Besplatne akcije preduzeca do 2000.godine

Pa ne znam da li su to baš "besplatne"akcije??? U mojoj bivšoj firmi V.banci smo tada morali kupiti akcije pod pritiskom našeg rukovodstva i uz pretnje otkazima,a posle nekog vremena smo se morali odreći tih fiktivno kupljenih akcija i to u korist iste. Potom je veći deo radnika dobio otkaze zbog reorganizacije firme i mi ostasmo bez posla i bez akcija.Gde su tu "besplatne" akcije?????:dontunderstand::besna:z:cry:z:plez:
 
U oko 2.000 preduzeca u Srbiji radnici su uzeli besplatne akcije.Takve firme(Tigar,Hemofarm,Sintelon ...)su uglavnom dobro prosle a verovatno i zaposleni.
Wikipedia i nije neki izvor u koji se može pouzdati, ali po njoj je manji broj preduzeća:(http://sr.wikipedia.org/wiki/Приватизација). I nešto se ne sećam da je i za ta preduzeća išta bilo javno, u stvari, za neka iz mog okruženja se o tome itekako ćutalo, čak su radnici bili opominjani kako će, budu li pričali o tome, i drugi uzeti njihove akcije i one izgubiti na vrednosti. Ne sviđa mi se tema, jer indirektno prebacuješ krivicu na ljude kojima se inače previše manipulisalo, a sada kada više nikome nisu potrebni do sebi iz očaja protestuje, iako pritom samo udaraju u zidove. Štaviše, uglavnom se radi o zaposlenima, tj preduzećima koja su privatizovana nakon 2000. godine. Ta privatizacija koju spominješ je sprovedena u onim u kojima je rukovodstvo našlo svoj interes da se to dogodi, čak i nisu mnoga od tih preduzeća opstala do sada. Zaposleni u ostalim nisu ni imali priliku za to, kao što nešto ne pamtim da su zaposleni u javnom sektoru, penzioneri i ostali kojima je to bilo omnogućeno po modelu iz 1997. o tome bili javno obavešteni (Službeni Glasnik nije literatura koju većina nas čita uz jutarnju kaficu).

edit: za 'besplatnu' privatizaciju, tj model iz 1997. godine, po kojem su zaposleni i svi ostali imali prava na besplatne akcije u određenom iznosu, započet je proces u oko 350, a završen u 18 preduzeća (sve po gornjem izvoru). Toliko o 2000 njih u kojima su radnici uzeli akcije.
 
Poslednja izmena:
To niko ne spori, već je ovde priča o modelima: po onome iz 1997. 60% akcija je moglo biti izdato besplatno, a 30% se prodavalo; sada se prodaje 70%. Autor pita zašto radnici nisu uzeli po onom starom modelu dok je moglo, te da sada 'upravljaju' firmama u kojima su zaposleni (pod pretpostavkom da udruže svoj većinski paket akcija), a odgovor je to da nit se znalo o tome, nit je moglo svugda, već samo u malom broju preduzeća, koja su tada privatizovana. Za svaki postoje firme u kojima su zaposleni (i ostali vlasnici akcija) bolje/lošije prošli, i lično mislim da je sve oko privatizacije rađeno u interesu onih koji su i određivali pravila po kojima se sprovodila ista (nije da je to neko iznenađenje) i da se radnici tu ne bi pitali sve da su im dali podelili100% akcija.
 
Od Rijeke do Vladivostoka radnici su lose prosli u privatizaciji,osim mozda donekle u Sloveniji.Ako je vecina stanovnistva posle 1989.g. bila za promenu sistema radnici su morali da osmisle nacin kako da oni u tome prodju sto bolje.Medju zaposlenima je bilo mnogo obrazovanih ljudi,pa i visoko obrazovanih.Ja sam jedan od onih koji je kroz stampu u vise napisa zagovarao radnicko akcionarstvo.Sta su uradili radnicki sindikati?Nisu valjda radnici prostodusno ocekivali da ce drugi brinuti o njima?Evo gde su dosli zbog oportunizma!Pustili su da budu opljackani i sta sada?Zaprecavanjem saobracajnica i eventualnom pobunom nece se nista bitno promeniti.
Moramo stvoriti uslove da pljackasi vrate milijarde iz inostranstva i da ih ovde uloze kako bi sirotinja dobila posao.
Novine su nekoliko godina donosile svakodnevno oglase o privatizaciji preduzeca.Nije tacno da se nije znalo nego radnici nisu hteli da prihvate odgovornost kao vlasnici za poslovanje svojih preduzeca u trzisnim uslovima!
Najbolja i najranija privatizacija je bila po saveznom zakonu,ali nju su socijalisti ponistili na predlog Demokratske stranke,mislim 1994. godine.Po tom zakonu privatizacija je bila prakticno okoncana a radnici u vecini preduzeca su bili vec postali njihovi vlasnici?!
 
Pazi, ti ljudi se ne bune zato što su privatizovani, već zato što novi vlasnici nisu ispunjavali svoje obaveze prema radnicima, tj nema plate, a pritom su rasprodali šta su mogli, tako da firme postoje samo na papiru. Naravno da im smeta što su u nekim firmama zaposleni prošli mnogo dobro, a oni nisu, ali ni tamo se nisu radnici nešto pitali o svemu. Ne odlučuju Mica Kuvarica i Pera Ložač o tome, nikada i nisu. Ali to je sve sada prošlost, i mišljenja sam da se trebaju manuti svega, i žaljenja za prosutim mlekom i protesta, ali sa druge strane ih razumem, da ti ljudi imaju sada posao, gde da rade i donose kući zaradu, ne bi iz očaja pokušavali da nešto učine na ovaj način (barem većina), koji ne donosi ič, sem možda praznih obećanja i lakih političkih poena za one koji ih kao saslušaju.

I još, mislim da radnicima u procesu privatizacije nije trebalo dati išta. Već da su ta sredstva trebala biti upumpana u infrastrukturu (pri čemu ne mislim na NIP za krečenje i zamazivanje očiju), što bi vremenom mnogo više donelo celokupnoj zajednici, uz to bi se i izbegla zavist i precenjivanje/potcenjivanje nečije vrednosti i doprinosa. Ali kako god, bilo, prošlo i da se ne ponavljam.

Da, prvi proces privatizacije jeste poništen, ne znam na čiju inicijativu, a razlog je bio jednostavan: akcije su se kupovale na odloženo plaćanje, i desila se '93. Tj postale su skoro pa jeftinije od besplatnih.
 
Koje godine je to bilo?Rukovodstvo Vase banke je bas bilo ^sposobno^!
U oko 2.000 preduzeca u Srbiji radnici su uzeli besplatne akcije.Takve firme(Tigar,Hemofarm,Sintelon ...)su uglavnom dobro prosle a verovatno i zaposleni.

I ja smatram da je" NEKO" bio veoma sposoban !!! To se desilo pre 2000-te godine.U ovom slucaju ni nema podele besplatnih akcija.Mi smo te akcije kupili na papiru pa ih se posle odrekli(napominjem pod pritiskom).V.banka i danas posluje a kupio ju je Grk. Nadam se da cete moci zakljuciti o kojoj banci se radi.z:cry::zskace::zelenko:Nije bas sve cisto kao suza!!!
 

Back
Top