Od danas carina na uvoz automobila 7,5 odsto

dragosh

Veoma poznat
Poruka
11.827

Od danas carina na uvoz automobila 7,5 odsto
01. januar 2010. | 10:42 | Izvor: Tanjug

1476075uiwgax.jpg

BEOGRAD -

Prema Zakonu o potvrđivanju Prelaznog sporazuma sa EU, carine na uvoz automobila iz zemalja-članica počev od danas iznosiće 7,5 odsto, umesto dosadašnjih 10 odsto.

Prema tom zakonu, automobili su svrstani u grupu veoma osetljivih proizvoda, što znači da bi već od 1. januara 2010. godine carina trebalo da padne na 7,5 odsto, početkom 2011. na pet odsto, da bi 1. januara 2012. carina na uvoz automobila iznosila 2,5 odsto, a od prvog dana 2013. godine trebalo bi da bude potpuno ukinuta.

Procene člana Udruženja uvoznika vozila Milana Belina su da bi smanjenje carina ove godine za oko 2,5 odsto trebalo bi da umanji cenu automobila iz uvoza vrednog oko 10.000 evra za oko stotinu evra.

Primera radi, početkom godine, kada je carina umanjena sa 20 na deset odsto, cene automobila u proseku su pale od 500 do 600 evra, rekao je on u jednoj od ranijih izjava Tanjug.

Belin je naglasio se pravi efekti ukidanja carina na uvoz automobila iz EU mogu očekivati tek 2014. godine, za kada je planirano da se carine na uvoz automobila u potpunosti ukinu.

Inače, u 2009. godini u Srbiji je prodato oko 40.000 vozila što predstavlja umanjenje za oko 30 odsto u odnosu na prethodnu godinu.

Prema Prelaznom trgovinskom sporazumu sa EU, potpisanom aprila prošle godine, a koji je Srbija jednostrano počela da primenjuje 30. januara 2009. godine, carine sa EU biće smanjivane, u narednih tri, pet ili šest godina, u zavisnosti od grupa proizvoda.

Ti proizvodi su podeljeni na "osetljive”, "veoma osetljive”, "najosetljivije” i "neosetljive”.

Za manje osetljive proizvode, kao što su nove gume za autobuse i kamione, mobilni telefoni ili prikolice i poluprikolice za prevoz robe, carina će u potpunosti biti ukinuta od 1. januara 2011, odnosno u trećoj godini liberalizacije trgovine sa EU.

Za drugu grupu, pod nazivom "veoma osetljivi”proizvodi, predviđeno je potpuno ukidanje carina od početka 2013. godine i u toj grupi su, primera radi, televizori i automobili od 1000 do 1500 kubika.

Za "najosetljivije” proizvode, odnosno one koji se proizvode u Srbiji, carina će biti ukinuta od 2014. godine. U toj grupi našli su se - šminka, keramika za domaćinstva, staklo, nameštaj, proizvodi drvne i čelične industrije...

http://www.rtv.rs/sr_lat/ekonomija/od-danas-carina-na-uvoz-automobila-7-5-odsto_166372.html



Jako lepa vest za pocetak Nove Godine,

sto budemo isli dalje ka integraciji bice jos lepsih vestiz:lol:
 
Srbima odvratna Hrvatska vlada je 96 godine ukinula carinu na sve vrste auta, tačnije rečeno ona je bila samo 1 %.
Toliko o tome, koliko nas gradjane Srbije više mrze srpski političari, no Hrvatski.

Naši kako vidite to će da nam urade posle 13 godina , ako nas ne prevare ko milijardu puta pre toga.

Pa Hrvatska ne proizvodi automobile za razliku od Srbije.

Nema koga da stiti.
 
Hoću da kažem prevedeno na srpski: naši političari nisu nam 96 ukinuli carine na aute, ne zbog zaštite domaće industruje automobila, no zbog otvorene pljačke svojih gradjana. To svi gradjani znaju, a samo retki to kažu, napišu i prozovi okorele bitange.

upravo tako. vlast ove pljacka oduvek narod na carinama

na carijnama porezima pdvu i registraciajma

zato sad sobzirom da su carine malo smanjene ocekujmo da nam poskupe jos vise cenu registracija i benzina.

tadicevske lopovcine
 
Pa ti dobro znas zasto se nije proizvodilo...

Cudo je da je proizvodnja uopste pocela!

Da su se dozvolio bescarinski uvoz pre 10-15 godina mnogi od tih automobila bi i danas konkurisali Zastavinim....

A i ne mogu se zakoni svaki cas donositi i odnositi.

Ne mogu da verujem šta pišeš.
Ja bih tako pisao da sam na vlasti u srbiji, ili bar direktor fabrike Zastava.
Pošto to nisam, evo šta ja mislim, ali stvarno.

Svaka država koja pored Nemačke, Japana , Francuske, Italije proizvodi AUTOMOBILE je maloUmna i blesava.
Šta misliš, što najbogatije zemlje planete ne proizvode auta, kao što je: Austrija, Norveška, Luxemburg, Švajcarska i td.
 
pa da neko ko yugo 45 proglasi moj neki proizvod za najgori automobil svih vremena kao sto je proglasen yugo 45 ja bih fabriku odmah zatvorio.

Pa Jugo uopste nije najgori automobil!

Ima MNOGO GORIH modela automobila...Cak i kod svetski najpoznatijih maraka...

(To su lobirali Hrvati da bude proglasen za najgori auto)

Ja sam video ovde, u Juznoj Americi par Yuga...
 

Back
Top