Odgoj djece

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Naučiti ih da budu dobri i skromni, da imaju poštovanja prema starijima i slično.
Da poštuju porodicu kao svetinju i da su roditelji ti koji su najveći prijatelj svojoj deci.
 
Da dam onda i misljenje na prve reakcije.

Prvi odgovor nije vrijedan pomena.

Drugi je neki prosjek, u stilu "budi dobar da ne budes modar", mada je to danas i rijetko.

Jer kao sto prvi odgovor implicira, danas se djeca tretiraju uglavnom kao smece.
Prema zvanicnim statistikama u USA ima 50% "nezeljene" djece, a u Francuskoj 33%.
 
Da dam onda i misljenje na prve reakcije.

Prvi odgovor nije vrijedan pomena.

Drugi je neki prosjek, u stilu "budi dobar da ne budes modar", mada je to danas i rijetko.

Jer kao sto prvi odgovor implicira, danas se djeca tretiraju uglavnom kao smece.
Prema zvanicnim statistikama u USA ima 50% "nezeljene" djece, a u Francuskoj 33%.

Ako je poštovanje porodice tebi prosek šta bi onda trebalo da naučimo dete da bi bilo dobro i smerno?
 
Ako je poštovanje porodice tebi prosek šta bi onda trebalo da naučimo dete da bi bilo dobro i smerno?

Biti dobar je najjednostavnije. Ja volim uvijek pozvati prirodu za svjedoka i spomenuti ili nabrojati koje su zivotinje "dobre", a koje nisu. U sustini prica o dobrom i zlom se svodi na pricu o korisnom i stetnom.

A iznad oboga stoji sposobnost. Znaci, umjesto ucenja da se bude iskljucivo dobar, uciti da se bude sposoban.

Covjek je bio mislilac i djelatelj, sve dok nije poceo pisati "svete knjige", a onda je postao "dobar", tj. sledbenik, i samim tim poceo je zaostajati.
Najlakse je biti smjeran i napredan ako se orjentises ka teskim poduhvatima, jer ono sto svako moze je prevazidjeno.
 
Da dam onda i misljenje na prve reakcije.

Prvi odgovor nije vrijedan pomena.

Drugi je neki prosjek, u stilu "budi dobar da ne budes modar", mada je to danas i rijetko.

Jer kao sto prvi odgovor implicira, danas se djeca tretiraju uglavnom kao smece.
Prema zvanicnim statistikama u USA ima 50% "nezeljene" djece, a u Francuskoj 33%.

opa vrhovni sudija dosao da poduci raju... lepo kazem idi na dom&porodicu tamo su svi kompetentni i sa pravim odgovorima za tebe...
 
...ne postoji nikakav šablon za to....
...moraš prvo ti biti jako lepo vaspitan, da bi
umeo da vaspitaš svoje dete....veliki je to i
težak rad...koji ne daju uvek željene rezultate..
...i pored sve muke i truda....
 
Izgleda da od ovog nece biti nista i da su sve zene iste i na fazon "lijepo, dobro, bezbolno, okruglo-da ne bode, pomirljivo, kilavo-ako-treba" itd.
U prevodu, ropski pokorne i pri tome jos i dopadljive.
A one koje to nisu, vjerovatno i ne zele djecu.
 
Izgleda da od ovog nece biti nista i da su sve zene iste i na fazon "lijepo, dobro, bezbolno, okruglo-da ne bode, pomirljivo, kilavo-ako-treba" itd.
U prevodu, ropski pokorne i pri tome jos i dopadljive.
A one koje to nisu, vjerovatno i ne zele djecu.

Šta je sa ovim podforumom i sa temama i komentarima u zadnje vreme?
Svuda samo kritike, cinizam i blagi sarkazam u najboljoj varijanti.

Jesmo li zaboravili da komuniciramo ko ljudi?
Odakle toliki bes i netrpeljivost?
 
A sta da se radi kad su sve vrijednosti poremecene? Zajednicke vrijednosti su uvijek bile uslov opstanka vrste. Propadanje je neminovno. Svi se drze neceg svojeg i niko ni s kim ne moze - nema nijedne stvari oko koje se bilo ko moze dogovoriti!

Ovakvo masovno izumiranje se jednom vec desilo u Indiji. U njihovom starom zakoniku stoji da u ratu u prvim borbenim redovima stoje plavokosi ratnici. Sad ih vise nema. I umjesto vrijednostima, okrenuli su se bili, kao i danasnji ljudi, iskljucivo "kamasutrama" i sticanju novaca.

Ovde bi svako ko imalo mari za zivot morao i nogama i rukama da grabi u bilo kom drugom pravcu.
 
A sta da se radi kad su sve vrijednosti poremecene? Zajednicke vrijednosti su uvijek bile uslov opstanka vrste. Propadanje je neminovno. Svi se drze neceg svojeg i niko ni s kim ne moze - nema nijedne stvari oko koje se bilo ko moze dogovoriti!

Ovakvo masovno izumiranje se jednom vec desilo u Indiji. U njihovom starom zakoniku stoji da u ratu u prvim borbenim redovima stoje plavokosi ratnici. Sad ih vise nema. I umjesto vrijednostima, okrenuli su se bili, kao i danasnji ljudi, iskljucivo "kamasutrama" i sticanju novaca.

Ovde bi svako ko imalo mari za zivot morao i nogama i rukama da grabi u bilo kom drugom pravcu.

U kom je to zakoniku navedeno?
I šta imaš protiv "Kamasutre"? Možda imaš samo protiv načina na koji je interpretirana...
 
Zar nije kamasutra ono seksualno izmotavanje?

Jedini zakonik u Indiji je Manuov.

Misliš li na izvorni zakonik na sanskritu, ili na prevod koji se kod nas može naći?
Čovek koji je svojevremeno živeo u Indiji je rekao da je katastrofalno preveden, usput rečeno.

Kamasutra nije seksualno izmotavanje, nego drevni indijski tekst koji se bavi seksualnim ponašanjem. Čak može biti i interesantan, sa popisom svih tih veština koje osoba treba da nauči :D. Ne znam što ti to toliko smeta.
 
Pa ja pokusavam da ih sve zavitlam u kontejner: kao da nema pametnijeg "posla".
Teznja za zadovoljstvom slabi, a za bogatstvom porobljuje.

Kad se već pozivaš na principe iz Indije (koje, usput, ja veoma poštujem) nadovezaću se u tom stilu, onda znaš i da je ovo Kali Juga doba, doba licemerja, sukoba i svađe.
Tu je "Kamasutra" najmanje zlo, u celoj toj priči.

I to ne znači da treba da nastavimo u tom stilu, svađe, sukobi - no moramo prvo poći od sebe, to je jedini način.

Eto, neću više da spamujem, nastavite o odgoju dece :).
 
Ja cu malo o poremecenim vrijednostima, jer ono sto je do sada izneseno o "odgoju" djece su uglavnom principi o tome kako postati "prijatan", odnosno hedonista.

U Indiji je do odbacivanja vrijednosti (istog onog Manuovog zakonika) od strane bijele populacije bilo doslo zato sto ih je smarala vlazna klima, pa kako nisu bili toga svjesni, a zivot im postao pretezak, odlucili su da zive na sto lagodniji nacin, i to po princupu "toplo/hladno", dakle sve sto prija, svako i najmanje zadovoljstvo proglaseno je pozeljnim, a i najmanji sukob nepozeljnim, a moral u sustini i sluzi da bi se sposobniji probili na celo nekog drustva, a to probijanje je neprjatno za pacenike, tako da je iz istog razloga odbacen taj zakonik i to je kulminiralo pojavom Budizma, kad je cijela Indija postala Budisticka, negdje oko 5og vijeka pne.

E sad, zasto kod nas dolazi do propadanja vrijednosti? Da li je isto tako klima? Da li je neka bolest koja nas nagoni da glavom bez obzira bjezimo u zadovoljstva i da odbacujemo sve od cega buducnost zavisi? Ili mozda u samim tim vrijednostima pise da vise niko ne smije da se pati, tako da ljudi nisu natjerani na neslaganja(jer nedostaju vrijednosti) i razvrat, nego nagovoreni?
 
Poslednja izmena:
E samo još ovo...
Ima jedna priča :) a vezana je i za vaspitanje, tako da se uklapa :lol: ima dve poente!

Majka svoje dete nikako nije mogla da oduči od jedenja slatkiša. Dete je samo htelo to da jede. I ona ga odvede kod rišija (vedskog mudraca) i zamoli ga da kaže detetu da ne jede slatkiše... smatrajući da će mudrac delovati kao autoritet na dete, pa da će ga dete poslušati.

Riši je samo rekao "Dođite za nedelju dana".
Majka i dete odoše zbunjeno.. Dete nastavilo po starom.

Za nedelju dana majka i dete ponovo dođoše kod rišija, i mudrac je rekao detetu :"Ne jedi slatkiše."
I dete stvarno prestalo da jede, počelo je da se okreće "normalnoj" hrani..

Majka, zbunjena, kasnije se vrati kod rišija i pita: "U čemu je stvar, zar nisi mogao odmah da mu kažeš da ih ne jede"?

Mudrac je rekao: "Mogao sam, ali ne bi bilo nikakvog dejstva. Zašto? Zato što sam tada i ja jeo slatkiše. Tada sam prestao da ih jedem, i za nedelju dana sam imao autoritet da mu kažem to i da znam da će me poslušati.. jerje prošlo neko vreme kako ih nisam jeo... jer ako ne pokažemo ličnim primerom, onda naša reč nema moć.."
Dakle, da bi uopšte mogao da nekom kaže da ne radi određenu stvar, sam riši je morao da prestane da ih radi!

Ovo, dakle, ima dve poente: prva je da kao roditelji moramo u svakom smislu detetu da damo primer. Deca primete kada roditelji jedno kažu, a drugo čine.
Druga poenta je, nevezano za roditeljstvo, da bi naša reč imala moć da osvesti drugog, moramo prvo raditi na sebi.

Priča je prepričana, nije bukvalno prenešena (pošto sam je i sama usmeno čula).
 
Koji je, po vasem misljenju, najbolji nacin da se odgajaju djeca?

sama sam vaspitana tradicionalno..
hvala mojim roditeljima na tome..donekle..
i moja sestra i ja smo ucene da budemo poslusne i uklopimo se u prosek..bez mnogo talasanja..
njenoj prirodi je to leglo..mojoj nije..
jednostavno, nisu uspeli da me sablonizuju..
moj otac vise nije ziv..dok je bio, iako se njegov pogled na ono sto je najbolje za mene suprotnodijametralno razlikovao od mojih pogleda na sopstvenu buducnost, uvek me je podrzao u mojim odlukama..
za razliku od majke sa kojom i danas dolazim veoma cesto u sukob i od koje nikada nisam imala podrsku, nego samo sumnju..neosnovanu..jer sve sto sam JA zacrtala i isplanirala, to sam i ostvarila..nisam samo realizovala ono sto je ona u svojoj glavi isplanirala kao moj `idealan` zivot..

svoje dete vaspitavam da postuje prave vrednosti i da bude srecna..
da ima izgradjeno samopostovanje i postovanje drugih u okviru tih vrednosti..
da veruje u ono sto zeli i da ne odustaje od svojih zelja lako..
i vaspitavam je da svoje vrednosti formira na principu da je u zivotu mnogo vazniji sadrzaj od forme..
 
Poslednja izmena:
Koji je, po vasem misljenju, najbolji nacin da se odgajaju djeca?

pravilan sopstveni način života , iliti tzv. lični primer je najbolji način da se vaspitavaju deca
samo ja bih radije upotrebila malo širi pojam i rekla da je najbolji način: stil života, opšti životni stav
jer ako kažemo lični primer, onda to može da se svede samo na ono što deca vide, a deca zapravo znaju i osećaju mnogo više nego što mi mislimo
i smatrma da temi nije mesto ovde već ipek na DiP jer i otac ima značajan udeo u vaspitanju, kao i babe i dede, drugovi
iako se,čini mi se previše značaja neopravdano ali i nepravedno daje uticaju majke na dete
 
Poslednja izmena:
pravilan sopstveni način života , iliti tzv. lični primer je najbolji način da se vaspitavaju deca
samo ja bih radije upotrebila malo širi pojam i rekla da je najbolji način: stil života, opšti životni stav
jer ako kažemo lični primer, onda to može da se svede samo na ono što deca vide, a deca zapravo znaju i osećaju mnogo više nego što mi mislimo
i smatrma da temi nije mesto ovde već ipek na DiP jer i otac ima značajan udeo u vaspitanju, kao i babe i dede, drugovi
iako se,čini mi se previše značaja neopravdano ali i nepravedno daje uticaju majke na dete

Slažem se, trebalo bi je prebaciti na DiP.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top