Srbi "ratnicki narod"?

  • Začetnik teme praksis-kiria
  • Datum pokretanja
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
P

praksis-kiria

Gost
Da li su Srbi ratnicki narod? Ko smatra da jesu, zasto to misli? Ko smatra da nisu zasto to smatra? Sta misle veterani iz ovih poslednjih ratova o svom ratovanju?

Ovo pitam zato sto sam uveren da je preka potreba da se suocimo sa stvarnoscu i svim mogucim mitovima koji su nas doveli dovde dokle smo stigli.
 
praksis-kiria:
Da li su Srbi ratnicki narod? Ko smatra da jesu, zasto to misli? Ko smatra da nisu zasto to smatra? Sta misle veterani iz ovih poslednjih ratova o svom ratovanju?

Ovo pitam zato sto sam uveren da je preka potreba da se suocimo sa stvarnoscu i svim mogucim mitovima koji su nas doveli dovde dokle smo stigli.

Ne verujem u takve generalne ocene za bilo koji narod. Ljudi su samo ljudi sa svim svojim manama i vrlinama. A rat je jedno strasno i poremeceno stanje. Sve vrednosti polako padaju i vodu. U ratu se ne uziva i svaka njegova glorifikacija je nehumana. Ljudi koji zive ovde imaju hiljadugodisnju istoriju ratova. Ako neki narod stalno ratuje, to ne znaci da je on ratnicki, vec da je jednostavno prisiljen na to da bi opstao.
 
Hm vidi Srbi su dobar narod, ne razumijem zasto nas gotovo nitko ne voli.
Citavo vreme se branimo od nekih kretena..
Sve sto nam hvali jeste malo Sloge, i neki zakon brate, pa kriminal prevlada. I par pametnih ljudi u vladi naravno, koji ne gledaju kako se obogatiti nego kako drzavu izvesti na pravi put,zar ne?!?
I sto je zanimljivo,da mi imamo toliko ratnih zlocinaca da je to prosto nemoguce povjerovati.Nas tjeraju u Hag!! A druge?! Hrvatska dobije nalog za izrucivanje nekog generala u Hag, ali ga ljudi ne daju. To je sloga.
Znaci srbi malo sloge i sve 5:)
Pozdrav svima
 
Hmmm Vikinzi su bili ratnicki narod, kao i Huni, kao i svi Germani(ok Huni su Azijati).Ne verujem da postoji narod koji nema svoju ratnicku istoriju (inace takvog naroda davno ne bi bilo).Nas narod ima burnu istoriju sto se tice ratovanja ali ne bas nesto lepu istoriju kad se radi o pobedama :( OK uvek smo na kraju mi izlazili kao pobednici ali tek posle godina i godina robovanja.Tako da..mi jesmo ratnicki narod ali nista vise i nista manje od ostalih :)
 
Dedovi su mi bili ucesnici 2.sv. jedan u partizanima drugi u cetnicima, otac je ucestvovao u u opsadi Vukovara, ja sam imao tu "cast" da se jurim sa Siptarima po sumama metohije. Niko od nas nije samovoljno pojurio da uzme oruzje i da ratuje, jednostavno smo ispunili svoje moralne i pravne obaveze. Od svega su ostale samo tuzne uspomene i verujem da niko nije ponosan na ucestvovanje u ratu. Uostalom Mi se samo branimo, Srbi koliko ja znam jos uvek nisu ratovali van svojih granica.
 
Ibrahim:
:evil:
Pa jesi li ti bolestan?Tvrdiš da Srbi nikada nisu ratovali van svojih granica.A tata ti je opsedao Vukovar.

Prikane, sluzis se starim i dobro poznatim podvalama. Vukovar, s pretezno srpskim zivljem, odvojen je ostalih Srba granicom koja je ustanovljena na Avnoju u Jajcu. Te Titove avnojevske granice NIKAD nisu bile ZVANICNO proglasene od nekog izabranog tela, cak ni Tito nije smeo da takav predlog podnese Narodnoj skupstini. A onda, kad je zbog jednostrane i nasilne secesije buknuo rat, medjunarodnoj zajednici je bilo najlakse da ne te granice proglasi za drzavne. Ukratko, te granice su utvrdili komunisti bez volje naroda, a tebe bih mogao da razumem jedino ako si komunista, jer prihvatas komunisticke tekovine.
 
:oops:
Ako i ti imaš osobinu da pocrveniš kao ovaj smajli,sada vjerujem,izgledaš ko paradajz.
Postoji međunarodni kodeks ponašanja.Ako je Hrvatska od svijeta priznata u,kako ti kažeš,AVNOJ-evskim granicama,onda ta granica važi i za vas Srbe.No,da se ne gnjavimo,niste vi priznavali nikakve granice osim granica Jugoslavije ili u prijevodu, Velike Srbije,pa ste ,shodno tome,ratovali i u Kninu,Banovini,Dalmaciji,Bosni,Sloveniji.Tako Miki.Trebaš biti svjestan da sada,poslije Oluje,neki drugi vjetrovi na ovim prostorima pušu.
 
Ibrahim:
:oops:
Ako i ti imaš osobinu da pocrveniš kao ovaj smajli,sada vjerujem,izgledaš ko paradajz.
Postoji međunarodni kodeks ponašanja.Ako je Hrvatska od svijeta priznata u,kako ti kažeš,AVNOJ-evskim granicama,onda ta granica važi i za vas Srbe.No,da se ne gnjavimo,niste vi priznavali nikakve granice osim granica Jugoslavije ili u prijevodu, Velike Srbije,pa ste ,shodno tome,ratovali i u Kninu,Banovini,Dalmaciji,Bosni,Sloveniji.Tako Miki.Trebaš biti svjestan da sada,poslije Oluje,neki drugi vjetrovi na ovim prostorima pušu.
Nisam ucesnik ratova, direktno ali i ovde smo svi mi hteli ili ne umesani.Ovo su ludi prostori, sukobi vera , mentaliteta i tradicija... Ako, ti ludi prostori jos pride iznedre i poneku bu...u, kao sto jesu, voala eto rata. Prvo se mrzimo , pa pucamo, pa kao mire nas, pa kao oprastamo ... ali PAMTIMO. Ne ulazim u to ko je kriv i ko nije, treba ZABORAVITI I OPROSTITI jer je svaka strana unazad zadljih 6o god. bila u prilici da oprasta, U tome je velicina COVEKA, mA KOJE VERE bio! Sve ostalo je primitivizam i mentalna ogranicenost.Razmislite o tome. Pozdrav od jedne zene! 8)
 
Ibrahim:
:oops:
Ako i ti imaš osobinu da pocrveniš kao ovaj smajli,sada vjerujem,izgledaš ko paradajz.
Postoji međunarodni kodeks ponašanja.Ako je Hrvatska od svijeta priznata u,kako ti kažeš,AVNOJ-evskim granicama,onda ta granica važi i za vas Srbe.No,da se ne gnjavimo,niste vi priznavali nikakve granice osim granica Jugoslavije ili u prijevodu, Velike Srbije,pa ste ,shodno tome,ratovali i u Kninu,Banovini,Dalmaciji,Bosni,Sloveniji.Tako Miki.Trebaš biti svjestan da sada,poslije Oluje,neki drugi vjetrovi na ovim prostorima pušu.

Ti prijatelju ocigledno ni sam nemas pojma o tome sta pises,hoces malo da se pravis pametan,sad cu ti ja malo pokazati da si ti ovde zalutao,sve ovo sto si nabrojao su pre rata bile teritorije gde je Srpski narod bio u vecini i ratovali su samo za svoj opstanak i nista vise,kazes posle Oluje drugaciji vetrovi duvaju,ha,ha,ha...ha,nemas ti pojma a ni mnogi sa ove strane,kad je Tudjman ulazio u Knin,znas li KO mu je bio obezbedjenje,neznas?Ja cu ti reci,SRBI,specijalne Miloseviceve jedinice,znas li odakle je Antun Tus komandovao svojim jedinicama? Iz Subotice,znas li odakle je tokom rata Zagreb dobijao struju?Odakle i sad,iz Obrenovca,T.E.N.T-B,SESTI BLOK!!Znas li ko je prvi stao u Milosevicevu odbranu kad je ovaj optuzen za ratne zlocine? FRANJO TUDJMAN! Pa sta mislis da je i OLUJA bila? Cista razmena teritorija i pokusaj da se podeli Bosna,davno dogovoreno IZMEDJU DVA PREDSEDNIKA DVA GLUPA NARODA!Sta mislis koliko je LUNA bilo upereno na Zagreb a bile su na samo 28km od njega,znas li ko je sprecio razaranje Zagreba od strane Bosanskih Srba?MILOSEVIC!!! Znas li ko je propustao kroz svoje redove i po cijem nalogu i po cijem dogovoru Hrvatske snage da udare muslimanima s`ledja?SRBI PO MILOSEVICEVOM NAREDJENJU!!! U celoj toj ratnoj prici toj dvojici lidera su smetali pravi nacionalisti sa obadve strane a posebno R.Karadzic i R.Mladic ovom poslednjem je cak i cerka stradala (nesretnim slucajem)!!!!???? Sto se tice tvojih naklapanja o VELIKOJ SRBIJI treba da znas da se SRBIJA KAD JE BILA VELIKA prostirala mnogo dalje na jug i jos dalje na sever i da tolika nikada nece biti,to samo govori da nemas pojma o istoriji,Velika Srbija i kad je bila velika u svom sastavu nije imala Hrvatsku citaj Zagorje ni Bosnu ali je zato imala Grcku,Makedoniju,veci deo Bugarske i Rumunije,Madjarsku danasnju a nekadasnju Prusku,pola DANASNJE NEMACKE,pa kojoj ti velikoj Srbiji pricas???
 
Тачније,Србија се ,у време краљевине Југославије,простирала на просторима данашње Србије,Македоније,Босне без Бихаћа и Мостара,Црне Горе и Дубровника...тј углавном на српским
пределима(православно-муслиманским) и то није била никаква Велика Србија,Велика Србија ти је
она Шешељева глупост до Карловца и Вировитице што нереално сече Хрватску на 4 дела.
 
Anonymous:
Ibrahim:
:oops:
Ako i ti imaš osobinu da pocrveniš kao ovaj smajli,sada vjerujem,izgledaš ko paradajz.
Postoji međunarodni kodeks ponašanja.Ako je Hrvatska od svijeta priznata u,kako ti kažeš,AVNOJ-evskim granicama,onda ta granica važi i za vas Srbe.No,da se ne gnjavimo,niste vi priznavali nikakve granice osim granica Jugoslavije ili u prijevodu, Velike Srbije,pa ste ,shodno tome,ratovali i u Kninu,Banovini,Dalmaciji,Bosni,Sloveniji.Tako Miki.Trebaš biti svjestan da sada,poslije Oluje,neki drugi vjetrovi na ovim prostorima pušu.

Ti prijatelju ocigledno ni sam nemas pojma o tome sta pises,hoces malo da se pravis pametan,sad cu ti ja malo pokazati da si ti ovde zalutao,sve ovo sto si nabrojao su pre rata bile teritorije gde je Srpski narod bio u vecini i ratovali su samo za svoj opstanak i nista vise,kazes posle Oluje drugaciji vetrovi duvaju,ha,ha,ha...ha,nemas ti pojma a ni mnogi sa ove strane,kad je Tudjman ulazio u Knin,znas li KO mu je bio obezbedjenje,neznas?Ja cu ti reci,SRBI,specijalne Miloseviceve jedinice,znas li odakle je Antun Tus komandovao svojim jedinicama? Iz Subotice,znas li odakle je tokom rata Zagreb dobijao struju?Odakle i sad,iz Obrenovca,T.E.N.T-B,SESTI BLOK!!Znas li ko je prvi stao u Milosevicevu odbranu kad je ovaj optuzen za ratne zlocine? FRANJO TUDJMAN! Pa sta mislis da je i OLUJA bila? Cista razmena teritorija i pokusaj da se podeli Bosna,davno dogovoreno IZMEDJU DVA PREDSEDNIKA DVA GLUPA NARODA!Sta mislis koliko je LUNA bilo upereno na Zagreb a bile su na samo 28km od njega,znas li ko je sprecio razaranje Zagreba od strane Bosanskih Srba?MILOSEVIC!!! Znas li ko je propustao kroz svoje redove i po cijem nalogu i po cijem dogovoru Hrvatske snage da udare muslimanima s`ledja?SRBI PO MILOSEVICEVOM NAREDJENJU!!! U celoj toj ratnoj prici toj dvojici lidera su smetali pravi nacionalisti sa obadve strane a posebno R.Karadzic i R.Mladic ovom poslednjem je cak i cerka stradala (nesretnim slucajem)!!!!???? Sto se tice tvojih naklapanja o VELIKOJ SRBIJI treba da znas da se SRBIJA KAD JE BILA VELIKA prostirala mnogo dalje na jug i jos dalje na sever i da tolika nikada nece biti,to samo govori da nemas pojma o istoriji,Velika Srbija i kad je bila velika u svom sastavu nije imala Hrvatsku citaj Zagorje ni Bosnu ali je zato imala Grcku,Makedoniju,veci deo Bugarske i Rumunije,Madjarsku danasnju a nekadasnju Prusku,pola DANASNJE NEMACKE,pa kojoj ti velikoj Srbiji pricas???
Ibrahime, imam jedno simple question za tebe;Zasto se vi kao "pametniji i miroljubiviji" narod, ugledaste na na s Srbe-budale i ratnike? Sto vi ne stopiraste ovu poslednju agoniju koja nas je zadesila? Z rat, su ti potrebve dve ili vise zaintersovanih strane i niko iz rata ne izlazi cist. A o "podvaljotki" koju je Tita zvao SFRJ bolje da ne pricamo, Srbi su u tom " kolhozu razlicitosti" izgubili sve , od para , do nacionalnog identiteta, a preko losih politicara im je "uvaljena ' ideja bratstva. DA tu udicu nismo progutali, bolje bi ziveli svi mi na ovim prostorima, bili bi dobre komsije, a ne kao neka porodica koja je svaki cas u opstem rasulu. Tako i na ovom forumu, treba iznositi svoje misljenje, sagledavati tudje, ali znati da niko od nas nije stavio tapiju na apsolutnu istinu( koja je najcesce negde izmedju). Tako, dace Bog da se vise nikad ne srecemo po rovovima, da vise nikad ne budemozaracene strane i da se malo opametimo , jer nas samo to moze odvesti dalje u zivot dostojan coveka. Dosta smo( svi zajedno) za svet bili " divljaci sa Balkana". Pozdrav forumu. :wink:
 
Ibrahime. Znam da vi muslimani drzite dosta do porodicne tradicije, porodicnog stabla i sl. Da li znas mozda koji je od tvojih predaka nosio neko lepo ime kao sto su Vuk, Jovan, Zivojin ili si na ovu planetu poslat kao Ibrahim.
 
Opet ja moram da se umesam da neke stvari rascistimo. Lako je prepucavati se ovako svako skriven iza svog nick-a. Ali kada se vec nadjete na liniji vatre onda sale nema, ti IBRAHIME ili vec... mislis da je lako ziveti posle svega citati tvoja naklapanja o "VELIKOJ SRBIJI" pa to je verovatno i tvoja Srbija (procitaj NOZ). Moras da shvatis jednu stvar nikada ti neces biti nista drugo do SRBIN nisi ti kriv sto su tvoji preci promenili veru iz ko zna kojih razloga. A tvoji komentari su ocigledno inspirisani potrebom za moralnim opravdanjem jer si i ti svestan svega ovoga sto ja pricam samo sebi ne zelis da priznas a tu je takodje i potreba za stalnim dokazivanjem pred "novim" sunarodnicima jer i oni znaju kao i ti da si ti SRBIN. U svim ratovima najveci krvoloci Srpskog naroda su bili upravo bas ti "Srbi" koji to vise nisu. A sto se tice sveta koji vas je priznao ja bih najradije pobegao u neku sasvim levu galaksiju da ne moram da udisem isti vazduh kao taj "SVET"
 
Тако је Хоок,Срба има православних и муслиманских као и Хрвата,а разлога зашто су умислили да нису ни једно ни друго има подоста:Мржња коју су подстицале Аустроугарска,Турска и 1991 нацистичке власти у Београду,Загребу и Сарајеву(стављене на власт од стране Американаца),Титова измишљотина о "муслиманској" и "црногорској" нацији(која је упропастила верски мир краљевине Југославије(да бог да васкрсла),итд...
 
Da li su srbi "ratnicki" narod? Pa bije nas takav glas. Koliko se secam u svoje vreme se pojavio i srpski parfem u vidu kasikare. Takav nas bije glas u Evropi. Takav se imidz gradio na ovim prostorima poslednjih decenija - Srbi ratuju, Srbi su lud narod, Srbi su "genetski" ratnici i svet je na tu nasu "glupavu" potrebu da se dokazujemo kao takvi reagovao da smo "horda" koja je osvajala, tlacila i zelela da okupira svoje "susede". Odlazili smo u ratove sa pesmom i flasom, a vracali se bez nogu i ruku, psihicki osteceni i "porazeni" u svojim dusama. A na ratistima smo bili svakakvi: od heroja do kukavica. I nismo, u to sam apsolutno siguran, bili u skladu sa "imidzom" koji su "proizvodili" nasi "stratezi" vec smo bili obicni, mladi i mali ljudi koji su najcesce pod uticajem tih mitova isli i tamo shvatali na konkretnom "materijalu" sav besmisao i suludost rata kao "drustvene" pojave. Ko vise mrzi rat od ratnika? Ko se bolje zna za strah od ratnika?
 
E vidis,ove dve zadnje recenice,to si zaista lepo rekao.Vidis,ovde se slazemo.samo,rata ce uvek biti.Ne mora ovde(mada nekako ta istorija,uh,stalno se ponavlja),bice ga negde u svetu.I uvek za isti cilj.Danas za naftu(kroz Kosovo treba da prodje Ruski gasovod za Afriku),sutra za vodu.....

Nazalost,ratuje ljudska pohlepa,ne obican narod.
 
DON:
E vidis,ove dve zadnje recenice,to si zaista lepo rekao.Vidis,ovde se slazemo.samo,rata ce uvek biti.Ne mora ovde(mada nekako ta istorija,uh,stalno se ponavlja),bice ga negde u svetu.I uvek za isti cilj.Danas za naftu(kroz Kosovo treba da prodje Ruski gasovod za Afriku),sutra za vodu.....

Nazalost,ratuje ljudska pohlepa,ne obican narod.

Done, na zalost, ratuje obican narod, a vode ga oni pohlepni. Samo sto je problem da i obican narod u ratu poprima osobine svojih gospodara i eto na toj tacki nastaju u svakom ratu zakonito zlocini, pljacke, paljevine... Eto mog reagovanja i o JSO temi.
Pozdrav. Javicu ti se svakako.
 
Srbi jesu ratnicki narod zato sto se svakih 50 godina u nasoj zemlji vodi neki znacajan rat.Da nismo takvi kakvi smo,ne bismo postojali(kao nacija).
Bilo bi odlicno kada bi se sve to prekinulo,ali treba odrzavati borbenu gotovost zbog nestabilne situacije koja je uvek prisutna u nasoj zemlji.
 
Baby Kate...gde si ucio istoriju? Posle 500 godina u Srbiji Turska automacki postaje Srbija samo sto su zadrzali svoje ime i svoj jezik tako da ako hoces da znas...u Turskoj nema Turaka, to su sve Srbi samo neznaju da su Srbi..
 
Anonymous:
Ibrahim:
:oops:
Ako i ti imaš osobinu da pocrveniš kao ovaj smajli,sada vjerujem,izgledaš ko paradajz.
Postoji međunarodni kodeks ponašanja.Ako je Hrvatska od svijeta priznata u,kako ti kažeš,AVNOJ-evskim granicama,onda ta granica važi i za vas Srbe.No,da se ne gnjavimo,niste vi priznavali nikakve granice osim granica Jugoslavije ili u prijevodu, Velike Srbije,pa ste ,shodno tome,ratovali i u Kninu,Banovini,Dalmaciji,Bosni,Sloveniji.Tako Miki.Trebaš biti svjestan da sada,poslije Oluje,neki drugi vjetrovi na ovim prostorima pušu.

Ti prijatelju ocigledno ni sam nemas pojma o tome sta pises,hoces malo da se pravis pametan,sad cu ti ja malo pokazati da si ti ovde zalutao,sve ovo sto si nabrojao su pre rata bile teritorije gde je Srpski narod bio u vecini i ratovali su samo za svoj opstanak i nista vise,kazes posle Oluje drugaciji vetrovi duvaju,ha,ha,ha...ha,nemas ti pojma a ni mnogi sa ove strane,kad je Tudjman ulazio u Knin,znas li KO mu je bio obezbedjenje,neznas?Ja cu ti reci,SRBI,specijalne Miloseviceve jedinice,znas li odakle je Antun Tus komandovao svojim jedinicama? Iz Subotice,znas li odakle je tokom rata Zagreb dobijao struju?Odakle i sad,iz Obrenovca,T.E.N.T-B,SESTI BLOK!!Znas li ko je prvi stao u Milosevicevu odbranu kad je ovaj optuzen za ratne zlocine? FRANJO TUDJMAN! Pa sta mislis da je i OLUJA bila? Cista razmena teritorija i pokusaj da se podeli Bosna,davno dogovoreno IZMEDJU DVA PREDSEDNIKA DVA GLUPA NARODA!Sta mislis koliko je LUNA bilo upereno na Zagreb a bile su na samo 28km od njega,znas li ko je sprecio razaranje Zagreba od strane Bosanskih Srba?MILOSEVIC!!! Znas li ko je propustao kroz svoje redove i po cijem nalogu i po cijem dogovoru Hrvatske snage da udare muslimanima s`ledja?SRBI PO MILOSEVICEVOM NAREDJENJU!!! U celoj toj ratnoj prici toj dvojici lidera su smetali pravi nacionalisti sa obadve strane a posebno R.Karadzic i R.Mladic ovom poslednjem je cak i cerka stradala (nesretnim slucajem)!!!!???? Sto se tice tvojih naklapanja o VELIKOJ SRBIJI treba da znas da se SRBIJA KAD JE BILA VELIKA prostirala mnogo dalje na jug i jos dalje na sever i da tolika nikada nece biti,to samo govori da nemas pojma o istoriji,Velika Srbija i kad je bila velika u svom sastavu nije imala Hrvatsku citaj Zagorje ni Bosnu ali je zato imala Grcku,Makedoniju,veci deo Bugarske i Rumunije,Madjarsku danasnju a nekadasnju Prusku,pola DANASNJE NEMACKE,pa kojoj ti velikoj Srbiji pricas???

Nijesam znao da se srbija dotle prostirala, malo si ga precero sto se tice istorije nemoj nista da mi pricas sve znam i ne pamtim da je Srbija bila ikad veca nego sto jeste, pricam realno, pa sad tebi se to svidjelo ili ne Srbija nikad ama bas nikad nije zauzimala prostore danasnje Njemacke jesi li ti normalan koliko si bio krenuo covjek bi pomislio bogami se Srbija do Sibira prostire veca i od Rusije...
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top