Kako kod nas socijalno zbrinuti stara lica bez ikakvih primanja !?

Neznanko

Iskusan
Poruka
5.497
Broj starih ljudi, lica koji nemaju nikakva primanja u Srbije je pozamašan Po nekim istraživanjima koliko najstarijih ljudi u Srbiji živi od minimalca ili bez dinara, došlo se do alarmantnih zaključaka i podataka...



Broj starih ljudi, lica koji nemaju nikakva primanja u Srbije je pozamašan

Po nekim istraživanjima koliko najstarijih ljudi u Srbiji živi od minimalca ili bez dinara, došlo se do alarmantnih zaključaka i podataka.

Bez plate, penzije i ličnih prihoda, kraj s krajem jedva sastvalja oko 400 hiljada starijih lica od preko 65 godina !

Od ovog broja 100 hiljada ih je u zoni dubokog siromaštva, a ostali preživaljavaju od tuđe pomoći i davanja rodjaka ili komšija.
- U ovoj grupi od 400 hiljada osoba, najviše je žena, kako pokazuju neke ankete i podaci.

Nijedna od tih osoba ne raspolaže svojim novcem već muževljevim recimo. Uglavnom su to supruge poljoprivrednika, penzionera, vojnih lica i t. d....

I njihova su primanja mizerna, ali ova domaćinstva imaju bar neki dinar, iako sa takvim kućnim budžetom mogu malo toga da urade.

Nasuprot njima, oko 100 hiljada staraca u Srbiji nema ama baš nikakva primanja.

Prema Zapažanja nekih anketara i volontera , koji su išli "od vrata do vrata" ovih domaćinstava, nisu ni najmanje ohrabrajuća saznanja do kojih se došlo.

Stari i bolesni, uglavnom žive u napuštenim selima, žive od onoga što uberu u svojoj bašti, komšije im skuvaju po neki topli obrok i to je krajnje ponižavajući životni status tih lica.

Kada se ta ista lica razbole, ne mogu da se leče jer nemaju zdravstvenu knjižicu, a lekove dobijaju samo na osnovu komšijske solidarnosti.

Izgleda da su neke volonterske organizacija, više pomogli ovim starim ljudima nego što je to učinila država ili preostala rodbina zajedno.

U gore navedenom smislu, treba najhitnije reagovati i predložiti parlamentu i zakonodavcu iz delokruga SOCIJALNE politike, da se odmah krene u pisanje zakonskih regulative za dodeljivanje Socijalnih penzija ovoj najugroženijom populaciji u Srbiji, a koja je navršiča 65 i više godina života.


Danas da bi neko lice zakonski dobilo starosnu, prevremenu, ili bilo koju vrstu penzije, pomoći, potrebno je da pribavi najmanje 20 različitih dokumenata, a odbijenicu dobije svako ko ima pola hektara neke utrine, zemlje, makar ona bila neobradiva i totalno zapuštena .

Šta treba uraditi u tom smislu,to jest u smislu donošenja novog zakona o Socijalnim penzijama, koji bi trebalo predložiti parlamentu na usvajanje ?

Evo mog anti-birokratskog predloga:

Treba razvlastiti Birokratiju u delu gde se od starih lica i starina, traže bilo koja dokumenta, sem lične karte, a koja ih legitimiše i dokazuje da su navršili 65 godina života.



Taj domument bi bio dovoljan, da neko dobije Socijalnu penziju, naravno pod uslovom da to lice ne uživa nijednu vrstu socijalne, penzione ili druge vrste primanja.


Inače Srbija na svom budžetu ima oko 20 hiljada starih osoba kojima se mesečno dodeljuje novčana naknada. od 9 hiljada dinara, neki od njih dobijaju socijalnu pomoć od 5. do 10. hiljada dinara(u zavisnosti od broja članova porodice), a oko 11 hiljada prima dodatak za tuđu negu i pomoć koji iznosi oko 12 hiljada dinara.
Kako se iz podataka vidi, to je jedva 5 % Socijalno i materijalno ugroženih osoba , koji primaju neka sredstva, a preko 90 % njih niti išta prima, niti je spodobna da se izbori sa birokratskim monstruoznim aparatima i preprekama koji ih čekaju na šalterima

.U tom smislu i gore iznešenoj konstataciji, treba doneti novi, moderni, liberalni i socijalno odgovorni zakon o (SOCIJALNA PENZIJA) socijalnoj zaštiti nemoćnih, bolesnih i sirimašnih.

A. Tekst, objavljen pre godinu dana u jednim novinama.
 
Ја у клин ти у плочу...
Па зар не рекох на оној страни да број, који си навео није адекватан...
Ти си се овде дотакао само једне групације прималаца помоћи...
Kako kod nas socijalno zbrinuti stara lica bez ikakvih primanja !

Spor je u broju koliko Srbija trenutno isplaćuje socijalno ugroženih gradjana po zakonu ?
Rekao sam 20 hiljada .
Šta je spor dalje, to što ti ili ona devojka ne zna koja je to cifra, ali zna da lupam. Zaniljivo srpsko-karakterno ponašanje.

A šta tebi nije jasno ?
 
Spor je u broju koliko Srbija trenutno isplaćuje socijalno ugroženih gradjana po zakonu ?
Rekao sam 20 hiljada .
Šta je spor dalje, to što ti ili ona devojka ne zna koja je to cifra, ali zna da lupam. Zaniljivo srpsko-karakterno ponašanje.

A šta tebi nije jasno ?

Е види...сад баш претерујеш....
ПОНАВЉАМ ЈОШ ЈЕДНОМ....
БРОЈ ПРИМАЛАЦА СОЦИЈАЛНЕ ПОМОЋИ ЈЕ МНОГО ВЕЋИ....
ТИ СИ У СВОЈОЈ ТЕМИ НАВЕО САМО ЈЕДНУ КАТЕГОРИЈУ ПРИМАЛАЦА ПОМОЋИ...
А где су остале категорије....?
 
Е види...сад баш претерујеш....
ПОНАВЉАМ ЈОШ ЈЕДНОМ....
БРОЈ ПРИМАЛАЦА СОЦИЈАЛНЕ ПОМОЋИ ЈЕ МНОГО ВЕЋИ....
ТИ СИ У СВОЈОЈ ТЕМИ НАВЕО САМО ЈЕДНУ КАТЕГОРИЈУ ПРИМАЛАЦА ПОМОЋИ...
А где су остале категорије....?

Jeli ti čitaš šta ja pišem, broj onih koji primaju socijalnu pomoć u srbiji po zakonu je ukupno 20 hiljada...to što ti misliš da nije tačno, isto je kao da ja mislim da nije zamlja okrugla. Dakle, imaš pravo tako da misliš. A moj podatak je javna stvar, možeš je dobiti u ministarsvu finansija.
 
Jeli ti čitaš šta ja pišem, broj onih koji primaju socijalnu pomoć u srbiji po zakonu je ukupno 20 hiljada...to što ti misliš da nije tačno, isto je kao da ja mislim da nije zamlja okrugla. Dakle, imaš pravo tako da misliš. A moj podatak je javna stvar, možeš je dobiti u ministarsvu finansija.

Види...сад ћу ти рећи још једну ствар...па завршавам,
јер збиља више немам живаца да ти објашњавам....
Уопште немам намеру да браним ову власт, али чињеница је да је број лица
која примају социјалну помоћ у овој држави много већи од броја који си ти навео..
Ти си навео само СТАРА ЛИЦА БЕЗ ИКАКВИХ ПРИМАЊА....А постоје још....
ЛИЦА СА ИНВАЛИДИТЕТОМ
ЛИЦА БЕЗ РОДИТЕЉСКОГ СТАРАЊА
САМОХРАНИ РОДИТЕЉИ
.....СКОРО СВАКА РОМСКА ПОРОДИЦА ЈЕ ПРИМАЛАЦ
НЕКОГ ВИДА СОЦИЈАЛНЕ ПОМОЋИ...
Постоји још неколико категорија лица, која примају помоћ....Не могу се сетити...
 
Nije to problem DOS-a vec KAPITALIZMA.

BILO KOJA PARTIJA da je na celu (kapitalisticka) bice ISTO ili GORE!

Какав, бре, ЦРНИ КАПИТАЛИЗАМ ??? z:(( Од тог капитализма ми смо овде видели само К ...
Доласком на власт жути су ПРОИЗВЕЛИ АРМИЈУ ГЛАДНИХ, БОЛЕСНИХ, НАПУШТЕНИХ И СЈЕБАНИХ ЉУДИ... само на казану тј. у "народним кухињама" има 700 000 људи... како то да до пре десетак година није било тако ???

На делу је ЛОПОВИЗАМ а не КАПИТАЛИЗАМ... ***** земљу која се више брине о псима и мачкама него о људима...
 
ipak je problem dos i ta bedna politicka platforma

primer - u nemackoj radniku sa dve godine do penzije nude masnu otpremninu, uz placeni boravak na birou rada

zvuci poznato?

primer 2. - u holandiji od drzave moze svako da dobije stan sa beneficiranom kirijiom, a cak moze da zahteva i kucu

zvuci poznato?

Moja komsinica iz AR,koja zivi i radi vec 35 g. u Svajcarskoj ove godine treba da ode u penziju i iz tog nekog njihovog fond treba da dobije oko 230 000 franaka otpremnine,nevezano za penziju.
 
Какав, бре, ЦРНИ КАПИТАЛИЗАМ ??? z:(( Од тог капитализма ми смо овде видели само К ...
Доласком на власт жути су ПРОИЗВЕЛИ АРМИЈУ ГЛАДНИХ, БОЛЕСНИХ, НАПУШТЕНИХ И СЈЕБАНИХ ЉУДИ... само на казану тј. у "народним кухињама" има 700 000 људи... како то да до пре десетак година није било тако ???

На делу је ЛОПОВИЗАМ а не КАПИТАЛИЗАМ... ***** земљу која се више брине о псима и мачкама него о људима...

:klap::klap::klap:
 
Ko ih ****, ziveli su 50g u komunizmu, ladili muda i dobijali stanove na lepe oci...nek proda stan, cene su odlicne i jos ce za lepu grobnicu da im ostane. Bolje se ti zamisli kako ces ti da kupis stan od 100 000+ eura u zemlji gde je prosecna plata 300eura.

Eh, da je sada malo tog komunizma....

Proplakace mnogi za njim....
 

Back
Top