Srbi na Srbe u WW1

Iz Bileće dolazi dosta poznatih Hrvata.


http://en.wikipedia.org/wiki/Stevo_Glogovac


http://sr.wikipedia.org/sr-el/Небојша_Глоговац



Prema popisu iz 1910. godine u Austro-Ugarskoj je bilo 51.356.465 stanovnika. Od toga je Nijemaca bilo 12.010.699, Mađara 10.067.922, Čeha i Slovaka 8.475.292, Poljaka 5.019.496, Ukrajinaca 3.998.872, Slovenaca 1.349.222, Hrvata 2.900.945, Muslimana 612.137, Srba 2.032.449, Rumunja 3.224.755, Talijana 804.271, te drugih različitih naroda 860.365.



Vojni obveznici s područja Kraljevina Hrvatske, Slavonije i Dalmacije popunjavali su ukupno 13 pješačkih, 3 konjaničke, 5 topničkih pukovnija, nekoliko manjih postrojbi zajedničke vojske i domobranstva, te ratnu mornaricu.



79 pješačka pukovnija iz Otočca je imala dosta gubitaka na pohodu u Srbiju. Sigurno pola pukovnije su bili Srbi...

Najsposobniji General I Svetskog Rata je Svetozar Borojevic.

http://hr.wikipedia.org/wiki/Svetozar_Borojević

U prolece 1915 god. pruzio je zestok otpor Rusima i sprecio pad Budimpeste i Bratislave i kapitulaciju Austro-Ugarske.
 
Рођен је у Уметићу, (Војној граници), у српској православној породици [3]. Отац натпоручник Адам Боројевић, родом из села Кнезовљани, које се налази поред села Боројевићи и Уметић, код Костајнице, био је граничарски официр, у војној служби био од 1845, када је ступио у 2. банијски граничарски пук (Grenzinfanterie Regiment number 11), да би наредник постао маја 1849, када је примио Сребрну медаљу 1. реда, вероватно за заслуге у борбама против Мађара на подручју Мађарске и данашње Војводине, а 1869. унапређен је у поручника и 1872. натпоручника (Oberleutnant)[4]. Извесно је пре женидбе добио први официрски чин.

Мајка Светозара Боројевића била је Стана Боројевић, рођ. пл. Коварбашић од Зборишта, кћерка граничарског натпоручника Адама пл. Коварбашића од Зборишта [5], родом из племићке српске православне породице из села Бојна код Глине. По мајчином родном месту Светозар Боројевић је узео предикат "од Бојна" када је 1905, на основу одликовања добио право на племство [6].

Светозар је имао брата Николу Боројевића и сетру Љубицу удату Бабић.

Пуковник Никола Боројевић од Бојне, брат Светозара Боројевића, добио је племство 1917, када је већ био у пензији [7].

Уочи Првог светског рата Франковци, следбеници Јосипа Франка, антисрпски расположени Хрвати, разорили надгробни споменик родитеља Светозара Боројевића, на православном гробљу у Петрињи [8].

У Другом светском рату од Боројевића из Кнезовљана, где је рођен отац Светозара Боројевића, на списку убијених у концентрационом логору Јасеновац Независне Државе Хрватске, је 35 Боројевића, од укупно до сада евидентирана 442 Боројевића. [9] Од српске породице Коварбашић на списку убијених у концентрационом логору Јасеновац су 24 члана.
 
Svetozar Borojević je sebe smatrao Hrvatom - pa ga kao takvog treba i ostaviti. Ne treba ga označavati Srbinom, niti srpskim velikanom.

Pogotovo mi je čudno zašto je Beograd imenovao jednu gradsku ulicu po tom čovjeku???

Slavene-koliko je Hrvata-Srba -Slovenaca-Bosnjaka poginulo boreci se za Austro-Ugarsku u I Svetskom Ratu.
A-U Monarhija je izgubila 1.1 milion vojnika..

http://en.wikipedia.org/wiki/World_War_I_casualties
 
Imamo Bileću,poznate Srbe koji se prezivaju kao i Gojkomir....

Ovdje bih bio oprezan.

1) samo ime ne znači puno; a i Gojkomir je čudno osobno ime, ispada nekako starodrevno.

2) Glogovac je, bez sumnje, daleko većinski srpsko prezime. Nu, iako za dotičnoga Gojkomira ne znam što je bio, ima Glogovaca i Hrvata (doduše malen broj). To spada u kategoriju prezimena kad jedna nacija ima daleko većinsko "vlasništvo" nad prezimenom, no nađe se i pripadnika "drugih" s autentično tim prezimenom.

3) i Hrvat Lazo Goluža je, mislim, iz Bileće, kao i Mirko Kovač (miješani). Tamo nema hrvatskih sela, no bilo je pojedinaca po gradu (ako se to može nazvati gradom ;) )
 
Svetozar Borojević je sebe smatrao Hrvatom - pa ga kao takvog treba i ostaviti. Ne treba ga označavati Srbinom, niti srpskim velikanom.

Pogotovo mi je čudno zašto je Beograd imenovao jednu gradsku ulicu po tom čovjeku???

Što se njega lično tiče ne treba odbacivati njegov izbor.

A što se Borojevića tiče većinski siguran sam da su Srbi kraišnici sa krsnom slavom.
 
Svetozar Borojević je sebe smatrao Hrvatom - pa ga kao takvog treba i ostaviti. Ne treba ga označavati Srbinom, niti srpskim velikanom.

Pogotovo mi je čudno zašto je Beograd imenovao jednu gradsku ulicu po tom čovjeku???

Pa meni bi bilo itekako drago da on nije uspeo zaustaviti ruse na karpatama. Mozda bi se rat brze zavrsijo i posebno Srbija nebi izgubila toliki narod.

Ja ga nisam ni smatrao srpskog velikana.
 
Poslednja izmena:
Pa meni bi bilo itekako drago da on nije uspeo zaustaviti ruse na karpatama. Mozda bi se rat brze zavrsijo i posebno Srbija nebi izgubila toliki narod.

Ja ga nisam ni smatrao srpskog velikana.

Austro-Ugarska bi potpisala kapitulaciju-Nemacka bi vrlo brzo izgubila Rat.
Rusija bi oslobodila sve Slovene-stvorila bi se Velika Rusija i Velika Srbija.
Danas bi Rusa i Srba bilo minimum 3 puta vise nego danas.
 
Međutim, taj pravoslavac nije bio Srbin, već Hrvat.

Možda mu to nije bilo tako bitno??? Hrvatsku je smatrao svojom domovinom.

Imamo Petara Preradovića i Josipa Runjanina sa sličnom biografijama...

Još jedna zanimljiva biografija iz WW1.


After the wars end Generalmajor Uzelac who was Croat and orthodox Christian by birth settled down in Petrinja (Peterwardein) and became a General in the newly formed Yugoslavian air force. One of his first responsibilities was to translate all the Austro-Hungarian instructions and technical manuals regarding aviation into the Serbian language and to buy new airplanes for the new royal air force mainly in France. When Croatia became during World War 2 an independent state General Uzelac naturally became the commander of this air force too. When General Milan (Emil) Uzelac died at Petrinja on the 7th of January 1954 he could look back on a unique life, being the founder and "father" of 3 different air forces.

http://www.austro-hungarian-army.co.uk/biog/uzelac.htm

The officers listed below are of various ranks and held widely differing appointments and responsibilities. They have been chosen in most cases because they were holders of the Military Maria Theresia Order. The ranks used for officers who served in the First World War are the last held in November 1918. The ranks of individuals who served in earlier campaigns are those held on retirement. To move to the officers' biography click on the badge of rank icon.


http://www.austro-hungarian-army.co.uk/biogs.htm

....
 
Poslednja izmena od moderatora:
Možda mu to nije bilo tako bitno??? Hrvatsku je smatrao svojom domovinom.

Imamo Petara Preradovića i Josipa Runjanina sa sličnom biografijama...

A koji srbin u hrvatskoj nije smatrao hrvatskom svojom zemljom u to vreme kad je on rodjen. :D

Koji srbin iz hrv nije smatrao hrvatsku svojom domovinom pre 25 godina. :confused:

Svakako nasa postwar generacija nemoze da zamislja proslost kao danasnju sadasnost.

Slaven izgleda ima neke dokaze gde kaze da je hrvat, i to je okay.
Svako je ono, cime se on smatra.
 
Poslednja izmena:
A koji srbin u hrvatskoj nije smatrao hrvatskom svojom zemljom u to vreme kad je on rodjen. :D

Koji srbin iz hrv nije smatrao hrvatsku svojom domovinom pre 25 godina. :confused:

Svakako nasa postwar generacija nemoze da zamislja proslost kao danasnju sadasnjost.

Slaven izgleda ima neke dokaze gde kaze da je hrvat, i to je okay.
Svako je ono, cime se on smatra.


Odvelo bi nas to u političke vode.Nema smisla.

Hrvat ili Srbin bila je stvar osobnog izbora.
 
Odvelo bi nas to u političke vode.Nema smisla.

Hrvat ili Srbin bila je stvar osobnog izbora.

Kakve politicke vode dosta porodice mi je iz knina i pre rata su svi hvalili hrvatsku do nebesa. Na kraju oni koji nisu umreli u ratu su dosli u srbiju i promenili naravno plocu totalno.

I dal si hrvat ili srbin najvise odlucuje slucajnost u kojoj porodici si rodjen. Srpski ethos u hrvatskoj postoji od 16 veka. Retki su ti slucaji gde je neko rodjen u hrvatskoj porodici a smatrao se srbinom i obrnuto.
 
Možda mu to nije bilo tako bitno??? Hrvatsku je smatrao svojom domovinom.

Imamo Petara Preradovića i Josipa Runjanina sa sličnom biografijama...

Što se tiče Preradovića, vrlo moguće. Međutim, Runjanin je bio vrlo svjesni srpski nacionalista; s tim što je naravno volio Hrvate i nije ima ništa protiv njih.

A koji srbin u hrvatskoj nije smatrao hrvatskom svojom zemljom u to vreme kad je on rodjen. :D

Koji srbin iz hrv nije smatrao hrvatsku svojom domovinom pre 25 godina. :confused:

Srbi u Hrvatskoj su spadali u jedno od integrisanijih nacionalnih zajednica.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Što se tiče Preradovića, vrlo moguće. Međutim, Runjanin je bio vrlo svjesni srpski nacionalista; s tim što je naravno volio Hrvate i nije ima ništa protiv njih.



Srbi u Hrvatskoj su spadali u jedno od integrisanijih nacionalnih zajednica.



Svjesni srpski nacionalista, a K.u.K. časnik???

Malo vjerojatno!!

Kakve politicke vode dosta porodice mi je iz knina i pre rata su svi hvalili hrvatsku do nebesa. Na kraju oni koji nisu umreli u ratu su dosli u srbiju i promenili naravno plocu totalno.

I dal si hrvat ili srbin najvise odlucuje slucajnost u kojoj porodici si rodjen. Srpski ethos u hrvatskoj postoji od 16 veka. Retki su ti slucaji gde je neko rodjen u hrvatskoj porodici a smatrao se srbinom i obrnuto.


Ja imam drukčija iskustva sa ljudima iz Knina..

Uvijek su isticali svoju nacionalnu pripadnost. Studenti su išli u Beograd na faks.

Navijački vlakovi iz Splita su uvijek dobivali porciju kamenja kroz Knin.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Ha? Zašto malo vjerovatno? Srbi ne mogu biti časnici Austro-ugarske monarhije? :confused:

Nije li Runjaninovo i Rado ide Srbin u vojnike?


Nitko ne govori da Srbi ne mogu biti časnici Austro-ugarske monarhije?
Gornji postovi i linkovi to potvrđuju. Čovjek se začudi koliko je Hrvata i Srba daleko doguralo u vojnoj hijerarhiji Austro-ugarske monarhije..



Samo srpski nacionalisti u K.u.K. vojsci???

Teško,vrlo teško.....
 

Back
Top