Морал и Љубав

Nietzsche

Zainteresovan član
Poruka
255
Желим да чујем ваше мишљење и да започнемо дискусију на ову тему. Има ли још моралних људи и како ви схватате морал. Потом, да ли је љубав у великој вези са моралом, или у којој мери зависи од њега.

:shock:
 
Moral je povezan sa svim oblastima ljudskog bitisanja, pa i sa ljubavlju. On postoji uvek i svuda samo što se kvalitet i kvantitet istog puno razlikuje kako kod svakog od nas tako i na različitim mestima. Prag tolerancije se konstantno pomerao kroz istoriju tako da se sada često suočavamo sa dilemom: da li je ispravno to što radim(o) ili ne? Mene, s druge strane interesuje, da li svaki čovek može sebi pronaći osobu svog života, svoju drugu polovinu? Da li će ikada dočekati i kako će znati da li je ona(on) ta prava osoba?

Maya
 
Nietzsche:
Желим да чујем ваше мишљење и да започнемо дискусију на ову тему. Има ли још моралних људи и како ви схватате морал. Потом, да ли је љубав у великој вези са моралом, или у којој мери зависи од њега.

:shock:

Moral je krajnje subjektivan pojam ... Odnosno ne postoji jedna krajnje ujednacena definicija koja bi vazila za sva drustva, a kamoli za pojedinca...
Ja mogu dodati samo da moral cesto predstavlja izgovor kako bi se pojedini postupci (ponekad rigidni) uvili u papirice drustveno prihvatljivog dela. (nemoj napustati zemlju, to nije rodoljubivo niti moralno; nemoj spavati sa deckom pre braka, to nije moralno; nemoj izvrsiti abortus, to nije moralno; nemoj se svadjati sa familijom ma kakvi oni bili, to nije moralno). Eto primera o subjektivnosti morala..
Da bih odgovorila shta je za MENE moralno, morala bih da imam u vidu odredjen pojam, odnosno pojavu (pa da bih mogla da to okarakterishem kao moralno ili ne). A moja personalna:)i laicka definicija morala jeste shvatanje odredjenih pojava kao onih koje bi trebale da su drustveno prihvacene ukoliko to vec nisu, i za koje se nadam da ce ih usvojiti siroke narodne mase:).
Ima li moralnih ljudi? Pa ako imash u vidu da svako ima razradjen sopstven sistem vrednovanja, onda smo SVI moralni (svako na svoj nacin:). Ono shto je za nekog moralno, za drugog nije...i obrnuto.

Da li je ljubav u velikoj vezi sa moralom? Naravno, narocito zato shto je i to subjektivna pojava; svako ljubav dozivljava na svoj nacin, kao i moral. To je takodje vrlo individualno...
 
Zak:
Interesantno,a sta je sa onim sto kazu "u ljubavi i ratu sve je dozvoljeno"?

To je sladak nacin da se ne razmislja o negativnosti posledica koje mogu nastati ukoliko se ne ponasamo u skladu sa svojom savescu, odnosno fina izreka kojom umirujemo svoju savest! A imaj u vidu da je adrenalin mnogo jachi kad je u pitanju jlubav ili rat:)
 
Maya:
Moral je povezan sa svim oblastima ljudskog bitisanja, pa i sa ljubavlju. On postoji uvek i svuda samo što se kvalitet i kvantitet istog puno razlikuje kako kod svakog od nas tako i na različitim mestima. Prag tolerancije se konstantno pomerao kroz istoriju tako da se sada često suočavamo sa dilemom: da li je ispravno to što radim(o) ili ne? Mene, s druge strane interesuje, da li svaki čovek može sebi pronaći osobu svog života, svoju drugu polovinu? Da li će ikada dočekati i kako će znati da li je ona(on) ta prava osoba?

Maya


Jedan diiivan odgovor na to pitanje daj ePlaton u svom, po meni najuzbudljivijem, dijalogu "O ljubavi" ili "Gozba", svejedno...Kako naći svoju polovinu, i kakvi sve spojevi postoje....estetizirani mit u filizofskom diskursu....
 
Нити је категорички императив заснован на некаквој слободи, нити је Ничеов морал неморал, како испада по твоме, а најмење је морал слободе.

Има доста о томе да се говори. Питање је може ли се рећи напросто: љубав је љубав а морал је морал, те да ничему од тога не можемо доделити дефиниенс и специфичну разлику, јер би се тиме изгубила суштина. Но, онда би нам било забрањено да говоримо и били бисмо у некаквој врсти скептицизма.
 
Ne bih da ti pricam o moralu jer mislim da to sto bih ti reko , ne bi stalo ni na pet stranica foruma .
Stoga pozivam tebe i sve ostale na kanal #filozofija-politika PIK-a kako bi ukratko mogli da raspravimo o ovoj temi.
p.s.Tema je odlicna !
 
Nietzsche:
Нити је категорички императив заснован на некаквој слободи, нити је Ничеов морал неморал, како испада по твоме, а најмење је морал слободе.

Има доста о томе да се говори. Питање је може ли се рећи напросто: љубав је љубав а морал је морал, те да ничему од тога не можемо доделити дефиниенс и специфичну разлику, јер би се тиме изгубила суштина. Но, онда би нам било забрањено да говоримо и били бисмо у некаквој врсти скептицизма.
 
I- zar nije Kant, pored toga što ja slobodu stavio izvan granica čistog uma ,smatrao da sloboda jeste uslov moralnosti?
II - Zašto bi se gubila suština pri pokušaju da ljubavi i moralu pronađemo g.p. i d.s.?
 
Moral je subjektivan. Ono sto je za jedne moralno za druge ne i obrnuto. On pre svega zavisi od socijalne, religiske i teritorijalne rasporedjenosti. Moral je cista konvencija, pa ako smatrate da je ljubav odnosno veza dvoje ljudi cista konvencija onda je mozemo dovesti u vezu sa moralom. Npr. Mi smatramo (mozda neki ne, ali zakonom je zabranjeno) da covek ne moze imati dve zene, ili obrnuto. To je za neke sasvim prirodno i moralno, ali kada pogledamo u islamu, coveku je dozvoljeno da ima vise zena i to je prirodno, odnosno moralno. Ne moralno je ubiti coveka, ali cim se promeni socijano stanje, odnosno dodje do rata, ubistvo postaje legitimno. Moze se reci da drzava propagira odredjeni moral, odnosno sta se sme a sta ne, ali moramo reci da veliki uticaj na moral imaju i obicaji i raligija. To sve zajedno cini jedan veliki aparat manipulacije ljudi koji ih drzi u strahu od, zakonske kazne (ako je u pitanju drzava) ili javnog ismejavanja od strane zajednice. Kada u tu konvenciju uvrstimo i ljubav, tacno se vidi da ne mozemo stvoriti nista novo sto vec nije bilo niti pobeci od sistema, koji ima duboke korene u svemu.
 
Kant i Nice su dva suprotstavljena filozofa, dva sasvim suprotstavljena sistema. No, i pored toga, to kako si shvatio slobodu po Kantu je uzasno, jer Kant nije imao u vidu slobodu u vidu razvratnosti, bluda, huliganstva (to je sloboda u modernom drustvu), vec slobodu od ropstva (misljenu fizicki, covek kao roba za drugog coveka), kao i slobodu od bilo kakvog fatuma, determinisanosti. Kad to sagledas bice ti, pretpostavljam, mnogo jasnije. Sto se tice onog pod II - ne razumem sta predstavljaju ona slova, pojasni.

Ova prica sto stalno kruzi o nepotrebnom moralu u ljubavi je u neku ruku ispravno misljena. Nikako moral nije zakon kako je protumacila izvesna Smeska, mada se cesto poziva (citajmo "zasniva" ali paznja na navodnike) na moral (Kostunica je hteo da zasnuje takav zakon, ali avaj; i bolje sto nije, pomislio bih da smo zemlja od morala). U jednom drugom shvatanju ljubavi, sasvim suprotnog od onoga kako je to Betty prikazala (ako ne racunamo neozbiljnost), moral je od velikog znacaja.
 
Ne mogu da se otmem utisku da između tvojih redova provejava samouverenost tipa:"Nikako da ljudi shvate Šta je moral , ali ja ću ih prosvetiti ".Naravno da pod slobodom nisam podrazumevala ništa slično onome što si nabrojao.
G.P. znači genus proximum (najbliži viši rod)
D.S.-differentia specifica (specifična razlika )i , u redu je , treba se držati srpskog jezika , da ovo ne bi ličilo na intelektualni snobizam.
Lično, još uvek ne mogu da se opredelim - da li je Protagora bio u pravu kada je relativizirao (između ostalog ) moral, jer čovek jeste mera svih stvari .Ali,recimo da prihvatimo kao činjenicu da postoji i opšti, univerzalni moral ,koji sa svoje strane uslovljava Ptotagorinog čoveka.
 
Što se tiče odnosa ljubavi i morala -- ako moral podrazumeva adekvatan odnos i prema sebi i prema drugim ljudima,onda je to pitanje motiva moralnog ponašanja .O ljubavi čini se svi govore vrlo konkretno , svodeći je na odnos dvoje ljudi.Ne znam šta podrazumevate pod ljubavlju.
Zamolila bih pojedince da ostave udžbenike po strani, jer Sokrat nam govori da se znanje već nalazi u našoj duši , samo ga treba izvući na površinu.
 
Da li je moralno reci nekome da ga/je volis iako ni sam/a nisi siguran/na u to?
Da li je moralno voleti malu decu ( u smislu pedofilije)?
Da li je moralno biti zaljubljen/a u svog rodjaka/rodjaku?
Da li je moralno voleti sebe?
Da li je moralno ne voleti uopste?
 
Da_li:
Da li je moralno reci nekome da ga/je volis iako ni sam/a nisi siguran/na u to?
Da li je moralno voleti malu decu ( u smislu pedofilije)?
Da li je moralno biti zaljubljen/a u svog rodjaka/rodjaku?
Da li je moralno voleti sebe?
Da li je moralno ne voleti uopste?

Sve su to pitanja na koja se mogu dati više, ajde recimo, tačnih odgovora! U današnja vremena a i kroz poznatu istoriju ljudskog roda postaojalo je više različitih moralnih civilizacijsko kulturnih svatanja ogovora, "Da li je moralno?"
Verujem da je ipak zapadna civilizacija ta koja treba da nameće svoje "moralne" standarde jer verovatno nebismo bili ti koji su napredniji.
U svim tvojim pitanjima ima malo i religije pa bi se moglo i sa te strane filozofirati.
 
Nietzsche:
Lupas li lupas :lol: ali nema veze, dok se zoves "philosophia", oprosteno ti je.

Reci mi samo: studiras li filozofiju (i gde, ukoliko studiras)?
Moja pretpostavka se pokazala tačnom.Ne znam odakle crpiš tu samouverenost.
Inače , fakultet sam završila davno(u pitanju je jedna od dr. nauka) , a recimo da sam se pokajala što nisam upisala filozofiju , te sada pokušavam da nadoknadim nenadoknadivo.
 
Moral ne postoji.

Postoje neke konvencije koje se ticu morala. Konvencije NISU zakoni. Ne postoje neke kazne sem osude u drustvo.

Moral se menja vekovima. Danas je jedno, sutra drugo a prekosutra opet ono od danas.

Primer: Nekada (u staroj Grckoj su ****** bili sasvim normalni i moralno je bilo da bogatas ima malog decka i da ga vodi sa sobom svuda). U srednjem veku je to bilo uzasno i cak i kaznjivo. Danas je opet moralno biti *****.
U polineziji i dan danas postoje plemena u kojima jedu ljude. U Africi je moralno da plemenski vodja ima pravo na ius primae noctis. To je moralno. U Kini je moralno vrsiti nuzdu na sred ulice ili trga. U islamskim zemljama je moralno da muskarac ima do 4 zene. Nemoralno je za zenu da uopste ucestvuje u politickom zivotu i negde cak da vozi kola.

Dakle, summa summarum: ne postoji moral. Postoje samo konvencije koje su LJUDI uspostavili i koje sluze da se oni koji ne postuju te konvencije osude u drustvu.

I na kraju kad mi neko kaze "to nije moralno" ja puknem od smeha...
 
Moral, je po definiciji, najvisi zakon odrzanja ljudske vrste. Znaci, iskljucuje gay populaciju. Tako nekad Vujaklija, Videcemo sta ce Klajn da kaze. A ljubav.....je psihicka predstava o drugom bicu, cinjenica psihickog zivota. Ponekad su ove dve stvari u koliziji, ponekad nisu. Covek moze da voli i decu, i cvece, i pedere, i profesorku francuskog, i knjige, i klopu....sto u krajnjoj liniji doprinosi njegovom odrzanju u svetu. Da bismo fuknkcionisali, potrebno nam je da volimo i da budemo voljeni, a to znaci da, KONVENCIONALNO govoreci, u idealnom slucaju te dve stvari se dopunjuju.
 

Back
Top