Zašto su roditelji besni na škole?

Školarka

Početnik
Poruka
4
Radim u prosveti 20 godina, poslednje četiri kao direktor (onaj koji se u komentarima pojavljuje kao "mali bog","nemoralan",""korumpiran"....). Primećujem da je javnost a posebno roditelji učenika izuzetno neprijateljski nastrojeni prema nastavnicima svoje dece i naravno direktorima. I jedni i drugi imaju daleko manja prava, nego npr. pre desetak godina, ali opet - nešto nije u redu. Šta god radili - nije dobro! Ako ne radimo - opet nije dobro. Možda sam subjektivna ali mi se čini da postoji jedan vrlo ružan odnos prema prosvetnim radnicima, pa me interesuje: zašto? Možda se nešto da ispraviti!
 
Radim u prosveti 20 godina, poslednje četiri kao direktor (onaj koji se u komentarima pojavljuje kao "mali bog","nemoralan",""korumpiran"....). Primećujem da je javnost a posebno roditelji učenika izuzetno neprijateljski nastrojeni prema nastavnicima svoje dece i naravno direktorima. I jedni i drugi imaju daleko manja prava, nego npr. pre desetak godina, ali opet - nešto nije u redu. Šta god radili - nije dobro! Ako ne radimo - opet nije dobro. Možda sam subjektivna ali mi se čini da postoji jedan vrlo ružan odnos prema prosvetnim radnicima, pa me interesuje: zašto? Možda se nešto da ispraviti!

Kada god se u medijima pojavi neka vest vezana za škole, komentari čitalaca su uvek isti:

-(oko fizičkog i psihičkog nasilja nad nastavnicima od strane dece)
"nastavnicima i treba da bude loše, jer kada sam ja išao u školu, taj i taj nastavnik je bio sadista, e pa neka sada oni vide kako je to kada si nemoćan;" ostali čitaoci aplaudiraju, navodeći nastavnike-sadiste koji su njima predavali

-(oko ekskurzija)
"nastavnici neprekidno izmišljaju neke ekskurzije samo da bi od roditelja izmuzli što više para, jer za jedan taj dan ekskurzije dobiju kao dnevnicu npr. pola plate"
koliko se ja sećam, ekskurzija je jednom godišnje, a pri tome si odgovoran za svih (bar stotinu) đaka iz škole koji idu sa tobom, a od njih bar polovina jedva čeka da se napiju i prave svinjarije

-(oko štrajkova, gde je jedan od uslova uvek i plata)
"šta će nastavnicima tolike plate kada su veće od plata đubretara koji pošteno zarađuju za život";
naravno nastavnici imaju fakultetsku stručnu spremu, a đubretari završenu osnovnu školu;
"pa šta, nastavnici vole školu i da uče, njima je prijalo da idu tih dodatnih 8-10 godina na fakultet"

Na to se nadovezuje i situacija gde je radno mesto nastavnika vrlo privlačno zbog osigurane redovne plate (škola definitivno neće otići u stečaj) tako da svi gledaju da za svoje dete sa fakultetom nađu vezu da se zaposli kao nastavnik, a ko nije imao dovoljno dobru vezu ljuti se...
 
Razumem ja da su ljudi frustrirani, da imaju nesiguran posao (za razliku od prosvetara), ali mi je nelogično da sve svoje frustracije leče u školi svoje dece. Neću podsećati na period kada niko nije hteo u prosvetu (ko da radi za toliku platu?!), te su tamo završili samo oni koji zaista vole svoj posao (moj stav) ili oni koji nisu bili nizašta drugo (stav javnosti). Ljudi će beskrajno biti zahvalni ako im neki automehaničar popravi auto (naravno treba i častiti čoveka), ali ako neko pokušava da nauči dete određenim znanjima ili moralnim vrednostima (ne daj Bože) pojavljuje se varijanta: On za to prima platu ili: Oni definitivno nemaju pojma, moje dete ima da bije ako ga neko dira!!!
 
Razumem ja da su ljudi frustrirani, da imaju nesiguran posao (za razliku od prosvetara), ali mi je nelogično da sve svoje frustracije leče u školi svoje dece.

Pa tu se vraćamo na onu priču o moći/nemoći. Sa (ovakvim kakvo je ispalo) uvođenjem "dečjih prava" u naše škole, nastavnici su postali nemoćni, i onda su idealne žrtve za isfrustirane odrasle/roditelje. Jednostavno je u pitanju potreba da onaj jači dominira nad slabijim, kao u čoporu vukova, a nastavnici su pali na toj lestvici dominacije.

Tu je i ona priča o nastavniku-sadisti i "sadisti". Većina odraslih je poslednji kontakt sa školom imala kada su bili tinejdžeri, po definiciji buntovnici koji su u sukobu sa nastavnicima, i sećaju se nastavnika po negativnim osećanjima, da su im stali/stajali na žulj, i ta trauma nije nikada razrešena. Tako da kada sada dolaze u kontakt sa nastavnicima, prva asocijacija im je "to su oni grubi gunđavi ljudi koji MUČE jadnu dečicu" i odmah krenu da reže.
 
Na može se sve pravdati traumama iz prošlosti!!!
Zaista se i dalje nadam da će tema iziritati nekog roditelja da mi kaže šta je to što izaziva njihovo nezadovoljstvo! Možda ja samo ne mogu da ukapiram... Ipak sam samo prosvetni radnik!
Ono što znam: u školama rade ljudi koji VOLE decu!!! U suprotnom ne bi preživeli ni mesec dana.
Zahtevi roditelja su sledeći:
* da dete bude Vukovac (ili barem odličan učenik);
* da se detetu praštaju dečiji nestašluci (ako je njihovo) ali ni slučajno drugoj deci;
* da ne mora puno da uči (samo gubi vreme);
* da umesto nastavnika daju ocene ili barem objasne istom kako on nema pojma;
* da odmah reaguje prosvetna inspekcija ukoliko im nešto nije po volji itd...
Ono što nijedan roditelj do sada nije iskoristio je da napiše prigovor na ocenu i da učenik pred nezavisnom komisijom odgovara posle 72 sata. Zašto? Verovatno da se deca ne bi traumirala!!!
 
Да се прикључим расправи као колега
Прво, ствари не треба уопштавати јер су у неким случајевима родитељи оправдано незадољни, а постоје и ситуације када нису у праву.
У оба случаја кривац је сакривен - људи који би требало да осмисле образовни систем. Они нису способни или не желе да успоставе јасна правила. Погледајте ове застареле прописе о оцењивању и слично, који су крајње уопштени и могу да се тумаче на милион начина. То вам је као на фудбалској утакмици - ако судија дозволи мало грубљу игру, не санкционише грубе стартове и нема јасан критеријум суђења играчи то брзо схвате и након кратког времена утакмица постаје колосеум са гладијаторима.
Наградно z:dd: питање гласи: коме то одговара?
 
Zahtevi roditelja su sledeći:
* da dete bude Vukovac (ili barem odličan učenik);
* da se detetu praštaju dečiji nestašluci (ako je njihovo) ali ni slučajno drugoj deci;
* da umesto nastavnika daju ocene ili barem objasne istom kako on nema pojma;

Ono što meni mnogo više smeta je situacija gde to sve isto radi drugi nastavnik a ne roditelj.

Ono što nijedan roditelj do sada nije iskoristio je da napiše prigovor na ocenu i da učenik pred nezavisnom komisijom odgovara posle 72 sata. Zašto? Verovatno da se deca ne bi traumirala!!!

Nisam znao da ta mogućnost uopšte postoji.
 
Poslednja izmena:
Nije tacno da nisu zadovoljni ako dete nije vukovac i to sve sto ste napisali. U mom proslom razrednu njih 5 od 30 djaka je imalo 5 iz matematike, bilo je tu i negativnih ALI NIKO nije ni reci rekao protiv tog profesora niti od dece niti od roditelja iz razloga zato sto je posten i lepo objasnjava i koliko toliko je realno gradivo.

Ljut sam kada dobijem npr. dvojku iz fizike iz lekcije o nekim strujnim kolima koja su se koristila u starim televizorima KOJA SE NE PROIZVODE VEC 5 GODINA!!! vise ih ne mozes naci da kupis. I tim zastarelim stvarima npr. iz hemije itd.


iznervirao sam se dok sam ovo pisao z:((z:((z:((
 
Nije tacno da nisu zadovoljni ako dete nije vukovac i to sve sto ste napisali. U mom proslom razrednu njih 5 od 30 djaka je imalo 5 iz matematike, bilo je tu i negativnih ALI NIKO nije ni reci rekao protiv tog profesora niti od dece niti od roditelja iz razloga zato sto je posten i lepo objasnjava i koliko toliko je realno gradivo.
Tvoj uzorak od 30 ljudi nije reprezentativan. Ja sam bio na hospitovanju u nekoliko škola (studenti moraju da prisustvuju časovima) a par puta i na zameni (dakle imam uzorak od šezdesetak odeljenja), i svako odeljenje (u jednoj istoj školi) je posebna priča što se tiče svega pa i međuljudskih odnosa, a kada se još upoređuju različite škole one su kao nebo i zemlja (jer se tu onda razlikuju i nastavnici koji im predaju a ne samo đaci).

Drugo, ti pričaš o profesoru matematike. Matematika (kao i fizika) ima u narodu malo poseban status u odnosu na ostale predmete, jer ima reputaciju da je užasno teška, i "nije sramota imati malu ocenu iz matematike". Sa druge strane od recimo nastavnika muzičkog, fizičkog i likovnog se poprilično očekuje da većina đaka ima petice, "jer nije svako stvoren da crta, peva, skače itd." iako nije svako stvoren ni za fiziku i matematiku pa se tu itekako dobijaju jedinice i dvojke.

Mi biolozi smo negde na sredini ali se u svakom slučaju očekuje da pametno i dobro dete ima pet iz biologije. U bar jednoj školi je bio baš veliki pritisak da svi živi imaju što više petica (kako bi se upisivali u gimnazije i medicinske škole jer su "dobra i pametna deca"), iako su objektivno polovina tih petica bile stabilne četvorke (tj. nisu to bili trojkaši nego im nedostaje oko pola ocene za 5-, i oni jesu dobra i pametna deca ali jednostavno za peticu stvarno treba da budeš u gornjih 10-15 odsto populacije).
 
Svaka ti cast ako biologiju mozes oceniti brojevima z:hm:, mene je moja nastavnica iz biologije "mrzela" a nzm zasto, bio sam dobar na casu, relativno aktivan ali njoj se nesto nisam svideo i namerno mi je postavljala teza pitanja nego drugim ucenicima i na kontrolnom je vise obracala paznju na mene (da ne prepisujem) od drugih. Pa iz tog razloga su mi morali doci roditelji i onda se smirila. A sada na ulici od mene jedino moze ocekivati saku u glavu ako mi nesto kaze...


I DAJ BOZE da malo smanje gradivo kao sto pricaju na televiziji, ucimo potpuno nepotrebne stvari (to kazu i neki profesori, vecinom mladji)...
 
Ima puno stvari koje ne funkcionišu u obrazovanju kako treba, i to ne osporavam.
Nastavni planovi i programi su zastareli i preobimni. Mnogim nastavnicima (posebno starijim) je jako teško da primenjuju savremene nastavne metode (dobro organizovan čas može da bude sjajan!) Primenljiva znanja učenika su na jako niskom nivou... Sve to stoji.
Problem je što ne postoje jasno definisani standardi i kompetencije i za nastavnike i za učenike. Postoji pravilnik o ocenjivanju koga se niko ne pridržava (ne bi se dopao učenicima), po kome jednostavna reprodukcija znanja nosi ocenu vrlo dobar 4. (a to je maksimum koji se u našim školama traži).
Objektivno ne postoje mehanizmi za kontrolu izvršavanja radnih obaveza, ni nastavnika, ni učenika. Ne možete kazniki ni nastavnika, ni učenika. Isto tako ne postoji mehanizam za stimulaciju (stara-radio, ne radio - svira ti radio!!!) Ukoliko se u školi mora da se proglasi tehnološki višak, to nije nastavnik koji pokazuje najslabije rezultate u radu (ne!?!), već nastavnik sa najmanje staža!!! Pa, na koji način stvoriti dobru i kvalitetnu školu?
Ja jesam za poštovanje dečijih prava (ali sve dece). Sada smo u situaciji da NE POSTOJI način da se sankcioniše učenik koji maltretira većinu druge dece, kao ni učenik koji ne dolazi u školu.(pogledajte nov Zakon). Šta im time poručujemo?
A roditelji jesu uvek besni i precenjuju svoja znanja i ovlašćenja. Zbog čega deca imaju toliko časova, zašto se sabiranje dva broaja ovablja na više načina, zbog čega se učenje čitanja i pisanja obavlja na taj i taj način.... To su stalna pitanja! Jednostavno škole više nemaju kredibilitet i moja je želja da otkrijem šta su sve uzroci i da se ta stvar popravi ukoliko je moguće!
Još nešto- svi nastavnici imaju istu platu, radili, ne radili, imali u odeljenju po pet ili trideset pet učenika. Isto je i sa direktorima: ista plata za direktora škole koja ima 1500 učenika, kao i onog čija škola ima 150 učenika. Možda tako treba- ne znam.
 
Svaka ti cast ako biologiju mozes oceniti brojevima z:hm:, mene je moja nastavnica iz biologije "mrzela" a nzm zasto, bio sam dobar na casu, relativno aktivan ali njoj se nesto nisam svideo i namerno mi je postavljala teza pitanja nego drugim ucenicima i na kontrolnom je vise obracala paznju na mene (da ne prepisujem) od drugih. Pa iz tog razloga su mi morali doci roditelji i onda se smirila. A sada na ulici od mene jedino moze ocekivati saku u glavu ako mi nesto kaze...


I DAJ BOZE da malo smanje gradivo kao sto pricaju na televiziji, ucimo potpuno nepotrebne stvari (to kazu i neki profesori, vecinom mladji)...

Evo već počinjem da razmišljam u šest različitih pravaca dok smišljam odgovor :)

Sve može da se oceni brojevima ako se hoće. Tj. ako se neko organizuje kako treba. Na internetu postoje primeri tzv. rubrika (rubrics) koje treba sesti pa napraviti (a to traje, ali doduše za to valjda i služi onaj ostatak do 40-dnevne radne nedelje kada se oduzmu časovi sa đacima), a posle se samo štikliraju polja (ili upisuju brojevi poena, plusići, minusi, štagod).

Nastavnice koje mrze i "mrze" đake mogu da spadaju u nekoliko različitih grupa:
1) stvarno osećaju neki animozitet prema određenim đacima (opravdan ili neopravdan; i neka deca su đavli; a verovatno ih nekada samo podsećaju na drugo dete kome su ranije predavali pa prenose način ophođenja)
2) žele da ih smatraju strogim nastavnicima, kako bi održali reputaciju predmeta ("matematika je deco najvažniji predmet");
3) žele da ih smatraju strogim nastavnicima, kako bi im đaci bili mirni na časovima; svako ima nekoliko nastavnika na čijem času svako radi šta hoće, e pa neki ne žele da oni budu taj nastavnik
4) hoće da podstaknu talentovanog đaka koji im izgleda kao materijal za budućeg kolegu/naučnika iz tog predmeta, u smislu da će se buntovni tinejdžer pobuniti i namerno sve naučiti da pokaže kako može (nama je profesorka istorije pričala da je završila istoriju zato što je njen profesor mislio da devojčice ne mogu da uče istoriju pa da mu pokaže... znam i drugi primer za informatiku gde je neka devojka pala na avgust pa je sve sve sve naučila i onda je to zainteresovalo i otišla je to i da studira) - meni ovaj tvoj primer veoma liči na to
5) hoće da spreče talentovanog đaka da se zakopa studirajući isti predmet kao i oni (mi smo se posle polaganja poslednjeg ispita dogovorili da nijednom detetu nećemo preporučivati da se upiše na biologiju)

Ako misliš na ovo sažimanje gradiva, to je samo privremena mera za ovu godinu i odnosi se na skraćivanje broja časova tokom kojih se obrađuje određena oblast, a ne na izbacivanje gradiva; to su rekli u medijima
 
Ima puno stvari koje ne funkcionišu u obrazovanju kako treba, i to ne osporavam.
Nastavni planovi i programi su zastareli i preobimni. Mnogim nastavnicima (posebno starijim) je jako teško da primenjuju savremene nastavne metode (dobro organizovan čas može da bude sjajan!) Primenljiva znanja učenika su na jako niskom nivou... Sve to stoji.
Problem je što ne postoje jasno definisani standardi i kompetencije i za nastavnike i za učenike. Postoji pravilnik o ocenjivanju koga se niko ne pridržava (ne bi se dopao učenicima), po kome jednostavna reprodukcija znanja nosi ocenu vrlo dobar 4. (a to je maksimum koji se u našim školama traži).
Objektivno ne postoje mehanizmi za kontrolu izvršavanja radnih obaveza, ni nastavnika, ni učenika. Ne možete kazniki ni nastavnika, ni učenika. Isto tako ne postoji mehanizam za stimulaciju (stara-radio, ne radio - svira ti radio!!!) Ukoliko se u školi mora da se proglasi tehnološki višak, to nije nastavnik koji pokazuje najslabije rezultate u radu (ne!?!), već nastavnik sa najmanje staža!!! Pa, na koji način stvoriti dobru i kvalitetnu školu?
Ja jesam za poštovanje dečijih prava (ali sve dece). Sada smo u situaciji da NE POSTOJI način da se sankcioniše učenik koji maltretira većinu druge dece, kao ni učenik koji ne dolazi u školu.(pogledajte nov Zakon). Šta im time poručujemo?
A roditelji jesu uvek besni i precenjuju svoja znanja i ovlašćenja. Zbog čega deca imaju toliko časova, zašto se sabiranje dva broaja ovablja na više načina, zbog čega se učenje čitanja i pisanja obavlja na taj i taj način.... To su stalna pitanja! Jednostavno škole više nemaju kredibilitet i moja je želja da otkrijem šta su sve uzroci i da se ta stvar popravi ukoliko je moguće!
Još nešto- svi nastavnici imaju istu platu, radili, ne radili, imali u odeljenju po pet ili trideset pet učenika. Isto je i sa direktorima: ista plata za direktora škole koja ima 1500 učenika, kao i onog čija škola ima 150 učenika. Možda tako treba- ne znam.

Jako lepa i sažeta analiza trenutne situacije u obrazovnom sistemu.
Dodaću poen za reputaciju.
 
Ako misliš na ovo sažimanje gradiva, to je samo privremena mera za ovu godinu i odnosi se na skraćivanje broja časova tokom kojih se obrađuje određena oblast, a ne na izbacivanje gradiva; to su rekli u medijima


Jaoooo oni nisu normali, ako si ti u pravu (izgleda da jesi), sad ce meni neki reta** iz ministarstva goviriti sta je za mene najbolje, a on je zavrsio 5 ispita u jednom danu sto se cak i po zakonu ne moze a kamoli u praksi i tako zavrsio fakultet. Ne razumem kako ti i tvoje to ''kolege'' podnosite....?
 
Što se tiče (lošeg) odnosa nastavnik (profesor) - učenik, odgovorno tvrdim da više pomaže razgovor njih dvoje nego nastavnika (profesora) i roditelja.

Postoji drastična razlika između osnovne i srednje škole, i u nastavničkom kadru, i učenicima i njihovim odnosima.
 

Back
Top