Soja opasna po zdravlje ili ne?

dlekic

Početnik
Poruka
47
Procitao sam o stetnom dejstvu konzumiranja soje na zdravlje


Znam da prodavnice zdrave hrane prodaju puno proizvoda na bazi soje
pa me je to zbunilo , da oni prenesu informacije o stetnosti soje

Ne znam koliko ima istine o svemu tome . Ako je neko bolje informisan o upotrebi soje , da li je treba jesti i koliko ili ne zamolicu ga da napise par reci o tome . Hvala
 
Poslednja izmena od moderatora:
Znam za price - te zdravo je, pa onda nije zdravo i tako u krug. Da li je to samo marketinski potez jer u jednom momentu odgovara prodaja soje, u drugom treba nametnuti trzistu prodaju neceg drugog ili je u pitanju nesto trece - ne znam.

Koristim je povremeno kao zamenu dela mesa ili cak kompletne kolicine mesa i kad se ukusno spremi - ima jela u kojima se ne prepoznaje da je uopste ima ili da zamenjuje meso 100%. Njena upotreba, sto se ukusa hrane tice, moze da bude sasvim ok.

Podatke o njenoj zdravstvenoj ispravnosti i koristi, do sad nisam posebno istrazivala.
 
Netačno :lol:
Soja je hrana za stoku, oduvek je i bila. Oslanjanje na pogrešna tumačenja određenih istorijskih perspektiva je loš trend, pogotovo kad je zdravlje u pitanju.
I pre pojave GM soje, soja je bila đubre za čoveka, a pojavom GM soje je postala potpuno đubre :lol:
Jedan od većih problema sa sojom jeste taj što se u procesiranju soje koristi heksan o čijoj toksičnosti je izlišno pričati :D
 
:lol: ...pa ajde pokušaj da razmisliš :D...'hrana za stoku - đubre za čoveka' ne znam kako to jasnije da predstavim...evo da uvijem u oblande :lol: ...ono što se koristi kao hrana za domaće životinje ne znači nužno da je to dobro i korisno za zdravlje i razvoj čoveka.
A bivša ministarka poljoprivrede ivana dulić marković je ta koja koristi termin stoka u tom ponižavajućem kontekstu za koji si se ti uhvatila. Kada je 2001ve (kao bivši stipendista Monsanta) dobila na poklon 50.000 tona GM soje od monsanta, na pitanje naših novinara - šta će nam uopšte GM soja i sl...ona je odgovorila - ja sam protiv gajenja GM biljaka, ali moramo nečime stoku hraniti :D. E tu je, slučajno ili namerno, izostavila da naglasi na koju stoku misli :mrgreen:
 
.."храна за стоку" не мора нужно да буде опасна по човеково здравље...а питање теме је јасно и гласно ;)
Соја, као соја, махунаста биљка, не верујем да би могла да ме убије. Друга је ствар то што се прерађује, и у том процесу, као што си и ти споменуо, од ње прави отров...
 
Znam za price - te zdravo je, pa onda nije zdravo i tako u krug. Da li je to samo marketinski potez jer u jednom momentu odgovara prodaja soje, u drugom treba nametnuti trzistu prodaju neceg drugog ili je u pitanju nesto trece - ne znam.

Koristim je povremeno kao zamenu dela mesa ili cak kompletne kolicine mesa i kad se ukusno spremi - ima jela u kojima se ne prepoznaje da je uopste ima ili da zamenjuje meso 100%. Njena upotreba, sto se ukusa hrane tice, moze da bude sasvim ok.

Podatke o njenoj zdravstvenoj ispravnosti i koristi, do sad nisam posebno istrazivala.

Moje misljenje se ne razlikuje od tvog ,nijesam se obazirala na raznorazne negativne komentare...Koristim je u ishrani svoje porodice u manjim kolicinama i ne plse me toplo hladnim upozorenjima...Imam bogato iskustvo u vise oblasti ne samo kad je soja u pitanju...
 
Netačno :lol:
Soja je hrana za stoku, oduvek je i bila. Oslanjanje na pogrešna tumačenja određenih istorijskih perspektiva je loš trend, pogotovo kad je zdravlje u pitanju.
I pre pojave GM soje, soja je bila đubre za čoveka, a pojavom GM soje je postala potpuno đubre :lol:
Jedan od većih problema sa sojom jeste taj što se u procesiranju soje koristi heksan o čijoj toksičnosti je izlišno pričati :D
:lol:hahaha hrana za stoku koju mi posle konzumiramo..i sta ti predlazes..da krave hranimo lignjama i ananasom..e svasta:lol:
 
i eto cela strana ispisana a niko pojma nema da li je zdrava ili jok..

Mnogo toga je zdravo a nekome ne prija..ne verujem da se iko od soje razboleo ili oboleo od neke bolesti iskljucivo zbog konzumiranja proizvoda od soje..znaci trazis iz nje nesto sto je kvalitetno kao sto ovde navode
Soja zdrava za kosti

Sastojak soje pod imenom genistein povoljno deluje na kosti žena koje imaju povećan rizik od osteoporoze, ustanovili su britanski naučnici, koji su posle dve godine istraživanja utvrdili da je kod žena koje su uzimale genistein došlo do značajnog povećanja gustine kostiju.

U istraživanju, u kome je učestvovalo oko 400 žena sa osteopenijom, prvi korak je bio da se ženama izmeri gustina kostiju, posle čega je usledila jednomesečna ishrana sa niskim procentom masti. Potom su žene podeljene u dve grupe - prva je dobijala tablete koje su sadržale genistein, kalcijum karbonat i vitamin D, a druga je grupa dobijala slične tablete bez genisteina. Žene su dve godine uzimale jednu tabletu dnevno, posle čega je u grupi koja je uzimala genistein utvrdjeno značajno povećanje gustine kostiju, dok se u placebo grupi gustina kostiju smanjila.

Genistein je po hemijskoj strukturi sličan estrogenu, ženskom hormonu koji štiti kosti, čija se koncentracija smanjuje posle menopauze. Autori studije napominju da je zbog sličnosti sa estrogenom pri uzimanju genisteina neophodan oprez, posebno kod osoba sa povećanim rizikom od raka dojke
 
Соја је пореклом из Манџурије иу исхрани човека Користи се већ близу 5000 година. U Evropi se soja prvi put pojavljuje 1740. У Европи себи Соја Први пут појављује 1740. Године у Ботаницкој башти у Паризу.Код нас се за Соју зна од 1910. Године. a као ратарска култура гајила се на мањим површинама од 1924.Године.Соја Биљка је једногодишња ca махунама у којима је се налази 2 то 5 зрна округлих, Жуте, жуто зелене или смеде боје.Зрно садржи збирку 36 то 40 протеина процената, 15 то 23% уља, близу 34% угљених хидрата, 3 то 6% минералних материја да знатан број витамина.
Недостатак појединих хранљивих састојака, као последица недовољне, или неправилне исхране - Као и свако претеривање у исхрани - утицу на здравствено стање човека, психицку сам физицку активност, на његов Изглед ја радну способност.
Korišcenje soje i preradevina od soje obogacujemo našu ishranu. Коришцење соје И прерадевина од соје обогацујемо нашу исхрану. Sojino zrno veoma je bogato proteinima, vitaminima i mineralima, pa su i proizvodi koji se dobijaju njegovom preradom, bogat izvor ovih sastojaka. Сојино зрно веома је Богато протеинима, витаминима ја минералима, ПА Су и производи који се добијају његовом прерадом, богат извор ових састојака.ПРОИЗВОДИ ОД соје Не могу бити замена за друге вредне прехрамбене артикле, поготово не за намирнице животињског порекла (месо, млеко, јаја, риба), већ се сматрају за намирнице која има своје равноправно Месту У исхрани.
Протеини соје су најделотворније Најбољи Када сам себи употребљавају У комбинацији СА протеинима животињског порекла, при цему се заступљеност производа од соје креце од 10 то 30%.Дакле протеини соје нису замена за месо него су допуна за МЕСО, ПА У комбинацији Јела направљена мезо-Соја имају побољшане хранљиве ја органолептицке Особине. Sa proizvodima od soje, u kombinaciji sa raznim povrcem, pripremaju se kvalitetna i ukusna jela. Са производима од соје, У комбинацији са разним поврцем, припремају себи Квалитетна сам Јела укусна.
Додавањем сојиног брашна, или текстурираних производа У или Разна Пецива Јела слатка, побољшавају се хранљиве ја органолептицке Особине хране. Proizvodi Soja-Vita sadrže blizu 50 % proteina. Производи Соја-вита садрже близу 50% протеина.За правилан развој деце, за исхрану спортиста сам рекреативаца, за исхрану Трудница, један за све који имају појацане телесне напоре, или се оправљају од последица болести Они су такоде Добри за исхрану старијих особа са, НЕ Само Због садржаја корисних састојака, него ја Због Тога шта храну кино растреситијом ја времена погоднијом за жвакање И варење.
Улога заштитних хранљивих састојака (минерала И витамина), који се налазе у производима од соје, такоде је веома знацајна за организам.Меđy витаминима посебно Су заступљени Витамини групе Б, витамина Е и други. Od minerala tu su kalcijum, fosfor, magnezijum, gvožde i drugi. Од минерала Ту Су Калцијум, фосфор, Магнезијум, гвожде и други.
ПРОИЗВОДИ ОД соје НЕ садрже холестерол ја засицене масне киселине, који Су Узрок настајања болести срца, крвних судова ја. Upotreba proizvoda od soje u ishrani zdravih ljudi zbog toga ima dijetetsko i preventivno delovanje. Употреба производа од соје у исхрани здравих људи Због Тога има дијететско ја превентивно деловање. Они се и, такоđе, препорyčују за исхрану особа оболелих од шећерне болести, повецаног крвног притиска ја неких обољења јетре.
U све у исхрани заступљени Више ПРОИЗВОДИ ОД соје И У прехрамбеној индустрији, друштвеној исхрани, угоститељству или за потрошњу у домацинствима.
У домацинствима за примену предузеће "Сојапротеина" пустило је на маркетинг производе махуна заједницким називом Соја-Вита: сојино зрно, брашно, љуспице ја комадице. Proizvodi Soja-Vita omogucavaju pripremu neogranicenog broja jela pocev od corbi, hleba i peciva, predjela, glavnih jela i razlicitih poslastica. Производи Соја-вита омогуцавају припрему неограниценог броја јела поцев од цорби, хлеба И Пецива, Предјела, Јела сам разлицитих главних Посластица.
Соја је посебно корисна у исхрани дијабетицара: обезбедује довољно калорија протеина ја, Али ја приликом проласка кроз црева омогуцава мању апсорпцију угљених хидрата.Ова намирница је, без сумње, врло корисна, Али је Тешко прихватамо У свакодневној исхрани.Зато треба соју да Прати Добра Реклама И препорука, Али лекари најмање имају времена да обуцавају болеснике, иако исхрана дијабетицара није нимало маргинална, напротив ја То је кљуцна ствар. Соја би Требало да буде надохват руке потрошацима ја нароцито У неким облицима који су већ напола припремљени или се лако припремају.То је Један од разлога Зашто је Соја на Западу много приступацнија сам популарнија.
Još pre pet hiljada godina imamo pisane podatke o soji. Још унапред љубимце хиљада Година Имамо писане обавестите о соји. Nazivana je andeoskom hranom, isto kao sveze voce i povrce. Називана је андеоском храном, исто као свезе Воце и поврце.
О Соји У нашој средини Прица себи Тек однедавно.Стидљиво је у наше кухиње поцела да улази пред нешто више од деценије.Медутим на Западу Соја Радо је прихвацена.
Соје Ништа не може да да замени, Она је Само допуна за МЕСО, ЈЕР садржи збирку 40% протеина, који су неопходни за развој Целија, 20% угљених хидрата.
Некада смо соју употребљавали само за исхрану жарити, Зато Шта је сматрана намерницом ниже вредности, исто као Блитва ја Шпанац. Медутим врло су занемарене биолошке вредности соје, Оно шта садржи збирку од хранљивих материја.ПРОИЗВОДИ ОД соје Када себи мешају СА месом, поврцем или брашном имају изузетну биолошку вредност.Зато себи већ Пуне цетири Године Соја употребљава У званицној дијеталној исхрани болесника са У Клиницко-болницком ЦЕНТРУ "Земуна".Соја НЕ садржи збирку холестерол или масне киселине, Које Су кривац за артеро-склерозу, Зато је У исхрану треба укључити.
Ипак Сојa се Тешко пробија У Наше Кухиње.На жалост, Појам доброг Руцка У нашој средини је и Даље "Бецка" шницла која се прелива преко тањира.Наше навике у исхрани су као забетониране, То су јели Наши дедови, па оцеви, па домацице муку Муче да промене те навике, Али заборављамо да су се наши преци хранили Биолошки исправном ја вредном намерницом.
Које болести БИ могле да се ублаже или избегну Када Би на нашој трпези Соја Била РЕДОВНА намирница?
Прво БИ себи смањиле болести органа крвотока ја срца, знаци све кардиоваскуларне болести.Такоде, смањио БИ себи проценат гојазности, која за собом повлаци потпуни поремецај метаболизма.Подсецам гојазних је све више, Свака Четврта особа са има Вишак килограма, код деце је то са Још израженије, ЈЕР НЕ Можемо да се лишимо погубне, накарадне изреке Да је Здраво Дебело дете.
 

Back
Top