KAKO " DIMITE " RIBU ?

capljara

Ističe se
Poruka
2.608
Za sve koji imaju iskustva.....Koja je riba najbolja za dimljenje ?
Na koji nacin radite....Koja drva koristite...Koliko dugo traje proces....?
Na kraju opisite vase ( uradi sam ) pušnice....
P.S. Izvinite ako ste pisali ranije o tome
 
Poslednja izmena:
Ja sam (tacnije moj cale) dimio sarane... Na resetke smo ih redjali ja i cale na jedno 180-200mm od vatre, tj poda... Za drvo smo koristili bagrem, naravno :) Pusnica klasicna, prostorija sa vratima i malim prozorcicem... Ne secam se tacno, ali mislim da je jedan dim bio dovoljan da posao bude "odradjen"... Ali se jako dobro secam ukusa tog sarana koji se ni malo nije razlikovao od sunke...
 
Za dimljenje se preporučuju krupniji komadi. Za brzu konzumaciju ribe najbolji su komad od oko 5 kg i to zlatni šaran. Uredjena riba bez glava presečenau uzduž po kičmi usoli se utrljavanjem. posle 48 sati ide dizanje i dimljenje ,hrastovim ili bukovim panjevima na ,,hladnom dimu,,. Po dobijanju blago crvenkaste boje oko 1-2 dana skida se i proprži na ulju . Kod krupnih komada kao i kod masnijih postupak je malo duži i složeniji... sa spoljne strane po koži se nožem nareckaju sitni rezovi u koje se utrljava so. Takodje kod dimljanja komadi se dime do tamno bordo boje kako bi se neutralisala masnoća. Takodje ide malo jača koncentacija soli a može se odraditi i ,,odsoljavanje,, pre dimljenja... neke stvare neka ostanu i tajna velikih majstora :)))) Nisam pristalica brzog dimljenaju u buretu jer se onda meso ,,obogaćuje,, pepelom i garežom ... najbolje su klasične pušnice ili ove nove gde se dim filtrira preko oblutaka ...
 
Poslednja izmena:
:dontunderstand: kako to funkcionise, to izgleda interesantno ?

Konzervacija dimom je ozbiljna stvar , pogotovo sa saznanjima da previše dima izaziva rak želudca... sve u svemu dim treba da pristigne bez gareži i čadji do mesa/ribe. jedan od načina je ložište koje daje takav dim , ostatak posla odradi prostrujavanje vazduha... projekata pušnica bilo je na sve strane nije to neka preterana filozofija...ovo sa oblutcima, pa iznad ložišta postavlja se kameni filter na izvarenoj armaturi . To su krupni rečni kameni oblutci veličine pesnice pa na više koji zadržavaju čestice i apsorbuju toplotu ... progugluj malo :) toliko od moje malenkosti :)
 
Poslednja izmena:
gmc0034l.jpg

:per: :per:z:mrgreen:
 
Za dimljenje se preporučuju krupniji komadi. Za brzu konzumaciju ribe najbolji su komad od oko 5 kg i to zlatni šaran. Uredjena riba bez glava presečenau uzduž po kičmi usoli se utrljavanjem. posle 48 sati ide dizanje i dimljenje ,hrastovim ili bukovim panjevima na ,,hladnom dimu ...

Ko ima sljivovo drvo taj nece koristiti ni jedno drugo jer je sljivovina najbolja za dimljenje svakog mesa pa i ribe. Provereno i dokazano. Ko ne veruje neka se raspita kod lokalnih mesara ali ne onih sto dime za prodaju vec onih sto dime za sebe i prijatelje. A cela filozofija dimljenja je u salamurenju(48 sati), cedjenju u pusnici bez dimljenja(12-24 sata) i onda dimljenje 2-3 lagane vatre u toku 48 sati (nikako susenje na jakoj vatri). Na kraju dolazi provetravanje u hladnoj prostoriji jedno 5-7 dana (tavan ili neka pomocna prostorija kao sto je supa). Naravno sve ovo raditi u zimskom periodu kad je spoljasna temperatura od 0 do +10 celzijusa. Upravo sam danas smazao jednog dimljenog sarana (kad je letos upecan tezio je oko 2 kg.). Dimio sam ih pre desetak dana i verovali ili ne od 5 sarana ostao je jos samo jedan za Badnji dan. Ove godine sam po prvi put dimio i soma pa ce i on biti uz sarana na trpezi. Sto se tice pitanja koja je riba najbolja (naj ukusnija) za dimljenje moje iskustvo govori da su to skobalj i klen. To je takodje provereno. Ono sto nije provereno a sto ja verujem da je takodje ukusno kad se prodimi jeste deverika . Malo sam opsiran ali iznosim svoje iskustvi i znanje (nisam mesar vec sam gurman samouk.)
 
Tema je bila kako dimite ribu, a ja sam dodao i ribe koje su najukusnije za jelo posle dimljenja.Koja riba ima vise kostiju jeste i ukusnija posla dimljenja.Ako neces koske ti dimi prasece butke. Pisem moje iskustvo. Ko nece da pljucka koske taj dimi soma i sarana. nema ribe koja nije ukusna posle dimljenja ali nijanse odredjuju pobednika.
 
Poslednja izmena:
Da ne bude uzalud prica, evo i dokaza
1. prirucna montazna pusnica od pocinkovanog lima dimenzija 1x1m visine oko 1,5m
2. dimljeni som ranije pomenut (kad je upecan tezio oko 2,5 kg)
3. dimljeni saran takodje ranije pomenut
 

Prilozi

  • 31-12-09_1221.jpg
    31-12-09_1221.jpg
    32,7 KB · Pregleda: 386
  • 31-12-09_1222.jpg
    31-12-09_1222.jpg
    39,5 KB · Pregleda: 401
  • 31-12-09_1223.jpg
    31-12-09_1223.jpg
    31,7 KB · Pregleda: 389
Prošli Nikoljdan sam jeo kod druga dimljenog Škobalja,nevjerovatno kako je dobro.
Proces je kao i kod dimljenja mesa od svinja ili drugih životainja.Po meni bitniji je "pajc",da izvuče iz ribe,onaj njen jak miris i ostale nepotrebštine.
Posle svega ovoga sotanu samo najkrupnije kosti na bokovima,koje su vidljive.

Inače škoblji su oko dva kilograma teški,pa su time i kvalitetniji.
 
Nov sam i ne snalazim se ovde, ali možeš li detaljno objasniti postupak dimljenja šarana? Imam i šarana i pušnicu i ljude oko sebe koji mi kažu: "Ti si lud -šunka je za dimljenje, kobasica!" , a s takvima nemam dijaloga jednostavno!
Hvala unapred
 

Back
Top