IN Vivo Srbija-dokle bre...

Neznanko

Iskusan
Poruka
5.497
P.S. Hej ljudi, sudim da treba Srbiju DVO-partizovati pod hitno, a kako to bolje uraditi, no uvesti cenzus od 10%.
Čak i za Ameriku je skup višepartizam gde bi na izborima učestvovalo 10 i više stranaka...izbori i stranke su skupe rabote, zato rekoh da je dizanje cenzusa garantDVO-partizma, gde se nikada više ne bi dešavalo da imamo u vlasti po 18 stranaka, gde svaka traži svoje, i gde njihov jedan poslanik vredi ko 80 drugih.
Kamo sreće da je to uvedeno pre deset godina, imli bi čiste račune, tačno bi znali ko je zašta kriv, a zašta je za pohvalu.
Ali očito to nekome ne odgovara, to jest svim strankama ne odgovara, kad bi DS vladala sama, znali bi kome da se obratimo za brljotine u vlasti, ili kad bi sutra možda SNS sam vladao, stvari su jasne, uzmi 100 % vlasti, tražimo od vas 100% odgovornosti za uspeh ili neuspeg vodjenja državom.
Sve stranke ovo izbegavaju, jer se kriju jedna iza druge u prozivanju ko je koga sputavao da uradi nešto bolje, tako već 8 godina smo slušali DS da ga sputava DSS, a oni da im DS ne da da rade bolje i uspešnije.
Ako tako stoje stvari, narod treba da da ultimatum strankama: nećemo ići da glasanje, ako ne uvedete cenzus od 10 %.
Srbija je tragično mala zemlja za vivo-experimente, gde stranka koja dobije 220 hiljada birača, uzme 40 % vlasti i vlada bezmmalo sa pola Srbije. Pa gde to ima u svetu, gde je višepartizam na snazi ? NIgde, a mi so u tim nigde stvarima šampioni šampiona.
Dosta je šampionizma u srbiji, vreme je za normalizaciju političke i društveno-ekonomske scene
.
 
Poslednja izmena:
cedem.jpg
 
Šta je spektakularno?

OVO : 99% forumaša, Blogera, komentatora raznih tema , vesti, informacija ne pročita u celosti post, Blog...ali ih to ne sprečava da napišu svoje kritičko vidjenje onog šta je tu napisano.
Za takve imam bućku, to jest mamac, u naslovu često stavim nešto atraktivno, što vezeee za postom nema. Hm, ali da vidiš druže, njih 99% mi komentariše naslov, a dole stvarno neverovatno zanimljiv tekst ih uošte ne zanima, pogotovu ako ga ima više od 5 prosto-proširenih rečenica kao ovaj moj.
Često je dobro pisati za sebe, a ko se u toj sebičnosti pronadje, tim bolje i kolosalnije.
P.S. Ljudi sebe precenjuju, pa misle da mogu nekoga da razumeju na samo jedno čitanje, pa to ne mogu ni Beli magovi.
Mega-sega je zanimljivo, što gro komentatora traži poentu nekog posta, a često nemaju poentu ni svog postojanja. Ko bude tražio poentu ovog mog pledoajea, neće ga naći, jer je u marginama i belilu medj' redove što bi se reklo.
 
OVO : 99% forumaša, Blogera, komentatora raznih tema , vesti, informacija ne pročita u celosti post, Blog...ali ih to ne sprečava da napišu svoje kritičko vidjenje onog šta je tu napisano.
Za takve imam bućku, to jest mamac, u naslovu često stavim nešto atraktivno, što vezeee za postom nema. Hm, ali da vidiš druže, njih 99% mi komentariše naslov, a dole stvarno neverovatno zanimljiv tekst ih uošte ne zanima, pogotovu ako ga ima više od 5 prosto-proširenih rečenica kao ovaj moj.
Često je dobro pisati za sebe, a ko se u toj sebičnosti pronadje, tim bolje i kolosalnije.
P.S. Ljudi sebe precenjuju, pa misle da mogu nekoga da razumeju na samo jedno čitanje, pa to ne mogu ni Beli magovi.
Mega-sega je zanimljivo, što gro komentatora traži poentu nekog posta, a često nemaju poentu ni svog postojanja. Ko bude tražio poentu ovog mog pledoajea, neće ga naći, jer je u marginama i belilu medj' redove što bi se reklo.

Slusaj,uvodni post ti je nepotrebno predugacak (verovatno ga ti smatras antologijskim zato sto si potrosio pola strane da bi napisao to sto je moglo lepo,jednostavno i jasno da se kaze sa dve prosto prosirene recenice (bas kao sto si i sam rekao).Tema je odlicna i ozbiljna ali naslov ti i nije nesto provokativan bar ne onoliko koliko ti mislis da jeste ...ovo je prijateljska kritika i moj subjektivni komentar,sto u opste ne znaci da ja tvrdim kako sam u pravu !

Vise bi mi se dopao naslov,recimo...Srbija u kandzama ( ili taoc ) malih stranaka i slabog odziva biraca !
Hteo sam bas da otvorim istu temu ali bi naslov bio verovatno taj ili slican...sve u svemu stvar ukusa kao i kreativnosti i licne procene postavljaca teme !

Cini mi se da si hteo i da malo prokomentarisemo tvoj stil pisanja pa eto ja ucinih to !
 
Ovo dole je jedan od mojih antologijskih i spektakularnih tekstova, a njega prenosim, da bi vam u zaključku napisao Post skriptum komentaru.

Kako u Srbiji sa 1 % podrške gradjana, uzeti 40 % vlasti ?

Pre neki dan Cesid-izadje sa nekim preliminarnim istraživanjima, gde je javnost obaveštena, šta ovih dana misli „prepametna" srpska javnost o našim istaknutim strankama, to jest kao se oni kotiraju kod gradjana, birača, jelte...

Tu nam izbaciše podatke, da dve vodeće stranke u tom istraživanju(čitaj DS, SNS) nose u svoje bisage po 30% glasova ispitanih slučajnih uzorak-glasača. Svi ostali valjda treba da imaju tih 40%.

Ali avaj, ovaj matematički Binom, ima svoju kvaku, a ona kaže: da su ti procenti odnose na izlaznost od najviše 40 % uzorka, koji bi danas uopšte izašli da glasaju za bilo koga.

Šta nam to govori: pa to, kada neko ima 30 % glasova na 40 % izlaznosti, to mu u prevodu na Pitagorinu teoremu(Zbir glasova konstruisanih u kabinetima(a(DS) i b(SNS) jednak je površini kvadrata Srbije , to jest nad hipotekarnim ukupnim brojem glasova)znači, da je to zapravo nominalno jedva 12 % podrške celog biračkog tela u Srbiji.

Šta tek reći za one stranke koje pri izlaznosti od 40% , jedva predju cenzus od 5% ? To prevedeno na srpski jezik znači, da oni nomonalno nemaju podršku u biračkom telu , ni jedan procenat.

Ali ko te pita za nauku zvanu Matematika, takvi brale odlučuju o sastavu naših vlada posle svakih izbora, a kad se dobro uzjogune, taj jedva jedan procenat može pametnom ucenom da dogura i nabrekne do čak 40% vlasti na terenu.

Neko bi rekao Pi...nije bogami Pi, no je to genijalna matematička konstanta, koja njenu vrednost od 3, 14 stepenuje na kub, i to je naveći izumom srpske matematičke nauke u politici , odmah posle izuma Točka , Vatre...i srpskog poštenja.

Zanimljiv je izborni zakon u Srbiji, on je sad tako prilagodjen strankama, da na istima mogu teoretski da izadju samo dva glasača, i ako jedan od njih glasa za Peru, a drugi za Djoku, oni matematički uzimaju po 50 % birakog tela, to jest izašlih gradjana na te izbore.

Kako vidite, objasnio sam za one koji slabije kapiraju nauku zvanu matematika, da je u našoj politici moguće uzeti i 50 % glasova birača, samo treba naterati dovoljnan broj ljudi da uopšte ne izadje na glasanje i ubedljiva pobeda je vaša.

Eto na primeru sam dokazao, da što više glasača izlazi na izbore, to su procenti manji za stranke koje su na listi...i obrnuto, što manje glasača, to veći procenat za vašu omiljenu opciju.

Eto Vam tajne poštovani Blogeri, čitaoci, zašto srpski političari ništa ne obećavaju na izborima, i ono što obećaju je i gore od tog ništa, jer je obična laž... eto shvatili ste zašto ceo rad i priča naših političara se svodi na to, da ogade narodu, biračima politiku kao takvu, jer vidite i samo da im vi kao glasači uopšte ne trebate.

Naravoučenije: Kad se manjina od 5 % dobro organizuje, ujedinini, i ima sreće...ona lako može da vlada sa većinom od čak 60 % koja uošte nije izašla na izbore, i koja nikoga na istima nije podržala.
Dakle, kad je 60% gradjana dobro NEorganizovano ostaje opozicija čak i manjini od 5% organizovanih.


P.S. Da nam se ovo ne bi dešavalo, sudim da treba Srbiju DVO-partizovati, a kako to bolje uraditi, no uvesti cenzus od 10%.
Čak i za Ameriku je skup višepartizam gde bi na izborima učestvovalo 10 i više stranaka...izbori i stranke su skupe rabote, zato rekoh da je dizanje cenzusa garantDVO-partizma, gde se nikada više ne bi dešavalo da imamo u vlasti po 18 stranaka, gde svaka traži svoje, i gde njihov jedan poslanik vredi ko 80 drugih.
Kamo sreće da je to uvedeno pre deset godina, imli bi čiste račune, tačno bi znali ko je zašta kriv, a zašta je za pohvalu.
Ali očito to nekome ne odgovara, to jest svim strankama ne odgovara, kad bi DS vladala sama, znali bi kome da se obratimo za brljotine u vlasti, ili kad bi sutra možda SNS sam vladao, stvari su jasne, uzmi 100 % vlasti, tražimo od vas 100% odgovornosti za uspeh ili neuspeg vodjenja državom.
Sve stranke ovo izbegavaju, jer se kriju jedna iza druge u prozivanju ko je koga sputavao da uradi nešto bolje, tako već 8 godina smo slušali DS da ga sputava DSS, a oni da im DS ne da da rade bolje i uspešnije.
Ako tako stoje stvari, narod treba da da ultimatum strankama: nećemo ići da glasanje, ako ne uvedete cenzus od 10 %.
Srbija je tragično mala zemlja za vivo-experimente, gde stranka koja dobije 220 hiljada birača, uzme 40 % vlasti i vlada bezmmalo sa pola Srbije. Pa gde to ima u svetu, gde je višepartizam na snazi ? NIgde, a mi so u tim nigde stvarima šampioni šampiona.
Dosta je šampionizma u srbiji, vreme je za normalizaciju političke i društveno-ekonomske scene
.
Све је то последица дугогодишњег, у ствари вишедеценијског намерног компромитовања читавог система парламентаризма, избора.
"Демократије", која је и иначе "сумњива" свуда, само, овде је све то још додатно драматизовано.

Тачно, народ треба да им да ултиматум.
Тако, што ће, то се већ увелико говори, али никако и да спроведе, (што је, опет, посебни проблем за промишљање) изиђе што масовније, и поништи листић.

Али, све је то, на жалост, заправо само лепа жеља, идеалистички сан, јер се већина народа, опет, по ко зна који пут, одаје и препушта странчарењу, недовољно свесна тежине проблема. :zimag:

:snesko5:
 
Neznanko:
P.S. Hej ljudi, sudim da treba Srbiju DVO-partizovati pod hitno, a kako to bolje uraditi, no uvesti cenzus od 10%.
Čak i za Ameriku je skup višepartizam gde bi na izborima učestvovalo 10 i više stranaka...izbori i stranke su skupe rabote, zato rekoh da je dizanje cenzusa garantDVO-partizma, gde se nikada više ne bi dešavalo da imamo u vlasti po 18 stranaka, gde svaka traži svoje, i gde njihov jedan poslanik vredi ko 80 drugih.
Kamo sreće da je to uvedeno pre deset godina, imli bi čiste račune, tačno bi znali ko je zašta kriv, a zašta je za pohvalu.

Ovo je dobar predlog, vidis Neznako kako je bolje biti konstruktivan nego destruktivan.

Srbiji sam za ovu godinu pozeleo dvopartizam.

Pisao sam:

"Najlakse bi bilo uvesti cenzus 10% ili barem 7% i mnogi mali igraci koji sutra u skupstini gledajuci svoje parcijalne interese ucenjuju ozbiljnije i vece igrace i prave neprincipijelne koalicije i dr. bice eliminisani, sto doprinosi dobrobiti politicke scene, demokratije i Srbije kao zemlje."

Potpuno se slazem sa tobom. Bolje 10%, sto veci cenzus to ce velika partija ozbiljnije prici izborima i svakako postizbornom radu ako ima vecinu i formira vladu.
 
Uopste nije nemoguce uvesti cenzus od 10%.

Postoje i oni koji misle da ce dvopartizam postati prirodan proces posle vise krugova izbora.

Bojim se da moze proci mnogo vremena.

Svojevremeno su Britanci procenjivali zasto se dvopartizam prirodno ustolicio u Britaniji (uz male izuzetke) ali nikako u Italiji, iako je proteklo dosta godina od uspostavljanja demokratije.

I neko je zakljucio, pa Italijani nisu Englezi, jednostavno strancarenje i partizanstina su Italijanima miliji od uspostavljanja dve jake partije koje onda imaju odgovornost i ozbiljnost da vode drustvo; kasnije se u Italiji dosta toga promenilo, mnoge partije su nestale a formirane su nove, medjutim jos uvek Italija bas ne slici nekim razvijenim evropskim demokratijama, a tek ne americkom prakticno dvopartijskom sistemu.
 
Uopste nije nemoguce uvesti cenzus od 10%.

Postoje i oni koji misle da ce dvopartizam postati prirodan proces posle vise krugova izbora.

Bojim se da moze proci mnogo vremena.

Svojevremeno su Britanci procenjivali zasto se dvopartizam prirodno ustolicio u Britaniji (uz male izuzetke) ali nikako u Italiji, iako je proteklo dosta godina od uspostavljanja demokratije.

I neko je zakljucio, pa Italijani nisu Englezi, jednostavno strancarenje i partizanstina su Italijanima miliji od uspostavljanja dve jake partije koje onda imaju odgovornost i ozbiljnost da vode drustvo; kasnije se u Italiji dosta toga promenilo, mnoge partije su nestale a formirane su nove, medjutim jos uvek Italija bas ne slici nekim razvijenim evropskim demokratijama, a tek ne americkom prakticno dvopartijskom sistemu.

Jedan ugledni ludak koji se ne skida sa televiziskih emisija o kriminalu...na moje pitanje: kako je moguće da Engleska sa 50 miliona stanovnika ima samo 1800 sudija, a mi sa 7 miliona 2600 sudija ? Isti mi je odgovorio: zbog mentaliteta.
 
bolje resenje od toga je glasanje za manje zlo.

stoz naci da ako na izbore izadju tadic i mali perica, ja glasam za malog pericu kao manje zlo a nikada za tadica kao najvece zlo u ovoj zemlji.
Резон као резон је ок, али, овде, реално, све мале перице, и осталу тзв. "опозицију", намешта , по својим потребама Тадић, тј. режим. z:mrgreen:

П. С.
Заправо, исти метод је од почетка имао Милошевић.
Ови су само од њега преузели. :zelenko:
 
Neznanko:
Jedan ugledni ludak koji se ne skida sa televiziskih emisija o kriminalu...na moje pitanje: kako je moguće da Engleska sa 50 miliona stanovnika ima samo 1800 sudija, a mi sa 7 miliona 2600 sudija ? Isti mi je odgovorio: zbog mentaliteta.

Ok, i mentalitet je jedan od faktora koji se uzima u razmatranje.

Mada je obicno povezan i sa drugim stvarima, postoje mnogi preduslovi koji vremenom uticu na mentalitet i kulturu.

Dao sam primer Engleske i Italije koje su tako razlicite u mnogo cega, narocito odskace juzna Italija.

Svako ima svoje specificnosti i to treba imati na umu primera radi Englezi, Italijani i Balkanci ne mogu u svemu biti isti, zato se ne mogu adekvatno vrsiti ni sva poredjenja.

Ocigledno u drustvima kao sto su italijansko i balkansko treba vise regulative nego u Britaniji.

Ali i vise regulative je ok ako je za rad boljeg funkcionisanja, nema tu a priori nista lose.

Zato apsolutno smatram i tu te podrzavam da moze da se uvede u Srbiji cenzus 10% i onda bi se akteri na republickoj sceni mnogo uozbiljili a gradjanima, privredi i uopste Srbiji bi svakako doprinelo boljitku.
 

Back
Top