Kako ste obeležili Božić - korak po korak

avan-turista

Iskusan
Banovan
Poruka
5.549
Čitam juče, čitam danas, na tone čestitki, pozdrava i lepih želja, sve se kao nešto mnogo volimo, em cenimo međusobno, te kao fol - daj da se bar danas volimo em poštujemo... al' tek što se ispiše komentar-čestitka na jednoj temi, pređe se na vređanje na drugoj posle par minuta. Manimo se, stoga hipokrizije i šatro ljubavi jer je Božić. Vole Srbi da se svađaju i vređaju više no išta, sad će ih šatro, za mnoge, neki odjučerašnji praznik promeniti preko noći z:hm:

Jasno je da su ga mnogi slavili samo dobrim krljanjem prasetine i litrama alkohola, neki ga nisu uopšte ni obeležavali, sve dok Božić nije "ušao u modu", kao i slava, kolač, kadionica... zlatno kandilo, po mogućstvu od par kila, ikona po principu - što je veća kičerica to veći vernik itd. O petardama i pucanju na verske praznike ne treba trošiti reči. "Pravi" vernici vole da začine velike dane "pucanjem u nebo", valjda simbolično pucaju na onog kog svakodnevno pozivaju, prozivaju, al' najviše psuju, mada im je poručeno da "ne uzimaju zalud u usta ime Božje"...

Dragi moji vernici, ima vas ovde podosta koji se pozivate i na Pravoslavlje i na Svetosavlje i na Boga, mada i slavu neki slave na Forumu...evo, kao pravoverni, pojasnite "kaurima" koje ste to običaje ispoštovali ovog Božića, imaste li polažajnika, bacaste li orahe ili pare u uglove sobe, šta je radio i rekao polažajnik, ko vam je bio polažajnik, treba li da bude muško ili žensko, šta simbolizuje ona slama ispod stola, čime ste darivali polažajnika...i uopšte sve što ste uradili juče i danas po "običajima", možete podeliti s nama.

Ah, da, jeste li išli po badnjak u šumu i kako je to proteklo? kad ste se vratili kući? Verujem da je taj odlazak u šumu nešto što većina vernika najviše voli ;)

Interesantno bi bilo da nam i naši dragi pečalbari kažu kako oni tamo po belom svetu proslavljaju najveći hrišćanski praznik :think:

Čisto da vidimo ko je ovde pravoslavac, a ko paganin još uvek ;)
 
Čitam juče, čitam danas, na tone čestitki, pozdrava i lepih želja, sve se kao nešto mnogo volimo, em cenimo međusobno, te kao fol - daj da se bar danas volimo em poštujemo... al' tek što se ispiše komentar-čestitka na jednoj temi, pređe se na vređanje na drugoj posle par minuta. Manimo se, stoga hipokrizije i šatro ljubavi jer je Božić. Vole Srbi da se svađaju i vređaju više no išta, sad će ih šatro, za mnoge, neki odjučerašnji praznik promeniti preko noći z:hm:

Jasno je da su ga mnogi slavili samo dobrim krljanjem prasetine i litrama alkohola, neki ga nisu uopšte ni obeležavali, sve dok Božić nije "ušao u modu", kao i slava, kolač, kadionica... zlatno kandilo, po mogućstvu od par kila, ikona po principu - što je veća kičerica to veći vernik itd. O petardama i pucanju na verske praznike ne treba trošiti reči. "Pravi" vernici vole da začine velike dane "pucanjem u nebo", valjda simbolično pucaju na onog kog svakodnevno pozivaju, prozivaju, al' najviše psuju, mada im je poručeno da "ne uzimaju zalud u usta ime Božje"...

Dragi moji vernici, ima vas ovde podosta koji se pozivate i na Pravoslavlje i na Svetosavlje i na Boga, mada i slavu neki slave na Forumu...evo, kao pravoverni, pojasnite "kaurima" koje ste to običaje ispoštovali ovog Božića, imaste li polažajnika, bacaste li orahe ili pare u uglove sobe, šta je radio i rekao polažajnik, ko vam je bio polažajnik, treba li da bude muško ili žensko, šta simbolizuje ona slama ispod stola, čime ste darivali polažajnika...i uopšte sve što ste uradili juče i danas po "običajima", možete podeliti s nama.

Ah, da, jeste li išli po badnjak u šumu i kako je to proteklo? kad ste se vratili kući? Verujem da je taj odlazak u šumu nešto što većina vernika najviše voli ;)

Interesantno bi bilo da nam i naši dragi pečalbari kažu kako oni tamo po belom svetu proslavljaju najveći hrišćanski praznik :think:

Čisto da vidimo ko je ovde pravoslavac, a ko paganin još uvek ;)

Ajde ovako... Ja nijesam neki vjerski fanatik, tako da se ne vodim striktno nekim pravilima... Badnji dan se slavi u miru i tišini, bez pucanja, vike i dreke, kao što ga uglavnom ođe slave... Pošto nemamo u kući šporet na drva, nijesmo donosili badnjak, samo se jedna mala grančica ponese kada se ide na nalaganje i tamo se baci u vatru... Bio na nalaganju badnjaka, poslije toga ostatak Badnjeg dana proveo kući.
Za Božić rano izjutra dolazi polaznik (ili kod vas položajnik)... On je prva osoba koja ulazi u kuću za Božić i na ulasku u kuću pozdravlja se sa svim članovima porodice pozdravom "Mir Božiji, Hristos se rodi" na što mu ukućani odgovaraju "Vaistinu se rodi". Polaznik donosi vino, a njemu se daruje neki poklon i najčešće novac. Nakon toga se pred polaznika iznosi mrsna bogata trpeza i on i ukućani se poslužuju. Kada naš polaznik ode, ja kao polaznik činim isto ovo...
Što se tiče Božićnog ručka, kod nekih je to u krugu šire rodbine, kod nekih u krugu uže porodice, u zavisnosti od same porodice
 
Hahhahahahhaahahaha...ulepsao si mi dan...juce sam videla lika u nekom mini kamionetu sa granom badnjaka na prednjem braniku a na zadnjem sedistu ima sigurno pola drveta...gledale smo najpre u neverici a nakon toga smo se iskidale od smeha...

Ja jel nisam krstena, nemam ni slavu, ne idem nesto u crkvu osim kada sam na putovanjima ali i tada ne pravim razliku, ulazim i u katedrale i u nase crkve jednako a usla bih i u dzamije...Za Uskrs i za Bozic mama jel napravi malo lepsi rucak i neke mljac mljac kolace i toliko...za Uskrs imamo farbana jaja, mene zabavlja da ih oslikam a za Bozic kupi maleni badnjak, gurne ga u neku vazu i to je sve...Mama i tata se raduju pecenju, ja kolacima i poklonima...malo mi bude muka od Koka - kole koju pijem za praznike...imam lepu, veliku jelku, nemam slamu i orahe ili sta vec ide, ne postim ( mada su me juce zafrknuli u Costi, ja narucila kapucino oni mi ga napravili sa sojinim mlekom a i u kuci je bilo sve posno pa sam nenadano postila ) ali mi ne smetaju ljudi koji slave i poste, koji osecaju duboko religiju i posvecuju joj se...ja sam dete agnostik...tako mi prija...a i volim vesele stvari koje me ne ogranicavaju...ne volim sputavanja i osecaj da se nesto mora...
 
nisam zato da se po svaku cenu cuvaju obicaji neprimereni sredini u kojoj se zivi..
kad sam kao mala u vreme bozicnih praznika bila kod dede na selu, imalo mi je smisla unosenje slame, badnjaka i svega ostalog sto je od obicaja pratilo taj praznik..
nikad nisam shavtala unosenje i rasprostiranje iste te slame u kucu i stanove onih koji zive u gradu..i kao mala i danas sam uzasnuta klanjem ( zrtvene ?) zivotinja u tolikoj meri..
sve slave i verski praznici su se pretvorili u povod za prezderavanje, opijanje i zabavu..
ne zelim na takav nacin da ga obelezim..
a ja se trudim i svoje dete vaspitavam da bude ispravna prema sebi i onima koji su oko nje. i pre i za vreme i posle bozica.
 
Poslednja izmena:
Vrlo iskreni i fer odgovori - respect :worth:

Samo što eto, možda to neki od vas nisu ni znali, ali vi ste možda (šapućem) - pagani z:cry:

Gde god da živite, eto, mora da ima u blizini neka šuma...pa zašto je onda teško sekiru na leđa, gilje do kolena, kilo radže i pravac - na cepanje nekog drveta, opet po mogućstvu što većeg z:hm:
 
Vrlo iskreni i fer odgovori - respect :worth:

Samo što eto, možda to neki od vas nisu ni znali, ali vi ste možda (šapućem) - pagani z:cry:

Gde god da živite, eto, mora da ima u blizini neka šuma...pa zašto je onda teško sekiru na leđa, gilje do kolena, kilo radže i pravac - na cepanje nekog drveta, opet po mogućstvu što većeg z:hm:

E vala ja jedino da naložim na sred dnevne sobe... :rotf:
 
Prvi put u svom životu Badnji dan i Božić nisam proslavio i obeležio onako kako treba, prema ustaljenim običajima mog kraja, zbog toga što je bezbožni gazda moje majke (koji je navodno veliki pravoslavac i hrišćanin za primer) proglasio ove dane za radne, pa porodica nije bila na okupu, i nismo bili u mogućnosti da odemo u selo gde postoje uslovi da se svi običaji ispoštuju
 
Vrlo iskreni i fer odgovori - respect :worth:

Samo što eto, možda to neki od vas nisu ni znali, ali vi ste možda (šapućem) - pagani z:cry:

Gde god da živite, eto, mora da ima u blizini neka šuma...pa zašto je onda teško sekiru na leđa, gilje do kolena, kilo radže i pravac - na cepanje nekog drveta, opet po mogućstvu što većeg z:hm:

Ja sam jednom ishao sa ortacima u Shumarice po badnjak,ali iz chisto onako. Nosili smo i rakiju :lol:. I to u 8 ujutru :lol:
 
Vrlo iskreni i fer odgovori - respect :worth:

Samo što eto, možda to neki od vas nisu ni znali, ali vi ste možda (šapućem) - pagani z:cry:

Gde god da živite, eto, mora da ima u blizini neka šuma...pa zašto je onda teško sekiru na leđa, gilje do kolena, kilo radže i pravac - na cepanje nekog drveta, opet po mogućstvu što većeg z:hm:

Grešiš prijatelju, običaji vezani za Božić i Badnji dan jesu paganski po poreklu, ali im je data hrišćanska pravoslavna suština
 
Prvi put u svom životu Badnji dan i Božić nisam proslavio i obeležio onako kako treba, prema ustaljenim običajima mog kraja, zbog toga što je bezbožni gazda moje majke (koji je navodno veliki pravoslavac i hrišćanin za primer) proglasio ove dane za radne, pa porodica nije bila na okupu, i nismo bili u mogućnosti da odemo u selo gde postoje uslovi da se svi običaji ispoštuju

Prijatelju, misliš li da se običaji ne mogu ispoštovati i u gradu?

Koji konkretno običaj ne može, daj primer? z;)

Ja sam jednom ishao sa ortacima u Shumarice po badnjak,ali iz chisto onako. Nosili smo i rakiju :lol:. I to u 8 ujutru :lol:

Crni Dule, kad ste se vratili? z:shock: A polažajnik?
 

Back
Top