Da li je eticno koristi/igrati piratske igre?

Da li mislite da je moralno igrati piratske igre?

  • da,zbog uzasnog ponasanja izadvackih kuca

  • ne,to uprkos svemu nije uljudno i posteno


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

Evergreen86

Domaćin
Poruka
4.050
Ako vec postoji ova tema neka moderator obrise ovu i iuputi me na tu drugu.



Ovako,ja u svojoj kolekciji imam jacih 300,400 naslova,i nijedan original.Sa vremenom su se i producijske kuce video igara osokolile,pa pocela da stvaljaju na igre sve komplikovanije i zeznutije zastite za koje su krekeri pronalazili nova resenja.Nova resenja su podrazumevala vrlo krvave napore igraca da pokrenu piratske igre.Sto je mene navelo na to da se zainteresujem za orignalne igre,u svojim traganjima za najjeftiniji Mass Effect sam naleteo na dzinovksi problem industrije video igara.
Mass effect kod nas kosta 800dinara trenutno,ti za 800dinara dobijas igru i tri aktvacije.Svaki put kada instaliras igru potrosis jednu aktivacije,posle 3puta igru mozes da bacis u djubre.EA redovno stavlja u svoje igre te aktivacije,kao i osporavani i skandalozni secuROM I DMR,to su programi slicni virusima koji se bez znanja korisnika zajedno sa igrama instaliraju na racunar i ne mogu je obrisati "obicni"igraci vec samo utrenirani hakeri.Securom i dmr pronale u racunaru sve piratske igre i onesposobljavaju oh,da ne pricam o tome da redovno salje izvestaje eiu sta je pronadjeno na vasem racunaru.Veliki su skandali napravljeni zbog ovih programa nadjenih u prvim izdanjima Bioshoka i svim izdanjima Mass effecta kao i crysisa warheade i mnogih drugih hitova.
Sada kada znate ovo da li mislite da nije eticno koristiti piratske igre,kada EA svoje lojalne musterije tretira kao da su kriminalci?
 
Ako vec postoji ova tema neka moderator obrise ovu i iuputi me na tu drugu.



Ovako,ja u svojoj kolekciji imam jacih 300,400 naslova,i nijedan original.Sa vremenom su se i producijske kuce video igara osokolile,pa pocela da stvaljaju na igre sve komplikovanije i zeznutije zastite za koje su krekeri pronalazili nova resenja.Nova resenja su podrazumevala vrlo krvave napore igraca da pokrenu piratske igre.Sto je mene navelo na to da se zainteresujem za orignalne igre,u svojim traganjima za najjeftiniji Mass Effect sam naleteo na dzinovksi problem industrije video igara.
Mass effect kod nas kosta 800dinara trenutno,ti za 800dinara dobijas igru i tri aktvacije.Svaki put kada instaliras igru potrosis jednu aktivacije,posle 3puta igru mozes da bacis u djubre.EA redovno stavlja u svoje igre te aktivacije,kao i osporavani i skandalozni secuROM I DMR,to su programi slicni virusima koji se bez znanja korisnika zajedno sa igrama instaliraju na racunar i ne mogu je obrisati "obicni"igraci vec samo utrenirani hakeri.Securom i dmr pronale u racunaru sve piratske igre i onesposobljavaju oh,da ne pricam o tome da redovno salje izvestaje eiu sta je pronadjeno na vasem racunaru.Veliki su skandali napravljeni zbog ovih programa nadjenih u prvim izdanjima Bioshoka i svim izdanjima Mass effecta kao i crysisa warheade i mnogih drugih hitova.
Sada kada znate ovo da li mislite da nije eticno koristiti piratske igre,kada EA svoje lojalne musterije tretira kao da su kriminalci?

Jeste...prvo cene su apsurdno velike....cak i da nije eticno finansiski je isplativo...jer da sam kupovao originale umesto sadasnjih...400 igara. ...imao bi 25.......za ovo sam cuo....i to je krsenje prava...jer za sve sto instaliras...ti moras da budes obavesten i moras da prihvatis.....ali msm sta ocekivati od EA gamesa....zao mi je sto je to biowerova igra.....jer oni nisu skloni takvim odvratnim ispadima...ali opet sve se izkomercializuje.....
 
Neka spuste cene i ja cu da kupim orginal igru! Ili nek naprave neku dobru igru sa vampirima u stilu filma Van Helsing i kupujem orginal ne pitam za cenu! Kupio sam jednom orginal igru zvala se Nocturne(koje igrao Vesticu iz Blera prvi deo glavni lik je Stranger, lik u sivom mantilu i sivom sesiru u fazonu 30tih proslog veka koji nosi dva pistolja) i nisam se pokajao,do pre dve nedelje radila su mi oba diska i jedan disk sada nece *** proslo je 9 godina,a igra je i danas zakon jer ima dobru pricu i posle 10 godina Terminal Reality razmislja da napravi nastavak! Tadasnje 3ojke nisu mogle da pokrenu igru! :D :D
 
Neka spuste cene i ja cu da kupim orginal igru! Ili nek naprave neku dobru igru sa vampirima u stilu filma Van Helsing i kupujem orginal ne pitam za cenu! Kupio sam jednom orginal igru zvala se Nocturne(koje igrao Vesticu iz Blera prvi deo glavni lik je Stranger, lik u sivom mantilu i sivom sesiru u fazonu 30tih proslog veka koji nosi dva pistolja) i nisam se pokajao,do pre dve nedelje radila su mi oba diska i jedan disk sada nece *** proslo je 9 godina,a igra je i danas zakon jer ima dobru pricu i posle 10 godina Terminal Reality razmislja da napravi nastavak! Tadasnje 3ojke nisu mogle da pokrenu igru! :D :D

Ja to najvise i cenim kod igara,dobru pricu.Ja obozavam stari bloodlines(2004godina) i prastar Duke NUkem:Minheten projeckt(valjda 2000god),volim ih samo zbog price i pametnih komentaraz:)
 
Ja to najvise i cenim kod igara,dobru pricu.Ja obozavam stari bloodlines(2004godina) i prastar Duke NUkem:Minheten projeckt(valjda 2000god),volim ih samo zbog price i pametnih komentaraz:)

Bloodlines je genijalan...al je bagovit...i to ga je ubilo...steta sto se troika..zatvorila...pored bloodlinaesa i arcanuma.....
Sto se price tice...planscepa torment..je neprvazidjen po prici...i Baldur s gate 2 je takodje genijalan...cak i bolji od ps tormenta...
 
Ako vec postoji ova tema neka moderator obrise ovu i iuputi me na tu drugu.



Ovako,ja u svojoj kolekciji imam jacih 300,400 naslova,i nijedan original.Sa vremenom su se i producijske kuce video igara osokolile,pa pocela da stvaljaju na igre sve komplikovanije i zeznutije zastite za koje su krekeri pronalazili nova resenja.Nova resenja su podrazumevala vrlo krvave napore igraca da pokrenu piratske igre.Sto je mene navelo na to da se zainteresujem za orignalne igre,u svojim traganjima za najjeftiniji Mass Effect sam naleteo na dzinovksi problem industrije video igara.
Mass effect kod nas kosta 800dinara trenutno,ti za 800dinara dobijas igru i tri aktvacije.Svaki put kada instaliras igru potrosis jednu aktivacije,posle 3puta igru mozes da bacis u djubre.EA redovno stavlja u svoje igre te aktivacije,kao i osporavani i skandalozni secuROM I DMR,to su programi slicni virusima koji se bez znanja korisnika zajedno sa igrama instaliraju na racunar i ne mogu je obrisati "obicni"igraci vec samo utrenirani hakeri.Securom i dmr pronale u racunaru sve piratske igre i onesposobljavaju oh,da ne pricam o tome da redovno salje izvestaje eiu sta je pronadjeno na vasem racunaru.Veliki su skandali napravljeni zbog ovih programa nadjenih u prvim izdanjima Bioshoka i svim izdanjima Mass effecta kao i crysisa warheade i mnogih drugih hitova.
Sada kada znate ovo da li mislite da nije eticno koristiti piratske igre,kada EA svoje lojalne musterije tretira kao da su kriminalci?

Nije eticno.
Ali u svom postu si odlicno naveo uzroke zasto uopste postoji piraterija, ne samo u video igrama nego uopsteno.(Filmovi ,muzika).
Buduci da se dobra video igra moze igrati nedeljama,barem do sledeceg meseca,kad pristize nova plata,dzeparac,svejedno,inteligentna osoba bi radije kupila originalnu igru u sledecem zamisljenom slucaju--

Fantazija:

1.Znas sta si kupio 2.ta igra ce najverovatnije "raditi" na kompu.3.Ako ne radi bas kako treba,postoji mogucnost reklamacije 4.Ne rizikuju se virusi ,kradja podataka 5.Igru imas trajno u kolekciji i mozes ako zelis opet da je prodjes 6.Redovnim klijentima se omogucuju benficije--citaj popusti ili ono staro kupis 2 dobijes 3 .
7..Standardni medijum tj. nosioc informacije,video igre -uobicajeni disk je jeftini komad plastike,mada je informacija vredna buduci da zaintresovanih kupaca ima mnogo ,samim tim cena je razumna i prosecna osoba moze sebi da dopusti luksuz da jednom mesecno kupi original ,koji ce igrati do sledeceg meseca.

Realnost--ono sto si naveo uz par dodataka.
1."Tresla se gora rodio se mis ."--Reklama radi svoje, ne znas sta si kupio dok ne oprobas,a da bi oprobao moras da kupis.
2.Igre lose "rade"--Iz tvog posta
Svaki put kada instaliras igru potrosis jednu aktivacije,posle 3puta igru mozes da bacis u djubre
Nezgodna situacija zar ne?
4.Kompanija ne samo sto te ne stiti svoje klijente od kradje podataka ,vec oni to rade.Nista strasno ako na svom kompu imas mnogo filmova muzike itd.Vrlo nezgodno ako na kompu imas dosta licnih ,poslovnih i ostalih vrednih informacija.
5.Igru nemas trajno u kolekciji,a neveo si i razloge i zasto je to nemoguce.
6.Klijentima se ne omogucuju nikakve povoljnosti,ili ako se tvrdi da postoje,to je nesto ili beznacajno,ili se klijenti obmanjuju ili jos gore kako si naveo-Evergreen86
da li mislite da nije eticno koristiti piratske igre,kada EA svoje lojalne musterije tretira kao da su kriminalci?
7.Igre su nerealno skupe i za svetske standarde ,a kamoli za Srbiju.Ili neku susednu zemlju u regionu.

8.EA bi trebalo zabraniti zakonom.:lol:

Kao fan filmova ,nalazim se u istoj situaciji kao i ti ,imam dosta filmskih naslova,ali ne i originala.Naravno da bih radije odgledao film na originalnom DVD-iju,-bolja slika,bolji zvuk,ali ljubitelji filma se nalaze u jos goroj situaciji.Igru mozes da igras nedeljama ,film odgledas za jedno vece.
I dalje smatram da nije eticno.Ali vremenom sam izgubio savest.Nadam se da ce nas kompanije koje se bave prosivodnjom gore navedenih stvarcica,u bliskoj buducnosti motivisati da postanemo moralni :cool:
 
Bloodlines je genijalan...al je bagovit...i to ga je ubilo...steta sto se troika..zatvorila...pored bloodlinaesa i arcanuma.....
Sto se price tice...planscepa torment..je neprvazidjen po prici...i Baldur s gate 2 je takodje genijalan...cak i bolji od ps tormenta...

nisam igrao te druge igre o kojima pricas,ali se prisecam tih lepih jednostavnih vremena kada si samo trebao da crekujes igru da bi je igraoz:)
 
7.Igre su nerealno skupe i za svetske standarde ,a kamoli za Srbiju.Ili neku susednu zemlju u regionu.


Kao fan filmova ,nalazim se u istoj situaciji kao i ti ,imam dosta filmskih naslova,ali ne i originala.Naravno da bih radije odgledao film na originalnom DVD-iju,-bolja slika,bolji zvuk,ali ljubitelji filma se nalaze u jos goroj situaciji.Igru mozes da igras nedeljama ,film odgledas za jedno vece.
:cool:

Igre su za po 1000 i vise dinara skuplje kod nas nego u inostranstvu.Meni uopste nije jasno zasto.Ja imam originalnih filmova dosta nekih 25komada.Uglavnom sve klasici.A,onda je doslo do otkrica cinjenica da najbolji dvdi traju jedno 10godina,i odmah sam prestao.A,i filmovi Posebno blue ray filmovi kostaju vise kod nas nego u inostranstvuz:(
 
Igre su za po 1000 i vise dinara skuplje kod nas nego u inostranstvu.Meni uopste nije jasno zasto.Ja imam originalnih filmova dosta nekih 25komada.Uglavnom sve klasici.A,onda je doslo do otkrica cinjenica da najbolji dvdi traju jedno 10godina,i odmah sam prestao.A,i filmovi Posebno blue ray filmovi kostaju vise kod nas nego u inostranstvuz:(

Ovo nisam znao,hvala ti na informaciji.I za igre i posebno za blue ray filmove.Prvo sam hteo da napisem--ne mogu da verujem,ali sam onda malo bolje razmislio i cini mi se da mogu itekako da poverujem da su kod nas igre skuplje i za po 1000 i vise dinara kako si naveo ,nego u inostranstvu.
Mada sam ipak jos delimicno u shoku.:mrgreen: 1000 i nesto dinara skuplje a prosecna plata je od 15- 20 000 dinara,ako uopste imas posao i uredno primas platu.A za studente ,ili one koji idu u skolu ,originalna igra ostaje samo san.
Gangsteri.
 
Poslednja izmena:
Ovo nisam znao,hvala ti na informaciji.I za igre i posebno za blue ray filmove.Prvo sam hteo da napisem--ne mogu da verujem,ali sam onda malo bolje razmislio i cini mi se da mogu itekako da poverujem da su kod nas igre skuplje i za po 1000 i vise dinara kako si naveo ,nego u inostranstvu.
Mada sam ipak jos delimicno u shoku.:mrgreen: 1000 i nesto dinara skuplje a prosecna plata je od 15- 20 000 dinara,ako uopste imas posao i uredno primas platu.A za studente ,ili one koji idu u skolu ,originalna igra ostaje samo san.
Gangsteri.

http://www.amazon.com/BioShock-Elde...5?ie=UTF8&s=videogames&qid=1262821015&sr=8-15
potpuno iste igre,potuno isto pakovanje kod nas kosta 3000dinara u radnjama Games
 
Neka spuste cene i ja cu da kupim orginal igru! Ili nek naprave neku dobru igru sa vampirima u stilu filma Van Helsing i kupujem orginal ne pitam za cenu! Kupio sam jednom orginal igru zvala se Nocturne(koje igrao Vesticu iz Blera prvi deo glavni lik je Stranger, lik u sivom mantilu i sivom sesiru u fazonu 30tih proslog veka koji nosi dva pistolja) i nisam se pokajao,do pre dve nedelje radila su mi oba diska i jedan disk sada nece *** proslo je 9 godina,a igra je i danas zakon jer ima dobru pricu i posle 10 godina Terminal Reality razmislja da napravi nastavak! Tadasnje 3ojke nisu mogle da pokrenu igru! :D :D

Lepo rečeno.

Tako sam, na primer, i ja mnogo voleo Sims 2 i nabavio originalnu igru i nije mi žao. Ali veliku većinu ostalih igara nabavljam kao piratske kopije kod prodavca "na ćošku" ili skidam s neta, jer ne mogu da priuštim da kupujem originale, kao ni većina ljudi u Srbiji. I pritom sam nezaposlen. Originalne igre su skupe i onima koji imaju izvor prihoda, a kamoli meni koji ga nemam.

S druge strane, pošto je stopa piraterije ubedljivo najveća kod PC računara (mislim da još uvek nema piratskih kopija igara za PS3 ili XBox 360; ispravite me ako grešim), to ima svoju cenu. Mislim da svi znate o čemu govorim: jedan dobar deo hitova koji izađu na PS3, XBox 360 ili druge konzole tek kasnije izađe za PC, a opet, jedan deo uopšte ne izađe. Možda grešim, ali čini mi se da je to razlog (ili bar jedan od razloga) zašto je, recimo, The Simpsons Game izašla za skoro sve moguće platforme, samo nije za PC. Sigurno je svako od vas (koji imate PC) bar jednom došao u situaciju da je čuo da će izaći neka igra koja vas zanima da je odigrate, ali ona ne izađe za PC ili, u najboljem slučaju, izađe tek par meseci kasnije. Primetio sam da lagano raste broj igara koji izađu prvo za konzole pa tek onda za računare. Možda to nije isključivo zato što piraterija na PC-ju toliko cveta, ali verujem da je jednim dobrim delom baš to razlog.

Što se EA tiče, čuo sam da su na čelo ogranka EA Sports doveli nekog čoveka koji je povukao neke od naslova u verziji za PC, i kao rezultat toga PC igrači su ostali bez nekoliko sportskih igara. Recimo, NBA Live 09 nije izašao za PC, kao ni još par naslova, a sledeće godine je još nekoliko igara ostalo bez PC verzije.

Svaki put kada instaliras igru potrosis jednu aktivacije,posle 3puta igru mozes da bacis u djubre.

Ja sam imao taj problem s jednim rečnikom na CD-u koji sam kupio i koji može da bude instaliran samo na dva kompa. Plus što je imao verifikacioni flopi disk 3.5. Ja sam odonda najmanje dva puta reinstalirao sistem, a sad imam komp bez drajva za 3.5 flopije. I kako sad da instaliram rečnik? A nije bio jeftin. z:hm:

Da zaključim: možda i nije baš etično igrati piratske igre, ali s obzirom na stanje stvari (mislim i na našu kupovnu moć i na odnos velikih kuća prema kupcima), to je najrealnija opcija. Bar u ovakvoj situaciji.
 
Igre su za po 1000 i vise dinara skuplje kod nas nego u inostranstvu.Meni uopste nije jasno zasto.Ja imam originalnih filmova dosta nekih 25komada.Uglavnom sve klasici.A,onda je doslo do otkrica cinjenica da najbolji dvdi traju jedno 10godina,i odmah sam prestao.A,i filmovi Posebno blue ray filmovi kostaju vise kod nas nego u inostranstvuz:(

DA li je ispravno koristiti pirateriju? ovdje jeste...kupio sam prosle god Guild Wars : The comlete collection za oko 70 e iako sam ga mogao poruciti za mnogo manje....nikad vise,medjutim npr.u americi piraterija je krivicno djelo i ne gine im zatvor,pa koga boli kura.c jel njima ispravno il ne?..ionako su kod njih originali 3 put jeftiniji nego ovdje pa im isto dodje...p.s. meni je cale iz singapura donio 5 original igrica za psp za svega 30 dolara,tada 20 e mozda...a iste te bih ovdje platio minimum 100 e.....sramota....
 
Da su normalne cene igara i da nema ovih aktivacija securoma i ostalih sr*nja kupovao bih originale, ovako jok

Знаш колика је срамота по развијеном свету да кажеш да имаш пирата?
Међутим, то је када оригниал кошта, к'о када би код нас кошао 200 дин.
Па јесте срамота да не можеш/нећеш да даш толико.

Но, код нас друга ситуација.
Оригинала има мало и прескупи су. Где је њихова етичност?
 

Back
Top