Ubuntu - pomoc oko instalacije

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

angel of death 333

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.003
e hteo bih da instaliram ubuntu linux...stigo mi cd....e sad..ja bih hteo da instaliram linux na 5gb-a posto mi sve ostalo zauzeto....odmah bih izbrisao xp ali proveravam samo da li bi mi radio net na linuxu posto je net kablovski...

e sad posle svega toga...ako se odlucim da izbrisem xp i kad ga izbrisem da li ce memorija na xp-u da se prebaci u linux (ostalih 495 gb koji su bili na xp-u)...xD

kazite mi molim vas...xD
 
e hteo bih da instaliram ubuntu linux...stigo mi cd....e sad..ja bih hteo da instaliram linux na 5gb-a posto mi sve ostalo zauzeto....odmah bih izbrisao xp ali proveravam samo da li bi mi radio net na linuxu posto je net kablovski...

e sad posle svega toga...ako se odlucim da izbrisem xp i kad ga izbrisem da li ce memorija na xp-u da se prebaci u linux (ostalih 495 gb koji su bili na xp-u)...xD

kazite mi molim vas...xD

Konacno stigao CDz:shock:
Kada sam instalirao Ubuntu ( i ja imam kablovski net ) nisam ga diskonektovao, ostavio sam sve prikljuceno, Ubuntu je sve sam podesio, provalio mrezu konektovao se, bez problema, jedino sto mi je pravilo problem, bilo je (wired network) e to sam morao da decekiram i sve ostalo sljaka normalno.

A ovo za memoriju te ne razumem? Ubuntu vidi sve mozes sve da prebacis u njega.
 
e ovako ja bih hteo da instaliram ubuntu a da uninstaliram xp..ali to ne znam.....dakle kako da instaliram ubuntu a kako da uninstaliram xp?

i jos nesto...ako bih hteo da ubuntu instaliram bez brisanja xp-a...ako bih se posle odlucio da izbrisem xp da li bi njegovih 495 gb-a presli automatski na ubuntu.?
 
e ovako ja bih hteo da instaliram ubuntu a da uninstaliram xp..ali to ne znam.....dakle kako da instaliram ubuntu a kako da uninstaliram xp?

i jos nesto...ako bih hteo da ubuntu instaliram bez brisanja xp-a...ako bih se posle odlucio da izbrisem xp da li bi njegovih 495 gb-a presli automatski na ubuntu.?

Predpostavljam da vec imas instaliran XP, nadji malo vise mesta nego 5gb za ubuntu ako mozes odvoj 10gb posto vidim da imas. nemoj ih formatirati.
Butuj sa CD-a on ce da prepozna sve sta ti imas na tvom hardu, ti izaberi ( unlocated ) cini mi se da tako pise, i tu ce sam da se instalira. sve ovo sto ti ja pisem to je sa ovog foruma, malo levo, desno i sve ces naci, mnogo pametnih glava ovde se trudi da nam pomogne, i ja sam pocetnik u linuxs-u.
A to sto se tice prebacivanja sa XP-a na Linux nije problem. ostavi particiju na kojoj su ti vazne stvari a sistemsku win particiju mozes da brises ako ti ne treba.
 
ja te nista ne razumem...nista nema od instalacije linuxa......xD

Nemoj tako, svakako treba pokusati, i ja sam ga instalirao 5 puta minimum, ali zato je bilo potrebno malo price i dobrih saveta da bi na kraju bilo ono pravo.
Prvo dok ja skapiram sta ti ustvari hoces, ti bi da sacuvas neke filmove i neku muziku itd...
ako ti se to nalazi na posebnoj particiji a predpostavljam da je tako, onda nema sta da brines.
Drugo treba ti nova particija koju mozes napraviti u win-u sa programom PARTITION MAGIC koja ce ti sluziti kasnije da bi na nju instalirao Ubuntu.

I trece krenes normalno sa instalacijiom kao bilo koji OS da instaliras, pogledaj ovo http://forum.krstarica.com/threads/333605
covek se lepo potrudio i bukvalno na tacni pruzio instalaciju ubuntu-a

Pa ako negde zapne a ti pisi:zjelka:
 
instalirao sam ga...jeste brz ali je SUPERKOMPLIKOVAN..upravo radim na njemu...i ne znam kako da postavim background....kad idem na choose background i kliknem na odredjenu sliku....ne znam dalje....background mi je crna....


i slova su mnogo sitna.....nemam pjma kako da ih uvecam......instalirao sam ga u backup g...tako mi je pisalo...kad ga izbrisem da li ce memorija od 5 gb koja je bila u linuxu preci na xp?
 
instalirao sam ga...jeste brz ali je SUPERKOMPLIKOVAN..upravo radim na njemu...i ne znam kako da postavim background....kad idem na choose background i kliknem na odredjenu sliku....ne znam dalje....background mi je crna....


i slova su mnogo sitna.....nemam pjma kako da ih uvecam......instalirao sam ga u backup g...tako mi je pisalo...kad ga izbrisem da li ce memorija od 5 gb koja je bila u linuxu preci na xp?

Gledaj ovako, ni jedna memorija ne prelazi nigde sem ako je ti ne premestis. u linuxsu prostori gde skladistis podatke nalaze se npr. na ( ext ) obelezenim prostorima
a u winu na ( ntfs ). tako da sta napravis to koristis.
ext file sistem vidi ntfs to je extra stvar, igraj se malo svidece ti se.
 
Poslednja izmena:
mozda nisi razumeo dobro...izbrisao sam linux..i memorija mi se vratila u xp..

e sad kada iskljucim i ukljucim komp opet mi se pokazuje da biram izmedju xp ili ubuntu..ali kad krenem ubuntu(vec izbrisan) nece (jer sam ga obrisao).....problem je samo to...dakle kako da maknem biranje izmedju 2 os pri startupu kad sam izbrisao ubuntu?
 
mozda nisi razumeo dobro...izbrisao sam linux..i memorija mi se vratila u xp..

e sad kada iskljucim i ukljucim komp opet mi se pokazuje da biram izmedju xp ili ubuntu..ali kad krenem ubuntu(vec izbrisan) nece (jer sam ga obrisao).....problem je samo to...dakle kako da maknem biranje izmedju 2 os pri startupu kad sam izbrisao ubuntu?

67435-system-properties-click-ok.gif

klik na startup and recovery
Faq06.jpg

klik na edit i tu mozes da se igras sa tim stvarima ali polako mozes i da zeznes stvar, pazi sta brises.
 
e hteo bih da instaliram ubuntu linux...stigo mi cd....e sad..ja bih hteo da instaliram linux na 5gb-a posto mi sve ostalo zauzeto....odmah bih izbrisao xp ali proveravam samo da li bi mi radio net na linuxu posto je net kablovski...

e sad posle svega toga...ako se odlucim da izbrisem xp i kad ga izbrisem da li ce memorija na xp-u da se prebaci u linux (ostalih 495 gb koji su bili na xp-u)...xD

kazite mi molim vas...xD

Ja koristim kablovski net i uz ubuntu ti dolaze svi moguci driveri ja se nisam ni malo pomucio oko drivera. Opusteno ga instaliraj sve ce ti raditi
 
Deinstalirao sam ga odwano...Iskreno OS mi se uopste ne svidja......Sa windows-om sam sigurniji a i prakticniji je.......

Kako god ne kazem da je Ubuntu los OS ali treba da mu se dodaju mnoge stvarcice da bi bio solidan...
Ipak to je samo moje misljenje.....

hahaha imam instaliran Win7 na komp (imao sam i XP ali me mrzi da se ponovo bakćem sa njim pošto sam menjao hardver) i iskreno kad pomislim da se malo igram na Winu smorim se pošto nemam gomilu stvari koje imam na K(U)buntu.. tako da te uopšte ne razumem na koje to "mnoge stvarčice" misliš kad kažeš da fale Ubuntu...
Da li bi bio ljubazan da nam kažeš koje su to "mnoge stvarčice" koje fale ubuntu da bi bio "solida"... ?
Možda se samo nisi potrudio da shvatiš šta se gde nalazi (mada mogao si da ga instaliraš i na srpskom pa da se ne mučiš... :D
 
nije stvar u pravdanju već u razumevanju... ako si toliko smarao ljude da ti kažu ovo ili ono onda bi bilo lepo da ukažeš na to šta ti je nedostajlo u odnosu na Windows.. Ako ništa drugo, možda pročita neko ko ima neke veze sa programiranjem pa pokuša da nadomesti nedostatke..
A sa druge strane zanimljivo je čuti šta je to nedostajalo nekom ko je možda samo pokrenuo program sa CD-a pa dao takvu ocenu kakvu si ti dao... :D
Što se tiče igrica to sam rešio tako što imam instaliran i Win pa kad mi se igra neka od tih igara onda pređem na win.. Alinux koristim baš zato što je jednostavniji i kompletniji od Windows (i XP i 7)..
 
Ubuntu samo u pocetku izgleda komplikovano. Kada ga malo duze koristis vidis kako neke stvari koje su ti u pocetku predstavljale problem su u stvari boza. Ubuntu nije za korisnike koji igraju igrice, vec za one kojima je na prvom mestu sigurnost i pouzdanost.
Tako da si probao, video da ne odgovara tvojim potrebama i vratio si se na ono sti ti odgovara.
 
zanimljivo, koristimo li isti operativni sistem -Ubuntu 9.10?
Iskreno koristim ubuntu od 8.10( pre toga počeo sa srbliux-om) i nisam imao problema sa netom štaviše ... a što se tiče prikazivanja... to već lako možeš da podesiš gde će šta da ti se prikazuje i da li će uopšte da se prikazuje...

E sad pitanje je koliko si ti bio spreman da pogledaš koje su ti mogućnosti jer ako se nisi potrudio da bar proveriš šta imaš u podešavanjima onda mogu da razumem da nisi mogao da se snađeš...
 
Poslednja izmena:
@Drzare
Ja bre ne volim da gledam podesavanja i to..Hocu da mi sve bude na tacni......Kao sto je u windowsu..
I nem vise da smaras ovde.......Meni je windows bolji i gotovo.....Kad bi ubuntu bio jedan od prestiznih os-a onda ne bi bio besplatan...Razmisli malo....

Na windows-u ne dobijes instalirane drajvere, kodeke, antivirus, antispybot, kvalitetan firewall, programe... tako da opet moras sam da instaliras i podesis. Ne racunam kada neko drugi odradi instalaciju ;).
Kada sve uzmes u obzir, windows je "laksi" samo zbog toga sto vecina korisnika se prvo sretne sa njime i sto postoji osecaj "ako nesto zeznem, ima ko da ispravi" :D
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top