Caffe Sulawesi- одмор од путовања

Koju zemlju u Aziji od navedenih bi voleli da posetite?

  • Filipine

  • Tajland

  • Indoneziju

  • Maldive

  • Vijetnam

  • Indiju

  • Maleziju


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

ljubce

Aktivan član
Poruka
1.205
Od 40-tak zemalja koliko smo posetili, uvek smo se trudili da pronadjemo mesta gde nijedan turista nije krocio, ili gde je sresti ga bila prava retkost :D

Posle boravka na pustom ostrvu na Filipinima, ronjenju sa ajkulama na Sipadanu, spavanju u dzungli na Tajlandu, "druzenju" sa orangutanima u dzungli Bornea, svrljanju po prasumi u Maleziji, tajfuna na Filipinima... Sulawesi je bio pravo pozitivno, a i negativno iznenadjenje, ali siguran sam da cemo se tamo iz mnogo razloga opet vratiti :heart:
 
Sulawesinedovoljno turisticki razvijena pokrajina u Indoneziji koja se nalazi izmedju Bornea i Papue Nove Gvineje

Sulawesi-map.jpg



Ima 15 miliona stanovnika i sa povrsinom od blizu 200.000 kvadratnih kilometara, 11 je po velicini ostrvo na svetu.

Veoma je cudnog oblika i zbog ne bas "prohodnog" terena kretanje je otezano, pa smo mi na primer sA LOKALNIM dzipom put od Manada do Gorontala dug nesto preko 300 kilometara presli za 11 sati z:lol:

Ubedljivo najveci procenat hriscana u Indoneziji je upravo na Sulawesiu gde ih ima oko 3 miliona i smesteni su na severu ove pokrajine dok su na jugu muslimani.

Ovde su cesti gradjanski ratovi izmedju hriscana i muslimana, narocito na centralnom delu u okolini gradova Palu i Poso, gde je od 2000-te stradalo na hiljade ljudi, ali je severni deo apsolutno bezbedan.
:okok:
 
Kako smo dospeli na Sulawesi... :think:
sasvim slucajno, posto smo planirali put od 2 meseca, i da posle Vijetnama letom "Air asie" sletimo u Kuala Lumpur, koji smo prosle godine izmedju ostalog kao i dobar deo Malezije obisli, gledali smo za koje destinacije sve leti ova aviokompanija i primetili let po specijalnoj ceni od 10 eura:maramica: sa svim taxama za "neki" Manado u Indoneziji...

bacili smo se na istrazivanje po netu, i doneli odluku... TO JE TO:ok:
 
e pa drugari nastavljamz:)
Sulawesi nas je privukao bas iz te cinjenice da je turisticki nerazvijen, a nudi mnogo toga sto bi svaki (avan) turista pozeleo od odabrane destinacije, ali da ne pricam unapred videcete u nastavkuz:mrgreen:
Na kompletnom putovanju smo imali 17 letova.
Putovanje je inace od samog pocetka bilo puno obrta i mnoge se stvari nisu odvijale kako smo planirali i zeleliz:cry:, ali to je draz, rizik i normalna stvar kod ovakvih putestvija u kojima se nikad ne zna kako ce se odredjene stvari odvijati, jer kad krenete u obilazak 7-8 zemalja bez rezervisanog smestaja, nekih prevoza, viza... bitno je samo da se vratite "zivi i zdravi"z:lol: sa puno fotografija i lepih uspomena, a sve sto se neplanirano desi primite sa osmehomz:cry:
 
Poslednja izmena:
Da preskocim Tursku, Sri Lanku, Maldive i Vijetnam koje smo posetili pre Sulawesia i bacim se na destinaciju zbog koje sam otvorio ovu temu... ali pre toga jos da objasnim nas plan kako da dodjemo i odemo sa Sulawesiaz:)

Mi smo inace kupili povratne karte Kuala Lumpur- Manado, i trebali smo posle 15 dana provedenih na Sulawesiu da preko K.L.letimo za Kinu(Peking) i posle 10 dana preko Sangaja opet vratimo u Kuala Lumpur odakle bi istog dana krenuli za Indiju, i sve te avio karte smo imali kupljenez:hm:
Ali problem je bio sto je nama trebala viza za Maleziju sa 3 ulaza (tranzita), a mi u ambasadi u Beogradu mozemo da dobijemo samo jedanz:cry: sto smo i uradili planirajuci da u Vijetnamu koji ima konzulat Malezije izvadimo jos za dva ulazaz:lol:

Kada smo u konzulatu u Sajgonu objasnili nas problem receno nam je da je sve ok, da predamo povratne avio karte i dodjemo popodne po vizu:zskace:



Srecni odlazimo u soping i posto sam vec bio "zarastao", na ulicno sisanje koje sam platio nekih nasih 20 dinaraz:lol:
ja seo on ne pita nista, vec sisa sve musterije isto, sto je kod njih normalnoz:D i jos mi zaviruje u usi i nos,.ali sreca nema tu posla za njegove makaze:lol:
Picture%20061.jpg


Castim ga sa pola eura i moto taxiem krecemo u konzulat po vizu:sanke:
Picture%20067.jpg

Toliko motora imate na ulicama da to ne moze ni da se zamisli... kazu da Sajgon ima 4 miliona stranovnika i isto toliko registrovanih mopeda:kafa:

ulazimo unutra vec pripremivsi vijetnamske donge u vrednosti 10 eura i predajemo na salter, a sluzbenik sa osmehom kaze ma sve je ok ne treba da platite jer vam viza za tranzit nije ni potrebnaz:shock: i poziva glavnog konzula koji nas uverava da je viza za nas slucaj nepotrebnaz:lol: uraaaa za konzulaaaaaa, ustedeli smo 10 eura:zskace:
 
Poslednja izmena:
Uvece odlazimo u neki nocni market, gde nam neko na najprofesionalnij nacin u stilu madjionicara:eek: iz torbice krade "pomocni"novcanik sa oko 20 eura, licnim kartama, debitnom karticom i jos nekim sitnicama:rida: sreca da ja pasose, novac i jednu karticu drzim u onom novcaniku uz telo i spustim ga vezanog "do gaca":whistling:

:zag: bez "nerviranja" odlazimo na pice i vracamo u hostel gde se pakujemo, jer ujutru imamo let za Kuala Lumpur:pivce:
 
Stizemo oko pola 6 popodne, a vec u 7 nam je let za Manado, brzo istrcavamo iz aviona i jurimo da uzmemo torbe, kad gle cuda... ne mozemo da ih preuzmemo dok ne "udjemo" u zemlju, t.j. dok nam ne poniste onu jedinu vizu za Maleziju koju imamo...
:dontunderstand: PA NAMA TREBA SAMO TRANZIT BRE:besan2:...
cariniku pokazujemo avio karte i objasnjavamo da u narednih 20 dana jos dva puta trebamo da budemo u tranzitu, na sta on odgovara da ovaj aerodrom koji koristi "Air Asia"
NEMA MOGUCNOST TRANZITA:dash:::histericna:
joj sta bi sada uradio onom konzulu:mafijas:
vreme nam istice u raspravi, i ostaje nam samo sat vremena do leta, a jos nismo ni preuzeli torbe i uradili cek-in...
carinik u zelji da nam pomogne, vodi nas kod sefa i objasnjava da imamo samo sat do leta, i sta nam je receno u konzulatu pa da li je moguce da nas sprovedu bez iskoriscavanja vize, jer na Sulawesiu nema ambasade Malezije a nama je potrebna viza :sad2:... sef na to bez razmisljanja uz osmeh kaze:per:" bolje iskoristite tu vizu sto imate, zakasnicete na let " :tease:
sta cemo... pecatirali nam pasos da smo usli, pa za desetak minuta da smo izasli iz zemlje:okok:
zurimo brzom brzinom:metla: i u zadnji cas stizemo na cek-in,
i ubrzo se vec nalazimo u avionu na letu za nasu destinacijuz:plez:

ufff sto bi voleo da je u avionu Wc kao u vozu, pa da cim poletimo pustim jedno...ance na ovu zemlju:guza:

Evo jedne slike sa naseg ranijeg boravka u Maleziji...
P7190697.JPG

Twin Tauersi nekada najvislje zgrade na svetu:fotograf:
 
Poslednja izmena:
pa da nastavimo...z:)
U Manado, grad na krajnjem severu Sulawesia, slecemo nesto pre ponoci.

-
sulawesi-map.png.jpg


Avion je inace bio poluprazan, pa bez neke guzve brzo prolazimo pasosku kontrolu, uzimamo ranceve i eto nas vec ispred aerodroma koji nam vise lici na neku autobusku stanicu.
Docekuje nas par taksista kojima sa "no thanks", skidamo lazni osmeh sa lica, i nastavljamo pesaka do kapije aerodroma:ztorba:.
Imali smo vec informaciju da je taxi voznja do grada koja traje pola sata 10 eura, a javni prevoz samo pola :tajna:

Posle desetak minuta hoda staje nam "mikrolet" i za 1 euro nas vozi direktno na adresu od hostela, koju smo mu daliz:mrgreen:

mikrolet je inace karakteristicno vozilo za Sulawersi, kao sto je "tuk-tuk" za Tajland, ili "tricikl" za Filipine:sanke:
Svi su plave boje i nemaju vrata, a mnogo puta mi se desavalo da pomislim da li se ovde vozi nesto drugo:think:
IMG_0822.JPG
 
Poslednja izmena:
Uz put gledamo kakav je bre taj Manado...prvi utisak je z:cry:
Smestamo se u hostel u kojem smo jedini gostiz:mrgreen:, i za cenu od 5 eura (oboje) dobijamo sobu, a ukljucen je i dorucak:zjede::jede:
Izasli smo ne bi li nasli nesto za pojest, ali nazalost niti ima prodavnice u bliziniz:(
niti nam je kvart izgledao primamljiv za dalje istrazivanje:mrgreen:
sve neke sumnjive face koje izgledaju kao mesavina crnca i kineza, i gde god prodjemo svi zacute i gledaju nas pravo u oci:o:eek::eek::per:

Posto je vec 1 sat posle ponoci, a i "nismo vise gladni":zima::zima2:
vracamo se u hostel, i ispred na nekoj divljoj tezgici, prodaje neki "taliban" razne drangulije, i medju njima sim kartice:telefon:
za 4 euraz:shock: e a posto se mi nismo javili kuci vec 3 nedelje kupujemo jednu i verovali ili ne obavljamo 5 telefonskih razgovora,a na kartici jos vrednost od 2 euraz:lol:

Mrtvi umorni odlazimo na spavanje i pomalo razocarani pomisljamo
GDE SMO MI BRE TO DOSLI:udriglavu::dash:
 
Poslednja izmena:
Jedan od glavnih razloga sto smo se odlucili za Sulawesi,
su Togian ostrva koja su mesto o kakvom smo svi mastali
kada smo gledali one filmove,
u kojima se posle nekog brodoloma, glavni junaci nadju u tropskom raju , o kojima cu pisati kasnijez:)

Ustajemo, doruckujemo dzem i mleko,
i krecemo da vidimo kakav je Manado danju:think:,
a i da sto pre nadjemo nacin da stignemo do pomenutih ostrva:bob:

Opet uz pomoc mikroleta dolazimo do centra, i odlazimo u neki "trzni centar" slican nasem "maxi-u":hahaha:,
ne bi li kupili nesto da konacno obradujemo stomake:rostilj:
Obicno nam na ovakvim destinacijama ne pada na pamet da jedemo po nekim restoranima, nego trazimo neku konzerviranu hranu ili voce:kolac:

A i nasao sam nesto meni posebno potrebno i interesantno... KOKA-KOLU:worth:
nisam je pio nedelju danaz:cry:
 
Poslednja izmena:
Vec sam rekao da su u ovom delu pokrajine skoro sto-posto hriscani, ali zacudio me je broj crkava kojih da ne preterujem ima po jedna na svaku ulicu.
Manje su nego nase, ali ih bas imaz:)

U Indoneziji je inace religija obavezna,
znaci nije bitno u cega verujete, ali morate u nesto:pop2::pop3::pop::vudu:
To je ogromna zemlja koja ima 250 miliona stanovnika(cetvrta u svetu),
4 vremenske zone,
u njoj zivi preko 300 nacionalnih grupa koje govore preko 500 razlicitih jezika...

U blizini Manada smo cak videli hriscansko groblje koje je vrlo slicno nasem,
samo sto umesto mermera svaki spomenik je izlepljen keramickim plocicama,
i to ko kakve nabavi pa im je sve sareno.

Cudno nam je bilo da gde god da krenes vozilom van grada,
nailazis kod svakog sela na decu sa nekim posudama, koja stanu pokraj puta
, a vozac izvadi iz dzepa neku sicu i tako u svakom selu:dontunderstand:.
Posle nekog vremena pitamo vozaca sta je bre to "putarina" za autoput:hahaha1:(kaldrme), a on odgovara da se tako skupljaju prilozi za gradnju crkava i da to nije obavezno nego ko kako ima tako i daz:)
 
Poslednja izmena:
Saznajemo da je do Togian ostrva jako tesko doci, jer za njih trenutno ide samo jedan trajekt nedeljno i to iz drugog dela Sulawesia, grada zvanog Gorontaloz:hm: do kojeg je takodje muka sticiz:cry:
Trajekt ide samo petkom u 20 h uvece, a danas je cetvrtak:eek::aha:............. :zurka:
Odlazimo do nekog "transportnog preduzeca" koje nudi prevoz dzipom Manado-Gorontalo, ulazimo unutra i trazimo kartu za sutra, e sad postoje tri cene
1 sediste do vozaca(10 eura po osobi)
2 sediste iza vozaca(7 eura po osobi)
3 treci red (4 eura po osobi)
Mi normalno izabrali ovu najjeftiniju varijantu:zplez::tongue2: jer sta ima veze u kojem smo redu:maramica: vazno je da se ustedi gde god se moze:whistling:
Pitamo koliko treba vremena do Gorontala kazu 10 sati, e sad posto trajekt polazi u 20h mi laganica stizemo jer krecemo u 8 ujutru:zskace::
 
Poslednja izmena:
Jedva docekasmo pokret, kad ono zadnji red u dzipcicu improvizovana sedista
gde su bukvalno mesta za noge predvidjena za dete do deset godina...
a moja draga, inace kosarkasica, nije bila bas
odusevljena sa mojim osecajem za ustedu :tiganj:::ovca:
Potrpasmo se mi pozadi, a ispred nas neke bakote od metar i dvaes se izule, rasirile...
uffff :besna::dash: e.balo me 3 evra...:rumenko:

Evo rute puta koja ima nesto vise od 350 kilometara...

ujungmap.jpg


problem je sto su putevi uzasno losi (kad ih ima...:think:),
a planine, brda, uvale, mostovi... na sve strane, nigde ravnicez:cry:

Sulawesi_Topograph.png.jpg


vise puta sam bio na ivici da...:bljak:
ali srecom smo bili tako upetljani, da mi je noga od moje Dace pritiskala zeludac :sad2:
Jos je pored nas sedela neka muslimanska devojka koja je srecom bila sitna:mazi:,
a bakote spavaju li spavaju...:zzzz::zzzz:
:brus::gace: pauzaaaaaa bre covece i to na svakih sat vremena pa makar zakasnili...
 
Poslednja izmena:
Posle 11 sati mucenja :poludeo:stizemo do Gorontala, a vozac nas vozi direktno u luku posto je vec19h...
Trajekt je vec u luci, a mi po ceni od 4 eura kupujemo karte za jedno dugo putovanje okeanom od 15 sati...

Trajekt na prvi pogled izgleda vrlo nesiguran i zapusten... u "prizemlju" je smestena "roba" i neke kokoske:eek::dontunderstand:, a mi smo se smestili na jednom od dva sprata koji je ceo patosen sa madracima... :besna::rida:...sta da radimo nema nazad... :zag:
nismo ovo bas ovako zamisljali ali dobro:sad2:
Picture%20996.jpg


Ovo nam je inace "medeni mesec" pa nam je sve slatko:dzentlmen:
ali posle Maldiva...
mi je nekeko sve ovo bilo jos... sladje:flert::zaljubljena:
izdrzacemo mi ovih 15 sati...:whistling:
 
Poslednja izmena:

Back
Top