Čiščenje željeznih kovanica

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

faris1

Početnik
Poruka
46
Imam veliku količinu željeznih kovanica austrougarska 1916 do 1918, Madžarska i Bugarska 1940,41.Ima i dosta vrijednih. Bile su totalno crne, kao izvađene iz katrana.Eksperimentisao na lošijim primjercima sa žičanom četkom.Poslije mjesec dana oksidiraju.Prešao na hemiju, sona kiselina pa destilovana voda ,sušenje fenom.Neki ispadnu dobri neki opet zarđaju.Opet sa antirostom, loš rezultat, pocrne i opet u sonu kiselinu, pa antirost, pa četka i onda poliranje(polir pasta za automobile).Opet nisam zadovoljan,Zna li neko za bolju metodu.Dadoh više para za hemikalije nego što vrijede,polir pasta 30EURa.Od silnog trljanja dobijem upalu da ne mogu ni olovku da držim.Ima li neko savjet,jer mi je ovo više dosadilo.Nemojte samo reći ,šta i ja svakome kažem, da je pravilo ne čistiti kovanice.Znam ,ali ga nema ko to nije uradio.Pozdrav
 
Ултразвучна када. Има је свака мало већа златара а ако се бавиш ночићима, можда можеш да размислиш и о куповини, на огласима се крећу цене од 70 евра па навише.
 
Pozdrav svima,pošto vidim da mnogi imaju problem da očiste kovanice a neznaju kako otkriću "tajnu" koju koriste numizmatičari bar oni koje ja poznajem a meni su preneli znanje a tehnika je vrlo skupa i komplikovana!Pa da krenem redom,naravno da se slažem da kovanice ne treba čistiti ali jednostavno to je nekada jedini način da se skine prljavština i ko zna šta pogotovo kad ih kupiš na pijaci , da nedužim više u svakoj farbari ima da se kupi pasta za čišćenje kovanica pod nazivom Pazol-naše proizvodnje ili Purol-slovenačka obe su jednako dobre a koštaju oko 120 dinara,mekanom pamučnom krpom se nanesu na kovanicu i polako trljaju do željenog efekta,pasta ujedno i štiti kovanicu od daljeg propadanja !Nadam se da će nekome pomoći ovaj savet da ne uništavaju kovanicu žičanim četkama i kiselinom,ako već hoćete da očistite kovanicu uradite to na pravi način,pozdrav!
 
Pozdrav kolege,

Pa ovdje je neko spomenuo UZ kadicu i mislim da je to zapravo jedini efikasan i prihvatljiv metod za ciscenje modernog novca. Uz to upotreba organskih rastvaraca (preporuka iso propanol) za odmascivanje i to bi bilo to. Ovo sa polir pastqama je totalno neprihvatljiva metoda barem za kovanice koje imate namjeru zamijeniti ili prodati. Zeljezo i cink su poznati po oksidiranju i gotovo ih je nemoguce ocuvati u nekom bljestavom stanju. Ukoliko vec hocete da ocuvate kovanice koje su dobre onda nakon ispiranja u kadici i susenja nabavite zastitni lak ili vosak koji se koriste specijalno za ovu namjenu (SKUPO!!!). Nakon poliranja ovo se ne isplati jer takvi komadi ne vrijede nista! Uostalom ko vec oce da se zeza na ovaj nacin moze i WD 40 pomoci ili AB40 koji ima u sebi teflonsku zastitnu komponentu. Osim toga postoji citav niz sredstava od proizvodjaca Recca koji sluze za zastitu i ciscenje metala u preciznim uredjajima pa bujrum. Ali ove polir paste, zicane cetke i HCL z:hi: Kolega farise, kada jednom aktivirate povrsinu zeljeza sa HCL tu kovanicu mozete odmah baciti jer ce je vremenom unistiti! Ako kome padne na pamet kombinacija cink + HCL neka se spremi na burnu reakciju i nestajanje kovanice!

Toliko od mene i sretna Nova 2010 :zskace:
 
Probao sam cink i HCl prije tridesetak godina i gledao kako mi nestaju(isparavaju) one kvalitetne iz 1945 Juga.A što se tiče željeza UZ ne pomaže za ovo.Za masnoće preporučujem trihloretilen (samo za skidanje organskih jedinjenja) teško ga je naći ali se koristi kod čiščenja metala u mojoj firmi.Izbjegava mu se upotreba jer je ortovan i isparava kao aceton, ali ima bolje dejstvo.Od WD40 su mi dobile braon ,crnu boju i zadržale masnoću,Danas tražim purol pastu po preporuci kolege a ono u prodavnici popis(inventura),Bolesni numizmatičar nudi dvostruku cijenu za pastu ali nije upalilo,Iduće sedmice ću raditi eksperimente i onda ili dići ruke od ovoga posla ili spasiti što se da spasiti.Što uspijem javiću.Imam više knjiga o materijalima zaštiti od korozije nego od posla kojim se bavim.Dok ne bude kasno ako još neko ima koji predlog neka predloži.Prijateljski pozdrav svima i puno zdravlja i sreće u Novoj 2010.godini
 
Ma zeljezu se ne moze nista osim poliranja mehanicki ali kovanice od zeljeza su obicno plitko kovane tako da ni to bas nije pametno. To sto su pocrnile je OK ali kome se da eksperimentisati neka mozda otkrije sta novo :-) Trihloretilen nije otrovan nego jako otrovan i potencijalno kancerogen, definitivno ne spada u kemikalije za kucnu radinost, ja sam inace kemicar tako da ovo sredstvo ne bih preporucio, osim toga sve sto je bazirano na hloru je agresivno prema zeljezu tako da se on moze koristiti za odmascivanje osovina i sarafa ali bas da kovanice cistis njim... Iso propanol je od svih organskih rastvaraca ako se uzme u obzir omjer efikasnost/skodljivost/cijena/zdravlje. UZ kadica se koristi za odstranjivanje materijala koji su se natalozili na kovanici a ne za skidanje oksida, mada je i to moguce ali onda treba jaca kadica i proces je dugotrajan.

Pozz!
 
Odlično kolega,imam literature o hemiji , zaštiti materijala, reakciji materijala(korozija) na različite hemikalije(baze,kiseline..) zaštita materijala od korozije.Možda vam može pomoći literatura.Ja sam elektroničar i ultrazvukom sam se bavio(diplomski rad a i poslije) prije 34 godine.Da li ima interesanata za kupovinu ultrazvučnih kada, pa da ponudimo pojeftino našim kolegama kolekcionarima.To sam mogao napraviti prije tri desetljeća a što ne sada.Nego jedna mala tajna za idealno čiščenje koje se može raditi u komercijalne svrhe.Nije za numizmatičare nego za one koji žele da im se kovanica sija i da zadrži svoju pravu prirodnu boju.To radim sa ''lijevim'' kovanicama na kile u galvanskom odjeljenju jedne firme.Ukratko potopiti mrežastu korpu sa kovanicama u njoj (oko pola kilograma) u kadu sa mješavinom kiselina oko 2 minuta, zatim u drugu kadu sa baznom otopinom isto oko 2 minuta.Poslije toga oprati u destilovanoj vodi i odmah staviti u kontejner za sušenje toplim vazduhom.Ovo sam primjenjivao na mesing, bakar ,nikl, i na neke gdje je bilo i malo cinka.Nisam tretirao aluminijum,olovo i cink.Kovanice su bile izuzetno sjajne u originalnoj boji i sjaju,normalno bilo je očigledno da su bile čišćene.Vidite od ovoga se može napraviti dobar posao.U Egiptu možete naći u svakoj knjižari ili prodavnici suvenira stare kovanice očiščene i oko 10 komada prodaju za 3$.Samo ih stave u tvrdu plastiku i u papirni omot sa oznakom ''Egipatske kovanice''.Postaviću sliku istih, da vide i ostali koji imaju na kile iz bivše Juge.Ovako mogu zaraditi od turista a za te pare kupovati ono šta je kvalitetno .Pozdrav
 
Iso propanol je dobar i može se naći na tržištu, a trihloretilen se posebno nabavlja i bure od 200 litara čeka po mjesec dana.Ali šta možete stari galvanizeri samo njemu vjeruju i bez obzira na sve i što je tako opasan misle da je on jedini što valja za čišćenje prije postavljanja neke druge zaštite.Stari magarci:dok ti njega u pamet on tebe iz pameti.Ne pali kod njih ni ono što sam koristio kada sam upozoravao strance iz istočnih zemalja:ako budeš to i to radio nećeš moći praviti djecu(ovi su me tek tada poslušali)
 
REZULTAT: NAJBILJE RJEŠENJE za čiščenje željeza je PUROL. Skida rđu, koliko želite, a ne para kao žičana četka,ne nagriza kao neke hemikalije a ostavlja zaštitni sloj od daljeg rđanja.Poslije svih pokušaja vratio sam se na metod od prije dvadesetak godina .Hvala svima na pomoći.
 
ccccccccccc!!!!

Vidim ja kolega da vam ovaj purol dobro ide za kovanice na Piku :-) Samo ciscenje purolom je isto ko ribanje vimom, to tehnicki spada u ekstremno ciscenje jer totalno skida patinu i povrsinski sloj metala. Ne ostaje ni trag orginalnog sjaja kovanice, tako da mislim purol=0 poena! Al bolje izgledaju definitivno, sto jest jest :-)
 
Smatram da je ova tema zaključena pošto su se počeli brkati pojmovi,pokazivati neznanja kao npr, čelična četka i vim su hemijsko sredstvo, nepoznavanje materijala itd.Pozdrav svim učesnicima, a onima koji mi žele pomoći neka pomognu u identifikaciji 20 para 1974.Još jednom pozdrav!
 
Potpuno korektno, potrebno je staviti da su čiščene, u večini stranih to stavljaju.To isto važi i za falsifikate, napomenuti da je falsifikat.

Pa da, a cisto me zanima sto i ti na PIK-u ne stavis za one svoje da su ciscene? Mislim i sam si mi rekao da si ih cistio ko zna sve cim i a i da nisi iz aviona se vidi pa...ono red bi bio (na zeljezo mislim naravno).
 
Pozz,

Mislim da nema potrebe za durenjem :-) Sto se tice ciscenja moram ponovo reci da su purol pasta i vim vrlo slicne stvari. Oboje su tzv. abrazivna sredstva, to ce ga reci da sluze za struganje necistoca. Kao takvi oni trajno ostecuju kovanicu i to je kraj svake diskusije. Razlika je samo ta sto vim ni izbliza ne moze da dovede novac do takvog sjaja kao purol jer su granule puno krupnije. Sto se tice ciscenja metalnih antikviteta opcenito mislim da o tome znam jako puno sto iz iskustva sto iz literature, a osim toga imam pristup opremi i hemijskim sredstvima koja ne moze nabaviti bas svako tako da sa punim pravom mogu reci da znam sta je polirano a sta ne! Zeljezni komad nakon nekoliko godina pocinje da oksidira ako je izlozen normalnoj vlazi iz zraka i sl. Onaj komad ne moze izgledati onako a u isto vrijem da bude komad iz cirkulacije. Dakle ili je UNC koji je posebno cuvan ili je poliran. Ovo je moje misljenje, a da sada ne bi bilo jes nije evo ja cu postaviti slike pa nek ostali kazu sta misle!
 

Prilozi

  • 20filera1.jpg
    20filera1.jpg
    48,5 KB · Pregleda: 84
  • 20filera2.jpg
    20filera2.jpg
    55,5 KB · Pregleda: 76
Ti dobro znas Danijele da iako sam mlad da sam gospodin da se ne durim ni nista sl.a iznad svega pokusavam pravedan biti koliko mogu jer ne zivim od ovog i ovo mi je cisto HOBI zato nemam dlaku na jeziku, da i ti ovo postavis na aukciju i da ovako ispoliras (a znam da se kao i ja nemas zivaca peglat s ovakim stvarima ovog ranga to sve ide djuture za neku smijesnu cifru, bar kod nas) a da ne stavis napomenu budi siguran da bi i tebe malo naruzio, iako je svaki moj komentar znaci 100% dobre namjere i trudim se pomoc svima kojima neka pomoc treba, naravno ako poznajem odredenu tematiku.
a i vidio si moju kolekciju koliko ima stvari koje nikad nisam cistio, prljavih kovanica i svega i dobro znas kako sam osjetljiv na bilo kakva ciscenja zato se jezim kada vidim ovakve stvari.
Kad bi ocistio onih 5 perpera obolio bi covjece :)
Pozdrav za sve vas.
 
@Jovke srbin Dosta ba reklamiranja :mrgreen: , kolko su ti te gumice!? Ja imam i gumice i UZ kadice i hemikalije i svasta nesta al los komad je los komad, a zeljezo i cink su takvi!:super:
U pravu je kolega!

Ovde, na ovom forumu se toleriše ponuda i tražnja novčanica, poštanskih maraka, oredanj... jer je takva praksa uspostavljena.

U redu je i kada se ponudi i nešto što je u vezi sa rečenim, ali reklama na Krstarici nije besplatna i Pravilnikom Krstarice je zabranjena.

Za reklamu na Krstarici vidi ovde: http://reklamiranje.krstarica.com/

A, ovu temu ćemo da zatvorimo.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top