Potrebna pomoć u gradaciji

UNC (kovnički sjaj) – predstavlja najbolju kvalitetu. Radi se o kovanicama koje nisu bile u optjecaju, pa prema tome nemaju nikakvih tragova upotrebe: otisaka prstiju, ogrebotina, oksidiranih djelova i sl. Ovakve se kovanice obično „sjaje kao ogledalce“, a svi detalji su 100% vidljivi. Tolerira se postojanje malih ogrebotina tzv. bag marks – ogrebotine koje su nastale prilikom međusobnog dodirivanja kovanica koje se nalaze u vrećicama u kojima se transportiraju.

XF (ekstra fin) – je druga po redu kvaliteta. Kovanica je i dalje sjajna, ali pokazuje male tragove cirkulacije, dozvoljene su male i blage ogrebotine, ali u izrazito malom broju. Vidljivost detalja je 90-95%. Oksidirani djelovi i otisci prstiju nisu dozvoljeni.

VF (vrlo fin) – srednja i vrlo česta kvaliteta. Kovanica je izgubila sjaj ili ga ima vrlo malo. Prisutni su tragovi cirkulacije, vidljivost detalja je oko 75%. Kovanica međutim ne smije imati jača oštećenja (jako izgrebana površina, probušena, bez jednog dijela, itd.). Ovo je inače donja granica do koje se preporučuje skupljati, osim ako se ne radi o vrijednijim primjercima.

F (fin) – lošija kvaliteta. Kovanica je izlizana, oksidirana i detalji su vidljivi oko 50%. Na nekim mjestima postoje blaža oštećenja, ali niti jedan dio ne smije faliti. Novije kovanice u ovoj kvaliteti nisu za skupljanje.

VG (vrlo dobar) – u biti loša kvaliteta. Kovanica je izrazito izlizana, oksidirana, a vidljivost detalja je oko 25%. Postoje razna oštećenja, fale manji djelovi ili je kovanica probušena. Nije preporuka za sakupljanje, osim ako se ne radi o izrazito rijetkim i vrijednim primjercima.

G (dobar) – najlošija kvaliteta. Kovanica je toliko izlizana, tako da je sličnija planšeti nego kovanici. Detalji se minimalno naziru, oštećenja su velika ili fale djelovi. Ovakvi primjerci nikako nisu za skupljanje.
 
a to sa vrednošću batali...imam i ja 3 x 50 fillera 1948 koji su u Krausu 50e za F pa ne mogu za nju da dobijem ni 1e...kataloška i tržišna vrednost se u mnogome razmimoilaze...jednostavno, ne postoje ljudi koji bi ti na našim prostorima dali cenu iz Krausa ni za zlatnik a kamoli aluminjak (tako oni razmišljaju)....
 
Imam kovanicu,kataloški je veoma skupa,aluminijumska.Jedna strana je u minimalno XF stanju a druga u F-(G+).Kako procijeniti vrijednost ove kovanice.Vrijednost UNC a kataloški je 275$.Zahvaljujem se svima koji mi mogu pomoći. Pozdrav

Sad u nedjelju sam razgovarao sa kolegom i pitao ga bas ovo, kaze da se ukupno stanje kovanice gradira prema losijoj strani, nazalost tako je, tako ako imas jednu stranu XF a drugu F, ta kovanica je Fine,,eto ako ovo moze sta pomoci,,pozdrav.
 
a to sa vrednošću batali...imam i ja 3 x 50 fillera 1948 koji su u Krausu 50e za F pa ne mogu za nju da dobijem ni 1e...kataloška i tržišna vrednost se u mnogome razmimoilaze...jednostavno, ne postoje ljudi koji bi ti na našim prostorima dali cenu iz Krausa ni za zlatnik a kamoli aluminjak (tako oni razmišljaju)....

Bravo lijepo receno, ali to je samo zato sto na ovim prostorima nema mnogo kolekcionara a kamoli ozbiljnih kolekcionara a samim tim i musterija za te stvari. Rijesenje: sakupljat godinama tako neke raritete i otici u neki svjetski grad na sajam pa tamo pokusat nesto.
Pozdrav
 
Drage kolege, slažem se sa vama, potpuno ste u pravu.Kada bi ponudili važečih 10 EURa na aukciju dobili bi ponudu od 2 do 3 EURa .A kamo li za stari novac, još ako za nas balkance nije od zlata ili srebra, onda ničemu ni ne vrijedi.Pozdrav
 

Back
Top