Izrada električnog automobila

peja1971

Početnik
Poruka
22
Pre nešto manje od godinu dana sam započeo izradu električnog automobila što bi rekli skroz od temelja iliti od poda. Započeto je sa skiciranjem negde sredinom januara 2009 a 2 februara je započeto sa premeravanjem i pozicioniranjem elemenata u prostoru. Izradjena je šasija od aluminijumskog lima, ugrađena je mehanika prednjih trapova od Renoa 4, prerađeni neki delovi prednjeg trapa i sve to spakovano na prednji kraj šasije. Zadnji trap je izrađen skroz od nule, izrađena je zadnja viljuška (nalik na zadnji trap od motocikla) tako da može da se u nju smesti ogroman zadnji točak (samo jedan) od Audija S6. Pozicioniran je elektromotor jednosmerne struje (40v 2kv - prevezan da bude sposoban da izdrži 120v) na zadnjoj viljušci ispred točka.
Kada je ugrubo završeno sa mehanikom započeto je sa izradom karoserije od fiberglasa, prvo je na mehanuku nanet stiropor i ugrubo oblikovan izgled a zatim je usledilo finalno oblikovanje, Stiropor je izlepljen trakom kako bi se sprečilo rastapanje a zatim je sve obloženo fiberglasom i smolom. Posle toga je usledilo mukotrpno šmirglanje i gitovanje i na kraju "farbanje" samolepljivom folijom koja je imala teksturu zelene trave sa belim radama. I tako je auto dobio ime Bela rada. odmah po farbanju - istog popodneva auto je prevezen na Sajam ekologije u Budvi gde je bio izložen 3 dana. Električni auto Bela rada je izazvao veliko interesovanje posetilaca sajma a posebno dece.
Na sajmu je dogovoreno učešće na sledećoj ekološkoj manifestaciji "EKO fest", za ceremoniju otvaranja EKO festa je bilo predviđeno ekološko putovanje od Budve do Herceg novog, na žalost zbog problema sa izradom elektronike za kontrolu motora učešće na manifestaciji je otkazano.
U međuvremenu se zbog nedostatka finansija nije radilo nešto puno na autu a nedavno je nabavljen nov elektromotor od 72v 5kw 2200 o/min. U toku je modifikacija istog kako bi se ugradio u vozilo.

Pozivam sve zainteresovane da posete sledeće stranice i šta god žele da pitaju da se ne ustručavaju.

Linkovi
Blog nevladine organizacije

Slike izrade električnog automobila
 
svaka čast na pokretanju i realizaciji ovog lepog i korisnog automobila
tim što si stavio da ti pogonski točak bude od audija 6-ce mislim da ćeš kupiti i zadrte i okorele ljubitelje benziskih isparenja
nadam se da će ti sledeći nazovimo ga projekat( kako to ružno zvuči odmah se setim grand parade)
bude ulaznica u nešto ozbiljnije i isplativo i
sa srećom
 
Hvala na komentaru, ima još kojekakvih projekata a o isplativosti i ne razmipljam nešto puno, ovaj projekat sam pokrenuo ne zbog novca već zbog svog ličnog zadovoljstva. Na žalost ispraznili mi se džepovi pa sam trenutno u zaostatku sa realizacijom al biće bolje u 2010 (nadam se). Kad bi bilo i finansiranja sa strane - sve bi bilo lakše ali opet s druge strane bez prijatelja koji su mi pomagali od svega nebi bilo ništa.
 
Elektricni automobil mogu da naprave i deca u skoli,na casu OTO-a.problem je baterija,neces da izmislis ni skoljku ni el.motor,to su odavno izmislili.
Veca je fora auto na komprimirani vazduh,vec sa njim prelaze 300km,puni se strujom 4 sata,ili na "pumpi" samo 20 minuta.
 
Elektricni automobil mogu da naprave i deca u skoli,na casu OTO-a.problem je baterija,neces da izmislis ni skoljku ni el.motor,to su odavno izmislili.
Veca je fora auto na komprimirani vazduh,vec sa njim prelaze 300km,puni se strujom 4 sata,ili na "pumpi" samo 20 minuta.

Pošto je stvar sa komprimiranim vazduhom lagano neobična malo sam potražio po internetu i našao malo čvrsto upotrebljivih rezultata (a i oni su relativno stari što znači da je u tom smeru malo novih istraživanja). Na nekim forumima piše o približno takvim rezultatima (cca 300 km 110km/h) ali kad se onda to stručno analizira pokazuje se vrlo mali faktor korisnog dejstva (zbog toplotnih gubitaka), a na forumima vrlo olako se barata sa posudom od 300 l vazduha od 300 bar., šta mi ne daše mira pa odmah grubo izračunam, da uz primenu prosečnog čelika i minimalni sigurnosni faktor takva prazna posuda treba da bude težka cca 500 kg, skupa sa vazduhom 700 do 800 kg. U slučaju eksplozije takve posude, putnici najsretnijem slučaju ostali bi kao kocke leda.
Dali možda imaš o tome malo bolje informacije?
 
Odlučujuči faktor u gradnji električnog automobila je baterija o kojoj nema podataka, pa prema tome težko je ocjeniti postignute rezultate (udaljenost i brzinu).
Na jednoj informativnoj TV emisiji o tome, veoma me iznenadila činjenica, da čak i tim stručnjaka koji razvijaju elektoautomobil kod firme Porsce, upotrebljavaju standardne Li-ION baterije koje se proizvode za prenosna računala.
 
Drago mi je da ima ljudi koji se interesuju za ovu temu.
Baterije o kojima sanjam su upravo na bazi litijuma ali na žalost ostaće samo san (do javljanja nekog sponzora) tako da je za sada dobra i olovna baterija poznatija kao akumulator. Trenutna energetska slika je 10 komada baterija 12v 100ah povezanih tako da se dobije nominalni napon 120v. Težina baterija je oko 250-300 kg a celog auta (nazovimo ga tako) ispod 600 kg.
Inače i ja sam razmišljao o setu baterija napravljenom od baterija za mobilne telefone, prednost ovakvog tipa baterija se ogleda u lakoj zameni neispravne baterijice a ne velikog akumulatora (koji boli koliko košta) i bolja iskoristljivost prostora - a mana je složeniji sistem za nadzor baterija i nešto veća cena. Suma koja je potrebna za set Li-ion baterija je preko 20000 €, pa sponzori javite se. :worth:
 
Pošto je stvar sa komprimiranim vazduhom lagano neobična malo sam potražio po internetu i našao malo čvrsto upotrebljivih rezultata (a i oni su relativno stari što znači da je u tom smeru malo novih istraživanja). Na nekim forumima piše o približno takvim rezultatima (cca 300 km 110km/h) ali kad se onda to stručno analizira pokazuje se vrlo mali faktor korisnog dejstva (zbog toplotnih gubitaka), a na forumima vrlo olako se barata sa posudom od 300 l vazduha od 300 bar., šta mi ne daše mira pa odmah grubo izračunam, da uz primenu prosečnog čelika i minimalni sigurnosni faktor takva prazna posuda treba da bude težka cca 500 kg, skupa sa vazduhom 700 do 800 kg. U slučaju eksplozije takve posude, putnici najsretnijem slučaju ostali bi kao kocke leda.
Dali možda imaš o tome malo bolje informacije?

Zar ne postoji firma u Francuskoj koja radi automobile na komprimovani vazduh? Onaj brkati pukovnik na diskaveriju im je otisao u posetu. Valjda su dosta usavrsili proces....
 
Pneumatski pogon upotrebljava se za pogon nekih alata uprkos lošeg faktora korisnog dejstva zbog jednnostavne konstrukcije i zbog činjenice da je i pogon tih alata i pomoču motora veoma neracionalan. Loš faktor korisnog dejstva je zbog pretvaranje u toplinu kod komprimiranja plinova.
Discovery na žalost ne pratim jer je kodiran, ali povremeno pratim emisije iz oblasti "nauke" na otvorenim kanalima (najviše Nemačkim državnim), ali podatke iz takvih emisija treba uzimati vrlo oprezno. Često jednostavno ne mogu shvatiti kao je moguče da scenaristi i izvođači emisija ne vode računa o tome, da emisije prate i ljudi koji su iz oblasti fizike i prirodnih nauka ipak imaju osnovne pojmove..
Pravi ekološki heroj je Francuski proizvađač automobila Aixam, koji proizvodi vrlo upotrebljiv automobil sa diesel motorom od 5kW i brzinom od 45 km/h (koje je ovako ograničena jer je predviđen da za upotrebu nije potrebna vozačka dozvola), a potroši cca 1,5 do 2 l goriva za 100 km.
Industrija proizvodi električne automobile u glavnom zbog propagande. Ako bi zaista želeli usvojiti električni automobil, onda bi u sadašnjem stadiju razvoja trebali proizvoditi standardne automobilske točkove u kojima bi bili integrirani elektromotori npr od 2,5 kW, 5kW i 10 kW kako bi kombinacijama postigli ukupnu pogonsku snagu od 5 do 40 kW. Sve ostalo je (kako je več spomenuo jedan od komentatora) več pronalaženo.
 
Industrija proizvodi električne automobile u glavnom zbog propagande. Ako bi zaista želeli usvojiti električni automobil, onda bi u sadašnjem stadiju razvoja trebali proizvoditi standardne automobilske točkove u kojima bi bili integrirani elektromotori npr od 2,5 kW, 5kW i 10 kW kako bi kombinacijama postigli ukupnu pogonsku snagu od 5 do 40 kW. Sve ostalo je (kako je več spomenuo jedan od komentatora) več pronalaženo.

Ovo što govoriš je istina, mnogi su sada počeli sa izradom zbog propagande, ali ipak i mnogi proizvođači godinama u nazad pa i decenijama vrše istraživanja vezana za električni pogon vozila. Glavni kamen spoticanja je cena odnosno cena samih baterija no u skorije vreme, pojavom litijum fero fosfat baterija situacija se menja na bolje i razvoj (ubrzani) novih vozila hvata zalet. Serijska proizvodnja u mnogim fabrikama je na samom pragu tako da se u vrlo skorije vreme može očekivati masovna upotreba e-vozila i kod nas.
Točak-elektromotor je najbolje moguće rešenje i smatram da će upravo oni i dominirari na e-vozilima budućnosti. Konkretno i na mojoj "Beloj-radi" je u planu razvoj i upotreba točak-elektromotora (jednog lepog dana).

Pozdrav svima
 
Nije mi jasno zasto se svi hvataju za "nema tu ništa novog" - niti sam ja rekao da izmišljam toplu vodu niti ih fabrike automobila izmišljaju, naravno, novotarija uvek ima, nekad većih nekad manjih ali suština nije u tome. Treba samo započeti masovnu proizvodnju i sve će ići drugačijim tokom.
Što kažeš, Porše je 20-tih godina izmislio točak-elektromotor, verovano je tačno, ali je i sam taj točak vremenom evoluirao ali nije naišao na primenu pretpostavljaš li zbog čega? - upravo zbog baterija koje nisu postojale u ono vreme. Sa olovnim ili čeličnim baterijama koje su postojale u ono vreme nije bilo nikakve šanse ići u serijsku proizvodnju što zbog cene samih baterija a što zbog performansi. U proteklih nekoliko godina se situacija sa baterijama drastično promenila pa su automatski i fabrike automobila to počele da koriste i eto nas na pragu EV-olucije.
 
1900 Lohner-Porse izbacio prvi hibrid sa el.motorom u svakom tocku.
Izvinjavam se na dezinformaciji,benzinski motor je pravio struju za el. motore.
E da to je bio i prvi auto sa vucaom na sva cetri,ali i el. motorima u tockovima.
Jeste sve izmisljeno i vjerujem da je dovedeno do stanja za serijsku proizvodnju i svakodnevnu upotrebu,ali dok ima nafte,ne vjerujem u neku veliku proizvodnju.
Nisam od onih sto ne vjeruju u to,i mozes da se uvjeris u to kad vidis Kineze.
Kupis klincu onaj motor na akumulator onaj najmanji za 40-50 evra i on sjedne i tri dana ga voza kad god stigne i ne isprazni bateriju koja je 6v ,4,5A,onda je jasno da jedan veliki proizvodjac moze napraviti automobil na struju.
Pokusao sam na bicikl staviti motor od brisaca,stavio mu zupcanik,namjestio ga na lanac,ta dva mala akumulatora povezao i vozio se. Nije mogao sam da krene,ali kad ga poguram,kad krene onda ide,vozio se par km. i vidio da radi.
Znaci probao i vjerujem u to,a da nema puno toga novog i nema.
 
Zahvaljujem se za link u vezi sa pneumatskim pogonom. Nazalost nisam mogao naci nekih opipljivih rezultata; možda i zato jer koristim dosta star računar sa op sistemom Win.98 koji ne podupire novijih multimedijskih primena.
Prvi automobili bili su električni sa pogonom u točkovima, međutim takvi motori kod različitih brzina imali su loš faktor korisnog dejstva, osimtoga bili su jako osetljivi na vlažnu okolini zbog čega su tražili često održavanje i popravke. Verojatono baš zbog toga je i napušten taj način pogona. Današnja tehnologija međutim omogučava ugradnju u točak asinhroni motor koji je moguče napraviti potpuno neosetljiv na vlažnu okolinu i ne traži nikakvog održavanja. Jedini elemenat na takvom točku koji bi tražio bilo kakvo održavanje je ležaj. Asinhroni motor koji se uzbuđuje inverterom (koji prema potrebi daje višefaznu struju različitih frekvencuja i smerom okretaja) postiže zajedno vrlo dobar faktor korisnog dejstva i kod različitih broja okretaja zato se takav način pogona danas sve više koristi (naročito u klima uređajima i.t.d.). Pogon takvog automobila pored točkova sačinjavali bi samo inverter/kontroler i baterije. Osim baterije sve ostale komponente praktično ne traže održavanja i mogu trajati nekoliko puta više od sadašnjih pogona, zato se bojim da ja baš to uzrok šta to nije atraktivno za industriju.
 
LiFePO4 je trenutno naj baterija, cena je trenutno oko 5500 dolara za 1 set baterija 100ah 120v (konfiguracija koja je meni trenutno potrebna) sa bateri menadžmentom i punjačem a zamislite koja je cena za jednu kompaniju koja je ugovorila kupovinu recimo milion setova!!! MNOOOGO NIŽA. Kao što sam u prethodnim postovima već rekao i sami možete videti da je stvoreno pogodno tlo za rast industrije E-vozila. Pored pada cena baterija drastično je smanjena i težina baterija pa se samim tim i performanse E-vozila drastično poboljšavaju. Set olovnih baterija 100ah 120v je težak skoro 300 kg dok je ista konfiguracija LiFePO4 teška svega 90kg što u prevodu znači da bi mi težina vozila automatski bila 30% manja ili bi 3 puta povećao radijus kretanja vozila - zavisi šta bi se izabralo - ostaviti istu konfiguraciju baterija ili staviti 3 puta veći kapacitet (300ah).

Evo da vidite šta kinezi rade
 
Poslednja izmena:
Zahvaljujem se za link u vezi sa pneumatskim pogonom. Nazalost nisam mogao naci nekih opipljivih rezultata; možda i zato jer koristim dosta star računar sa op sistemom Win.98 koji ne podupire novijih multimedijskih primena.
.

Evo linka proizvodjaca.Izgledai dosta komplikovanije od prostog kompresovanog vazduha ali mi 2.5e po punjenju zvuci primamljivo. Samo sto to cudo ne bi moglo da se registruje u Srbiji.
Tankovi su od ugljenicnih vlakana...
http://www.mdi.lu/english/moteurs.php

Samo da nisu toliko ruzni...
 
Ponova hvala za link. Stvar je zaista interesantna i prihvatljivija. Opipljiv podatak o potrošnji 1l goriva za 100 km u kombinovanom radu vrlo je interesantan. Međutim automobil Aixam sa klasičnim 5 kW diesel motorom troši takođe cca 2 l goriva na 100 km uz ograničenu brzinu 45km/h.
Šteta jedino što nisam našao podatka kolik je pređen put uz jedno punjenje vazduhom bez dodatnog goriva (podatak je samo da se taj način koristi za brzine 50km/h).
Pošto se navodi da se i kod komprimiranja vazduha primenjuju neke specialne metode, bilo bi interesantno znati energetsku bilancu potrošene kWh za komprimiranje i predate kWh na točkove vozila.
Dalije vozilo ružno ili ne nije toliko interesantno. Problem je u tome da me takve stvari ipak interesuju, automobil Aixam proizvode več više od 10 godina, slučajno sam o njemu prvi put slučajno pročitao prije nekoliko meseci, a za ovaj razvoj prviput čitam sada uprkos neprekidnoj grmljavini "zelenih aktivista" o štednji energije.
 
Ponova hvala za link. Stvar je zaista interesantna i prihvatljivija. Opipljiv podatak o potrošnji 1l goriva za 100 km u kombinovanom radu vrlo je interesantan. Međutim automobil Aixam sa klasičnim 5 kW diesel motorom troši takođe cca 2 l goriva na 100 km uz ograničenu brzinu 45km/h.
Šteta jedino što nisam našao podatka kolik je pređen put uz jedno punjenje vazduhom bez dodatnog goriva (podatak je samo da se taj način koristi za brzine 50km/h).
Pošto se navodi da se i kod komprimiranja vazduha primenjuju neke specialne metode, bilo bi interesantno znati energetsku bilancu potrošene kWh za komprimiranje i predate kWh na točkove vozila.
Dalije vozilo ružno ili ne nije toliko interesantno. Problem je u tome da me takve stvari ipak interesuju, automobil Aixam proizvode več više od 10 godina, slučajno sam o njemu prvi put slučajno pročitao prije nekoliko meseci, a za ovaj razvoj prviput čitam sada uprkos neprekidnoj grmljavini "zelenih aktivista" o štednji energije.


airpoweredbike.jpg


Ovo cudo ide ekskluzivno na vazduh. Performanse su ocaj...al' svaki pocetak je tezak.
30km/h na ravnom i 11km sa jednim punjenjem
 
Poslednja izmena:

Back
Top