Tražiš istinu, znači imaš mozga...

Balthasar

Obećava
Poruka
62
Jednom sam čuo da je Filosofija pleminita veština traženja istine. To je naravno tačno, i potvrđeno. S druge strane. Reč Filozofija je traženje tame, traženje istine izopačeno. Nikada nisam potvrdio ovo drugo, ali sam potragom sam došao do jednog sasvim drugog zaključka. Nije važna tama ili svetlo. Važno je ono što smatramo da je istina Svaka istina je podložna proveri, zato otvaram ovu debatu. Svaku istinu jednu po jednu, da pokušamo da oborimo da stvorimo nove istine koje će padati kao drveće kada se poseče. Otvorite um, nemojte zatvarati oči.
Da li je moguće videti svetlo ako nikada nisi video tamu?
 
Znas kako, ovde zakljucavaju teme ako su previse umne, tako da su likovi koji postavljaju ovakve teme nepozeljni.
Postoji jedna jedina tema o istinoljubivosti na cijeloj krstarici, i na njoj se vidi misljenje vecine o istini.

Ja sam naravno suprotnog misljenja, ali onda imas protiv sebe skoro sve moderatore, a i vecinu zenskog roda, jer je njima obicno sminka vrednija od istine. Dakle, nije zanemarljivo konstatovati ni to da ovde ne samo da je vecina ucesnika zenskog roda(ili vecina postova potice od njih), nego su i moderatori isto to.

A ja volim beskompromisnu, krvavu istinu, koja mozda vise steti onome ko je ima, nego sto mu sluzi.
Mozda bi jedna jedina takva istina mogla da covjeka dovede do toga da se odvoji od ljudi i evoluira.
 
Poslednja izmena:
Znas kako, ovde zakljucavaju teme ako su previse umne, tako da su likovi koji postavljaju ovakve teme nepozeljni.
Postoji jedna jedina tema o istinoljubivosti na cijeloj krstarici, i na njoj se vidi misljenje vecine o istini.

Ja sam naravno suprotnog misljenja, ali onda imas protiv sebe skoro sve moderatore, a i vecinu zenskog roda, jer je njima obicno sminka vrednija od istine. Dakle, nije zanemarljivo konstatovati ni to da ovde ne samo da je vecina ucesnika zenskog roda(ili vecina postova potice od njih), nego su i moderatori isto to.

A ja volim beskompromisnu, krvavu istinu, koja mozda vise steti onome ko je ima, nego sto mu sluzi.
Mozda bi jedna jedina takva istina mogla da covjeka dovede do toga da se odvoji od ljudi i evoluira.
Ja sam misljenja da ovakvo ponavljanje nije slucajno i da je istina da pruza uvid u misljenje jednog soviniste z:mrgreen:
 
Poslednja izmena:
Jednom sam čuo da je Filosofija pleminita veština traženja istine. To je naravno tačno, i potvrđeno. S druge strane. Reč Filozofija je traženje tame, traženje istine izopačeno. Nikada nisam potvrdio ovo drugo, ali sam potragom sam došao do jednog sasvim drugog zaključka. Nije važna tama ili svetlo. Važno je ono što smatramo da je istina Svaka istina je podložna proveri, zato otvaram ovu debatu. Svaku istinu jednu po jednu, da pokušamo da oborimo da stvorimo nove istine koje će padati kao drveće kada se poseče. Otvorite um, nemojte zatvarati oči.
Da li je moguće videti svetlo ako nikada nisi video tamu?

bolje je pitanje da li svetlo postoji bez tame i tama bez svetla?

( sve iskljucivo filozofski...bez fizike )
 
Jednom sam čuo da je Filosofija pleminita veština traženja istine. To je naravno tačno, i potvrđeno. S druge strane. Reč Filozofija je traženje tame, traženje istine izopačeno. Nikada nisam potvrdio ovo drugo, ali sam potragom sam došao do jednog sasvim drugog zaključka. Nije važna tama ili svetlo. Važno je ono što smatramo da je istina Svaka istina je podložna proveri, zato otvaram ovu debatu. Svaku istinu jednu po jednu, da pokušamo da oborimo da stvorimo nove istine koje će padati kao drveće kada se poseče. Otvorite um, nemojte zatvarati oči.
Da li je moguće videti svetlo ako nikada nisi video tamu?

slutim velikog FiloSofa,mada sam za gramaticki ispravne jezicke konstrukcijez:)
filozofija nije trazenje tame nego filosofija posle izvrsene glasovne promene,
naravno jesi u pravu jer na grckom zofos je mrak pa bi u Grckoj bilo frke
no ovo je Srbija medju sljivama. . .
pa ovako, ako nisi video tamu onda ti svetlo nista ne znaci i ne mozes sagledati zasto je vazno
 
slutim velikog FiloSofa,mada sam za gramaticki ispravne jezicke konstrukcijez:)
filozofija nije trazenje tame nego filosofija posle izvrsene glasovne promene,
naravno jesi u pravu jer na grckom zofos je mrak pa bi u Grckoj bilo frke
no ovo je Srbija medju sljivama. . .
pa ovako, ako nisi video tamu onda ti svetlo nista ne znaci i ne mozes sagledati zasto je vazno

zar se ne deli na filo-sofija ??
(filos-voleti ) (sofija-mudrost)
tj. ljubav prema mudrosti???
 
Jednom sam čuo da je Filosofija pleminita veština traženja istine. To je naravno tačno, i potvrđeno. S druge strane. Reč Filozofija je traženje tame, traženje istine izopačeno. Nikada nisam potvrdio ovo drugo, ali sam potragom sam došao do jednog sasvim drugog zaključka. Nije važna tama ili svetlo. Važno je ono što smatramo da je istina Svaka istina je podložna proveri, zato otvaram ovu debatu. Svaku istinu jednu po jednu, da pokušamo da oborimo da stvorimo nove istine koje će padati kao drveće kada se poseče. Otvorite um, nemojte zatvarati oči.
Da li je moguće videti svetlo ako nikada nisi video tamu?

Kolko mi se chini na ovoj temi nije bilo obaranje nikakvih istina , niti postavljanje novih , tema mi se svidja , samo se do sad raspravljalo o znachenju rechi filozofija i o tome da li je jedan korisnik shovinista ili ne .
 
Da batalim komentarisanje onakvih kompleksasko-sovinistickih ispada Plutarha i da li je ispravno da se pise filosofija ili filozofija... Odmah da kazem da je moguce videti svetlo i bez da vidis tamu.... Sto se kaze, mozes i da mislis da se od alkohola covek napije bez da si ikad pio...
Pitanje je da li covek moze da zna da je svetlost koju vidi bas ta svetlost, a da ni ne zna da tama postoji...
 
Da batalim komentarisanje onakvih kompleksasko-sovinistickih ispada Plutarha i da li je ispravno da se pise filosofija ili filozofija... Odmah da kazem da je moguce videti svetlo i bez da vidis tamu.... Sto se kaze, mozes i da mislis da se od alkohola covek napije bez da si ikad pio...
Pitanje je da li covek moze da zna da je svetlost koju vidi bas ta svetlost, a da ni ne zna da tama postoji...

Da li ovde govorimo o svetlosti kao opazhaju ( svetlost sunca , svetlost svetiljke ) ili je to neka metafora koju samo pakujemo u josh metafora ?
 
Ne znam sta je autor hteo na svojoj temi...ali dobio je svasta...

Dobio je prikaz znacaja forme iznad sustine, ali to je deo zivota mnogih pa zar to treba negirati.Mozda ali ne tako olako...Da ne bi filozofija postala egzibiciona disciplina konzervativnog mozganja koja vise i nema dodirnih tacaka sa stvarnoscu vec sa apsolutima koje je sama stvorila i koje stalno ozivljava da bi preko njih imala znacaj i ulogu...

Dobio je savremenu ideologiju , demokratsku i politicki korektnu "istinu" , a to je sramota i pomisliti da je istina jednom prirodnjaku , a verovatno i filozofu....Ali svet je pun ideja i konteksti su samo svodjenje jedne ideje na ravan druge, a sujeta i hijararhijski plan je tu da ubedi svakog vlasnika da je njegova ideja tacna...
Cak i kad nema pojma da je rec o ideji, vec eto empirijsko iskustvo dobijeno forsiranjem odredjenih uslova , pocetnih uslova....

To je dobar oslonac za pitanje moze li se odvojiti razvoj od prakticnog, zeljenog, ciljnog, ili naravno suprotnosti a to je potreba,zelja,neznanje i nedostatak....

Ljudi koji zive obican zivot to nece dozvoliti.
Resenje , ljudi koji zive neobican zivot.....rizicno, menjaju prioritete,tezinske koeficijente svojih uslovnih grananja...unutrasnjih neuralnih mreza i procesa...
Stara grcka, Rim, Renesansa...
Tri totalno razlicita tipa forsiranja ljudske tezinske logike...
Um, razbibriga i apsoluti.Smrt kao svakodnevica i cast
Pravo, moc,strasti, politika.Smrt kao svakodnevica i poraz
Rusenje,istrazivanje,kooperacija,autoritet.Smrt kao svakodnevica i nemoc.

A tu su i misli, nesto se mora uzeti bez dokazivanja.
Nema svetlosti dobrog dok ne osetis tamo loseg....
Definicija pojma ide preko nominalne, komparativne, negacije opozita, iskljucivanja....

Ljudi nisu spremni zbog pozicija da preispituju svoje izjave....pred drugim ljudima...
A nisu ni sposobni da drze u glavi 1000 uzrocnika i 1000 pretpostavki koje su uzeli bez provere da bi dokazali ono sto tvrde...stanu na 5,6, genijalci na 20....ludaci na 100 ali oni i onako ne budu saslusani , jer su ispred svog vremena...

Sve u svoje vreme, cudna izreka....a mozda je ona odgovor na ovu temu...
Kob ljudskog da tezi ustaljenom.....i nespremnost da mnogo sece granu na kojoj sedi....materjalno, idejno, misaono , emotivno....
 
Plutarh tvrdis da volis "krvavu istinu" a ovamo si se raspekmezio zbog par zenskih udaraca,malim shakicama po tvojoj neznoj kozi.
Zene su barem lepo raspolozene, pa iako grese, ne grese vise od nas, makar unose malo
ruzicastog u ovu sivu musku filozofiju koja nije videla cistog vazduha davnih dana jer se raspravlja
u prostoriji punoj duvanskog dima, prdeza i zadaha neopranih zuba, a niko da otvori prozor.
Pa onda ovaj Patak koji se ubi od objasnjavanja a nikad nista objasnio nije,
sve ti razumes ali nista ti nije jasno, zato te pored tolikog intelekta svaka glupost izbacuje iz sedla.
Ostali su sve nesto culi, niko nista sam nije skontao.
Da bi znali sto je svetlo moramo znati sto je mrak. Svi padaju spoticuci se o stvari u mraku a
svi misle da zive na svetlu. Ziveti na svetlu znaci videti "stvari" oko sebe, znaci Znati Kako.
Znati kako sa zenama, muskarcima, prijateljima, neprijateljima, opasnostima, izazovima i
tako dalje i tako dalje i naravno znati kako sa samim sobom i sve ovo bez konflikta, jer svaki konflikt je ne vidjenje drugog, svaki konflikt je udaranje u jos jedan predmet u mraku.
A malo svetlosti je potrebno da bi se rasprsio mrak
 
Nije filozofija samo pojasnjavanje kako najbolje sprovesti svoje namere.
Postoji takav vid tumacenja stvarnosti...

Stvarnost je ono sto omogucava da u svakom trenutku znas kako da se postavis i ispunis svoje namere i teznje i zelje na najefikasniji ili na tvoj zeljeni nacin...
To je jedan dozvoljen vid posmatranja stvarnosti....
Pricati takvoj osobi da je filozofija ili stvarnost nesto drugo je uzaludan posao...
Zasto?
Pa zato sto postoje neke licne aksiome....a plus je sve tu sto treba, potpuno poznavanje svake okoline oko te osobe, potpuna predikcija, kontrola, i damage control.....
I kako onda da stavi neku drugu filozofiju ili neku drugu stvarnost kao bolju i tacniju...

I naravno da je prilagodjeno misljenje oko nekog istorijskog trenutka ili neke MRT (mirne radne tacke,tacke na nekoj krivoj gde se kriva moze predstaviti kao kratak pravi segment) efikasnije i jednostavnije nego opste sagledavanje procesa i odnosa...

I naravno da osoba koja ima takav pristup posmatranja sustine, ne vidi smisao razmisljanja o nekoj krivoj liniji i funkciji , kad u ovom trenutku kad je i bitno , sve savrseno funkcionise kao prava linija....

I dobro je to cuti....
Prepoznati prednosti jedne i druge metode....
Prepoznati stalnu teznju ljudi da budu sto manje uznemiravani iz kreveta, sa jela, sa seksa, sa pica, sa lumpovanja.....iz zivota jednom recju....

Cudno ali i to se zove filozofija....filozofija zivota...i tu filozofiju svako ima, bas kao sto postoji filozofija deljenja postanskih pisama i posiljki...
 
Pa da, zena je izrazila sumnju u nepostojanje duse poslije smrti, cini mi se.

Danas je sav feminizam baziran na najsirovijim predrasudama i kultovima iz praistorije, a on i postoji samo zato sto je Isus rekao prije 2000 godina da su svi jednaki. To sto je to tek danas stiglo do usiju i nije nikakvo cudo.

Smijesno je kako ovi patuljci misle da su oni nesto napredno, a ne samo ovce jedne hiljadugodisnje vjere. Bolesno!
 

Back
Top