NOVA GODINA i poreklo tog praznika

besmrtna

Buduća legenda
Banovan
Poruka
29.534
NOVA GODINA i poreklo tog praznika

“Rimski vladar Julije Cezar 46. pr. n. e. odredio je da 1. januar postane praznik Nova godina. Rimljani su taj dan posvetili Janusu, bogu svih vrata i početaka. Mesec januar dobio je ime po bogu Janusu, koji je imao dva lica — jedno je gledalo napred, a drugo je gledalo nazad” (The World Book Encyclopedia, 1984, svezak 14, stranica 237).
I datum Nove godine i običaji vezani uz njenu proslavu razlikuju se od zemlje do zemlje. U mnogim delovima sveta novogodišnje proslave prati razuzdanost i opijanje. Ali Rimljanima 13:13 savetuje: “Živimo dolično, kao po danu — bez razuzdanih gozbi i pijanki, bez bludničenja i besramnih djela, bez svađe i ljubomore.” (Vidi i 1. Petrovu 4:3, 4; Galaćanima 5:19-21.)


1. Petrova 4:3
3 Dosta je što smo prošlo vreme života proveli ispunjajući volju paganaca, hodeći u razvratu, za žudnjama, u pijanstvu, u prekomjernom jedenju i pijenju i u poganom idolopoklonstvu.
4 Zato se oni čude što vi ne trčite s njima u taj vrtlog razvrata, i kleveću vas. ama, u pijanstvu, u prekomjernom jedenju i pijenju i u poganom idolopoklonstvu.

Galatima 5:19
19 A poznata su dela tela koja su blud, nečistota, bestidnost,
20 idolopoklonstvo, čaranja, neprijateljstva, svađe, pakosti, srdnje, prkosi, raspre, podvojenosti, sekte,
21 zavisti, ubistva, pijanstva, prekomerno jedenje i ostala takva. Unapred vam kažem, kao što kazah unapred, da oni koji to čine, neće naslediti kraljevstva Božjega. A poznata su dela tela, koja su blud, nečistota, bestidnost,



Zato Jehovini Svedoci kao hriscani, ne slave takav jedan praznik… jer je paganski a ne hriscanski...
Kao sto ni ne upraznjavaju obicaje vezane za taj praznik, davanje poklona cestitanje, nazdravljanje itd…


Da li je vama sve jedno sta slavite? Koga slavite? I zasto slavite? I kako slavite

:zpozdrav:

.
 
Poslednja izmena:
Zato Jehovini Svedoci kao hriscani, ne slave takav jedan praznik… jer je paganski a ne hriscanski...
Kao sto ni ne upraznjavaju obicaje vezane za taj praznik, davanje poklona cestitanje, nazdravljanje itd…


Da li je vama sve jedno sta slavite? Koga slavite? I zasto slavite? I kako slavite

:zpozdrav:
[/color]
.

Ne cestitate jedni drugima Novu Godinu?
Ne slavite, ne radujete se?
Vi ste gori nego Amishi. :lol:

Ulazak u Novu Godinu je simbolican cin, koji ima za cilj ne prejedanje i opijanje, dobro, ima malo vise i toga, ljudi smo, ne roboti ili zombiji, vec vise podstrek, zelja za promenama, nada u bolje sutra.
Optimizam.
Ne znam sta je tacno lose u tome, radovati se i nadati, ali dobro, cudni ste vi neki ljudi. :confused:
 
Ne cestitate jedni drugima Novu Godinu?
Ne slavite, ne radujete se?
Vi ste gori nego Amishi. :lol:

Ulazak u Novu Godinu je simbolican cin, koji ima za cilj ne prejedanje i opijanje, dobro, ima malo vise i toga, ljudi smo, ne roboti ili zombiji, vec vise podstrek, zelja za promenama, nada u bolje sutra.
Optimizam.
Ne znam sta je tacno lose u tome, radovati se i nadati, ali dobro, cudni ste vi neki ljudi. :confused:

A sta ti imas protiv Amisa i ostalih anabaptista?
 
Naravno da jepaganski...pogotovu sto pada u vreme posta, ali sta ces, ova nacija jos zivi u komunizmu.
Kakav bre komunizam? Samo komunisti slave novu godinu? z:lol:

Pagani ste vi koji numete da slavite kulturno.
Kojima je bitno šta će da izedu i kolko će da se naloču.
Od svega toga mnogo je važnije osećanje. PoJenta je da budeš srećan i poželiš sreću drugima.
Da poklonom nekoga obraduješ.. ma.. kome ja crtam...


:veseljaci:
 
Kakav bre komunizam? Samo komunisti slave novu godinu? z:lol:

Pagani ste vi koji numete da slavite kulturno.
Kojima je bitno šta će da izedu i kolko će da se naloču.
Od svega toga mnogo je važnije osećanje. PoJenta je da budeš srećan i poželiš sreću drugima.Da poklonom nekoga obraduješ.. ma.. kome ja crtam...


:veseljaci:

Poenta je da svaki dan budes srecan i zelis srecu drugima...ne jednom godisnje...z:poz:
 
Ne cestitate jedni drugima Novu Godinu?
Ne slavite, ne radujete se?
Vi ste gori nego Amishi. :lol:

Ulazak u Novu Godinu je simbolican cin, koji ima za cilj ne prejedanje i opijanje, dobro, ima malo vise i toga, ljudi smo, ne roboti ili zombiji, vec vise podstrek, zelja za promenama, nada u bolje sutra.
Optimizam.
Ne znam sta je tacno lose u tome, radovati se i nadati, ali dobro, cudni ste vi neki ljudi. :confused:

to je tvoje misljenje u vezi Amisha :)

kao sto si i rekla verujem da je mnogima to simbolika...
nada u bolje sutra jel samo taj dan?
svaki vernik ima valjda nadu koja je stalna i ne vezuije se za datume nego za VERU..

jesmo ljudi i dobro je nadati se i verovati...
u tome nema niceg loseg

Ja iz religioznog ugla objasnjavam ... jer ako sam ja hriscanka a to nije hriscanski praznik
ja smatram da ga ne trebam slaviti...

a ti ako smatras da ga treba slaviti slavices ga, zar ne? :zpozdrav:

svako ima pravo na licno shvatanje vere, i licne stavove i odluke :)
 
a ti ako smatras da ga treba slaviti slavices ga, zar ne? :zpozdrav:

svako ima pravo na licno shvatanje vere, i licne stavove i odluke :)

Naravno da cu slaviti, kao i svake godine. U krugu prijatelja i dragih ljudi.
Zelim to i tebi.
Ne sporim da svako ima pravo na licne stavove, ko si onda ti da osudjujes tudje, kao sto to radis u uvodnom postu?
Ti si prava hriscanka jer ne slavis NG, a ostali koji to obelezavaju nisu?
Hriscanski, nema sta.
 
Naravno da cu slaviti, kao i svake godine. U krugu prijatelja i dragih ljudi.
Zelim to i tebi.
Ne sporim da svako ima pravo na licne stavove, ko si onda ti da osudjujes tudje, kao sto to radis u uvodnom postu?
Ti si prava hriscanka jer ne slavis NG, a ostali koji to obelezavaju nisu?
Hriscanski, nema sta.

Izvini cime sam ikoga uvredila... ili osudila ...
Ja smatram da je slavljenje tog praznika kompromis moje vere...
ko to ne smatra to je njegova vera...
dal mene iko pita kad slavi svoju slavu ili kad posti il ne posti...
koga on time vredja? :think:
kao sto neko moze misliti da ja krsim nesto ako ne postim dok drugi poste .. mene to ne vredja, imam licni stav...
razlicitosti u VEROVANJU nisu uvreda, kao i primena vere... :zpozdrav:
 
Уводно образложење, наравно, нема много везе са стварнима чињеницама.

Прослава Нове године је календарска манифестација. У питању је једна од првих грађанских и секуларних манифестација (условно речено) у историји човечанства, која нема везе са вером и религијом, била она паганистичка, анимистичка или монотеистичка. Прослава Нове године постоји само у оним развијеним историјским друштвима која познају институцију календара и имају развијену културу летописа, мерења времена и уопште документованог бележења догађаја у држави. Она међу паганским народима са неразвијеном календаристиком не постоји.

Који дан представља почетак наредне године, ствар је договора. Традиционално, према календару каквог познајемо, нова година почиње 1. марта, месецом посвећеним богу Марсу. Остатке те праксе видимо у именима месеци септембар, октобар, новембар, децембар, који означавају бројеве седам, осам, девет и десет, иако се (данас) ради о деветом, десетом, једанаестом и дванаестом месецу. Фебруар, тадашњи дванаести месец, био је променљиве дужине и служио је за корекцију датума услед примећених нагомиланих дана.

Тачно је једино то да је у једном периоду у време Римског царства датум Нове године премештен са првог месеца (марта) на почетак дотадашњег једанаестог месеца (јануар). О разлозима за то се спекулише, један од могућих разлога може бити и близина прославе зимског солстиција.

Прослава Нове године 1. јануара (14. јануара, за старокалендарце) у савременом друштву потиче из Римокатоличке цркве и уредбе папе Григорија XIII. До тада се Нова година прослављала разнолико. Млетачка република и Русија су и даље прослављали Нову годину 1. марта. Неке западне државе прослављале су је од Божића, неке од Ускрса. Византија, заједно са Србијом и Бугарском, прослављала је Нову годину 1. септембра, а то је у познијим вековима прихватила и Русија, када се након пада Цариграда прогласила за "Трећи Рим". Тек усвајањем западног стандарда од стране Руске, Српске, Бугарске и Цариградске православне цркве, Нова година се премешта са 1. септембра на 1. јануар.

Традицију прославе Нове године немају само цивилизације-наследнице Римског царства (хришћанске земље и народи Европе, Блиског истока и Северне Африке), већ и Индуси, Кинези, Арапи, Јевреји и други народи са другим календарима. Једноставно, слави се почетак нове године, и то је то. Нема то пуно везе са вером, нити је вером прописано, слично као што људи славе и своје личне "Нове године" - рођендане. Апсурдно је проглашавати празник за искључиво пагански и ако бисмо то чинили, онда слободно све цивилизацијске тековине које баштинимо из претхришћанског времена (писменост, државност, употребу ватре и точка и сл.) треба такође одбацити као "паганске" и стварати нову "хришћанскију" цивилизацију од нуле. По могућности и са новим језиком, јер је и језик којим говоримо настао еволуцијом језика наших паганских предака.
 
Poslednja izmena:
Izvini cime sam ikoga uvredila... ili osudila ...
Ja smatram da je slavljenje tog praznika kompromis moje vere...
ko to ne smatra to je njegova vera...
dal mene iko pita kad slavi svoju slavu ili kad posti il ne posti...
koga on time vredja? :think:
kao sto neko moze misliti da ja krsim nesto ako ne postim dok drugi poste .. mene to ne vredja, imam licni stav...
razlicitosti u VEROVANJU nisu uvreda, kao i primena vere... :zpozdrav:


Ono u sta ti verujes podvodi se pod sektasko ucenje.........tako da..........ma sta je koga briga sta ti mislis.
 
to je tvoje misljenje u vezi Amisha :)

kao sto si i rekla verujem da je mnogima to simbolika...
nada u bolje sutra jel samo taj dan?
svaki vernik ima valjda nadu koja je stalna i ne vezuije se za datume nego za VERU..

jesmo ljudi i dobro je nadati se i verovati...
u tome nema niceg loseg

Ja iz religioznog ugla objasnjavam ... jer ako sam ja hriscanka a to nije hriscanski praznik
ja smatram da ga ne trebam slaviti...

a ti ako smatras da ga treba slaviti slavices ga, zar ne? :zpozdrav:

svako ima pravo na licno shvatanje vere, i licne stavove i odluke :)

Sve u svemu, mrzis Rudolfa.
 
Да допуним своје претходно излагање једном краћом констатацијом. Сваки онај верник, био он хришћанин, муслиман, јудаиста или било који други који живи у државама које користе западни календар и њиме се активно и свакодневно служи, ако празнично обележава рођендане, годишњице и државне празнике, са становишта вере нема никаквих препрека да слави Нову годину. Чак ни православци којима она пада у дане Божићног поста, јер није обавезно постити, већ добровољно, па чак ни православци који посте, јер их ништа не спречава да овај дан прославе посно, скромно и без алкохолних пића. Свако друго искључиво мишљење по овом питању представља злоупотребу вере и менталну манипулацију над (лако)верницима.
 

Back
Top