Kako istražiti svoje porodično stablo?

Plutarh

Gost
Poruka
2.359
Tražimo informacije od ljudi koji su imali uspěha u istraživanju svoje genealogije;

Kako ste dolazili do podataka?

Gdě ste sve tražili informacije, a gdě ih pronalazili?

Koliko vas je istraživanje koštalo?

Takođe, molimo stručnjake i ljude koji se bave genealogijom kao entuzijasti da pomognu u diskusiji.

Hvala na učešću! :)
 
Poslednja izmena od moderatora:
Situacija u Srbiji je izuzetno nepovoljna za identifikovanje predaka jer su registri krštenih, venčanih i umrlih uvedeni tek 1837. godine.

Uredba o prezimenima u Kneževini Srbiji doneta je tek 1851. godine, a prvi opšti popis stanovništva i imovine izvršen je 1863. godine.

U drugim delovima bivše Jugoslavije, naročito na teritorijama koje su bile pod Austro-ugarskom, matične knjige su uvedene dosta ranije, pa je moguće da se ide dublje u prošlost, a samim tim i da se nadju dalji preci.

Zato je skoro nemoguće otići dalje od 6-7 stepena srodstva po pravoj liniji.
Slično važi i za teritorije gde je jako izražen plemenski sistem.
 
Ne znam sta je tom uredbom uredjeno, ali moje prezime postoji najmanje od 1800. i dosli su iz srca Srbije.
Uredbom o prezimenima nije uredjeno ništa drugo osim što je propisano da se prezime može izabrati tada i, bez dozvole vlasti, ne može menjati.

Ovo je jedan potpuno normalan potez kneza Aleksandra Karadjordjevića, jer je do tada u administraciji i poreskom sistemu bilo svakojakog divljanja.

Primera radi, kada sam istraživao za rukopis o hramu u mom selu, u uvodniku letopisa hrama, koji je zasnovan 1934. godine, zabeležena su tri sveštenika koja su službovala pri hramu polovinom 19. veka: Matej Krupežević, Matej Jovanović i Matej Ivanović.

Kada sam prelistavao Registre (matične knjige) krštenih, venčanih i umrlih, primetio sam najpre da sveštenik Matej, bez obzira na prezime, ima isti rukopis. Obratio sam pažnju i ustanovio sledeće:
– uglavnom se potpisivao kao Matej Jovanović,
– više puta kao Matej Krupež. Jovanović,
– nekoliko puta kao Matej Jovanov Krupežević,
– samo jednom kao Matej Ivanović.
Zaključak: bio je rodom iz Krupeža, otac mu se zvao Jovan, a prezime Ivanović upotrebio je na Ivanjdan.
Opredelio se i potomcima ostavio prezime Krupežević.

Ovo je jedan primer koji može da se okvalifikuje kao bezazlen, ali može se zamisliti kakvog je javašlika moglo da bude kod poreskih popisa.
 

Back
Top