mandulat

S

saka

Gost
Da li zna neko recept za Mandulat, ja znam ovaj recept ali nakon hladjenja masa se nije stvrdla ne znam da li je problem u kuvanju ili u receptu.

MANDULAT

2 lista gotovih oblatni
4 bjelanjka
400 g badema
300 g šecera
350 g meda
ribana korica 2 limuna

1. Oblatne narežite na trake širine otprilike 6 cm. Bademe prelijte kipucom vodom, ogulite i krupno nasjeckajte.

2. Od bjelanjaka istucite cvrsti snijeg, dodajte šecer, med i koricu limuna. Smjesu miješajte na pari, otprilike sat i pol. 15 minuta prije završetka kuhanja dodajte sjeckane bademe i dobro promiješajte. Uklonite s vatrei pustite da se ohladi otprilike 10-15 minuta, povremeno promiješajte.

3. Lim prekrijte aluminijskom folijom, na foliju složite prethodno narezane trake oblatne tako da sastavite jedan list oblatne, premažite smjesom i pokrijte preostalim trakama oblatne, pazeci da ih slažete u smjeru i tocno iznad donjeg sloja trake oblatne.

4. Tako složen mandulat pokrijte drugim listom folije, opteretite i ostavite da stoji preko noci. Ujutro uklonite opterecenje, stavite mandulat u hladionik. Prije posluživanja odvajajte jednu po jednu traku i oštrim nožem režite na male komade.
Savjet: umjesto 400 g badema možete upotrijebiti 200 g badema, 100 g oraha i 100 g lješnjaka. Mandulat preko noci opteretite po cijeloj površini, najbolje knjigama.
 

Back
Top