СПЦ не пристаје на промену календара

МАЧАК

Buduća legenda
Poruka
25.542
http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/170991/Crkveni-kalendar--nije-versko-vec-strucno-pitanje

Crkveni kalendar nije versko, već stručno pitanje

Srpska pravoslavna crkva, po svemu sudeći, neće uskoro pristati na promenu zvaničnog verskog kalendara koji se razlikuje od ostatka hrišćanskog sveta, kaže za “Blic nedelje” Dimitrije Kalezić, teolog i bivši dekan Bogoslovskog fakulteta.

1542_bozicnaliturgija_f.jpg


Iako su naše granice konačno otvorene, a kandidatura za članstvo u EU predata, u SPC nema volje da se i po pitanju kalendara uskladimo sa zajednicom čiji ćemo deo postati. Verski analitičari, međutim, smatraju da je kategoričan stav SPC neutemeljen. Kako kaže analitičar Živica Tucić, netačnost julijanskog kalendara ne treba dokazivati.
– Iako je pitanje kalendara astronomska a ne bogoslovska tema, ona veoma opterećuje pravoslavlje, koje je podeljeno na dva bloka. Problem je isključivo psihološki – nećemo papski kalendar, a hoćemo onaj od mnogobožačkog rimskog imperatora. Kalendar je astronomski, a ne papski, ili zapadni, ili jeretički. Međutim, ne treba insistirati na promeni. Ovih dana su objavljeni rezultati ispitivanja javnog mnenja u Rusiji, i samo četiri odsto želi u crkvi novi kalendar, pre pet godina ih je bilo čak 19 odsto. Međutim, Rusija je svet za sebe, sebi dovoljna, Srbija je mala, okružena novokalendarskim crkvama – kaže za “Blic nedelje” Živica Tucić, i dodaje da hrišćani treba da teže jedinstvu kako u datumu slavljenja, tako i velikih praznika kao što su Božić, Uskrs i Pedesetnica (Duhovi).
Već sada gotovo polovina pravoslavnih crkava ima svoja sedišta u zemljama EU. Počelo je davno sa Grčkom, sada su u njoj Kipar, Bugarska i Rumunija, i manje pravoslavne crkve Finske, Baltika, Češke, Slovačke i Poljske. Tu će se u dogledno vreme naći i pravoslavne crkve Srbije, Makedonije, Crne Gore, Albanije.
– Četiri eparhije SPC su već u EU (temišvarska, budimska, skandinavsko-britanska i srednjoevropska), tako da je ona praktično već u Uniji. Ulaskom Hrvatske biće ih pet. Od pomenutih crkava koje su u EU, nijedna se ne drži “starog” kalendara – kaže Tucić, i dodaje da se bez obzira na to Uskrs ne slavi po starom i novom, već su pravoslavci zadržali svoj datum koji ne primenjuju ostali vernici – katolici, protestanti, anglikanci.
Mirko Đorđević, sociolog religije, smatra da je prelazak na gregorijanski kalendar sasvim logičan i razuman.
– Kalendar neće biti neki direktan uslov koji Evropa postavlja, jer ga nije postavila do sada nijednoj pravoslavnoj zemlji. Ipak, srpska crkva će se držati tradicije, a ne astronomske, naučne istine. Ali to treba razumeti, iako je srpska crkva sa svojim stavom oko kalendara u manjini. Mislim da će crkva vremenom morati da pređe na novi kalendar, ne samo zbog EU, nego zbog toga što se u modernoj civilizaciji tako računa vreme, pa se tako računaju i praznici – kaže Đorđević, i ističe da će baš tada nastati problem jer je crkva podeljena po takozvanom kalendarskom pitanju.
Ta podela je tako oštra, ističe Đorđević, da neki pominju da bi došlo do velikih potresa u crkvi, pa čak i do nekog raskola, ukoliko bi i zvanično bio prihvaćen novi kalendar.
Dimitrije Kalezić, teolog i bivši dekan Bogoslovskog fakulteta, smatra da nema potrebe da naša crkva, iz bilo kog razloga, pređe na gregorijanski kalendar.
– Još je Milutin Milanković rekao da su to isti kalendari, samo malo korigovani. To može da prođe u Makedoniji, Crnoj Gori, Grčkoj, ali ne i na ovim prostorima, jer “neće ovi s ovima” da praznuju – kaže Kalezić, i dodaje da još u Grčkoj taj prelazak na gregorijanski kalendar nije “legao”.
Kako je još istakao, ni muslimani ni Jevreji ne slave iste praznike kao katolici, pa što bi tako radila naša crkva.
Međutim, Mirko Đorđević smatra da ukoliko crkva i pređe na novi kalendar, ona tim činom neće postati manje pravoslavna.
– U svim crkvama koje su prešle na novi kalendar bilo je podela, oštrih sukoba, tako da su starokalendarci bili čitav pokret i stvarali su probleme. Ali kako vreme odmiče, ti će se problemi razrešiti – kaže Đorđević.
Da do raskola u SPC može da dođe zbog eventualne promene kalendara, potvrđuje i Živica Tucić, i kaže da ne bi bio mali broj onih koji bi ga osporavali. I u Grčkoj je pre osamdesetak godina došlo do raskola zbog toga. Međutim, grčki “starokalendarci” izgubili su svaku ozbiljnost, podeljeni na najmanje desetak grupa koje prepotentno nazivaju “sinodima”.
– Niko od episkopa u SPC nikada nije pominjao da razmišlja o promeni kalendara. Ako bi ovde Sabor doneo odluku o zameni kalendara, došlo bi gotovo do pobune vernika, otkazivanja poslušnosti episkopima i crkvi uopšte. Možda bi se pitanje kalendara ovde postavilo tek za desetak godina, ako ne i kasnije, što ne znači da će se i tada uvesti novi kalendar – kaže Tucić.
A menjanje kalendara nije samo tehničko pitanje, već ima i neku poruku. Naime, kako ističe Tucić, privrženost starom računanju je svakako neka poruka.
– Sve države imaju u javnoj upotrebi novi kalendar, poslednje su ga uvele pre gotovo sto godina. Vernici crkava koje koriste stari kalendar se ne snalaze, pa se otuda u crkvenim kalendarima stavljaju oba datuma. Označavati novi kalendar “papinskim” samo zato što je uveden u 16. veku po preporuci pape Grigorija, nije korektno. Kalendar su izradili astronomi, on je uklonio veliku anomaliju zaostajanja u proračunu vremena – objašnjava Tucić.

Približavanje dve crkve ne zavisi od kalendara
– U približavanju dveju crkava, pitanje kalendara nema nikakvu ulogu. Tokom hiljadu godina razdvojenosti nastale su druge razlike. Međutim, na primer, ruska crkva, kao najbrojnija u pravoslavlju, smatra da te razlike sa katolicima nisu “principijelne prirode”. Glavna smetnja jedinstvu, po Rusima, jeste shvatanje pozicije rimskog episkopa (pape) u univerzalnom hrišćanstvu. Ima delova crkava koje su u zajednici s Rimom a koje i dalje koriste julijanski kalendar. Te unijatske parohije i danas slave Božić 7. januara – objašnjava Tucić.
 
"Ako bi ovde Sabor doneo odluku o zameni kalendara, došlo bi gotovo do pobune vernika, otkazivanja poslušnosti episkopima i crkvi uopšte"

ono... this is funny 'cause it's true... i ilustruje povrsnost i nakaradnost danasnjeg "prosecnog" srpskog "vernika".

sto se tice same promene kalendara i nespremnosti crkve na takvu promenu... opet je pomalo smeshno... pokazuje koliko neke, u sustini trivijalne, stvari i gluposti samo zato jer su dugo tu, i uprkos svojoj bespotrebnosti, imaju status neke tradicije i vrednosti. u sta ne sme da se dira.
 
Iako su naše granice konačno otvorene, a kandidatura za članstvo u EU predata, u SPC nema volje da se i po pitanju kalendara uskladimo sa zajednicom čiji ćemo deo postati.

Као неко ко је члан и верник Српске православне цркве, а овом тематиком се бавио и за њу се интересује, морам да кажем да ово горе наведено није тачно.

Календар се не усклађује због ЕУ, већ због тога што је неправилном применом током 2000 година дошло до грешком нагомиланих 13 дана вишка које једноставно треба обрисати. На сваких 130 година је долазило до нагомилавања једног сувишног дана, и ако се ова разлика не анулира, од 2100. године ће се попети на 14 дана. То није никакво светогрђе, нити нешто страшно, већ један природан поступак као што се сваке четврте године додаје по један дан у години, 29. фебруар.

Овако нешто не захтева од нас ЕУ, већ учени и просвећени људи унутар СПЦ, а наш највећи геофизичар и најзначајнији српски научник након Тесле и Пупина, Милутин Миланковић, још 1923. године је донео нов метод рачунања преступне године у СПЦ по којем до нагомилавања грешке дан-по-дан више неће ни долазити.

Основна је забуна што људи исправљање календарске грешке доживљавају као изједначење са католицима. То је једноставно нетачно. На пример, ове 2010. године ћемо имати Ускрс истог дана кад и католици, па смо опет и даље православци. У питању је једноставно календарска грешка, а највећу забуну чини то што је она најпре откривена у католичким земљама и што су је католичке и протестантске земље исправиле још у претходним вековима. Многи из незнања мисле да је у питању прелазак на "католички" календар, што једноставно није тачно - кроз читав средњи век су православци и католици имали исти календар, јулијански, па опет православци нису били ни унијати ни паписти због тога.
 
sto se tice same promene kalendara i nespremnosti crkve na takvu promenu... opet je pomalo smeshno... pokazuje koliko neke, u sustini trivijalne, stvari i gluposti samo zato jer su dugo tu, i uprkos svojoj bespotrebnosti, imaju status neke tradicije i vrednosti. u sta ne sme da se dira.

Неспремност Српске православне цркве је последица 50-годишње комунистичке власти и дефицита образованих, стручних и високоинтелигентих људи у свештеном реду, а не одсуство жеље. Подсећам да је сам предлог за корекцију календара изнела баш Српска православна црква, а да је творац новог математички прецизнијег рачунања преступне године, наш научник и делегат Српске православне цркве, Милутин Миланковић.

Пре 90 година, у време Краљевине, управо је Српска православна црква била један од иницијатора реформе, само је чекала да је прихвати цела Православна црква одједном, а не помесне цркве свака за себе. О томе је писао и говорио и почивши патријарх Павле, који је говорио да је брисање 13 дана вишка црквено и научно утемељено и да то треба урадити. Једино треба пре тога сачекати тренутак да сви виде да је то добро, како не би из незнања дошло до цепања цркве као у Грчкој, где је око милион верника и велик број свештеника отишло у раскол и основало засебну "православну цркву" како би и даље користили календар са грешком. Једноставно, нису схватили да је календар који су користили имао рачунску грешку коју треба поправити, већ су мислили да се ради о подилажењу Грчке православне цркве католицима, масонима, политичарима и сличне неуке глупости.
 
mislim da zivica poslednji covek koji treba da prica o crkvi

данас свака шуша добија звање по политичкој еурофоричној линију, исто као у време тита

сад је само други господар кога мораш да хвалиш и да будеш проглашен за ПАМЕТАН и МУДАР
 
mislim da zivica poslednji covek koji treba da prica o crkvi

Zivica inace prima platu u Nemackoj ambasadi gde je zaposlen. Do nedavno je imao bliske odnose sa Zapadno pravoslavnom crkvom u Srbiji (nekada Starokatolickom), diplomirao je teologiju kod protestanata... Zivica je sam sebe proglasio za verskog analiticara. Dakle NIKO mu nije dao to zvanje a Sinod se ogradio od njegove privatne Verko informativne agencije "Sv. Anastasije"
 
Iako su naše granice konačno otvorene, a kandidatura za članstvo u EU predata, u SPC nema volje da se i po pitanju kalendara uskladimo sa zajednicom čiji ćemo deo postati. Verski analitičari, međutim, smatraju da je kategoričan stav SPC neutemeljen.

Potpuno netačno!
Vrh SPC i jeste za promenu kalendara, tj. usvajanje gregorijanskog kalendara. To je bio i glavni razlog zbog čega je SPC odbila da koristi kalendar Milutina Milankovića.
Ono što SPC ocenjuje kao problem jeste stav vernika, koji bi prelazak na gregorijanski kalendar doživeli kao pokušaj unijaćenja i pružili bi istom otpor.


Неспремност Српске православне цркве је последица 50-годишње комунистичке власти и дефицита образованих, стручних и високоинтелигентих људи у свештеном реду, а не одсуство жеље.

Pre bi se moglo govoriti o shvatanju realnosti verske i političke scene, odnosno o želji SPC da ne ostane bez vernika, u trenutku kada je počela aktivno da se uključuje u politiku.
Gotovo istovetan problem imaju rukovodstva političkih stranaka kada treba da odluče da li da sprovode ili ne neke nepopularne mere (na primer, povećanje poreza).
Uostalom i sam konstatuješ da:
из незнања дошло до цепања цркве као у Грчкој, где је око милион верника и велик број свештеника отишло у раскол и основало засебну "православну цркву" како би и даље користили календар са грешком.
 
zanimljivo ali svi ste u pravu... sustina nije u pukom menjanju kalendara vec u potqi izmedju redova do cega ce ta promena dovesti srbiju....ionako postoji jasan rascep koji su demokrate napravile na gradjane prvog i drugog reda i ne vidim ijedan razlog da ulaz u bilo koju zajednicu ma kako ona bila "spasonosna" za nas kao drzavu moze da ima veze sa ovom trivijalnoscu koja je iskljucivo u nadleznosti spc.... ako je turska imala i odbila sansu da udje u eu a i kosovo koje ce to oberucke da prihvati sto ce se vrlo brzo videti, zasto se spustati npr. na nivo dukljana i dodatno cepati ne samo crqvu vec i verniqe i izazivati nepotrebni antagonizam koji mozhe hteli vi to da priznate ili ne biti generator novog zla na balqanu... a zna se kome je to uveq islo na ruqu... nama sigurno ne.
 
Potpuno netačno!
Vrh SPC i jeste za promenu kalendara, tj. usvajanje gregorijanskog kalendara. To je bio i glavni razlog zbog čega je SPC odbila da koristi kalendar Milutina Milankovića.
Ono što SPC ocenjuje kao problem jeste stav vernika, koji bi prelazak na gregorijanski kalendar doživeli kao pokušaj unijaćenja i pružili bi istom otpor.

Да ли сам Вас овде добро разумео да грегоријански и новојулијански (Миланковићев) календар посматрате као два календара? Они су, заправо, исти календар, који се разликује само по методу одређивања преступне године. Око "ресетовања" датума, међу њима нема спора, а новојулијански и грегоријански датуми ће бити идентични током наредних више од пола миленијума - једноставно ће различитим рачунским методама долазити до истог резултата.

Новојулијански (Миланковићев), грегоријански и јулијански календар представљају заправо један исти календар, само са различитим рачунањем преступне године. Као што је један дискутант на сличној теми лепо упоредио са померањем часовника, односно додавањем једног часа у последњу недељу октобра и одузимањем једног часа од последње недеље марта, на сличан начин, само са једним великим дисбалансом, сваке четврте године (преступне) месецу фебруару треба додати један дан (29. фебруар), али му зато након сваких 130 година треба одузети један дан, иначе се ствара датумска грешка. Та датумска грешка се код нас неправилном употребом календара и у незнању да с времена на време треба одузети по један дан, нагомилала на 13 дана и то је једини разлог због чега данас треба одузети 13 дана одједном, уместо један по један повремено, како је требало чинити у протеклим вековима.

Грегоријански календар је заправо грегоријанска метода рачунања преступне године, која се разликује од јулијанске и која омогућује да се након поменутих 130 година не ствара један сувишан дан, већ да се тај сувишан дан створи тек након неколико хиљада година. Миланковићев метод је у том смислу још прецизнији и по његовом методу рачунања преступне године, до нагомилавања тог дана вишка не долази малтене никад, то јест, доћи ће у толико удаљеној будућности да је бесмислено о томе уопште и размишљати.

Што бољим рачунањем преступне године, уклања се неопходност додатних датумских корекција. У јулијанском календару, тај метод је доста непрецизан, па је зато неопходно и додавати и одузимати дане у години. По новојулијанској методи, неопходно је једино додавати по један дан (29. фебруар), а не треба одузимати ништа.

Наравно, ово не упућујем Вама, у случају да сам Вас погрешно схватио, нити са презумпцијом да о томе не знате можда боље од мене, већ чисто разговора ради и теме ради. У светској терминологији је устаљено да се говори о "грегоријанском датуму", мислећи се на прави датум, и о "јулијанском датуму", мислећи се на датум са календарском грешком, али који има свој континуитет, иако неправилан, још од римског доба. Одатле многе заблуде међу неупућеним верницима да постоје два различита датума, Миланковићев и грегоријански, а да неко жели да пређе на тај грегоријански. Заправо се ради о истом.

Још бих само нешто поменуо. Од цркви које се и даље служе неправилним календаром, ту су једино српска, руска и грузијска црква, али и Јерусалимска патријаршија. Занимљив је и помало комичан разлог због којег се јерусалимски православци и даље држе датумске разлике и највероватније је неће ни мењати - он није ни верског ни идеолошког порекла, него чисто практичног. Једноставно, у Јерусалиму многе храмове деле православци и католици и ако би се календари уједначили, створила би се гужва и збрка. Ионако не знају шта да раде са простором када се сваких неколико година поклопе православни и католички Ускрс, да би им се то дешавало сваке године и за сваки већи хришћански празник.

zapravo, to je jako zgodna stvar, kad se promjeni kalendar, oni koji su imalo u pameti ce prihvatiti bez problema
a oni koji su fanatici ce se izdvojiti tako da se fino moze vidjeti ko treba da se nadgleda

И од Вас нешто паметно да се чује. Поприлично се слажем са овим. На такав начин би се и свештенство и верујући народ ставили на тест разума и послушности црквеној јерархији, а тврдоврати натерали на смирење и, што је најважније, отварање очију.
 
Poslednja izmena:
Mirko Đorđević, sociolog religije, smatra da je prelazak na gregorijanski kalendar sasvim logičan i razuman.

Овакви ставови више штете него што помажу Српској православној цркви. Г. Ђорђевић је у јавности познат као неко ко према СПЦ и хришћанству уопште заузима више непријатељски, него пријатељски став и његове сугестије по овом питању могу само да изазову контраефекат - да се протумачи како су само противници и критичари цркве за корекцију календарске грешке, што никако није тачно.

Осим ако намера није да се ставови унутар СПЦ поларизују и доведу до усијања, сматрам да би г. Ђорђевић требало да веома обазриво говори о овом питању и иницијативу за календарску корекцију препусти онима унутар СПЦ који чине све од себе да до ње што пре дође и који велике проблеме због тога имају.
 
Да ли сам Вас овде добро разумео да грегоријански и новојулијански (Миланковићев) календар посматрате као два календара? Они су, заправо, исти календар, који се разликује само по методу одређивања преступне године. Око "ресетовања" датума, међу њима нема спора, а новојулијански и грегоријански датуми ће бити идентични током наредних више од пола миленијума - једноставно ће различитим рачунским методама долазити до истог резултата.

Eh, sada ste me iz mesta postideli, jer mi persirate, dok ja Vama nisam. :rumenko:

Novojulijanski i gregorijanski kalendar i jesu različiti kalendari, kako iz političkih razloga, tako i iz razlike koja postoji među njima (koja se pojavljuje od 2800. godine, pa na dalje).

Potpuno sam razumeo Vaš stav u vezi sličnosti ova kalendara. Naročito, zato što ispred sebe imam tekstove dokumenata sa Svepravoslavnog kongresa, održanog maja 1923. godine u Carigradu, koji uključuju i, ali se ne ograničavaju na: Milankoviće predlog izmene kalendara, predlog srpske delegacije, odluku o reformi kalendara.
Ukoliko se ukaže potreba možemo lako proći kroz pojedine odredbe ovih dokumenata, koje nam se učine od interesa za diskusiju.


Наравно, ово не упућујем Вама, у случају да сам Вас погрешно схватио, нити са презумпцијом да о томе не знате можда боље од мене, већ чисто разговора ради и теме ради.

Uz detaljno obrazloženje, koje ste uz veliki trud sa Vaše strane pružili, tako nešto mi nije ni na kraj pameti.


У светској терминологији је устаљено да се говори о "грегоријанском датуму", мислећи се на прави датум, и о "јулијанском датуму", мислећи се на датум са календарском грешком, али који има свој континуитет, иако неправилан, још од римског доба. Одатле многе заблуде међу неупућеним верницима да постоје два различита датума, Миланковићев и грегоријански, а да неко жели да пређе на тај грегоријански. Заправо се ради о истом.

Kao što ste i sami ranije primetili, razlika između kalendara postoji. Iz mog ugla, s obzirom da se kalendarom razmatraju i astronomske pojave, onda razlika koja nastaje posle svega 800 godina (tj. sada oko 790 godina) nije zanemarljiva.

Sa druge strane, ukoliko se insistira na tome da Milankovićev, tj. novojulijanski i gregorijanski kalendar jesu različiti, a strogo formalno gledano to jeste tačno, omogućava se veći manevarski prostor onim frakcijama pravoslavnih crkava koje su za promenu kalendara.

To je uočeno i iskorišćeno, još na Svepravoslavnom kongresu, 1923. godine, gde u primedbi na paragraf 5. Definitivne odluke o reformi kalendara, piše:
Novi je kalendar tačniji od gregorijanskog, čij se srednja dužina godine razlikuje za 24 do 25 sekundi od srednje dužine sunčane godine. Razlika između dužina građanskih godina novog kalendara i gregorijanskog tako je mala da će se razlika u datumima pojaviti istom posle 877 godina.

(prim. Caliburn - prevod sa grčkog mitropolita Dožića)

Dakle, jasno se stavlja do znanja da distinkcija među kalendarima postoji, istina veoma mala, ali sasvim dovoljna da se tvrdi da nije reč o prelasku na gregorijanski kalendar.


Још бих само нешто поменуо. Од цркви које се и даље служе неправилним календаром, ту су једино српска, руска и грузијска црква, али и Јерусалимска патријаршија. Занимљив је и помало комичан разлог због којег се јерусалимски православци и даље држе датумске разлике и највероватније је неће ни мењати - он није ни верског ни идеолошког порекла, него чисто практичног. Једноставно, у Јерусалиму многе храмове деле православци и католици и ако би се календари уједначили, створила би се гужва и збрка. Ионако не знају шта да раде са простором када се сваких неколико година поклопе православни и католички Ускрс, да би им се то дешавало сваке године и за сваки већи хришћански празник.

Veoma zanimljivo praktično rešenje. ;)
 

Back
Top