Debata o identitetu u Francuskoj zemlji duge tradicije demokratije i sloboda gradjana

migel59

Poznat
Poruka
8.319
Prava i slobode gradjana u Francuskoj imaju dugu tradiciju, jos od 1789 i Deklaracije o pravima coveka i gradjana.

Mnogi ljudi sirom sveta obozavaju Francusku i zele da u njoj zive, izmedju ostalog i zbog visokog stepena gradjanskih sloboda, medju najvisim u svetu.

I po politickim pravima i po gradjanskim slobodama ima rang 1, prema Freedom House (primera radi Srbija prema istim merilima za politicka prava ima rang 3 a za gradjanske slobode ima rang 2).

U Francuskoj se u poslednje vreme vodi snazna debata o nacionalnom identitetu.

Francuska: identitet u pitanju

France: identity in question, OpenDemocracy, 11. december 2009.

www.opendemocracy.net/patrice-de-beer/france-identity-in-question

A "great debate" over French national identity is compromised by its politicised character and exclusionary discourse, says Patrice de Beer.

"Velika debata" o francuskom nacionalnom identitetu je ugrozena od strane politizovanog karaktera i eksluzivnosti rasprave, kaze Patris de Bir

...

What do the French people think about the topics raised in this debate? An IFOP-JDD poll of 29 November 2009 finds that 57% consider such a debate necessary, while 72% see it as a pre-election gimmick. A survey published by the Catholic daily La Croix on 23 November also suggests that the polarising focus on crime and immigration is not shared by the French majority: instead people chose, as key elements of their identity, human rights (71%), French language (68%) and the welfare state (62%) - ahead of culture (48%) and Christian heritage (12%).

Sta francuski narod misli o temama koje su pobudjene ovom debatom? IFOP-JDD glasanje od 29 novembra 2009 nalazi da 57% razmatra takvu debatu neophodnom, dok 72% vidi to kao predizborni trik. Pregled objavljen od strane katolickog dnevnika La Croix od 23 novembra otkriva da polarizovani fokus o kriminalu i useljenistvu nije izrazen za francusku vecinu: umesto toga ljudi biraju kao kljucne elemente njihovog identiteta ljudska prava (71%), francuski jezik (68%), i drzavu blagostanja (62%) - ispred kulture (48%) i hriscanskog nasledja (12%).
 
Sanovnik:
Francuska je Gradjanska drzava
Jedina u Evropskoj Uniji . To je krucijalno .
Sve ostale Drzave u Evropskoj Uniji su Nacionalne Drazve . Sto se tice Evrope , kao kontinenta , gradjanska je i Svajcarska .

Francuska je kolevka gradjanskih sloboda i ljudskih prava u Evropi.

Deklaracija prava coveka i gradjanina doneta je u Nacionalnoj skupstini 26. avgusta 1789.

I dan danas je aktuelna i moze sluziti kao vodic.

Mozete je procitati na:

www.hrcr.org/docs/frenchdec.html
 
Francuska je kolevka gradjanskih sloboda i ljudskih prava u Evropi.

Deklaracija prava coveka i gradjanina doneta je u Nacionalnoj skupstini 26. avgusta 1789.

I dan danas je aktuelna i moze sluziti kao vodic.

Mozete je procitati na:

www.hrcr.org/docs/frenchdec.html

Dada . No to nije ono sto sam ja napisao, niti znaci da u drugim drzavama nema slobode . Znaci samo da je francuska drzava sa savim drugacijim uredjenjem od , Nemacke ,na primer . A da ne pricam o Britaniji .
daklem , suprotno od svih drugih drzava , Francuska je Gradjanska drzava , a sve ostale su nacionalne . Iz toga proisiticu i svi problemi Francuske drzave .
 
Prava i slobode gradjana u Francuskoj imaju dugu tradiciju, jos od 1789 i Deklaracije o pravima coveka i gradjana.

Mnogi ljudi sirom sveta obozavaju Francusku i zele da u njoj zive, izmedju ostalog i zbog visokog stepena gradjanskih sloboda, medju najvisim u svetu.

I po politickim pravima i po gradjanskim slobodama ima rang 1, prema Freedom House (primera radi Srbija prema istim merilima za politicka prava ima rang 3 a za gradjanske slobode ima rang 2).

U Francuskoj se u poslednje vreme vodi snazna debata o nacionalnom identitetu.

Francuska: identitet u pitanju

France: identity in question, OpenDemocracy, 11. december 2009.

www.opendemocracy.net/patrice-de-beer/france-identity-in-question

A "great debate" over French national identity is compromised by its politicised character and exclusionary discourse, says Patrice de Beer.

"Velika debata" o francuskom nacionalnom identitetu je ugrozena od strane politizovanog karaktera i eksluzivnosti rasprave, kaze Patris de Bir

...

What do the French people think about the topics raised in this debate? An IFOP-JDD poll of 29 November 2009 finds that 57% consider such a debate necessary, while 72% see it as a pre-election gimmick. A survey published by the Catholic daily La Croix on 23 November also suggests that the polarising focus on crime and immigration is not shared by the French majority: instead people chose, as key elements of their identity, human rights (71%), French language (68%) and the welfare state (62%) - ahead of culture (48%) and Christian heritage (12%).

Sta francuski narod misli o temama koje su pobudjene ovom debatom? IFOP-JDD glasanje od 29 novembra 2009 nalazi da 57% razmatra takvu debatu neophodnom, dok 72% vidi to kao predizborni trik. Pregled objavljen od strane katolickog dnevnika La Croix od 23 novembra otkriva da polarizovani fokus o kriminalu i useljenistvu nije izrazen za francusku vecinu: umesto toga ljudi biraju kao kljucne elemente njihovog identiteta ljudska prava (71%), francuski jezik (68%), i drzavu blagostanja (62%) - ispred kulture (48%) i hriscanskog nasledja (12%).



pukli su uskoro kao mi na kosovu
 
Zasto tako ostro?

Kroz javnu debatu moze se iskristalisati niz pozitivnih stvari, koje neko sutra moze primeniti i ostvariti boljitak.

Treba razumeti proces ucestvovanja gradjana po veoma vaznim pitanjima sto u Francuskoj veoma dobro funkcionise.



decko ti kandanisi bio u parizu
tamo postoje kvartovi gde se francuski uopste ne govori,i gde ni policija ne ulazi a to je pariz kazu da je u marseju jos gore...tako da kasno je malo za debatu...evo imamo i mi debatu,kosovo je srbija,samo0 mislim da malo siptare boli uvo za to
 
stawwross:
decko ti kandanisi bio u parizu
tamo postoje kvartovi gde se francuski uopste ne govori,i gde ni policija ne ulazi a to je pariz kazu da je u marseju jos gore...tako da kasno je malo za debatu...evo imamo i mi debatu,kosovo je srbija,samo0 mislim da malo siptare boli uvo za to

Prvo nisam decko i uozbilji se, jos cu svasta pomisliti.

Naravno, bio sam u Parizu.

Bio sam i u delovima ovog velegrada gde bele Francuze skoro da nisam video.

Pa sta hoces time da kazes?

Ta sarolikost, pokretljivost mnogih ljudi, razlicitih rasa, nacija, ta leprsavost, raznolikost, pokazuje nekoliko stvari: snagu francuske demokratije, miran sazivot ljudi druge nacije i vere u Francuskoj, jacanje francuskog drustva kroz useljavanje stanovnistva inace bi imali depopulaciju i td.

Samo da znas i to: u Francuskoj postoji red.

Mozda ne mozes da razumes jer gledas drugacijim ocima ali sve u svemu Francuska je zrela demokratija i ozbiljna drzava.
 

Back
Top