Vreme - Da li je "teorijski" moguće putovati kroz veme, odnosno da li vreme uopšte po

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

DaRkGuitaRist88

Ističe se
Poruka
2.932
Vreme - Da li je "teorijski" moguće putovati kroz veme, odnosno da li vreme uopšte
postoji?

Ja mislim ako je moguceda se putuje kroz vreme da jedino moze da se zaviri ili ode u buducnost jer po meni vreme tece u jednom smru ali ipak ne znam!
Da li postoje uopste neki naucnici koji pokusavaju da otkriju tako nesto i da li ste culi za neke koje se bave timer?
 
Putovanje tipa ,,Ja cu sad da se teleportujem do tebe,, nisu moguca, barem verujem da nije z:mrgreen:
E, gledao sam neku emisiju na Discovery-u da su naucnici izveli prvi pokusaj putovanja kroz vreme, neki sudari na atomskom nivou nisam sguran tacno o cemu se radilo jer mi je mama uzela daljinac :rumenko:
Ali to je na jako maloj udaljenosti ali prvi korak ka cilju :)
 
teoretski je moguce putovati u buducnost..ako mozes da napravi brd koji ce leteti brzinom svetlosti ili bliskom njoj i krenes recimo ka najblizoj zvezi alfi kentaura oko 4.5 svetlosne godine..dok stignes tamo za tebe ce proci mozda nekoliko minuta a za ljude na zemlji 4.5 godine i kad se vratis..ostario si 10 min a na zemlji je proslo 9 godina..phe
a ima i drugih ideja sa petljama..mada su to jos uvek fantazije mislim
 
Odlicna tema...mada je vise za filozofiju,otvori jednu i tamo sa malo kracim pitanjem pa da cujemo sta kazu filozofi!

Mislim da nije moguce putovati kroz vreme brze nego sto vec putujemo a vracanje u proslost je apsolutno ne moguce !

Vracanje u proslost nema pojma sa zivotom ...

Ali mislim da je putovanje kroz vreme i te kako moguce.

Zasto ne bi bilo moguce vreme usporiti u odnosu na njegov prirodan tok, i da se neko barem mentalno krece brze od njegovog toka u njemu. Ako me razumete ? z:mrgreen:
 
teoretski je moguce putovati u buducnost..ako mozes da napravi brd koji ce leteti brzinom svetlosti ili bliskom njoj i krenes recimo ka najblizoj zvezi alfi kentaura oko 4.5 svetlosne godine..dok stignes tamo za tebe ce proci mozda nekoliko minuta a za ljude na zemlji 4.5 godine i kad se vratis..ostario si 10 min a na zemlji je proslo 9 godina..phe
a ima i drugih ideja sa petljama..mada su to jos uvek fantazije mislim

Necemo o tome pricati to je banalnost za nasu rasu z:mrgreen:

Jer takav brod je nemoguce cak i teorijski sastaviti.
 
Necemo o tome pricati to je banalnost za nasu rasu z:mrgreen:

Jer takav brod je nemoguce cak i teorijski sastaviti.
to ne znaci da je teoretski nemoguce vec da je PRAKTICNO nemoguce napraviti takav brod..a i energije potrebne za tako nesto postaju nedostupne..
svaka teorija zapravo operise na IF THEN petlji..ako imamo to i to onda to i to moze itd itd
 
Mislim da je nemoguce otici u proslost,jer ako ja odem recimo u 28 juni 1389 nacicu se usred Kosovske bitke.I recimo,ako zateknem Lazara,kako ja njemu da objasnim sta ce se desiti?

Lepo Lazare najebaces pazi sta radis doso sam cak iz 2010 i moras da me slusas znamsve o tebi itd potrudi se da mirnim putem resis ovo cudo i li ce da te skrate za glavu a srbija ce 500 godina bti pod turcima u mukama i kasnije ce se pojaviti odvratna muzika koju ce da siri jedan Sasa Popovic i pustis mu nekog narodnjaka i videces kako ce odma da ti poveruje!!!!!!z:)z:)z:)z:)z:)
 
to ne znaci da je teoretski nemoguce vec da je PRAKTICNO nemoguce napraviti takav brod..a i energije potrebne za tako nesto postaju nedostupne..
svaka teorija zapravo operise na IF THEN petlji..ako imamo to i to onda to i to moze itd itd

Pardon, logicka greska u mojoj glavi :)


Ovaj, da niste razmisljali da je moguce otici ali da je potrebna enormno velika energija da se bilo sta ucini, kaze, izvrsi neka sila na necemu ili tako nesto, vec je moguce samo posmatrati i biti nemi posatrac :)

Ja nisam ali sad jesamz:mrgreen:
 
Bas sam gledao sinoc na NGC,emisiju od swemiru u koju je bilo ukljuceno pitanje o putovanju kroz vreme. E da wam nesto kazem,mi kljucne materijale za putovanje kroz vreme imamo.

A za putovanje kroz wreme potreba je welika kolicina energije,kao sto pomenu neki clan,ne mogu da se setim.


1.Welika kolicina energije (Ceo univerzum je jedna welika energija.)
2.Prostor bez otpora (Wakum je kao narucen za te stvari.)
3.Brzina weca od brzine swetlosti (sto je moguce postici.)

I kad se to upari moze se proputovati kroz wreme. E sad ja was pitam,da li bi toliko brzina stvorila cuvenu crvotocinu usled prevelike brzine? I da li bi swe to omogucilo putovanje kroz wreme?
 
pojavala se jedna vrlo lepa teorija o putovanju kroz vreme, vezana za paradoks: ako ce putovanje kroz vreme biti moguce, zasto nas do sada nisu posetili ljudi iz buducnosti?
pa zato sto jednostavno ne postoji vremenska masina sa "nase" strane. odn. to je slicno faxu: da bi poslao poruku faxom, potrebna su ti dva - jedan kod tebe, drugi na drugoj strani.
dakle, tek kad napravimo vremensku masinu, mozemo ocekivati putnike iz buducnosti. ali svejedno - niko se ne moze vratiti u godine pre nastanka takve masine.
ova teorija se pojavila skoro, kada je CERN ponovo poceo da radi i kada se pojavila mogucnost postojanja malih crvotocina, koje bi prakticno bile mini-vremenske "masine" (portali?).
 
Sve je to teorija sa puno nedostataka.
Sa približivanjem svetlosnoj brzini rotacija elektrona oko atoma se usporavaju tako usporavajući materijalne procese.Na taj način astronautu koji se kreće sve više brzini svetlosti vreme u univerzumu daleko sporije ide.Da bi materijalni predmet dostigao brzinu svetlosti,potrebno beskonačno količine energije,a približivanjem tik do brzine svetlosti rotacija elektrona bi toliko usporio da bi došlo do kritične tačke gde bi materija jednostavno raspala na elementarne čestice,odnosno u energiju.
Znači putovanje u budućnost teorijski i praktično moguće i u teoriji i u praksi ubrzanjem što bliže svetlosnoj brzini gde bi životni procesi astronauta bili usporeni.Ali u prošlost ni teorijski nije moguće,jer obrnuti rotaciju elektrona oko atoma čitavog univerzuma sa svih 200 milijardi galaksija jednostavno nemoguće.
 
Poslednja izmena:
Pa koliko se ja secam casove fizike, putovanje kroz vreme je moguce. Secam se koliko brzo vreme protice kada si pored objekata velike mase, npr blizu Crnih Ruka, neutronskih zveda, Kvarkova.... I brzina protoka vremena u zavisnosti od brzine kojem se krecemo.

Mislim da se to u fizici zovela dilatacija vremena ( mozda nisam bas dobro pogodio ime ili sta vec ).

Al znam dobro da se secam da smo u srednjoj na casovima fizike radili zadatke o necemu slicnom. NPR, koliko vremena prodje za osobu na zemlji u zavisnosti od osobe koja je na Jupiteru provela gidinu dana,

Evo par linkova:

http://en.wikipedia.org/wiki/Time_dilation
http://en.wikipedia.org/wiki/Time_in_physics
http://en.wikipedia.org/wiki/Gravitational_time_dilation


p.s. Inace verujem da je putovanje u budusnost moguce, u proslost nemam pojma. A da se zamaram sa ovim je previse za moj mozak, filozofija je jedno a kvantna ili bilo koja "teza" fizika je drugo, joj IQ nije dovoljno visok da sve to razume :(
 
E owo je mnogo dobra tema.

Pazi owako. Putovanje kroz wreme je relativan pojam. Putovanjem kroz wreme mi mislimo da za weoma kratko wreme prodjemo nekoliko wekowa,ili neko odredjeno wreme. E nije tako.

Imamo stranu A i B. Strana A putuje u buducnost,strana B ne. Ne znam da li je to Albert A. rekao,ali wreme kod swih ljudi prolazi isto (wreme je isto za swe). Sto znaci,ako strana A putuje u buducnost 200 godina,onda strani B mora proci isto toliko wremena. Strani A se cini da je ona za kratko wreme prevalila ogroman put,a u stvari je prosla kroz isto onoliko wremena koliko i strana B. Strana A mora da prozivi 200 godina kao i strana B,i tu nema dalje sta da se prica,jednostavno wreme strane B je isto wremenu strane A,samo sto to ne izgleda tako. I strani A i B wreme je podjednako dugo.


Kada smo sa dewojkom,sekunde,minute i sati prolaze weoma neopazeno i posle se pitamo zasto wreme "leti"? Wreme najbrze prodje kada ne mislimo na njega. A kada stavimo ruku na wrucu peglu sekunda odmah postaje sat....


Wreme je nesto sa cime treba biti weoma i extremno oprezan,jer ubistvo insekta u proslosti menja buducnost.


Kljuc za putovanje kroz wreme je brzina.
 
Kljuc za putovanje kroz vreme su brzina i masa ( ogromana brzina i ogromna masa ).

Pogresno gledas na stvari. Anstajn je rekao da je vreme relativno. Tj zavisi od osobe koja posmatra prolazak vremena.

I za mene npr koji putuje brzinom svetlosti i tebe koji je ostao na zemlji 1 godina je 1 godina. Obojica ce mo biti stariji, al stvar je u tome sto ce ako ja posmatram na zemlji proci daleko vise vremena ( tj vreme ce brze proci ), i velika je verovatnoca da ces biti mrtav ili deda.
 
Vracanje u proslost nema pojma sa zivotom ...

Ali mislim da je putovanje kroz vreme i te kako moguce.

Zasto ne bi bilo moguce vreme usporiti u odnosu na njegov prirodan tok, i da se neko barem mentalno krece brze od njegovog toka u njemu. Ako me razumete ? z:mrgreen:

Zasto bi vracanje u proslost bilo besmisleno?
Voleo bih objasnjenje.
Ja mislim da ako je moguce putovanje u buducnost, onda je moguce putovanje i u proslost.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top