Poskupljuju struju da bi dizali plate

Jacob

Buduća legenda
Poruka
49.567
Povišica od 7.000 dinara, koju je Vlada Srbije odobrila radnicima EPS-a, biće omogućena podelom dobiti od poskupljenja struje, kaže ministarka Diana Dragutinović


Vlada Srbije odobrila je povećanje zarada zaposlenih u EPS-u posle štrajka radnika ovog javnog preduzeća, a sličan zahtev su odmah uputili i sindikati ostalih državnih firmi. Ministarka finansija Diana Dragutinović kaže za Press da budžetom nije predviđeno povećanje plata u javnom sektoru, a da EPS planira povišicu zaposlenima na osnovu podele dobiti od najavljenog poskupljenja struje za 10 odsto!
„Elektroprivreda Srbije" planirala je za ovu godinu dobitak od oko devet milijardi dinara, od čega će 3,75 milijardi biti podeljeno radnicima, kažu u EPS-u. Ministarka Diana Dragutinović objašnjava da je podela novca kroz dobit najmanje loše rešenje?!
Svi traže pare
- Vezivanje isplata za dobit sigurno je najmanje loše rešenje, a pretpostavljam da se govori o dobiti koja će biti rezultat najavljenog povećanja cene struje. U budžetu ove godine nije predviđeno povećanje plata, one su i dalje zamrznute, i svako popuštanje zahtevima radnika značilo bi novi rebalans budžeta. Trenutno sve zavisi od brzine oporavka ekonomije - kaže Dragutinovićeva.

Sindikalci većine državnih preduzeća („Telekom", PTT, „Jat", „Srbijagas", „Železnice"...) sada smatraju da i oni treba da dobiju veće plate, i to barem za visinu planirane inflacije od 6 do 8 odsto. Dragan Marjanović, generalni sekretar Konfederacije slobodnih sindikata, koja okuplja najveći broj sindikata javnih preduzeća, kaže za Press da je ovo samo jedna od inicijativa.
- Što se tiče javnih preduzeća, očekivati je da se posle godinu dana realnog pada zarada i najava iz Vlade da će ove godine biti bolje oglase sindikati. Postoji naša inicijativa da se ukine uredba o zamrzavanju zarada u javnom sektoru, kojom je direktno smanjena plata za minimum 10 odsto. Mi smo zatražili od Vlade da za ovu godinu u svim projekcijama budžeta planira i rast plata u javnim preduzećima za visinu planirane inflacije - kaže Marjanović.
Ministarka Dragutinović, međutim, kaže da se sindikalcima još uvek ne može izaći u susret, jer bi to pored rebalansa budžeta poremetilo i aranžman s MMF-om.
- Ja znam šta smo dogovorili sa MMF-om, prema tome svaka promena u odnosu na to zahteva da preispitamo politiku sa ovom institucijom! Treba sačekati kraj prvog kvartala da se vidi šta se zaista dešava sa našom ekonomijom. Ukoliko dođe do značajnijeg rasta, onda su mogući dogovori, ali dosadašnji rast od 1,5 odsto nije dovoljan. Apelujem na zdrav razum svih, jer kad god su se u uslovima spore privredne aktivnosti dizale plate, onda smo kao rezultat imali slabljenje dinara ili inflaciju. To smo već toliko puta probali - izjavila je ministarka.
Obećanja Vlade
Ekonomista Saša Đogović kaže da bi povećanje plata u javnim preduzećima išlo na teret budžetskih obveznika!
- Čak i ako povećaju cenu struje, ona će i dalje biti ispod tržišne. I onda tu nema nikakve značajne dobiti. A čak i da posluju sa dobitkom, oni ta sredstva treba da usmeravaju u investicije, a ne u zarade. S druge strane, sada svi radnici drugih preduzeća imaju puno pravo da pitaju Vladu da se i njima povećaju plate - izjavio je Đogović.
On smatra da je EPS, kao i druga javna preduzeća, ranije trebalo restrukturirati i smanjiti broj zaposlenih, pa bi sada radnici u kompaniji imali veće plate.

Ekonomista Milan Kovačević kaže za Press da je vlast morala ostati dosledna u zamrzavanju plata u javnom sektoru.
- Ona to nije uradila. Vlada je počela priče da će povećavati plate, pa možda čak i penzije, što je loše. Sada imamo seriju štrajkova, a to se moglo i očekivati. Što se tiče javnih preduzeća, država se s tim kapitalom ponaša kao da je pijana. U mnogim propisima piše da će država dobijati njihovu dobit, a ne kaže se šta će biti ako posluju sa gubitkom! Mi već imamo situaciju da se gubici u „Srbijagasu", „Železnicama" i sličnim preduzećima svaljuju na teret budžetskih obveznika - objasnio je Kovačević.


Mogući novi štrajkovi
Uprkos apelu ministarke finansija, sindikalci kažu da štrajk radnika EPS-a verovatno nije jedini koji će se desiti u javnim preduzećima ove godine.
- Zasad štrajkova neće biti, ali to ne znači da ih neće biti u dogledno vreme. Za očekivati je da se sindikati javnih preduzeća pobune i da očekuju realne zarade. Što se tiče toga da su neka javna preduzeća gubitaši, to jeste tačno, ali za to nisu krivi radnici. Loša organizacija i loše poslovne odluke donose najviše troškova, a ne plate radnika - kaže Dragan Marjanović iz Konfederacije slobodnih sindikata.


http://www.pressonline.rs/sr/vesti/u_fokusu/story/96123/Poskupljuju+struju+da+bi+dizali+plate!.html
 
Beograd -- U Međunarodnom monetarnom fondu nisu zadovoljni što Vlada Srbije popušta zahtevima radnika državnih preduzeća.

Povećanje plata nije u skladu sa aranžmanom koji Srbija ima sa MMF-om i rast zarada u javnim preduzećima bio bi skup za budžet i javni dug, rekao je stalni predstavnik misije MMF-a u Beogradu Bogdan Lisovolik.

“Povećanje plata u javnim preduzećima nije u skladu sa stend-baj aranžmanom sa Međunarodnim monetarnim fondom. Srpske vlasti su se u pismu o namerama, koje su potpisale u decembru, obavezale da obezbede da plate u javnim preduzećima budu zamrznute u nominalnom iznosu tokom 2010. godine”, rekao je listu Danas Lisovolik reagujući na vesti da je vlada pristala da radnicima Termoelektrane “Nikola Tesla“ poveća plate za 8,5 odsto i da su u toku pregovori o odobravanju povišice u Telekomu Srbija...http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2010&mm=01&dd=14&nav_category=206&nav_id=403917

Poskupljuju struju da bi dizali plate!

Povišica od 7.000 dinara, koju je Vlada Srbije odobrila radnicima EPS-a, biće omogućena podelom dobiti od poskupljenja struje, kaže ministarka Diana Dragutinović
1

Vlada Srbije odobrila je povećanje zarada zaposlenih u EPS-u posle štrajka radnika ovog javnog preduzeća, a sličan zahtev su odmah uputili i sindikati ostalih državnih firmi. Ministarka finansija Diana Dragutinović kaže za Press da budžetom nije predviđeno povećanje plata u javnom sektoru, a da EPS planira povišicu zaposlenima na osnovu podele dobiti od najavljenog poskupljenja struje za 10 odsto!

„Elektroprivreda Srbije" planirala je za ovu godinu dobitak od oko devet milijardi dinara, od čega će 3,75 milijardi biti podeljeno radnicima, kažu u EPS-u. Ministarka Diana Dragutinović objašnjava da je podela novca kroz dobit najmanje loše rešenje?!

http://www.pressonline.rs/sr/vesti/u_fokusu/story/96123/Poskupljuju+struju+da+bi+dizali+plate!.html
--------------------
Sta prica ova Diana?
"Podela novca kroz dobit, najmanje lose resenje"?!

Ako je ta "dobit":zelenko:
da se narodu povecaju cene za struju, da bi EPS bio namiren, ona bi pod hitno trebala da da ostavuku, makar zbog ove nebuloze koju je izrekla (ako vec nije zbog svega sto je dosad radila ili nije radila):zelenko:

Znaci li to da ce biti jos jednog poskupljenja od 10 odsto (vec je u najavi) da bi se podmirila EPS, jer, kako sami kazu: "U EPS-u su plate "male", prosek 50 000. din, ali ima i onih koji primaju "samo" 35. 000 a to je malo"!

Je l"?

Od penzionera i nezaposlenih uzimaju da bi povecali plate i onima koji imaju "samo" 35 ooo, a inace je prosek 50 000:smrcka:
 
Poslednja izmena:
Beograd -- U Međunarodnom monetarnom fondu nisu zadovoljni što Vlada Srbije popušta zahtevima radnika državnih preduzeća.

Povećanje plata nije u skladu sa aranžmanom koji Srbija ima sa MMF-om i rast zarada u javnim preduzećima bio bi skup za budžet i javni dug, rekao je stalni predstavnik misije MMF-a u Beogradu Bogdan Lisovolik.

“Povećanje plata u javnim preduzećima nije u skladu sa stend-baj aranžmanom sa Međunarodnim monetarnim fondom. Srpske vlasti su se u pismu o namerama, koje su potpisale u decembru, obavezale da obezbede da plate u javnim preduzećima budu zamrznute u nominalnom iznosu tokom 2010. godine”, rekao je listu Danas Lisovolik reagujući na vesti da je vlada pristala da radnicima Termoelektrane “Nikola Tesla“ poveća plate za 8,5 odsto i da su u toku pregovori o odobravanju povišice u Telekomu Srbija...http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2010&mm=01&dd=14&nav_category=206&nav_id=403917

Poskupljuju struju da bi dizali plate!

Povišica od 7.000 dinara, koju je Vlada Srbije odobrila radnicima EPS-a, biće omogućena podelom dobiti od poskupljenja struje, kaže ministarka Diana Dragutinović
1

Vlada Srbije odobrila je povećanje zarada zaposlenih u EPS-u posle štrajka radnika ovog javnog preduzeća, a sličan zahtev su odmah uputili i sindikati ostalih državnih firmi. Ministarka finansija Diana Dragutinović kaže za Press da budžetom nije predviđeno povećanje plata u javnom sektoru, a da EPS planira povišicu zaposlenima na osnovu podele dobiti od najavljenog poskupljenja struje za 10 odsto!

„Elektroprivreda Srbije" planirala je za ovu godinu dobitak od oko devet milijardi dinara, od čega će 3,75 milijardi biti podeljeno radnicima, kažu u EPS-u. Ministarka Diana Dragutinović objašnjava da je podela novca kroz dobit najmanje loše rešenje?!

http://www.pressonline.rs/sr/vesti/u_fokusu/story/96123/Poskupljuju+struju+da+bi+dizali+plate!.html
--------------------
Sta prica ova Diana?
"Podela novca kroz dobit, najmanje lose resenje"?!

Ako je ta "dobit":zelenko:
da se narodu povecaju cene za struju, da bi EPS bio namiren, ona bi pod hitno trebala da da ostavuku, makar zbog ove nebuloze koju je izrekla (ako vec nije zbog svega sto je dosad radila ili nije radila):zelenko:

Znaci li to da ce biti jos jednog poskupljenja od 10 odsto (vec je u najavi) da bi se podmirila EPS, jer, kako sami kazu: "U EPS-u su plate "male", prosek 50 000. din, ali ima i onih koji primaju "samo" 35. 000 a to je malo"!

Je l"?

Od penzionera i nezaposlenih uzimaju da bi povecali plate i onima koji imaju "samo" 35 ooo, a inace je prosek 50 000:smrcka:
Да ли су кредити од ММФ-а хипотекарни???
 
Beograd -- U Međunarodnom monetarnom fondu nisu zadovoljni što Vlada Srbije popušta zahtevima radnika državnih preduzeća.

Povećanje plata nije u skladu sa aranžmanom koji Srbija ima sa MMF-om i rast zarada u javnim preduzećima bio bi skup za budžet i javni dug, rekao je stalni predstavnik misije MMF-a u Beogradu Bogdan Lisovolik.

“Povećanje plata u javnim preduzećima nije u skladu sa stend-baj aranžmanom sa Međunarodnim monetarnim fondom. Srpske vlasti su se u pismu o namerama, koje su potpisale u decembru, obavezale da obezbede da plate u javnim preduzećima budu zamrznute u nominalnom iznosu tokom 2010. godine”, rekao je listu Danas Lisovolik reagujući na vesti da je vlada pristala da radnicima Termoelektrane “Nikola Tesla“ poveća plate za 8,5 odsto i da su u toku pregovori o odobravanju povišice u Telekomu Srbija...http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2010&mm=01&dd=14&nav_category=206&nav_id=403917

Poskupljuju struju da bi dizali plate!

Povišica od 7.000 dinara, koju je Vlada Srbije odobrila radnicima EPS-a, biće omogućena podelom dobiti od poskupljenja struje, kaže ministarka Diana Dragutinović
1

Vlada Srbije odobrila je povećanje zarada zaposlenih u EPS-u posle štrajka radnika ovog javnog preduzeća, a sličan zahtev su odmah uputili i sindikati ostalih državnih firmi. Ministarka finansija Diana Dragutinović kaže za Press da budžetom nije predviđeno povećanje plata u javnom sektoru, a da EPS planira povišicu zaposlenima na osnovu podele dobiti od najavljenog poskupljenja struje za 10 odsto!

„Elektroprivreda Srbije" planirala je za ovu godinu dobitak od oko devet milijardi dinara, od čega će 3,75 milijardi biti podeljeno radnicima, kažu u EPS-u. Ministarka Diana Dragutinović objašnjava da je podela novca kroz dobit najmanje loše rešenje?!

http://www.pressonline.rs/sr/vesti/u_fokusu/story/96123/Poskupljuju+struju+da+bi+dizali+plate!.html
--------------------
Sta prica ova Diana?
"Podela novca kroz dobit, najmanje lose resenje"?!

Ako je ta "dobit":zelenko:
da se narodu povecaju cene za struju, da bi EPS bio namiren, ona bi pod hitno trebala da da ostavuku, makar zbog ove nebuloze koju je izrekla (ako vec nije zbog svega sto je dosad radila ili nije radila):zelenko:

Znaci li to da ce biti jos jednog poskupljenja od 10 odsto (vec je u najavi) da bi se podmirila EPS, jer, kako sami kazu: "U EPS-u su plate "male", prosek 50 000. din, ali ima i onih koji primaju "samo" 35. 000 a to je malo"!

Je l"?

Od penzionera i nezaposlenih uzimaju da bi povecali plate i onima koji imaju "samo" 35 ooo, a inace je prosek 50 000:smrcka:

Kako ono beše?
"Neka prodaju stanove da plate struju"???

E, sada je bolje- Neka prodaju bubrege da plate struju!z:cry:z:cry:z:cry:
 
Ne znam sta mogu da prodaju vise, osim bubrega?
P.S. Mene je zatekao racun za struju od 11 000, doduse nije uracunato placenih 6 000 (uplacenih negde oko 13. casova) sto znaci, dugujem im jos 5000:zelenko:

Blago tebi,mene zatekao racun od 26 000 al ironija je u tome sto mi strujomer nije ocitan jer citaci nemaju kljuc a nemam ga ni ja.:zelenko:

To su oni onako odokativno procenili koliki mi je racun
 
Blago tebi,mene zatekao racun od 26 000 al ironija je u tome sto mi strujomer nije ocitan jer citaci nemaju kljuc a nemam ga ni ja.:zelenko:

To su oni onako odokativno procenili koliki mi je racun
То су радили и нама. Имамо два пса у дворишту и онда , тако, одрапе, па вероватно по величини куће.
Док им велики Штрумпф тј. мој папа није отишао у дистрибуцију и постројио их.
Од тад више нема глупирања.
 
То су радили и нама. Имамо два пса у дворишту и онда , тако, одрапе, па вероватно по величини куће.
Док им велики Штрумпф тј. мој папа није отишао у дистрибуцију и постројио их.
Од тад више нема глупирања.

Prosle nedelje cini mi se laje moj pas (37 kila i dubokog glasa,dovoljno da zalaje),ja pogledam na prozor a ono zamlata iz Elektrosumadije se popela na prevrnuto bure u dvoristu i kuka da mu neko pomogne. I pored ogromnog znaka na kapiji "Cuvaj se psa" napravio se pametan da udje unutra,sto je najzesca fora strujomer je na banderi izvan dvorista z:lol:

Izgleda da su coravi ovi iz EPS z:mrgreen:
 
U cemu je problem, preuzece drzava dugovanja kao kod zelezare.

Red je da ucinimo nasim strateskim partnerima.

70 ih godine bio je u Bugarskoj vic:

"Mi imamo najbolju saradnju sa Rusima!
Oni nama uzimaju Žito a mi njima dajemo pšenicu!"

A sada u Srbiji je:

"Mi imamo najbolju sardnju sa Zapadom!
Oni nama uzimaju Kosovo a mi njima dajemo ekonomiju!"
 

Back
Top