U skladu sa putem Srbije ka EU koja zemlja unutar EU vam se najvise dopada i zasto

Koja je to zemlja unutar EU koju najvise preferirate?

  • Francuska

  • Grcka

  • Holandija

  • Italija

  • Nemacka

  • Poljska

  • Spanija

  • Svedska

  • Velika Britanija

  • Neka druga i navedite koja

  • Francuska

  • Grcka

  • Holandija

  • Italija

  • Nemacka

  • Poljska

  • Spanija

  • Svedska

  • Velika Britanija

  • Neka druga i navedite koja


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

migel59

Poznat
Poruka
8.319
Glasajte i obrazlozite koja zemlja unutar Evropske Unije vam je najmilija.

Licno, preferiram Francusku, i to bez obzira da li mi se trenutno dopada garnitura koja je na vlasti, ili ne.

Postavio sam temu o Francuskoj:
Debata o identitetu u Francuskoj zemlji duge tradicije demokratije i sloboda gradjana,
gde se iz prvih recenica moze videti obrazlozenje zasto mi je Francuska na celnom mestu.
 
Ovo nije tema samo za Evrofile, mada sam, moram reci, ocekivao da ce Evrofili biti brojniji i da ce se brze javljati.

Postavljena je tema ova sa namerom da izazove pozitivne emocije prema Evropi i EU, barem izrazavanjem zelje da se kaze nesto o zemlji unutar EU koja je najvise prirasla za srce.

Licno, kolevka gradjanskih sloboda i ljudskih prava, zemlja u kojoj je Nacionalna skupstina 17 avgusta, 1789, donela Deklaraciju prava Coveka i Gradjanina, jasno, u pitanju je Francuska, mi je najvise prirasla srcu.
 
Ovo nije tema samo za Evrofile, mada sam, moram reci, ocekivao da ce Evrofili biti brojniji i da ce se brze javljati.

Postavljena je tema ova sa namerom da izazove pozitivne emocije prema Evropi i EU, barem izrazavanjem zelje da se kaze nesto o zemlji unutar EU koja je najvise prirasla za srce.

Licno, kolevka gradjanskih sloboda i ljudskih prava, zemlja u kojoj je Nacionalna skupstina 17 avgusta, 1789, donela Deklaraciju prava Coveka i Gradjanina, jasno, u pitanju je Francuska, mi je najvise prirasla srcu.

:thumbdown::thumbdown::bljak::bljak::bljak::bljak::bljak::bljak:
 
Gwydion:
Trebalo je da sačekaš da udju Albanija i Hrvatska. Ovako ako i glasam nije to to.

Prvo sam imao na umu samo zemlje zapadne i severne Evrope, ali ne mogu se iskljuciti zemlje juzne Evrope, kao ni Istocne, tako da sam na kraju tezio da obuhvatim u okviru cifre 10 i relevantne zemlje vodeci racuna i o geografiji.

Sigurno je da sam mogao uvrstiti Belgiju, Austriju, Dansku ili Cesku, npr. Ali na listi 10 jednostavno nema mesta za sve.

Medjutim ne treba imati predrasude. Mnogi npr. potcenjuju Albaniju a to sutra ili prekosutra moze biti najvece balkansko i evropsko iznenadjenje. Ko apriori ne veruje neka procita na temi
"Albanija ima najbolji ekonomski rast u Evropi u 2009, Examiner"
kako Albanija mnogo bolje privlaci strane investicije nego mnoge evropske zemlje.

Albanci su veoma mudar narod, oni su po genima bliski Fenicanima i Starim Egipcanima.

Dobro, imali su Envera Hodzu koji jeste unazadio generaciju ili dve, mada i oko njegove uloge ima podeljenih misljenja.

Ali sada Albanija ima dobru osnovu za izuzetan privredni bum, a ima i najmladje stanovnistvo u Evropi, sto je takodje jedna od prednosti.
 
корисничко име:
Драги мигел, значи тебе западе да данас будеш промотер ЕУ на крстарици. Само нешто слабо иде. Ваљда се људи спремају за дочек. А, шта ћеш, мора неко и радит'.

Ova ti je dobra. Zapade i mene.

Ostavimo salu na stranu, imao sam poprilicno kriticki nastrojenih tema prema EU, nekoj zemlji unutar EU ili ukupnoj situaciji.

Primeri tema:

Moze li Evro zona uopste opstati? The Levy Economics Institute
Islamofobija je kriminal protiv covecnosti: Predsednik turske vlade Tajip Erdogan
Daily Mail: Da li je Britanija na pragu finansijskog armagedona?
Letonija, zemlja EU, pred ekonomskim je kolapsom, dobija humanitarnu pomoc
Svet ulazi u ekonomski veoma tesku 2010 godinu
Nikolas Sarkozi: Britanija je gubitnik u raspodeli funkcija u EU
Samo osam zemalja Evrope imaju veci natalitet od Srbije i td.

Takodje i teme:

Islam u Evropi
Planetarna tranzicija

imaju dosta povezanog sa EU i evropskim zemljama.

Ali to ne znaci da ako se kriticki odnosim prema EU ili nekoj zemlji clanici i dr. da sam protiv svega evropskog. Taman posla.

Uopste, mene taj crno_beli mentalitet u Srbiji nervira.

U principu treba sagledati dobre i lose strane necega. Ako je moguce treba se truditi reci nesto o dobrim stranama, ali ni slucajno ne treba zatavarati oci pred onim sto je lose, vec i to itekako isticati.

Primera radi, licno volim Francusku i isticacu njene vrline, ali ako ima nesto lose u Francuskoj kritikovacu. Npr. kritikovao sam teznju da se zabrani nosenje burki. To je atak na prava coveka da se nosi onako kako zeli i kako postuje svoju veru. A islam je velika religija koju praktikuje preko 150000000 ljudi, i besmisleno i opasno je braniti propisanu tradicionalnu odecu.

Uopste, ne treba nesto posmatrati kao stanje vec kao proces, i situacija se menja, postoje periodi uspeha i periodi teske krize.

Mi vec primecujemo postojanje dva bloka unutar EU i grupe zemalja koje laviraju u podrsci cas jednom cas drugom bloku.

U pitanju su razliciti interesi. U vreme krize te razlicitosti jos vise izbijaju na povrsinu, i cak ni ogroman birokratski aparat u Brislu ne moze sve da ispegla.

Moguce je da ce sutra i interesi Nemacke i Francuske, zemalja koje drze jedinstvo EU, postajati sve vise divergentni. Mozda ce se i EU pod pritiskom ove ili neke sutrasnje krize raspasti na vise delova.

Ali jednu stvar treba da se ima na umu. EU i clanstvo u EU, ili barem, kao u slucaju Svajcarske i Norveske, ekonomska povezanost i postovanje standarda EU, ima svojih dobrih strana i to niko ne moze da spori.

Evropski analiticari, nasklonjeni Srbiji isticu da i ako ne uspe da udje u EU, za Srbiju je skoro isto ako ne i isti dobitak da stekne status Svajcarske ili Norveske.

‘Ajde da se potrudimo da se u Srbiji bar kljucni standardi ispune i onda je svejedno da li je zemlja unutar EU ili je u statusu kao Svajcarska ili Norveska.

Ali to znaci mnogo toga ukljucujuci i ruzne navike prekomernog pusenja i bacanja opusaka gde ko stigne, nepostovanja pesaka na pesackom prelazu od strane bahatih vozaca, komocije i lenstvovanja onih u drzavnim i lokalnim slubama kada treba nesto da odrade za gradjane sto im je posao, ostavljanja smeca u sred zelenih povrsina i parkova, opsteg nevaspitanja i prostakluka sto se moze videti ponekad i na domacim forumima gde cim poneko nema izvore i argumente pocne sa pljuvanjem sagovornika... i mnogo toga drugog.
 
Poslednja izmena:

Back
Top