Windows XP - Tricks

DEVIL

Aktivan član
Poruka
1.008
Pokrenuh ovu temu, sa nadom da cemo svi nauciti nesto novo. Ako neko ima nekakvih trikova u vezi XP-a, ( ubrzavanje i sl.) neka napise.

1.Automatsko startovanje Windows Messenger-a problem?
Da bi ste zaustavili autostart WinMes jednostavno odite na
Start/Run/Regedit/HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run\MSMSGS i obristie taj registry Key

2.NetMeeting u Windows XP
a) Start
b) Run
c) utipkaj conf
d) Enter

3. XP bez greski:)
a)Desnim tasterom misa na MyComputer izaberi Propereties
b)U System Propereties klik na Advenced
c)U Advenced klik na Error Reporting
d)Cekiraj "Disable error reporting"
e) Ostavite otvoreno polje kod "But notify me when critical errors occur"

Poz.
 
Moram priznati da ideja uopste nije losa, cak je dobra :D

Elem.

start>run>msconfig>startupmozete da iskljucite i ukljucite sve stvari koje se automatski pale pri svakom podizanjeu systema i onda vam sys trej kod sta dogura do pola ekrana. da se to ne bi desilo ...

toliko od mene za sad.

s' postovanjem JA 8)
 
DEVIL:
3. XP bez greski:)
a)Desnim tasterom misa na MyComputer izaberi Propereties
b)U System Propereties klik na Advenced
c)U Advenced klik na Error Reporting
d)Cekiraj "Disable error reporting"
e) Ostavite otvoreno polje kod "But notify me when critical errors occur"

Poz.
I to pod "E" treba iskljuciti, jer kad god mi se neki program zatvori znam sta je, a Micrisoftu ne volim da dosadjujem (nekad i jesam, ali je sad i meni dosadilo).
 
Ako ne koristite Messenger mozete ga u potpunosti i bezbedno deinstalirati.Kliknete Run upisete sledece
runDll32 advpack.dll,LaunchINFSection %windir%\INF\msmsgs.inf,BLC.Remove
i nema vise Messengera. Naravno ovo vazi za XP.
 
Internet Explorer
Stalno padanje Internet Explorera, da se popraviti kad u

1. Start
2. Run
sledeci kod ukucate

rundll32.exe setupapi,InstallHinfSection DefaultInstall 132 %windir%\inf\ie.inf

Ovime cete ne stari IE reinstalirati, nego potpuno novi IE instalirati

Poz.
 
OS Win XP po defaultu startuje brdo servisa (services) od kojih većinu niti koristite niti ćete ikada koristiti. Ukupno je 89 servisa od kojih je na Automatic po defaultu stavljeno tačno 36!, i slovima trijesšes! (Ostale su uglavnom postavljene na Manual, što će reći da ih XP startuje po potrebi). Postavljanjem mnogih servisa na Disabled ili Manual može se osloboditi od 12 do 70 MB RAM-a !! Tabela sa opisom svih servisa i preporukama koji se mogu isključiti i na koji način nalazi se na sledećoj stranici: http://www.blackviper.com/WinXP/servicecfg.htm. Možete skinuti pdf varijantu tabele pa natenane sve odraditi. Ja sam pre jedno godinu dana postavio SAFE konfiguraciju (videćete već šta i kako) i do sad nisam imao nikakvih problema. Oni malo napredniji mogu da eksperimentišu malo više (takođe ima preporuka), te da ostanu na samo 8 neophodnih servisa koji poleću pri dizanju XP-a. Ipak, pri tome imajte živaca pa kliknite u tabeli na svaki servis da vidite detaljnije čemu on služi.
Namerno sam duže prepričavao ono što već i piše na samoj stranici da se manje upućeni ne bi odmah uplašili, jer je operacija inače lagana, jednostavna i bezbedna. Sve počinje sa Start>run<services.msc.
 
Naravno da radi.Evo jos par trikova:
1) deinstalacija Media Playera :run pa upisete RunDll32 advpack.dll,LaunchINFSection C:\Windows\INF\wmp.inf,Uninstall
2) ako kada zelite obrisati neki fajl izadje ona poruka 'This file cannot be deleted or moved! Please check that the file is not read only or in use' vi otvorite Notepad (Windovs Explorer ugasen)pa file -> open -> all files i odatle obrisete fajl. Avi fajlove brisete u Registry pod HKEY_CLASSES_ROOT\SystemFileAssociations\.avi\shellex\PropertyHandler
3) ako u net search upisete npr 'krstarica' i pritisnete ctrl+enter automatski dobijate http:// ispred i .com iza teksta....
Toliko za sada. Pozdrav
 
Brzo otvaranje Internet Explorera

Stavite strelicu na ikonu IE-a u quick lanchu ili na desktopu i kliknete desno dugme na misu,Properties i u polje target dopisete -no home,izgledace ovako:

"C:\Program Files\Internet Explorer\IEXPLORE.EXE" -nohome

Pritisnite Apply pa OK.

IE ce se startovati u sekundi,ali necete imati home stranicu(logicno :wink: )

Iskljucivanje Autostart-a

Mene autostart cd-a uzasno nervira pa sam nasao nacin da ga "smirim" :D

Start>Run>gpedit.msc>Computer Configuration>Administrative Templates>System>Turn off ******** podesite na Enabled>apply>ok.
 
Iskljucivanje grupa u taskbaru

Kada otvorite vise web stranica sa IE-om,istovremeno,windows ih grupise i tako gubite preglednost i brzinu prebacivanja sa jedne na drugu(stranicu),da bi ovo iskljucili uradite sledece:

Stavite strelicu na taskbar>desno dugme>Properties>uncekirajte Group similar taskbar buttons>apply>OK


Iskljucivanje obelezavanja novo instaliranih programa u Start Meniju

Stavite strelicu na Start>desno dugme(na misu)>Properties>Customize>Advanced>Uncekirajte Highlight newly instaled programs>OK>Apply>OK
 
Brze otvaranje "prozora" u Start meniju

Po defaltu,prozori u Start meniju se otvaraju sa zadrskom,ako zelite da ih ubrzate uradite sledece:

Start>Run...>regedit(Enter)

HKCU>Control Panel>Kliknete na Desktop>I promenite vrednost Key-a MenuShowDelay,koja je 400 na npr. 0 (sto je manji broj brze ce se otvarati i obratno).Restartujte i uzivajte.

Ako ovo u nekom slucaju ne uspe,jedini nacin je defragmentacija c particije(particije na kojoj se nalazi vas OS),donece vam isti efekat samo privremeno.

Menjanje vrednosti kljuceva u registriju je opasno i moze da unisti vas operativni sistem,ovo primenjujte jedino ako znate sta radite i imali ste iskustva u regeditu
 
BRZO OTVARANJE OUTLOK EXPRESA!
Ukoliko deinstalirate Windows Messenger Outlok se vrlo sporo pokrece.
To se moze resiti na sledeci nacin: POKRENITE REGEDIT i u polje EDIT-FIND unesite sledece "FB7199AB-79BF-11D2-8D94-0000F875C541". kada zavrsi sa ovim kljucem dobiju se odredjene vrednosti od kojih nas zanimaju PRVE DVE: inProcServer 32 i LocalServer32.
OBRISITE VREDNOSTI KOJE NADJETE U OVIM KLJUCEVIMA I KADA ZAVRSITE , PRITISNITE F5 da XP prihvati promenu.
Posle ovoga OUTLOOK EXPRESS CE SE OTVARATI BEZ IKAKVOG ZASTOJA!!!
 
Ako neko ne zna...

Mozda vam se desilo nekada da vam se pojavi ekran za biranje operativnog sistema i pored toga sto imate samo jedan OS .To se desava najsecse ako se igrate sa programima kao sto su StyleXp, BOOt Loader, Boot creator itd... a to je uzasno lako resiti :

C:\BOOT.INI

DEAFULT je :

"[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect"

Ako se desi da pise jos nesto ispod npr :

[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows (bootscreen)"

...jednostano izbrisete i sacuvate fajl.

PS : Ukoliko je C:\BOOT.INI nedostupan otvorite Folder Options u Control Panelu i isljucite HIDE PROTECTED OPERATING SYSTEM FILES. Posle toga BOOT.INI bice vidljiv i otvoren.
p0z~ :roll:
 
WINDOWS XP HIDDEN APPS:
=========================================

1) Character Map = charmap.exe (very useful for finding unusual characters)

2) Disk Cleanup = cleanmgr.exe

3) Clipboard Viewer = clipbrd.exe (views contents of Windows clipboard)

4) Dr Watson = drwtsn32.exe (Troubleshooting tool)

5) DirectX diagnosis = dxdiag.exe (Diagnose & test DirectX, video & sound cards)

6) Private character editor = eudcedit.exe (allows creation or modification of characters)

7) IExpress Wizard = iexpress.exe (Create self-extracting / self-installing package)

8) Microsoft Synchronization Manager = mobsync.exe (appears to allow synchronization of files on the network for when working offline. Apparently undocumented).

9) Windows Media Player 5.1 = mplay32.exe (Retro version of Media Player, very basic).

10) ODBC Data Source Administrator = odbcad32.exe (connecting to databases)

11) Object Packager = packager.exe (to do with packaging objects for insertion in files, appears to have comprehensive help files).

12) System Monitor = perfmon.exe (very useful, highly configurable tool, tells you everything you ever wanted to know about any aspect of PC performance, for uber-geeks only )

13) Program Manager = progman.exe (Legacy Windows 3.x desktop shell).

14) Remote Access phone book = rasphone.exe (documentation is virtually non-existant).

15) Registry Editor = regedt32.exe [also regedit.exe] (for hacking the Windows Registry).

16) Network shared folder wizard = shrpubw.exe (creates shared folders on network).

17) File siganture verification tool = sigverif.exe

18) Volume Contro = sndvol32.exe (I've included this for those people that lose it from the System Notification area).

19) System Configuration Editor = sysedit.exe (modify System.ini & Win.ini just like in Win98! ).

20) Syskey = syskey.exe (Secures XP Account database - use with care, it's virtually undocumented but it appears to encrypt all passwords, I'm not sure of the full implications).

21) Microsoft Telnet Client = telnet.exe

22) Driver Verifier Manager = verifier.exe (seems to be a utility for monitoring the actions of drivers, might be useful for people having driver problems. Undocumented).

23) Windows for Workgroups Chat = winchat.exe (appears to be an old NT utility to allow chat sessions over a LAN, help files available).

24) System configuration = msconfig.exe (can use to control starup programs)

25) gpedit.msc used to manage group policies, and permissions

26) control userpasswords2 Excellent for adding user accounts, deleting passwords etc.

27) SFC.exe /scannow System file Checker : Verifies that windows protected files are correct.
 
Samo za one koji koriste Win Xp:
Ukoliko ste kao Home Page postavili neku stranicu koju ste vi napravili, primetiti cete da u File meniju nemate opciju Work Offline. Da bi ste to sredili uradite sledece:

U regedit-u nadjes:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Internet Explorer\AboutURLs

pod tim folderom napraviti novi string (desni klik misa, pa new string)

Value name: MyHomePage
Value data: lokacija tvog homepage-a (npr. C:\Home Page\index.htm)

zatvori regedit, a zatim u Internet Explorer-u otvori Internet Options.

Pod tabom General u kvadraticu predvidjenom za home page upisi:

about:MyHomePage

Klikni Apply.

To je sve! :wink:
 
Ne znam da li ovo spada ovde ali ne skodi ,znaci da je korisno a mozda ce trebasti nekome.
Ako imate pulsnu vezu a XP u racunaru onda prilikom konektovanja treba prvo napisati veliko P a onda tel broj provajdera.Izmedju brojeva tarabicu #.
 
Ako nekog nervira što mu se na XP login screenu ne pojavljuje Administrator nego samo u Safe modu to može da ispravi tako što će u Regeditu otići na

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon\SpecialAccounts\UserList

i dodati novu vrednost

Administrator

(tip ključa je REG_DWORD - DWORD Value)

i kao vrednost tog ključa staviti 1.

Nakon toga, kada se uključi računar na login screenu će pored običnih accounta biti uvek prikazan i Administrator.
 
Shutdown i Restart na Desktop-.u
-----------------------------------


Shutdown
========

Na desktop-u desni klik na misu,New>Shortcut otvori vam se prozor i idete na Browse... izaberete My Computer
pa na C(particija na kojoj vam je instaliran XP) C:\WINDOWS\system32\shutdown.exe
Unesete ime po vasem izboru i kliknete na Finish.
Stavite strelicu na shortcut koji ste napravili stisnete desno dugme i izaberete Properties i u Target liniji
dopisete atribute "-s -t 00".Sada vam target linija izgleda ovako:

C:\WINDOWS\system32\shutdown.exe -s -t 00

Kliknete Apply.
Na klik na ovaj shortcut ce vam se momentalno gasiti windows.


Restart
=======

Ponovite prethodni proces samo umesto dopisivanja "-s -t 00" upisete "-r -t 00" pa target izgleda ovako:

C:\WINDOWS\system32\shutdown.exe -r -t 00

Kliknite Apply.


Brze pozivanje brojeva sa vaseg modema.
---------------------------------------------


Ovo se moze koristiti samo u slucaju da imate tonsko biranje.
Idite na
Start>Control Panel>Phone and modem options>Modems>Properties>Advanced>I u extra settings upisete S11=60(ili 50 ili 40)
i pritisnete Apply.
Sto je manji broj to ce vas modem brze pozivati,postavite prvo 60 ako radi,onda postavite 50 ako radi onda 40...itd.
 
Kako brzo poslati e-mail
------------------------------------

Start>Run..>U polje upisete "mailto:[email kome zelite da posaljete]">[ENTER]

Primer:

mailto:zika@yahoo.com

Otvorice vam se vas default mail klijent i vi ce te trebati samo da dodate subject i text.I too je to
instant mail. ;)


Trenutno brisanje fajla
-------------------------------------

Ako zelite da neki fajl trenutno izbrisete a ne da ga ubacite u recycle bin,izbrisite ga
koristeci kombinaciju tastera:

[SHIFT] + [Delete]
 
Kako odmrznuti zamrznutu ikonicu CD-ROMa
==============================================

Da li vas XP ne detektuje ubacene diskove,nego samo stoji ikonica cd-a koji je bio u cdrom-u
za vreme startup-a?!
Mene je to izuzetno frustriralo jer nikad nisam znao koji sam disk ubacio
pa sam morao naci odgovor na ovaj problem,evo ga u daljem tekstu.

NAPOMENA:Menjanjem kljuceva u regeditu mozete ostetiti vas XP,radite ovo samo ako imate
iskustva i znate sta radite.


Start>Run...>regedit>HKLM>SYSTEM>CurrentControlSet>Services>Cdrom

I promenite vrednost kljuca AutoRun iz 0 u 1,kliknete na OK,zatvorite regedit i restartujete komp.

Sada se CD-ovi detektuju u sekundi. :)

P.S. U slucaju da ste imali shortcut cdroma na desktopu i prilikom restarta shortcut ne prikazuje novo ubacene cd-ove,samo napravite novi shortcut iz My Computer-a.
P.P.S. Ovaj postupak primenjujte samo u slucaju kada ste iskljucili ******** na vasem cdrom-u,preko
Group Policy-a na nacin na koji sam ja ranije naveo(u ovoj temi).Takodje,ovaj postupak radite samo
u slucaju da se vasa cdrom ikonica/e NE MENJA kada ubacite/izbarite cd.
 
Zaboravio sam da napomenem....

Ako vam ******** ne treba i iskljucili ste ga preko Group Policy-a(gpedit.msc) na nacin na koji sam
ja to ranije navodio,ova vrednost ce vam biti 0.
Kada ovo uradite,******** i dalje nece raditi ali ce raditi detekcija diskova,koja kod 80% racunara
ne radi kada se iskljuci ********.
Za one kojima se ikonica menja kad ubace cd,nema potrebe da ovo rade,nece ubrzati proces,ovo je
samo za one kojima to ne radi.
 
Ukoliko imate racunar sa 256MB memorije i vise, i pritom koristite Windows NT/2000/XP mozete naterati Windows da celokupan sistem drzi u memoriji umesto u swap fajlu. Idite do HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\ Control\Session Manager\Memory Management i stavku DisablePagingExecutive prepravite sa 0 na 1
 
Windows XP dolazi sa odlicnim modulom sa konfigurisanje. Otkucajte GPEDIT.MSC pod Run i dobicete Group Policy Editor u kojem mozete menjati sve sto pozelite: menjati passworde usera, kontrolisati Net Meeting, Task Scheduler, Win Messanger pa cak mozete promeniti i ime IE Title Bara.
 

Back
Top