Zabranjena Srpska Nova Godina

Ja bih rekao da nije rec o crkvi i pokojnom patrijarhu inace ne bi program srpske nove godine u Podgorici vodio paroh. Nesto si pomesao?

Nova godina po Julijanskom kalendaru dočekana je u Podgorici pred crkvom Svetog Đorđija velikim vatrometom, uz pesmu i trubače iz Guče.
Na skupu u Podgorici se vijorilo više trobojki, a program je vodio paroh crkvene opštine za Podgoricu Velibor Džomić.

U ponoć grupa "Legende" otpevala je pesmu "Tamo daleko, od mora", a trubači su svirali "Marš na Drinu".

Džomić je pozvao mlade da se ne ponašaju "ružno".

"Upozoravam omladinu da nema blagoslov za bilo kakvo ružno ponašanje. Veselite se, igrajte, ali bez tuča".
 
Ja pomislih stvarno je zabranili :lol:

Нису, заиста је због патријарха......али то важи само за цркву док је градска власт у Београду то учинила из неких про европских разлога.
Изгледа да им је циљ да нас што више "успавају" и да раде шта год желе (или шта желе "газде")
 
Pogledajte kako je bilo nekad:

A sada nisu mogli ni binu i vatromet da postave... Decani su mediteranski... nema julijanske nove godine...

Vatrometa nije bilo zbog smrti patrijarha ... zar je moguće da ste toliko jadni i željni vašarske zabave da ne možete da iskulirate ni dok izaberu novog? z:hm:
A mafijašku udovicu si mogao da slušaš na sajmu za onu prvu Novu godinu.
 
haha koji praznik... jedinstven po tome sto je netachan u svakom delu sintagme- em nije ni srpska, em nije ni nova godina... i jos treba da se daju pare iz budzeta za to...

Ахам, значи ове године је Српска Нова Година ПРОШЛА ТАКО НЕЗАПАЖЕНО СТОГА ШТО ГРАДСКА ВЛАДА НИЈЕ ХТЕЛА ДА ИЗДВОЈИ НИ КИНТУ, то си хтео
да нам саопштиш... нисам знао... хвала...
 
Ахам, значи ове године је Српска Нова Година ПРОШЛА ТАКО НЕЗАПАЖЕНО СТОГА ШТО ГРАДСКА ВЛАДА НИЈЕ ХТЕЛА ДА ИЗДВОЈИ НИ КИНТУ, то си хтео
да нам саопштиш... нисам знао... хвала...

otkud ja znam da l' je gradska vlast htela ili nije da da kintu. pomesao si me sa nekim ; )
 
haha koji praznik... jedinstven po tome sto je netachan u svakom delu sintagme- em nije ni srpska, em nije ni nova godina... i jos treba da se daju pare iz budzeta za to...

Уопште није битно да ли је тачан или не, битно је да има неко упориште у традицији а што се давања пара тиче, то је глупост, ако се дају за грегоријанску, што се не би дале и за јулијанску..........у осталом нико и није тражио некакве спектакле, једноставно треба обележити тај дан који има неко историјско и неционално значење код већине житеља ове државе.
Ништа друго.
 
Уопште није битно да ли је тачан или не, битно је да има неко упориште у традицији а што се давања пара тиче, то је глупост, ако се дају за грегоријанску, што се не би дале и за јулијанску..........у осталом нико и није тражио некакве спектакле, једноставно треба обележити тај дан који има неко историјско и неционално значење код већине житеља ове државе.
Ништа друго.

'uporiste u tradiciji' je tako relativan pojam i faktor... ako se sluzimo samo tim kriterijumom, onda hajde da podrzimo i bajanje vlaskih baba,i organizujemo im festival, to im je nevidjeno ukorenjeno u 'tradiciju'... ili ritualno zrtvovanje ovce. recimo na trgu republike.

naravno, otisao sam u ekstrem u poredjenju, ali faktor 'tradicije' je krajnje problematichan.

sam praznik je besmislen, zasnovan na netachnom kalendaru, koji ce se, definitivno, pre ili kasnije menjati, i sama sustina mu je besmislena... ne znam kakvo to spektakularno 'istorijsko i nacionalno' znacenje ima, ali okej... ja ne bih davao pare za to, ako neko hoce da daje i slavi, slobodno, nemam problem sa tim.
vasa stvar
 
Ахам, значи ове године је Српска Нова Година ПРОШЛА ТАКО НЕЗАПАЖЕНО СТОГА ШТО ГРАДСКА ВЛАДА НИЈЕ ХТЕЛА ДА ИЗДВОЈИ НИ КИНТУ, то си хтео
да нам саопштиш... нисам знао... хвала...

Zasto bi gradska vlada izdvajala pare za praznike koji nisu drzavni?
 
'uporiste u tradiciji' je tako relativan pojam i faktor... ako se sluzimo samo tim kriterijumom, onda hajde da podrzimo i bajanje vlaskih baba,i organizujemo im festival, to im je nevidjeno ukorenjeno u 'tradiciju'... ili ritualno zrtvovanje ovce. recimo na trgu republike.

naravno, otisao sam u ekstrem u poredjenju, ali faktor 'tradicije' je krajnje problematichan.

sam praznik je besmislen, zasnovan na netachnom kalendaru, koji ce se, definitivno, pre ili kasnije menjati, i sama sustina mu je besmislena... ne znam kakvo to spektakularno 'istorijsko i nacionalno' znacenje ima, ali okej... ja ne bih davao pare za to, ako neko hoce da daje i slavi, slobodno, nemam problem sa tim.
vasa stvar
Видиш, иако је у питању карикирање, Фестивал бајања влашких баба би био опасан туристички хит. Знајући у шта све западњаци умеју да поверују, лепа пара би ту капнула. Ето, као појављивање Госпе у Загорју...

П.С. Ни ја не бих давао паре за крканлук и весеље у време поста али видиш, мене нико не пита а теби одговара. Када се окрене на другачије, хоћеш лли исто говорити?
 
'uporiste u tradiciji' je tako relativan pojam i faktor... ako se sluzimo samo tim kriterijumom, onda hajde da podrzimo i bajanje vlaskih baba,i organizujemo im festival, to im je nevidjeno ukorenjeno u 'tradiciju'... ili ritualno zrtvovanje ovce. recimo na trgu republike.

naravno, otisao sam u ekstrem u poredjenju, ali faktor 'tradicije' je krajnje problematichan.

sam praznik je besmislen, zasnovan na netachnom kalendaru, koji ce se, definitivno, pre ili kasnije menjati, i sama sustina mu je besmislena... ne znam kakvo to spektakularno 'istorijsko i nacionalno' znacenje ima, ali okej... ja ne bih davao pare za to, ako neko hoce da daje i slavi, slobodno, nemam problem sa tim.
vasa stvar

Наравно, постоји ли разлог да не подржимо бајање влашких баба???
То је део њихове традиције и то треба поштовати и поспешивати, наравно, не у Београду (ипал нема влаха) већ у влашким крајевима...па то се ваљда зове фолклор, зар не? (а овце по Србији ритуално кољу само цигани за видовдан и нисам приметио да то икоме смета.

Календарски, празник је нетачан али уколико то веђини људи нешто значи, због чега га мењати на силу и без икакве потребе када нико никога не тера да прославља тај дан, Нека свако бира шта жели да слави и нико се у то не сме мешати а локалне самоуправе би требале да ослушкују вољу својих становника и да на основу тога делају и евентуално финасирају...Београдска влада је ове године била без слуха.

П.С.
Уколико је за тебе бесмислен, то не значи да сви, или бар већина гаје иста осећања према српској новој години....нико нема тапију на истину.
 
Poslednja izmena:
Zasto bi gradska vlada izdvajala pare za praznike koji nisu drzavni?

Ali su NARODNI---------------- NARODA PRAVOSLAVNOG U DRZAVI SRBIJI i gradjana SRBIJE koji u njoj vide i sagledavaju SVOJU DRZVU...........

P.S.
Mita druze-gospodine---------informacija Ti je ne tacna ili dezvuisana .......deo SPC -e je bio da se TRADICIJA nastavi a ti vidi koja struja je vise imala uticaja na EU NEMA ALTERNATIVU......................SVETAC i OTAC PAVLE JE DELIMA SA NAMA......njegova DELA SU REC I MISLJENJE O SVOJOJ SKROMNOSTI I KALENDARU PRAVOSLAVLJA...........ma ZNAS TI MEDJUREDNO CITATII......I NEMOJ DA SU TI ODGOVORI U STILU nisam znao ILI u stilu ne obavestenog...........cija su deca na *vlasti* TAKO SE IGRAJU SA nasledjem.

A nosatom NA AVATARU NE DA UBADA I PROBADA MENTORISANO NARUCENU POKORICU...UMA BEZ DRUMA.....POZDRAV DRUZE-GOSPODINE MITA-z:poz:
 
Poslednja izmena:
Kakve veze vatromet, bacanje petardi i organizovanje koncerata na binama sa jakim ozvucenjem ima veze sa tradicijom?
Sta, to nam je ostalo od Svetog Save?
Uostalom, Svetom Savi je Nova Godina bila 1. septembra, tako da ova moderna Nova godina nema ni T od tradicije.
 
Kakve veze vatromet, bacanje petardi i organizovanje koncerata na binama sa jakim ozvucenjem ima veze sa tradicijom?
Sta, to nam je ostalo od Svetog Save?
Uostalom, Svetom Savi je Nova Godina bila 1. septembra, tako da ova moderna Nova godina nema ni T od tradicije.

И обичаји се мењају и прилагођавају модерном времену, то је чињеница....
А какве везе (и какву традицију) има прослава нове године 31. децембра у Србији све до средине педесетих?
Никакву па је и дан данас славимо а власт то финансира.
И шта? И ништа.
СПЦ је остала привржена старом календару када је већина других цркава почетком прошлог века прешла на грегоријански календар и зато СПЦ (и њени верници) сада славе нову годину...а за време комунизма, прослава 13. јануара је била нека врста бунта против комунизма.
нека свако слави оно шта жели и нека ужива у својој прослави.
 

Back
Top