,,Зашто ће Грчка морати да напусти Еврозону''

Poruka
2.331
''Будући да сам каријеру провео проучавајући тржишне економије у успону, радећи у ММФ-у и на Волстриту, нагледао сам се случајева када наводно непроменљиви споразуми о фиксном курсу завршавају неславно. Такође сам изблиза посматрао врло дефинисане и предвидиве фазе кроз које државе пролазе док њихови валутни режими пропадају. То искуство ми говори да, баш као и Аргентина пре једне деценије, Грчка улази у завршну фазу свог валутног споразума. Све су прилике да ће се у року од две до три године, након што се потроши већина званичног новца, грчко чланство у Еврозони окончати уз прасак.

Прва фаза на путу ка валутној кризи појављује се када држава, мотивисана жељом да увезе монетарну дисциплину из иностранства, усваја фиксни курс коме је њена економија очигледно лоше прилагођена. Озбиљно задужена Аргентина то је учинила 1991, када је усвојила стратегију конвертибилности којом је пезос тесно везала за долар, узалудно се надајући да ће тако зауставити тренд хиперинфлације.

Након што није успела да испуни критеријуме чланства у Еврозони на њеном старту 1999, хронично расипна Грчка успела је да се квалификује у јануару 2001, упустивши се у креативно обрачунавање буџета. Отишавши и значајан корак даље у односу на Аргентину, Грчка је напустила своју валуту у корист евра. Тиме се учланила у клуб у чијој основи не постоји никаква излазна опција за државе чланице.

Следећа фаза на путу у пропаст јавља се када држава спроводи унутрашњу политику која није у складу са новим валутним споразумом. Последњих година, Грчка је одбацила било какву буџетску дисциплину. Чланство у Еврозони би требало да обавезује земљу да се придржава мастрихтских критеријума и одржава свој буџетски дефицит испод 3 одсто БДП-а, а однос између јавног дуга и БДП-а испод 60 одсто. Грчки буџетски дефицит отишао је на 12,7 одсто БДП-а, док се очекује да ће однос између јавног дуга и БДП-а у 2010. достићи 120 одсто.

Нарастајући буџетски дефицит, у комбинацији са непримерено ниским каматним стопама увезеним из иностранства, представља позорницу за завршни чин. И то не само зато су што јавне финансије земље кренуле у правцу неодрживости, већ и зато што урушавају међународну конкурентност земље, што води ка огромном спољном дисбалансу. И по овој ставци, Грчка је успела да превазиђе Аргентину, изгубивши преко 30 одсто своје конкурентности константно вишом инфлацијом зарада и цена него код својих европских партнера.

И док колебања тржишта угрожавају одрживост валутног споразума, званични спољни спонзори земље дотрчавају у помоћ. У случају Аргентине, спонзор је био ММФ. За Грчку, то је Европска централна банка. Зачкољица је међутим у томе, што званични спонзор, сасвим разумљиво, неће да чује за безусловну и неограничену финансијску подршку, већ инсистира да држава усвоји стратегију стезања каиша.

У случају Аргентине, условна подршка ММФ-а одложила је неизбежно за неколико година, када су предложене мере прилагођавања довеле до уличних нереда и када је ММФ-у постало јасно да се не ради уопште о проблему ликвидности, већ и саме солвентности. Тешко је замислити да се садашња криза у Грчкој може завршити срећнијим исходом. Сваки покушај да се буџетски дефицит снизи на ниво прописан у Мастрихту још више би продубио рецесију. Покушај да се Грчкој врати конкурентност кроз смањивање плата водио би у године болне и политички неприхватљиве дефлације.

Најаве о буџетским резовима у циљу смањења трошкова већ су изазвале опште незадовољство на тржишту радне снаге. А и изгледи за неограничено финансирање од стране ЕЦБ су слаби. Агенције за рејтинг срозале су Грчку на ниво испод А-, док је Јирген Старк, званичник ЕЦБ-а, недавно рекао да, уколико се укаже потреба, ЕУ неће помоћи Грчкој да се извуче.

Ако грчке власти ишта могу научити од Аргентине, то је бесмисленост покушаја да се избегне неизбежно. Не само да ће тиме држава бити натоварена планином јавног дуга чије се враћање не може оставити за касније, већ се тиме продубљује и продужава рецесија која мора уследити пре опоравка након девалвације. Атини би било боље да што пре напусти Еврозону. Међутим, то није начин на који се грчке трагедије обично завршавају.''


Дезмонд Лехман



_______________________________________________________________________________________


Ovo je poprilicno interesantan tekst pa sam resio da ga podelim sa ljudima na forumu. BTW danas sam na radiju cuo da ce javni dug Grcke na kraju 2010. dostici cifru od 300 milijardi dolara (!!?).
 
Dobro si uradio, sto si postavio temu....ako nista drugo, bar da ljudi u srbiji nauce nesto na grckim greskama,jer..... verovatno nesto ovako ceka i gradjane srbije, ako nas (vas) primoraju na clanstvo u eu.takodje, svaka cast sto si pronasao ovaj tekst-sve je doslovce tacno.Obzirom da zivim dosta dugo ovde, pratim gotovo sve emisije posvecene ovoj situaciji...i cini se da je Papandreu izgubio orijentaciju a komisija EU je jednom sedmicno u atini, da nadgleda sprovodjenje mera koje im je zadao Brisel.Izmedju ostalog,ministarstvu odbrane je nalozeno da razmislja i napravi strategiju o kupovini polovnog naoruzanja za grcku vojsku.Uvedeni su porezi NA SVE a negde i dva puta.tako, da je od n. godine do sada predato u policiju 150 000 reg. tablica a predvidja se da ce preci 400 000.vozaci nece da placaju takve dazbine za automobile.Inace. grci su preterali sa neplacanjem poreza.Vrhunski doktori u Kolonaki ( kao Dedinje u bg), gde se za "dobar dan" naplacuje 50 evra....prijavljuju porez 12. 000 evra godisnje-koliko i obicni sluzbenici.toce gorivo godinama na kartice,letuju na kredit,auto na kredit,kuca na kredit....haos od naroda.ALI....mora se proznati, da je ovo raj od zemlje.Svakodnevo se doseljava desetine engleza,amerikanaca a informativno....jos uvek se ovih dana,u "donjem" delu grcke kupaju.moje misljenje je da ce grcka, za par godina da istupi iz evrozone.Bice to povezano sa velikom smenom u politici, jer se masovno primecuje nezadovoljstvo gradjana sa 40-godisnjom vladavinom tri porodice-papandreu,karamanlis, micotakis.mislim, da ce nova demokratija i pasok da nestanu sa vrha politicke scene do 2015-te godine i tada ce grci ( poznajem ih dobro!!)...."slavljenicki" da istupe iz unije.....
A ne znam sta im je i trebala.Sa 2 miliona turista samo u atini......+ ostrva...
Ovako, ne mogu samo da se naplacaju kazni Briselu.....
Da, zaboravih da dodam..izjavu politickog komntatora vladajuce partije..... da ce grcka ove godine morati da pozajmi 55 mlrd evra, da bi isplatila plate,penzije...i prezivela ovu godinu.
 
Da, zaboravih da dodam..izjavu politickog komntatora vladajuce partije..... da ce grcka ove godine morati da pozajmi 55 mlrd evra, da bi isplatila plate,penzije...i prezivela ovu godinu.

Ja zaista nisam mogao da pretpostavim da je Grcka u ovakvoj situaciji. Bio sam pre par godina tamo i ne mogu da poverujem da se govori o istoj drzavi. Mislim, tamo sve sljasti, svi su dobro obuceni, prodavnice su pune robe a i musterija.

Eh, spolja gladac a iznutra jadac...
 
Економији Грчке предвиђају лагану смрт

Економије Португалије и Грчке вероватно очекује лагана смрт, пошто су њихове владе приморане да издвоје значајне ресурсе ради обслуживања државног дуга, саопштава рејтинг агенција Мудс Инвесторс Сервисиз. Међутим ризик изненадне економске погибије ових земаља, на пример, у форми кризе платежног баланса, мали је, уверени су експерти. Ипак економије Португалије и Грчке под дејством кризе су ослабиле толико да већ не задовољавају захтеве законодавства ЕУ, и зато земље могу да изађу из зоне евра већ наредне године.
 
''Будући да сам каријеру провео проучавајући тржишне економије у успону, радећи у ММФ-у и на Волстриту, нагледао сам се случајева када наводно непроменљиви споразуми о фиксном курсу завршавају неславно. Такође сам изблиза посматрао врло дефинисане и предвидиве фазе кроз које државе пролазе док њихови валутни режими пропадају. То искуство ми говори да, баш као и Аргентина пре једне деценије, Грчка улази у завршну фазу свог валутног споразума. Све су прилике да ће се у року од две до три године, након што се потроши већина званичног новца, грчко чланство у Еврозони окончати уз прасак.

Прва фаза на путу ка валутној кризи појављује се када држава, мотивисана жељом да увезе монетарну дисциплину из иностранства, усваја фиксни курс коме је њена економија очигледно лоше прилагођена. Озбиљно задужена Аргентина то је учинила 1991, када је усвојила стратегију конвертибилности којом је пезос тесно везала за долар, узалудно се надајући да ће тако зауставити тренд хиперинфлације.

Након што није успела да испуни критеријуме чланства у Еврозони на њеном старту 1999, хронично расипна Грчка успела је да се квалификује у јануару 2001, упустивши се у креативно обрачунавање буџета. Отишавши и значајан корак даље у односу на Аргентину, Грчка је напустила своју валуту у корист евра. Тиме се учланила у клуб у чијој основи не постоји никаква излазна опција за државе чланице.

Следећа фаза на путу у пропаст јавља се када држава спроводи унутрашњу политику која није у складу са новим валутним споразумом. Последњих година, Грчка је одбацила било какву буџетску дисциплину. Чланство у Еврозони би требало да обавезује земљу да се придржава мастрихтских критеријума и одржава свој буџетски дефицит испод 3 одсто БДП-а, а однос између јавног дуга и БДП-а испод 60 одсто. Грчки буџетски дефицит отишао је на 12,7 одсто БДП-а, док се очекује да ће однос између јавног дуга и БДП-а у 2010. достићи 120 одсто.

Нарастајући буџетски дефицит, у комбинацији са непримерено ниским каматним стопама увезеним из иностранства, представља позорницу за завршни чин. И то не само зато су што јавне финансије земље кренуле у правцу неодрживости, већ и зато што урушавају међународну конкурентност земље, што води ка огромном спољном дисбалансу. И по овој ставци, Грчка је успела да превазиђе Аргентину, изгубивши преко 30 одсто своје конкурентности константно вишом инфлацијом зарада и цена него код својих европских партнера.

И док колебања тржишта угрожавају одрживост валутног споразума, званични спољни спонзори земље дотрчавају у помоћ. У случају Аргентине, спонзор је био ММФ. За Грчку, то је Европска централна банка. Зачкољица је међутим у томе, што званични спонзор, сасвим разумљиво, неће да чује за безусловну и неограничену финансијску подршку, већ инсистира да држава усвоји стратегију стезања каиша.

У случају Аргентине, условна подршка ММФ-а одложила је неизбежно за неколико година, када су предложене мере прилагођавања довеле до уличних нереда и када је ММФ-у постало јасно да се не ради уопште о проблему ликвидности, већ и саме солвентности. Тешко је замислити да се садашња криза у Грчкој може завршити срећнијим исходом. Сваки покушај да се буџетски дефицит снизи на ниво прописан у Мастрихту још више би продубио рецесију. Покушај да се Грчкој врати конкурентност кроз смањивање плата водио би у године болне и политички неприхватљиве дефлације.

Најаве о буџетским резовима у циљу смањења трошкова већ су изазвале опште незадовољство на тржишту радне снаге. А и изгледи за неограничено финансирање од стране ЕЦБ су слаби. Агенције за рејтинг срозале су Грчку на ниво испод А-, док је Јирген Старк, званичник ЕЦБ-а, недавно рекао да, уколико се укаже потреба, ЕУ неће помоћи Грчкој да се извуче.

Ако грчке власти ишта могу научити од Аргентине, то је бесмисленост покушаја да се избегне неизбежно. Не само да ће тиме држава бити натоварена планином јавног дуга чије се враћање не може оставити за касније, већ се тиме продубљује и продужава рецесија која мора уследити пре опоравка након девалвације. Атини би било боље да што пре напусти Еврозону. Међутим, то није начин на који се грчке трагедије обично завршавају.''


Дезмонд Лехман



_______________________________________________________________________________________


Ovo je poprilicno interesantan tekst pa sam resio da ga podelim sa ljudima na forumu. BTW danas sam na radiju cuo da ce javni dug Grcke na kraju 2010. dostici cifru od 300 milijardi dolara (!!?).

Ako se ne varam DSS je zastupao ideju da Srbija mora da se uredi po uzoru na Grčku i da bude takva država u Eu, ako u nju ikada udje. Hvala ti Bože što su sad daleko od vlasti sa svojim političkim idejama koje su, sadto vidimo, štetne po Srbiju.
 
Grčka neče nikada da napusti eurozonu jer tek onda propala i bankrotirala,znaš li ti koliko Grčka dobiva iz fondova EU-a a za ovu krizu je kriva ljevičarska vlada u Ateni koju uskoro očekuje desničarska revolucija ili prijevremeni izbori,novac su potrošili na megalomanske projekte a rezultata i računa nema Ovdje su podaci

Kako se navodi u srijedu objavljenom financijskom izvješću Europske unije (EU) Francuska je iz proračuna izvukla najviše novca 13,7 mlrd eura, no istovremeno je u proračun uplatila 18 mlrd eura. Osim Francuske, na listi zemalja koje u proračun više uplate nego što iz njega povuku su: Danska, Njemačka, Italija, Cipar, Nizozemska, Austrija, Finska, Švedska i Velika Britanija. Pri tome Njemačka je uplatila čak 8,8 mlrd eura više no što je dobila.


Najveću korist iz EU-proračuna izvukle su Grčka i Poljska. Grčka je dobila 6,3 mlrd eura, dok je Poljska, drugi najveći neto dobitnik, dobila 4,4 mlrd eura. Nakon njih, kao neto dobitnici slijede Portugal i Španjolska. Inače zemlje EU su, prema izvještaju Europske komisije, iz zajedničkog proračuna u 2008. potrošile više od 105 mlrd eura.


Najviše, oko 37 posto proračuna, odnosno 43,3 mlrd eura, otišlo je za direktnu pomoć i podršku poljoprivredi, čemu se može pridodati i 11,5 mlrd eura za seoski razvoj, ribarstvo, te zaštitu životnog okoliša pa tako taj sektor potroši ukupno 53 posto europskog proračuna.


Na drugom se mjestu po izdvajanjima nalazi politika poticanja zapošljavanja i mjere za povećanje konkurentnosti, za što je potrošeno 45,6 mlrd eura, odnosno 40 posto proračuna.



Francuska je najveći korisnik direktne pomoći poljoprivrednicima - 10 mlrd eura, a za njom slijede španjolski poljoprivrednici sa 7,1 mlrd eura, njemački sa 6,6 mlrd eura, te talijanski sa 5,4 mlrd eura.

Povjerenik EU-a za proračun Algirdas Šemeta izjavio je da su "izdaci u 2008. za područja poput istraživanja, inovacija i edukacija ljudi za različite poslove doprinijeli da EU ka oporavku".

EU je za iduću godinu najavio pokretanje pregovora o velikoj reformi svog proračuna, pri čemu se očekuje da zemlje poput Britanije i Švedske zatraže smanjenje poljoprivrednih subvencija, dok će Francuska stati u njihovu obranu. Siromašnije članice će se, pak, boriti da se zadrže fondovi EU za regionalni razvoj.
http://www.bankamagazine.hr/Naslovn...ajveci-dobitnici-iz-proracuna-EU/Default.aspx
 
Meni ostasvi utisak Oli Ren, na jucerasnjoj konferenciji za stampu, nakon "driblanja" ministra ekonomije.pita ga grcki novinar:" mislite, da ce grcka biti izbacena iz monetarne zone"? I onda pauza od 6-7 sekindi....pa odgovor:" licno,ne verujem u tako nesto.
A kako su dogurali dovde? Pa, ako desetine policajaca u atini voze "neciju "decu u vrtic,skolu,trening, ako idu u kupovinu za racun "necijih supruga",ako seljak sa Imia, dobija epidoma ( mesecna socijalna pomoc) da vozi camcem vodu da napoji koze na pustom ostrvu, ako hotelijeri ili njihova deca primaju socijalnu pomoc,ako svaka promena vlasti zaposljava hiljade "svojih", ako popovi voze cherokee, ako svi brodovlasnici i milioneri u atini (na hiljade) imaju desetine zaposlenih na crno,ako imaju 2,5 puta vise birokratije od nemacke,ako kapetan grcke vojske ima 15 zvanicnih uniformi, ako za svaku paradu ( 2 godisnje-velike), samo vojska "sagori" milione evra, ako Spiros Papadopulos (novinar na drzavnoj tv) za svaku svoju emisiju prima nadoknadu od 65 000 evra,ako ta ista tv ( basti;lja???) ima 3000 zaposlenih..... onda nije ni chudo sto je moralo doci do ovoga.
Godinama u nazad... smejem se njihovim biserima,trikovima, muckama,,,pljuvao sam u ekran~!! I rekao sam nasim ljudima, ne mali broj puta: NASI POLITICARI I NAS NAROD, po pitanju, mucki ,malverzacije, namestaljki i sl su za grke MALE BEBE.
Zato, ponekad izvalim "moj biser": B.Tadic i V.Jeremic su zlato!!
 
Poslednja izmena:
Jos jedan "revolucionarni" potez Papandreua je dodatno uzburkao situaciju u grckoj.Naime, radi se o predlogu zakona koji je vec u skupstini i u pripremi je za debatu i glasanje.Radi se o strancima, koji su se na BILO KOJI NACIN obreli u grckoj i rodili dete na grckoj teritoriji.Automatski ce dete dobiti drzavljanstvo a roditelji (po svakoj logici) ce dobiti dozvolu za rad i boravak.Naravno, da cu na svakom mogucem forumu to postaviti kao temu, kao obavestenje jer ce biti bas navala kurda,albanaca,bugara..... pa ako je nekome to resenje,moze biti na crno dok mu se supruga ne porodi..ponavljam: ako se zakon usvoji,mada je opozicija protiv takvog nacina dobijanja drzavljanstva.
Inace, ovaj potez Vlade i nije bas glup..nego ga treba malo usavrsiti.A poenta je u velikim svotama, najvise albanskog novca u grckim bankama koji zbog poreskog sistema...ne mogu da upotrebe u grckoj vec samo u albaniji.Naime, stotine hiljada albanaca ( kazu da ih ima 1,5 miliona) od 90-tih godina radi na crno u grckoj i shteka lovu.Jedan od njih mi priznaje:" dve godine, cetvoroclana porodica (svi punoletni).... jede samo krompir,makarone i jaja!!!". Svaku drahmu i evro u stranu!!! Zato vec dve godine тај albanski novac politicari pokusavaju ubaciti u legalne tokove.....ali postoji strah od gradjanske reakcije.....
 
Meni ostasvi utisak Oli Ren, na jucerasnjoj konferenciji za stampu, nakon "driblanja" ministra ekonomije.pita ga grcki novinar:" mislite, da ce grcka biti izbacena iz monetarne zone"? I onda pauza od 6-7 sekindi....pa odgovor:" licno,ne verujem u tako nesto.
A kako su dogurali dovde? Pa, ako desetine policajaca u atini voze "neciju "decu u vrtic,skolu,trening, ako idu u kupovinu za racun "necijih supruga",ako seljak sa Imia, dobija epidoma ( mesecna socijalna pomoc) da vozi camcem vodu da napoji koze na pustom ostrvu, ako hotelijeri ili njihova deca primaju socijalnu pomoc,ako svaka promena vlasti zaposljava hiljade "svojih", ako popovi voze cherokee, ako svi brodovlasnici i milioneri u atini (na hiljade) imaju desetine zaposlenih na crno,ako imaju 2,5 puta vise birokratije od nemacke,ako kapetan grcke vojske ima 15 zvanicnih uniformi, ako za svaku paradu ( 2 godisnje-velike), samo vojska "sagori" milione evra, ako Spiros Papadopulos (novinar na drzavnoj tv) za svaku svoju emisiju prima nadoknadu od 65 000 evra,ako ta ista tv ( basti;lja???) ima 3000 zaposlenih..... onda nije ni chudo sto je moralo doci do ovoga.
Godinama u nazad... smejem se njihovim biserima,trikovima, muckama,,,pljuvao sam u ekran~!! I rekao sam nasim ljudima, ne mali broj puta: NASI POLITICARI I NAS NAROD, po pitanju, mucki ,malverzacije, namestaljki i sl su za grke MALE BEBE.
Zato, ponekad izvalim "moj biser": B.Tadic i V.Jeremic su zlato!!

negde sam procitao da su grci najmladji penzioneri u eu,da je prosek godina ljudi u penziji u grckoj 52 godine a u uniji prosek 68 godina,u srbiji je 58,a i dosta para se trosi na vojsku zbog trvenja sa turcima,ipak je za trenutno stanje najvise zasluzan mentalitet i ne bas preterana zelja za radom,kao i kod svih naroda juzne evrope.i nek drzava grcka bankrotira grcka obala ce ostati gde je sad,leto se priblizava ,grcka stizemo:zskace:
 
negde sam procitao da su grci najmladji penzioneri u eu,da je prosek godina ljudi u penziji u grckoj 52 godine a u uniji prosek 68 godina,u srbiji je 58,a i dosta para se trosi na vojsku zbog trvenja sa turcima,ipak je za trenutno stanje najvise zasluzan mentalitet i ne bas preterana zelja za radom,kao i kod svih naroda juzne evrope.i nek drzava grcka bankrotira grcka obala ce ostati gde je sad,leto se priblizava ,grcka stizemo:zskace:

Da se nadovezem na ovo "grcka stizemo".... naime u sve vecoj krizi u grckoj,isplivavaju na povrsinu neki "problemi", vezani za regulisanje stranaca.Premijer je predlozio,donosenje zakona da se svi stranci (legalni i nelegalni).."helenizuju", pa je poceo rat oko toga.naravno..cilj mu je oko 3 mlrd evra,koliko bi kostali gr pasosi za te strance + ustedjevina tih stranaca (koja bi se legalizovala).Medjutim, da objasnim ovo "stizanje" u grcku: otvorila se velika tema i velika buka oko 2800 rumuna i bugara ( i jos oko 2500-na cekanju papirologije)koji primaju grcke penzije sa radnim stazom u grckoj od nekoliko meseci do nekoliko godina.Razlog je jasan....oni su sada gradjani EU i penzionisu se tamo gde zavrse radnu karijeru.Tema za razmisljanje onima koji su sa preko 20 godina staza u srbiji ostali bez posla..... ali,tek kada Srbija udje u EU
 

Back
Top