Peciva, testa, pogače...

smeh

Veoma poznat
Poruka
13.755
Moj omiljeni recept za kroasane...( ili bar ono što se kod mene tako zove).
Daklem...

Potrebno je:

2 jaja
3 kašike šećera
1 kašika soli
0,5l mleka (toplog, može i pola vode, a još bolje ako se zameni surutkom)
1dl ulja
1 kvasac
0,8kg brašna
1 margarin

Potopiti kvasac u malo toplog mleka sa kašičicom šećera i kašičicom brašna i ostaviti da se podigne. Dobro umutiti jaja, pa dodati so i šećer. U umućenu masu dodati ulje, zatim nadošao kvasac.
Sipati masu u prosejano brašno i umesiti testo. Važno je da se testo jako dobro izmesi. Ostaviti da nadođe. Za to vreme margarin dobro umutiti (ja i obeležim petine). Testo premesiti i podeliti na 6 jednakih delova. Svaki deo razviti u krug. Premazati margarinom (na svaki po petinu) i ređati jedno preko drugog (naravno gornji ne mazati). Okrenuti naopako i razviti što tanje.
E sad... kako ovo da objasnim (meni su crtali!). Trebalo bi da dobijete krug prečnika oko 50-60cm. U sredini izrezati krug prečnika oko 25-30cm iz koga se režu kružni isečci ("trouglovi") od kojih se oblikuju kifle (najbolje je zamotati ih oko drške od varjače ili prsta, tako da unutra ostane šupljina). Od preostalog dela testa oblika kružnog prstena, takođe izrezati "trouglove" i oblikovati kifle. Ređati na tepsiju prethodno podmazanu (ili prekrivenu papirom za pečenje), ostaviti da odstoje oko dva sata (otprilike treba da se udvostruče - vreme stajanja zavisi od temperature na kojoj stoje), premazati umućenim žumancetom i posuti susamom. Ubaciti u rernu i peći.
Ako želite da ih filujete - snađite se :wink:

Dakle...
Testo se zamesi po gornjem receptu (s tim što obično treba dodati brašno... recimo oko 1kg).
Varijanta je da se margarin zamrzne i izrenda na razvijene komade testa.
I ja sam se ispraksovala da testo podelim na četiri dela, pa svaki od ta četiri na šest (eventualno pet), svaku tu lopticu razvijem u krug, narendam margarin i naređam ih po 6 jedan na drugi.
Razvijem još malo (paziti da se svi krajevi testa jednako razvijaju), isečem krug na pola, pa na četvrtine... sve do 16/16.
Svaku šesnaestinu još malo razvučem oklagijom, i uvijam u kiflu. Nekad stavim fil, nekad ih ostavim prazne.
Ova je filovana kremom:

picture.php


Složim u pleh i ostavim da odstoje... sad to je relativan pojam... nekad je dovoljno 20-tak minuta, nekad treba i čitav sat da narastu.
Svaku premažem razmućenim jajetom:

picture.php


Preko toga pospem susam (ako su prazne) ili kombinujem... svaki fil ima svoj "posip": sir/narendan kačkavalj ili parmezan (ovog puta je bio susam), šampinjoni/bosiljak, pekmez/kristal šećer, krem/čokolada u prahu (ili narendana).
I onda idu u rernu:

picture.php


Moja rerna ima isparivač za vodu, ali ih ja svejedno poprskam vodom.
Prskam ih i jednom tokom pečenja i odmah nakon što ih pečene izvadim iz rerne.

picture.php


Ovako izgledaju gotove
sa šampinjonima:

picture.php


sa sirom:
picture.php

picture.php
 
Poslednja izmena:
Da ne bi došlo do zastoja u proizvodnji, evo lepe grickalice na kojoj mogu da se ističu svi od udavača, preko domaćica do gigulencetovog muža! :wink:

Materijal:
- 300 gr. lisnatog testa
- 100 gr, sira (na pr. Gauda)
- 100 gr šunke (pečenice, suvog vrata...)
- 1 žumance
- po jedna kašika sitno seckanog luka i svežeg peršuna
- Na vrh noža bibera i origana

Priprema:

Odmrznuto lisnato testo razvaljati na dimenzije oko 25 x 45 cm, i iz toga izrezati 5 dugih truglova. narezati sir i šunku na sitne kockice i pomešati sa žumancetom, lukom, peršunom i u sve dodati biber i origano. Svaki trougao sa šire strane razrezati nekoliko cm i raširiti, i na svaki dodati po kašiku nadeva. Trouglove labavo zaviti do kraja i slagati na pleh (prethodno plaknut hladnom vodom), premazati umućenim žumancetom i ostaviti još 15 minuta. U rerni zagrejanoj na 220 stepeni peći 12- 15 minuta na srednjoj pregradi. Pošto NEKI vole stripovane recepte, evo fotke koja objašnjava operaciju.
P.S. Gigule, pravi se da ti nije dobro! :wink: :lol:


roscici-sa-sirom.jpg
 
SUNCOKRET POGAČA

Potrebno je: Meko brašno oko 1 kg. so,2,5 dcl mleka, šoljica ulja,
1 margarin(250 gr. ) 1 kvasac,3 jaja, 1 žumance,mak i susam.
U 2,5 dcl.mlakog mleka sa malo brašna i šećera staviti paketić svežeg kvasca da nadođe.Od kvasca sa mlekom, 3 jaja, kašičice soli,šoljice ulja i brašna zamesiti meko testo da se ne lepi za ruke.Podeliti na 4 jufke i jednu petu malu lopticu. Za to vreme rastiopiti margarin.Razviti prvu jufku u veličinu posude za pečenje koju treba podmazati sa malo rastopljenog margarina i staviti je u posudu. Preliti je sa 3 kašike margarina. Preko nje staviti sledeću jufku i nju preliti sa margarinom i tako redom. Kada ste složili presecite oštrim nožem na krst.
Savijajte slojeve tako da dobijete cvet.U sredinu stavite petu malu lopticu.Premažite sa žumancetom. Sredinu cveta pospite sa makom a latice sa susamom.Peći na 200-220 stepeni dok se pogača ne ispeče.


suncokret1M.jpg
 
Evo još jedne pogače vrlo popularne u Italiji. Naročito se preporučuje onima koji imaju viškove domaće masti u šteku, da ne pominjemo imena. :wink:

Materijal:

- 500 gr.belog brašna
- 100 gr. masti
- 25 gr. kvasca
- 1 čaša toplog mleka
- grančica ruzmarina, ulje, krupna i sitna so

Priprema:

U malo brašna dodati izmrvljen kvasac i sa malo mleka napraviti vrlo meko testo. Na malo brašna stavite u neku posudu, razrežite u krst na vrhu i ostavite da raste oko pola sata. U ostatku brašna napravite udubljenje u koje ćete staviti mast, kašičicu soli, 5 kašika ulja, iseckan ruzmarin i naraslo testo. Mesiti uz dodavanje mlakog mleka dok se ne dobije meko i glatko testo. Razvući testo do dimenzija lima (tepsije) u kojoj ga pečete, i pritiskajući rukama izravnajte. Nožem umočenim u brašno zarežite lagano površinu u obliku romboida. Zabodite s vrha tu i tamo listiće ruzmarina, po neki komad sitno seckane slanine i izbodite viljuškom čitavu površinu. Na kraju pospite sve sa malo krupne soli. Peći na 200 stepeni, vodeći računa da se testo polako diže i da ne pregori. Malo je ohladiti, prevrnuti iz pleha i lomiti po zarezanim linijama.


pogasa-s-mascu.jpg
 
Milichbrot
Specijalitet internacionalne kuhinje


Sastojci:
1,5 kg brašna
40 gr putera
0,5 l mleka
40 g kvasca
70 g šećera
50 g suvog grodzja;
malo soli


Opis:
Proseje se i stavi u duboku ciniju 1,5 kg brašna. U sredini brašna napravi se rupica u koju se stavi 4 dg rastopljenog putera i malo mlakog mleka. Kvasac (4 dg)treba da naraste (malo toplog mleka i secera). Zatim se doda 1/4 litre mlakog mleka, 7 dg šećera, malo soli i 5 dg suvog grozdja. Testo se mesi dok ne pocnu da se prave mehurici. Cinija se pokrije i ostavi da se testo u njoj diže pola sata. Tada se umesi hleb ili pletenica, stavi u namazanu tepsiju i pusti da raste jos ceo sat.
Pre pecenja premazati umucenim jajetom.
Pece se u rerni, naravno...
 
Da dalje ne budem izložena (dobronamernim) kritikama pojedinih uvaženih članica kako sam se ulenjila (a nisam - samo sam se bacila na praksu! :wink: ), a i budući da je ovo moja 1000-ta poruka na Forumu, red je da vas nečim počastim :lol: .
Malo sam bila u dilemi gde ovo da turim, ali me sanja sa onim milichbrot-om konačno ubedila da to bude ovde...
Daklem... meni vrlo, vrlo omržena poslastica (omržena jer ne znam da stanem! :( :lol: ):

Pužići (iliti buter-krofne)

Potrebno je:

za testo:
300g brašna
2 žumanca
1 kašika šećera
malo soli
40g kvasca
oko 1dl mlakog mleka

za mazanje:
125g butera
3 kesice vanilin šećera

za preliv:
2,5dl mleka zaslađenog po ukusu (recimo 2 kašike šećera)

Potopiti kvasac u mleko, dodati kašičicu šećera i malo brašna, pa sačekati da kvasac počne da radi. U prosejano brašno dodati kvasac, žumanca, šećer i malo soli, pa zamesiti glatko testo. Ostaviti da naraste (oko pola sata do sat), a za to vreme penasto umutiti buter sa vanilin šećerom. Testo razviti u oblik pravougaonika (ili nešto blizu tome) na debljinu od oko 0,5cm i premzati ga buterom. Uviti u rolnu i iseći na 12 komada (dobije se oblik valjka), pa poređati valjke po osnovi u pleh dobro namazan buterom.
Peći na oko 180C, a kada je skoro pečeno (otprilike nakon pola sata), preliti svaki "pužić" zaslađenim vrelim mlekom i vratiti u rernu da se zapeče (ne predugo, da se ne isuše).
Prijatno!

Napomena: Ne zamenjujte buter margarinom, jer to onda nije ni prineti.
:wink:
 
Espanol:
A šta bi sa saksijom (naivno pitam)? :lol: :lol: :lol: Naravno, moram da pohvalim i gornji hleb, ipak se nešto radi!!!
Nikako mi se ne da to sa saxijom!Inače danas pravila modifikovane makovice.Evo recepta:

Zemičke sa semenjem

500g brašna belog
2 kašike mekinja
2 kašike presnog sem.suncokreta
2 kašike susama
2 kašike lanenog semenja
30g svežeg kvasca
pola šoljice maslinovog ulja
šoljica mleka
2 kašičice soli
Uraditi sve kao na receptu koji je šef dao za Makovice, samo dodati semenje.Ista je i dužina mešenja, pečenja i svega, s tim što sam ih ja posula susamom i nisam unutra stavljala jaje.Eto. Ne radi kabl, inače bih vam pokazala :?
 
Testo je najjednostavnije moguće i sve je gotovo za čas posla :p

piticinodetezaforum2mj.jpg

Potrebno je:

1 kvasac
1,5 - 2dl mlake vode*
300g brašna
Kašičica soli
Malo šećera
Ulje za prženje

*Količina vode zavisi od brašna. Testo treba da bude srednje tvrdo, da se lepo oblikuje i može da se zaseče (pogledati sliku)[/font]

Izrada:


Prosejati brašno u prigodnu posudu, kvasac rastopiti u malo zaslađene vode, pa sipati u „rupu“ napravljenu u brašnu i prekriti sa malo brašna. Sačekati da se kvasac zapeni, pa umesiti glatko testo.
Kidati komadiće testa, razviti u elipse i svaku zaseći dva puta oštrim nožem po dužini.
Zagrejati ulje i pržiti testo sa obe strane. Paziti da vatra ne bude previše jaka kako bi testo ostalo svetlo žućkaste boje.
Ređati na deblji salvet kako bi upio višek masnoće i klopati uz npr. jgurt.


PS Naziv „piticino dete“ je, verovatno, interno porodični, ali recept sam dobila pod tim nazivom i dopalo mi se ;)
 
Poslednja izmena:
Koktel pecivo

200 g margarina
30 g secera
500 g brasna
2 dl vode
ravna kashchica soli

Od testa napraviti loptu i ostaviti u frizideru najmanje 2 sata.Razviti oklagijom i modlicom vaditi oblike i redjati na zamashcen pleh.Pre pechenja svaki komad premazati zumancetom i posuti susamom,makom ili kimom.

Ko meni napise jos neki recept i ja cu njemu,imam dosta.
 
recepti za sva peciva su vrlo jednostavni a opet ima razlike........kako, lako :)
stare kuvarice-domacice mese testo dugggoooooooo sve dok se samo ne odvaja od posude i ruku, ap ga premese .........sve je u dugom mesenju ....rad ruku..............dok ne utrnu

elem, moja supruga je na pocetku braka mesila kiflice koje su zabranjene zenevskom konvekcijo /mogle su se na tenkove bacati tako su bile tvrde jos maltetne i dok su vruce/ dok stara kuma, ima isti recept, i treci dan pekarske kiflice ko friske.........razlika samo u rukama :) :)
 
Zar tako Proko o svojoj supruzi?
Za mešenja testa, važnije od "rada ruku " je filing! Osećaj za testo u rukama! Ili ga imaš, ili ga nemaš.
Izvini, al morala sam da prokomentarišem.
Skoro svo testo znam da umesim osim krofni, kakve je pravila moja baka! Ma nema teorije da mi budu šupljikave, žuto-crvene kao njene. Moje liče na uštipke i to loše, po meni.
Pozdrav
 
luckastalutkica:
Koktel pecivo

200 g margarina
30 g secera
500 g brasna
2 dl vode
ravna kashchica soli

Od testa napraviti loptu i ostaviti u frizideru najmanje 2 sata.Razviti oklagijom i modlicom vaditi oblike i redjati na zamashcen pleh.Pre pechenja svaki komad premazati zumancetom i posuti susamom,makom ili kimom.

Ko meni napise jos neki recept i ja cu njemu,imam dosta.
Čitava gomila recepata za peciva već se nalazi u okviru teme "hleb naš"!
 
Bi2:
Zar tako Proko o svojoj supruzi?
Za mešenja testa, važnije od "rada ruku " je filing! Osećaj za testo u rukama! Ili ga imaš, ili ga nemaš.
Izvini, al morala sam da prokomentarišem.
Skoro svo testo znam da umesim osim krofni, kakve je pravila moja baka! Ma nema teorije da mi budu šupljikave, žuto-crvene kao njene. Moje liče na uštipke i to loše, po meni.
Pozdrav

to je samo drugarska kritika, :)

mada ima istine u tvom postu, ipak bitan je i rad rad rad
 
proka1:
espanjol, spoj samo temu, nemoj zakljucavati, no no :)
Ne boj se Proko, neću više ni spajati ni zaključavati. Uz gomilu drugih obaveza, u poslednje dve godine, nalazio sam vremena da ovu posrnulu temu dovedem dovde. Postala je mesto lepog druženja i pre svega korisna. Ne zato što smo manijačili brojem novih (beskorisnih) postova, već upravo koncentracijom najinteresantnijih tema na pravo mesto. Tako se rodila masovna italijanska kuhinja, hleb naš, torte i kolači, ribe...Egzibicionistima koji žele da imaju solo teme sa receptom koji će za par dana da padne na desetu stranu, i koji više nikad niko neće pročitati, to je očigledno smetalo, koliko i "zaključavanja" i korisna spajanja. Pa se lepo pitajući zašto se ja ovde "mlatim", traćim i vreme i pre svega neko znanje, kao razuman čovek odlučim da Vas sve lepo pozdravim. Zanimajte se lepo otvarajući peciva na deset mesta, ribe na 20, kolače na sve strane. Pa tražite (a vidim da najveći broj učesnika ni to ne zna), razbacujte bespotrebno i vreme i recepte i slobodno pljuckajte po bivšem autotiratarnom Šefu! Želim Vam lepu zabavu i pune i zadovoljne stomake. Onim retkim, ozbiljnim i vernim članovima Foruma, kojima ću možda i nedostajati, predlažem za novog moderatora recimo jagodicu. Bila je prepuna pritužbi, korisnih saveta, konstruktivne kritike, radovala se što neko nije znao da prati recept koji sam dao, optuživala me da imam lobi...Pazi, lobi na forumu Krstarice?
Pozdrav svima od Espanola, odoh da se bavim nekim korisnijim (i isplativijim) poslovima.
 
e amlo mi je pusto bez nejga.....nekako smo ubili izuzetnog ko pravi srbi
ali opet nije shvatao potrebu kako su ljudi ponosni kad neshto naprave i kao ooovo je moj odlichan recept. a ono svaka poshtena baba ima taj isti
eto. ja sam vam sad objasnila
proshao je kao karadjordje. ja se malo gubim
 
Evo nesto jednostavno i veoma ukusno, a zdravo, ja cesto pravim za dorucak
Kao prilog moze kajmak, sir, mleko i sl.

Proja sa jogurtom

Prvo zagrejes pecnicu na 200 C
3 jaja
3 jogurta ili 3 kisela mleka
2 dl ulja
2 case kukuruznog brasna
1 casa psenicnog brasna
kasicica soli
1 prasak za pecivo

Priprema:

Sve pomesati, sipati u podmazan pleh i peci na 200 C, oko 20 minuta.
 

Back
Top