Kako proslavljate Božić?

Drago mi je da je na ovom podforumu, jer ja veoma postujem, cenim i volim porodicu. Jedva cekam kada cu zasnovati i moju. Porodica je za mene svetinja.
Danasnji Bozic sam zapocela pospana, posto je kod mene sada 3: 50 a. m. Ustala sam ovako rano da u uobicajeno vreme cestitam svim mojim drugarima i prijateljima, ali i obozavaocima Bozic, koji je jedan od mojih najomiljenijih praznika. Obcino kod kuce imam Badnjak i sva ta ostala cudesa, jer sam veoma pobozna, ali ovog puta imam palmino lisce i cesnicu. Doci ce mnogi moji prijatelji i saradnici odavde na rucak, posebno sto je njima cudno da neko slavi 7. januara Bozic, jer su oni veoma zatucani rimokatolici. Ipak, ovaj Bozic je za mene tuzan, jer moj decko, koga veoma volim nije sa mnom. Ustala sam ovako rano i da bih njemu cestitala Bozic, ali su mu se uvalila deca u stan od ranog jutra, pa nismo mogli normalno da priacmo. Stalno su nesto zanovetala.

Hristos se rodi i srecan vam svim Bozic, a i tebi, Branka, vidim da od jutors djipas po forumu kao Deda Mraz i svuda otvaras teme o Bozicu.
 
kod nas se badnje vece bas bas proslavlja onako posna vecera na kojoj ima svega i svacea od suvih sljiva oraha cokoladica bombona voca koje je postavljeno na jednom velikom posluzavnikuposle tog grickanja ide vecera riba krompir salata prebranacposne salate i tako pice a onda i cesnica sa novcicem....
ali pre vecere se unosi adnjak u kucu tri puta prvo sa grrancicama i svaki put domacica baca na pod zito slamu i novcice a deca dole sakupljaju novce i tu bude smeha na pretek ...kasnije se vrata zakljucavaju i nama ulaska u kucu niko sa strane naravno...vecera se..broji novac sakupljen a onda oko ponoci se ide u crrkvu na ponocnu liturgiju najcesce u hram i tamo palimo badnjak...sutradan na dan bozica dolazi porodica tj rodbina i sledi porodicni rucak,al najbitinije je da vlada veselje i sloga i da se sakupimo malo jer kako vreme jeste i kako nam tek sledi sve cemo se manje i manje posecivati
 
Badnje veče i Božić proslavljamo kod brata i njegove porodice, a Uskrs kod nas ....

Na Badnje veče snajka spremi posnu večeru, pijemo vino i pričamo, smejemo se, zezamo, pevamo .... na Božić - ručak se započinje pre 12... brat tamjanom okadi nas i kuću, prekrstimo se, lomilo česnicu i onda sednemo ..... ostalo je isto kao i za badnj veče :)

Meni je lepo kad se ovako skupimo ..... baš lepo.
 
По старинским обичајима...са све просутом сламом по целом стану...са празничном трпезом...печеницом...свећом упаљеном у житу које сам сама засадила а не купила на
пијаци и са чесницом коју сви радо ломимо и једва чекамо да видимо ко је ове године
срећнији од свих и добио парицу. Са молитвом пре јела...одласком у цркву на јутрење...
ма све по реду.
 

Back
Top