znam sigurno da neki korisnici krstarice jedino tako i vide smisao i svrhu i jedino tako i tumace ovu temu), standardno, emotivno , narodno, evropsko, politicki korektno , psiholosko, i ovo manipulatorsko psiholosko supstituciono koje je dominantna srz ove teme...

Da ne pisu svi koji bi da pisu o slobodi na ovoj temi , samo zato sto je najsvezija...vec da se lepo opredele...

U tom smislu si me fantasticno dopunila, jer trenutno sam dial up pa nisam mogao da searchujem i da to odradim do kraja i temeljno...
Ipak je dobro sto si naznacila bar neke moguce izbore....kasnije cu nadodati jedan post sa svim alternativnim ventilima za one koji bi da sishte i pishte....ali da imaju pravi putokaz gde....
 
Ja mnogo godina rado navodim jednu Sartrovu misao iz njegove drame "Muve". Kada,naime,Egist i Jupiter vode dijalog,a onda,Jupiter kaze Egistu (kada mu je ovaj rekao da nema tajni) :
"Imas.Istu koju i ja.Bolnu tajnu bogova i kraljeva: da su ljudi slobodni.Oni su slobodni,Egiste.Ti to znas,a oni to ne znaju."
Komentar je nepotreban.
 
Cini mi se da ova tvoja opaska ima veze sa osecajem pravde koji ljudi vezuju za slobodu...
Pravdu vezuju i za tajne, posto su one sastavni deo nepravde...

Tu postoji kratka izjava......"Haos je pravican jer je isti prema svima, svaki red cini nepravdu jer jedan sebicni akt izaziva hiljadu nepravdi"

Suprotno od zajednicki nije sebino, moze biti i neutralno...
I tu ima jedna ....
Svako ko nije ispoljio i zauzeo svoje pravo mesto u drustvu , bio je suprotno od onoga sto jeste. (religija i bozija namera za coveka)
--------------------------------------
Ova tema slobode ima veze sa licnostima...
Dakle ima itekako veze sa izgradjivanjem socijalne, drustvene,institucionalne, polno rodne, naucne, radne licnosti svake osobe...
Svaka ova nova licnost trazi davanje i gubljenje neke slobode, ali nudi i integraciju unutar tih polja koja su prisutna u jednom zivotu...

Svaka interakcija je gubljenje neke slobode, a istovremeno i svaka osoba ima mogucnost da se vrati i trudi oko svoje integracije na tom polju, ili da odustane i napravi izolovano ostrvo (sto je cesci izbor kod ljudi , i srba naravno...)

Od inteligencije i izgradjenosti shvatanja zavisi da li ce osoba biti integrisana i ispoljena na ovim poljima, a i koliko ce osecati neslobodu....
Interesantno je da ambicija preko sposobnosti razumevanja uvek izaziva osecaj neslobode...stresa i nepravde kao projekcije...
I tako dolazimo do projekcija koje su izrazene kod osoba koje nemaju sposobnosti koje ocekuju od sebe...ili koje sebi predstave da drugi ocekuju od njih....

Kasnije je lako manipulisati njima kroz osecaj neslobode...
Slicno kao i sa zeljom..
Stvorite li zelju u osobi, kasnije se osoba ne preispituje da li zeli ili ne zeli , vec kako da ostvari tu svoju zelju, tj totalno je postala idiot po pitanju svojih kriterijuma sta stvarno zeli....i kompenzuje svoje neznanje kako da ispuni zelju sa novim zeljama koje joj se cine lakse ispunjivim ili kao put za ispunjenje sopstvene zelje...
 
Svako onaj ko traži bilo koji vid slobode, pa i onaj sveobuhvatni, neophodno je da shvati da slobodu može imati tak onda kada nauči istu prvo dati svima oko sebe. Uskrati drugima slobodu i postao si rob.
Pa ipak, slobodu ne treba poistovećivati sa neophodnošću da se neka pravila ovde moraju postaviti i poštovati od strane svih, kako bi život mogao funkcionisati u uslovima današnje prenaseljenosti.
Ljudi ne znaju da su slobodni (kako je NEREJ citirao) ali moraju prvo naučiti da poštuju slobodu drugih kako bi pridobili nazad i uživali svoju slobodu.
No, pitanje kada će to ljudi shvatiti? Svako će shvatiti u svoje vreme baš kao i u svakoj školi.
 
Sloboda i uopste neko shvatanje zavisi i od dominantnog metoda komunikacije i oblika komunikacije (u smislu idejne podrske i postupaka idejnog prenosenja).

Posto smo nabacali neke kriterijume za slobodu, vise kao univerzalnog pojma nego kao pojavu emocije...
sad bi mogli da se bacimo na emociju...
Dakle kakve sve projekcije imate u vezi slobode...

Tu je cak i u emotivnoj vezi uvezano socijalno....pa partner trazi razumevanje za pomodarski standard, a drugi partner trazi razumevanje za primitivizam i onda ide ono cuveno biovlast, tj natezanje i kroz natezanje zadovoljavanje projekcije jednog ili oba partnera o slobodama, ljubavi, ljubomori, pozudi, strasti....

Dakle i tu ima dosta sto se moze nazvati sloboda u smislu ove teme, tj ono sto okolina nametne kao konformni standard ili stereotip pa se vise ne razaznaje sta je stvarna potreba , stvarno licno ponasanje, a sta nerazmisljajuce kopiranje stereotipa koji postaju rodni i seksualni stereotipi...

Sloboda u smislu trenutne srpske radne etike (koja ide od toga da se uopste ne vrsi usaglasavanje sa potrebama radnika i procesa do toga da se desava masovni javasluk i ko ce koga...)

Sve su to projekcije raznih tajnih odnosa , tajnih u smislu da se krije od sebe ili od javnog priznanja nekih odnosa....i eufemisticki ili totalno lazno kreira slika koja odgovara nekome....

Zanimljiva je igra humanosti i kriterijuma koja se igra...pa se zabranjuje trgovina krvi i derivatima, a opet kad nema onda ima za politicare i poznate javne licnosti, ali nema za seljaka i anonimusa...
 
Znas,patak,ovo je tvoja tema,pa mogu da budem slobodan da kazem ono sto primecujem.Nisi ti bas tako filozofski neobrazovan,kakvim hoces da se predstavljas.Mislim,cesto,kao i ovde,vidim tragove.Ovde,na ovoj temi - Habermasove.Tamo,oko srpske filozofije (tema nije tvoja,pa nisam hteo ) primecujem da si oko istorije filozofije debelo zastupao teze Rajhenbaha (Reichenbacha) iz "Radjanja naucne filozofije". Sad,mozda gresim,ali jesi li i ti slobodan,kao sto se predstavljas? Mislim,bez uvrede,i ja robujem pod mislima drugih.Dakle,nisam,bar intelektualno,slobodan.A ko jeste? Ti,hoces da kazes da jesi,a ja ne verujem u to. Ne geni,vec znanje nam je istorijski uslovljeno.
Istina,bas zbog tog znanja,nagomilanog kroz istoriju,mislim da se samo covek sam mora izboriti za svoju slobodu.Po meni sloboda se ne daje - ona se uzima,tacnije zaradjuje (pomodno receno).
 
Vrlo sam zainteresovan za svaku osudu...
Znaci uopste ne bezim od toga da me etiketira bilo ko....
Jer ja onda tu vidim mnogo dodatnih informacija....
Ako je i ko tako mislio, zasto je tako mislio, sta je jos mislio, a sta su razlike...
Iz tih podataka dobijam mnogo vise nego sto je vrednost samog misljenja...
Jedan korak je veliki, znaci stvarno znacajan, ali jos mi je znacajnija filtracija i kompenzacija mnogih filtara koji vrebaju...
Ja sam tako uspeo da sad u minuti odradim kompenzaciju necega, nekog drustvenog filtra, a to mi vremenom donosi sasvim drugaciju percepciju....
Ovo nije tema, ali mene interesuje , a i malo je u vezi termina sloboda...donekle i u vezi teme...

Ja cesto vidim moje ideje kod nekog ko je ziveo pre 50 godina, a vidim moje ideje i kod nekog ko je ziv i sada i izdao je rad pre 2 godine...
Tacnije deo ideje...
Cesto se moze zakljucak i stav da slazu , a ideja uopste nije ista....
Mene u stvari vise interesuje percepciona tehnika kod ljudi i njihovog uma, nego istina...
Jer usavrsavanjem percepcione tehnike i koordinatne mreze pojmova, dobijate mnogo tacniju predstavu o svetu , o ljudima , o svemu...
To jos nije manipulacija, treba to reci, usput....
Jer kod manipulacije imate persona privata koja kreira personu publica prema vama, tj pravi miraz, fatamorganu prema vama, pa je za manipulaciju najbolje davati jedan dobro uvezban obris sebe i na osnovu odziva dobijati dobru sliku za manipulaciju...
Medjutim ja radim nesto drugo, posmatram ljude koji ne bacaju persona publica fatamorganu prema meni , ili me ne znaju , pa onda mogu da ih vrlo brzo pronadjem...
Razlog za to je psihologika...

Da se vratim na slobodu...
Nista mi nije vazno....nemam licne zelje, glup sam pa sam rasterecen....
Nisam se vezivao za drustveni sistem nikad...takoreci individualac, ali ne i otudjen...
Sad sam malo otudjen, jer mi stvarno glupo da ne znam rec refren, a ucestvujem na takmicenju pevaca na Pinku , Kozlojevski kao pisac savremene filozofije i slicno....
Medjutim to je vise distanca nego otudjenje, jer dokle god interagujes i tezis integraciji to nije otudjenje.....ovo je opste prihvacena teza, a prethodnih 5 reci je postapalica od koje se gadim....
Ne to je moje misljenje koje sledi kao i vecina stvari iz licnih eksperimenata i indukcionog razmisljanja....ili metafizickog, dokantovskog....
To je verovatno moj limit....jer je prakticno , upotrebljivo, cak i kad nije daje neke totalno drugacije ali vrlo kvalitetne rezultate, predikcija je ogromna.depersonalizacija i samim tim objektivizacija takodje...

Moje misljenje je da upravo kroz licni put empirijske spoznaje dobijam novi kvalitet,ali je sporije i gluplje...
Ili u vezi tvog pitanja, ja stvarno preispitujem svaku aksiomu , teoriju tezu , ili je zapamtim da nije preispitana....
Znaci svaki detalj ima svoju vrednost...
Uzmi npr igrariju sa partizanima i cetnicima u sadasnjem drustvu...
To je igrarija jer se tako lakse urusava sistem idejni i moralni.
Medjutim taj igrokaz npr u nekom mladom pojedincu stvara nejasnocu oko morala, anarhicne misli i opredeljenja, i cak pravi profasistu od njega...

A opet sa druge strane gledano to je vecita teznja neispoljenog da nametne svoje, bez razmisljanja sta je dobro, sta je istina i sta je posledica...
Cak ako je istina, uhvatice se za to , istina je istina...
A prvi ce takvi u svom zivotu da kod vrucih istina zestoko zeleti da im neko zaobidje tu istinu....JER NE donosi nista dobro...

Da se vratim na znanje....ako si skeptik, a metafizicar mora da bude skeptik, inace je metamitoman,iliti savremeni mitoloski pisac i citalac,onda je prilicno usko reci, znanje te oblikuje...
Oblikuje te detinjstvo, oblikuje te znanje, iskustvo, tvoj bioloski potencijal mozga...(steta sto bi ugasena tema ovacije da pokazem zasto je inteligentan dvostruka prednost u odnosu na normalno inteligentnog....i po brzini i po obimu , ali i po motivaciji i po kreaciji...)

To sto si ti rekao istorijski uslovljeno , vec lici na sadasnji trenutak i mediokritetski balast koji imamo preko medijskih i konformnih uticaja i tortura i tiranija...
Mogu ti dati jedan primer...
Za vreme slobe sam gledao drugi dnevnik...
Ne stalno , ali sam gledao kad mi je trebala tacna informacija...
Kako to , kad je bio uvek lazan...
Pa iz razlika dva dnevnika vidis istinu...
To je bilo toliko tacno i precizno da ja nisam imao potrebe za drugim informativnim kanalom...
To je primer za kompenzacioni filtar, i to adaptivni , ili jos opstije , karakteristicnu funkciju prenosa za dnevnik dva sam koristio tako sto sam nasao inverznu -1 karakteristicnu funkciju prenosa i tako dobijao orginalan signal....
Ovo je previse banalizovano , ni ja ne verujem niti koristim toliko banalizovane sekvencijalne ili sekvencijalno kombinacione mreze....
Hocu da ti kazem da skeptik + teorija kanala prenosa izmedju dva lica + psihologika + teorija sistema + okruzenje koje je crna kutija(t) + ......+.....+..... da ne navodim jos neke moje parametre i delove koje uzimam u obzir,daju na izlazu trenutni rezultat...
Da, on je rezultat ovog trenutka, istorijskog (arhitip) znanja, mojih licnih znanja i neznanja (ovo drugo je veliko) i jos sto cega...ali je rezultat....
Telekomunikacije su vrlo razvijena nauka, uz automatiku , elektroniku , informatiku , koje sagledavaju upravo ovakvu situaciju...
Pobuda + sum=rezultat(odluka)+ sum.....///kvantizacija///
Da uprostim, ti sam mozes prateci promene koje dobijas na rezultatu na osnovu promena na ulazu da vremenom formiras iskustvo i znanje o sopstvenoj prenosnoj funkciji...
Ili u prevodu , gde zatajis, sta su ti moralne teznje, sta vrednosti , sta kriticne tacke, da li si uopste ili nekad iskljuciv itd...

Filozof koji to ne zna za sebe....to nije filozof, to je copy paste uvaljivac....

Ili je filozof koji oblikuje svoje misli prema svojoj dusi, sto ce reci plasira ideologiju , a ne sagledava stvari......
To sto je danas bitnije da filozof bude nacitan nekih dela, a ne da poznaje svoje intimne brane, slepe koloseke i prepreke, je nedopustivo u smislu istinitosti i objektivnosti...

Tako nagradjeni danas imaju prizvuk kapitalistickog jednoumlja, a karl marks,koji nije komunista uopste nije imao...
Iskreno najvise novog sto sam procitao negde je upravo kod Karla Marksa...(a ni njega nisam mnogo citao...)
Sve ostalo sam vec sam pocinjao da otvaram, pre nego sto sam procitao....na osnovu tezne da sve bude isto iz bilo kog ugla....i bilo kog vremena...
Ponesto mi je bio interesantan i Ruso...ali ga nisam citao...

Sve to zbog metoda putanji i debaginga , a zasnovano na psihologici i privatnoj i drustvenoj...
Ako mogu da kazem da je sve jedna oblast, osim postkantovske metafizike, koju ne razumem kod ozimana a nisam je sretao nigde...onda je to prilicna drskost , ili sloboda nevezivanja....
Mislim da sugestija ovog doba, a ja je koristim tako sto serviram misljenje,pa se ono kasnije ustolici, vec probano na krstarici,dovodi do nekih primera usmerenih verovanja i otkrica posle toga...
Podsvesna sugestija....
Npr epigenetika....iliti prenosenje znanja sa oca na dete.....je nastala kao masovna hipnoza eksperimentom sa pljosnatim glistama ili kisnim glistama ne znam tacno...mislim pljosnatim...
gde su davali glistama da jedu elektrosokirane gliste...
I te su gliste naucile da se sklanjaju od elektro soka...

Ali ima tu cudnih detalja...
Npr bioloski casovnik koji se kod sina ponavlja kao kod oca...period aktivacije nekog interesovanja se poklapa sa tim periodom kod oca...itd...

E sad cije je znanje?
Onog prvog....Platona u vezi ideja...
Onog drugog....napljuvase platona do danas...
Onog n tog.....ja itekako verujem u platonovu ideju, samo sto niko platona ne tumaci onako kako je pisao nego onako kako je pisao o drugim stvarima...

Najbolje bi bilo da su svi kao Bekon....4 idola, i svi jasni idoli i gotova prica...
Moj brat poznaje psihologiju.
Kad mu prenosim neke stavove , on prica, ovo je iz ovoga, ovo je od ovoga, ovo je suprotno od junga, ovo je ovako itd...
Kako je sve to logicno ako je svako parce od drugoga...koje nisam citao...
Procitas froma , pa vidis da covek pise za burzujke kako da svoju udavacku karijeru ulepsaju...
Kako mesiti ljudske vijuge...
Sve je moguce, dok sve veci broj induktivnih putanja ne pokaze kuda stvarno ide brod...
Pri tome moraju biti nezavisne ili bar u jakoj meri nezavisne...
Rekoh jednom , covek ako mu das 100 fotografija iz 100 razlicitih uglova , on ce to videti samo kao izbor jedne od sto koju treba da izabere...
Nece pokusati da od tih 100 napravi 3D sliku tog objekta....
Ako dodas i f(t) onda 4D sliku tog objekta...
Ja to radim...4D....5D je zbog mene, znaci to bi bilo ekvivalentno da imas 4D odraz nekih naocara, pa da na osnovu refleksije na staklu odredis iz kog ugla ja gledam na to....
Znaci 3D su naocare, 4D su vremenski frame, tj film o tim naocarama, iz njega izvlacis 3 reprezentativna frejma(ja vise, ali npr 3) iz njih izvlacis sliku fotografa...
Iz poznate slike fotografa i ta tri frejma, slike, izvlacis tacno mesto u sobi gde se nalazi fotograf...ugao gledanja fotografa...

Mislim da ti nisam previse zakomplikovao sta sam hteo da kazem...
To je jedna analogija kako se covek oslobadja istorijskog trenutka u kome se nalazi....
5D i 6D je metoda kad koristis 4D tehniku u proslosti , i koristis istoriju da bi video njihove filtre kod istoricara, kod vladara i kod naroda....
Taj pristup je interesantan gledaocima i strucnjacima , francuzi vole taj istorijski preview...sa distance...
Ostali , kao history, national geographic rade samo obican 3D preview...ali sa distance..
 
Urodjeno pravo svako coveka, sa njim se radja, nemoze mu ga niko oduzet osim ako on nekom drugom ne oduzima njegova prava.
Covek se tokom cele svoje istorije bori da bude slobodan i zato slobode treba cenit i mudro zaivit da je ne bi izgubio.
 
Covek moze biti slobodan odnosno ne u mnogo pogleda. Ja najvise gledam na to kao sloboda kretanja, misljenja, izrazavanja ... Kazu kad se ozenis da vise nisi slobodan hehe, sve zavisi od osobe do osobe..
 
Koje su danasnje dozvoljene kradje slobode?

Koje su danas po vama vazne, a ipak danas ukradene slobode...ili ukradene ili pretvorene kroz antipod u nedozvoljene...

Primer: Prici nepoznatoj deci u parku da se poigras sa njima, ili da oni pridju tebi da se poigraju sa tobom je jedna sloboda koja s vremena na vreme biva oduzeta, narocito kad je akcija popularizacije otkrivanja nasilja nad decom i seksualne zloupotrebe...

Neke slobode bivaju antipodom ugusene ili zabranjene...
Npr , muskarac fizicko nasilje, i zena mentalno nasilje...su antipodi koji zabranjuju muskarcu da ima slobodu da na zenski samar odgovori tuzbom, samarom, dok je sa druge strane muskarcu koji je prevejan , lukav i lazljiv , dozvoljeno da to koristi kod zena i za sticanje koristi, kroz opsteprihvaceni stereotip da su zene lukavije...

Neke slobode bivaju agitacijom projekcije ugasene...
Npr sloboda zene da bude posvecena svom muzu je danas medijski skoro pa zabranjena...
Danas ako zena izjavi da hoce svom muzu da opere noge (najdrasticniji primer uzimam) ga je jednostavno ugasila...dok muskarac koji svojoj zeni hoce da opere noge uzet kao vrhunac seksualnosti...
Posvecenost koja je umerena , znaci ne ovakva je takodje pod udarom....
Ovde je bila tema da li da zena promeni mesto prebivalista da bi bila sa muskarcem koga voli?
Odgovori koji su upuceni nisu bili raznoliki samo kao varijanta licnog iskustva, vec su totalno bili obojeni "emancipacijom" koja vise nije emancipacija vec egoizacija, narcisoidnost, tj emancipacija koja ukida emancipaciju nekim zenskim osobama da jednostavno prate svoj put....a ne put albuma iz svetskih metropola....

Takve primere bih da ovde obradimo...
Ne da o njima diskutujemo , dovoljno je sto vi sami mislite da vam je ili nekom drugom uskracena sloboda...
Da diskutujemo o tim uvezanim projekcijama, drustvenim dresurama koje su nekad deo drustvenog bica a nekad samo nametnuta slika lobija....
 
--------------------------------------------------------------------------------

Da ,ali sta je sloboda , tj osecaj slobode za sta najvise vezujes....?
__________________
Svi slovimo kao slobodni,a da tome nije tako znamo.Nije li sloboda "OD" a ne sloboda "ZA"?Sloboda od okvira,obrazaca,normi,zakona..nismo li svugdje limitirani(u makropoimanju pojma) i u okovima?Ali,možemo stoga ostvariti male,samo naše slobode za..za načine kojima ćemo obradovati sebe,zaplesati na kiši,odabrati knjigu,darivati cvijet..osigurati svoj mali refugium...
 
Da rezimiram ukratko....
Znaci smatras da je emocija i samim tim i fenomen slobode vezan za sistem ideja same osobe.
Usmeravanjem razvoja instrumentalizacije ideja kod osobe, a to se cini pretvaranjem u zelje, se vrsi zamena emocija slobode u emociju sloboda ZA ovo i ono....

Ispada da instrumentalizacija ideje slobode ide preko ravni zelja , sto jeste slucaj za najnesvesnije ljude, ali izgleda i za sve, a ta ravan zelja je instrumentalizacija svih ideja koje ta osoba ima , takodje na ravan zelja...
------------------------------------------
Ako se uzme da je to dominantni princip rezonovanja, onda je sasvim ocekivajuce sledece ponasanje:
Nije bitno da li vas neko stvarno voli, bitno je da zadovoljava vasu viziju sta treba da radi onaj koji vas voli.Ili da pojasnim, lako cete preci preko nelogicnosti u ponasanju osobe koja se predstavlja da vas voli, jer taj iskaz ljubavi koji prezentuje nije u skladu sa njenom licnoscu, samo ako je u skladu sa vasim ocekivanim ponasanjem kako treba da se ponasa onaj ko vas voli....

Bukvalno navodite sebe da vrlo lako progutate laz ako osoba cini ono sto bi trebalo da zaljubljena osoba cini....rob vase ideje o zaljubljenosti i ljubavi...

--------------------------------------------------------------------------
Ovo jeste cesto, ali nisam mislio da je toliko cesto.
 
Mala primedba....
Ako se izjednaci instrumentalizacija slobode sa ravni zelja , onda imamo primitivizam u osnovi...
Jer ne postoji nacin da se konkretizuje ideja slobode na drugi nacin vec iskljucivo onaj koji je vec umetnut u psihu pojedinca kao zelja, gugl zelja, ne primarna vec poslednja u lancu koja je i nastala kao primisao ostvarenja prve , ali je raznim projekcijama i logikama dovedena do te gugl zelje...
 
o kriterijumima za slobodu

mentalna autonomija, osobođenost tuđih uticaja i mišljenja i rukovođenje svojim basic-instinktom
naravno, fizička sloboda
znanje i širina vidika, ono što znamo ne plaši nas i nije nam prepreka i nehermetisati mozak i ograničiti se samo na neke stvari - sve je moguće, nebo je granica

ovo na nivou ličnosti, slobodu u širem smislu ne razmatram toliko...
 
Znaci smatras da je emocija i samim tim i fenomen slobode vezan za sistem ideja same osobe.
Usmeravanjem razvoja instrumentalizacije ideja kod osobe, a to se cini pretvaranjem u zelje, se vrsi zamena emocija slobode u emociju sloboda ZA ovo i ono.
Pogrešna ti je procjena mojih kratkih misli(da su duže bile ili jasnije,možda sad ovo ne bih pisala).Zašto fenomen slobode vezivati za nešto što si nazvao "sistem"(već sami pojmovi su oprečni čak i u tumačenju sa površne prosudbe).Nadalje,govoriti o instrumentalizaciji ideja u kontekstu zamjene,pokazuje samo da si uopšteno prišao onom što sam ja podijelila u ZA i OD i načinio inverziju.Na način sveprihvaćenih definicija- a to nije moj način i etiketiranje gore navedeno smatram apsolutno uopšteno(i kao takvo neprimjenjivo jedinki,odnosno meni).Moja sloboda ZA je malena i intimna,nevidljiva i samo moja,ona koja je činjenje koje ne ometa druga činjenja(ni njihove slobode),a obrazac očekivanog ponašanja koji navodiš je čisto promašen primjer,barem što se mene tiče.Svako ima pravo na svoje tumačenje Slobode...
 
Moja greska....
Tacno da sam upravo suprotno procitao tvoje reci....
Medjutim iz tvog ugla gledanja, OD, mora nesto da generise osecaj sputanosti, pritiska i tenzije...
Sto dovodi do jako vaznog detalja, a to je kriterijum kad nemogucnost zelje postaje nesloboda.
Iliti kriterijum prihvatljivih nesloboda, moze i tako da se gleda..
Tu ne vidim nista konkretno kod tebe u stavovima..

Ja to naravno vezujem za sistem ideja.Kao kreatora nasih zelja, bez obzira da li su ljudi svesni ili nesvesni svojih ideja pa ih deduktivno , induktivno ili abduktivno vezuju za neke druge pojave, obrasce ili sta god...
Jer ne znam kako drugacije da definisem zelju osim kao posledicu idejnih stavova iliti ideja...
 
Moja greska....
Tacno da sam upravo suprotno procitao tvoje reci....
Medjutim iz tvog ugla gledanja, OD, mora nesto da generise osecaj sputanosti, pritiska i tenzije...
Sto dovodi do jako vaznog detalja, a to je kriterijum kad nemogucnost zelje postaje nesloboda.
Iliti kriterijum prihvatljivih nesloboda, moze i tako da se gleda..
Tu ne vidim nista konkretno kod tebe u stavovima..

Ja to naravno vezujem za sistem ideja.Kao kreatora nasih zelja, bez obzira da li su ljudi svesni ili nesvesni svojih ideja pa ih deduktivno , induktivno ili abduktivno vezuju za neke druge pojave, obrasce ili sta god...
Jer ne znam kako drugacije da definisem zelju osim kao posledicu idejnih stavova iliti ideja...
Slažem se izjednačavanju nemogućnosti želje sa neslobodom(mada je to tek početni termin za mnogo dublje posljedice do kojih može dovede blokirana želja..bijes,agresivnost,psihosomatski poremećaji,depresije,suicidi et cet).
Želim pojasniti da kad dajem,ja ne dajem OD sebe,već Sebe(to je moje davanje).Zanima me da li ti je ova teza prijemčiva.
Tvoja definicija želje kao posljedice idejnih stavova,za mene je samo definicija koju ja ne osjećam u toj kategoriji(neka mi oproste opšteprihvaćeni ilitvoji postulati),za mene je želja jedna sukusna čežnja koju mogu da nosim bez obzira na njenu evolutivnu ili snagu realizovanog.A kad tebe čitam,osjećam se kao mali zbunjeni alhemičar:confused:
 
Želim pojasniti da kad dajem,ja ne dajem OD sebe,već Sebe(to je moje davanje).Zanima me da li ti je ova teza prijemčiva.

Nek dajes bude izdisaj, ili perutanje...tj davala ne davala isto ti se pise....
Ovo je po onoj "znanje koje se cuva nije znanje vec prodavanje i imanje"
Nekako imam utisak da se tema siri a da sirenje nece pojasniti pocetak, vec samo skrenuti paznju na nastavak...
U osnovi svakog davanja je zelja....potreba koja je dozvoljena od strane vlasnika, osobe , ovog trenutka izjednacavam sa zeljom...radi uproscenja...
Ovim sam opet sve sveo na zelju i dozvolu da se zelja ispoljava tj realizuje...
Svaku zelju mozemo realizovati ili u trenutku sadasnjosti ili u buducnosti, osim fantazija...mastarenja...
Pri tome mislim na to da ste harry potter i slicno...
Ta mastarenja tumacim kao projekcije nekih zelja, tj osoba koja ima ispunjen dan svojim ispunjenjima zelja, nema ni vremena ni potrebe da mastari....mastare oni koji su sputali ostvarenje svojih zelja pa prave kompenzaciju....

Posle svega ostaje zelja i kriterijum za zeleno svetlo , tj ispunjenje, za zuto svetlo tj stand by opcija...tj cekanje....i crveno svetlo iliti frustracija i nesloboda....
Zuto je znaci dozvoljena nesloboda, bilo radi viseg interesa ili razumevanja ili prioriteta ili jednostavno cekanje lepog vremena, tj pogodnih okolnosti koje su izvan naseg domasaja...

Ali kriterijumi po kojima donosimo ove razumne ili nesvesne odluke su nasi i oni su proizvod nasih ideja.....nemaju veze ni sa tacnoscu ni sa procenama sta je moguce ili nije....
Ako imaju , onda smo racionalno sputani, tj inhibirani...
Ali to je samo sledeci filter koji je uzeo previse sebi za pravo....
I dalje je to ideja, tj nase posmatranje svega, samo sto se uvodi stereotipni sudija a to je racionalno, a u novije vreme i optimalno....

Ova mozda mala razlika, je ogromnog znacaja , jer optimalno je totalno neljudski fenomen, vec ekonomski fenomen...to cak nije ni utilitarizam koji je elitni ali ipak ljudski fenomen...
 

Back
Top