Alergija?

Bojan_BRT

Elita
Poruka
22.264
Aprila meseca se pojavio nesnosan kasalj,veoma iscrpljujuc,bio na svim mogucim pregledima,ustanovljeno da sam alergican na macke koje i nemam.
Bris nosa,grla,spirometrija,kozni test,sve u redu,medjutim kasalj je nestajao povremeno i onda kao da naleti neka iritacija,dal je duvanski dim,prehlada i odmah krene kasalj,znaci nema bolova,infekcije samo nesnosno golicanje u grlu.Pio sam Aerius,Pressing,primao Lemod injekcije koje su mi doduse najvise i pomogle ali eto,pre nekih mesec dana sam boravio u zadimljenoj prostoriji i sve se vratilo.Doduse daleko je slabijeg intenziteta nego na samom pocetku ali ume da bude vrlo nervirajuce.
Ima li neko iskustva sa ovim alergijama i moze li se nekako to suzbiti?
A vise sam dojadio lekarima,kad god se pojavim i kazem da mi nije bolje oni tras i prepisu presing.
 
Poslednja izmena:
Uzrok nije utvrdjen,u nosu sam imao 4% alergenskih celija,od 4 kao krece alergija,jedan decko pre mene je imao 17% i teska gusenja.
Pio sam svakakve lekove ali nista nije pomoglo.Ajde to sto sam alergican na macke,ali ja macke i nemam a kasalj je stalno prisutan.
 
Aprila meseca se pojavio nesnosan kasalj,veoma iscrpljujuc,bio na svim mogucim pregledima,ustanovljeno da sam alergican na macke koje i nemam.
Bris nosa,grla,spirometrija,kozni test,sve u redu,medjutim kasalj je nestajao povremeno i onda kao da naleti neka iritacija,dal je duvanski dim,prehlada i odmah krene kasalj,znaci nema bolova,infekcije samo nesnosno golicanje u grlu.Pio sam Aerius,Pressing,primao Lemod injekcije koje su mi doduse najvise i pomogle ali eto,pre nekih mesec dana sam boravio u zadimljenoj prostoriji i sve se vratilo.Doduse daleko je slabijeg intenziteta nego na samom pocetku ali ume da bude vrlo nervirajuce.
Ima li neko iskustva sa ovim alergijama i moze li se nekako to suzbiti?
A vise sam dojadio lekarima,kad god se pojavim i kazem da mi nije bolje oni tras i prepisu presing.

...to što ti je rađena spirometrija i nalaz je normalan- razumljivo. Reci ti svojim doktorima da ti rade bronhoprovokacioni test kojim će ti potvrditi bronhijalnu astmu... A onda će i terapija biti odgovarajuća...Ovako ćeš Presing, Loratidin, Aerius...piti bez efekta...
Pozdrav
 
Ajde nam objasni malo o tom testu,,,mislim, mogu da prelistam i knjige i da procesljam net, ali mi je blize da mi ti u 2 reci objasnis posto i ja imam takodje neke povremene "alergijske" napade vizinga.
 
...prvo se uradi spirometrija...Ona bude "normalna" ,(BP test se radi samo ako je spirometrija normalna!) ali kako anamneza ukazuje na astmu,radi se bronhoprovokacioni test histaminom. Prate se vrednosti FEV1, pre i posle davanja određenih rastućih koncentracija histamina, a test se smatra pozitivnim ako dođe do smanjenja FEV1 za 20% u odnosu na pocetnu vrednost.Pozitivan test je dokaz hiperreaktivnosti disajnih puteva koja može postojati i u drugim stanjima i bolestima (npr. posle virusnih infekcija, cisticnoj fibrozi, bronhopulmonalnojdisplaziji itd.), a koristan je u postavljanju dijagnoze astme posmatran samo u sklopu sa podacima iz istorije bolesti i drugim pozitivnim testovima. Bronhoprovokacioni test naporom je specificniji, ali manje senzitivan od histaminskog ili metaholinskogprovokacionog testa. Ukoliko je pozitivan, može se smatrati pouzdanim kriterijumom u postavljanju dijagnoze bolesti. Opterecenje pacijenta (na ergometru,pokretnoj traci ili trcanjem) spovodi se najmanje 6 minuta, srcana frekvenca treba da dostigne 85% maksimalne za uzrast, a pad plucnih funkcija nastupa nakon 5-10 min.

Eto, kratko...:zpozdrav:
 
Шта би могло да буде код мене: нормална спирометрија, тестови преосетљивости (они на кожи) сви у границама нормале, чак ни на хистамин не реагујем изнад граница нормале, али зато кад је повећана влажност, затим на прашину или кад је дим у ваздуху (висок атмосф. притисак) имам права гушења са све стридором?
 
Шта би могло да буде код мене: нормална спирометрија, тестови преосетљивости (они на кожи) сви у границама нормале, чак ни на хистамин не реагујем изнад граница нормале, али зато кад је повећана влажност, затим на прашину или кад је дим у ваздуху (висок атмосф. притисак) имам права гушења са све стридором?

...draga, ne gine ti BP test...
Ako ti je za utehu- i ja u poslednje vreme imam kašalj sa otešanim disanjem i whhezingom, naročito u vešernjim i ranim jutarnjim satima, i kad boravim u zadimljenoj prostoriji,a ni spirometriju ne smem "da dunem"...:zstidljivko:


P.S.šta su ti lekari...
 
Да, тад ми је колеЗиница са плућних рекла да нема потребе да радим BPT , као, све је у реду. Међутим, ове године октобар- новембар, мислила сам да ћу умрети колико сам се гушила.

Наравно, имала сам и раније те мини нападе (кажем мини јер сам једном видела како се гуше они јадни људи који имају бронхијалну астму, па по неколико дана проведу у респираторној јединици), али ове године је било онако, баш забрињавајуће.

Хвала на упуту. :)
 
Ja to ranije nisam imala, mislim u detinjstvu, niti bilo kakve alergije, osim na prvo uzimanje jagoda. Ali zadnjih godina u nekmo vremenskom periodu osecam tezinu u grudima i plitak udah a ove godine se to tacno desilo u cvetanje lipe.Ranijih godina nisam obratila paznju. Isla sam kod pulmologa i posle obicnog pregleda receno mi je da je sve ok :)
Da li pulmolog na VMA moze da uradi BP test ili to radi neko drugi tipa alergolog ili ko vec?
 
Ja to ranije nisam imala, mislim u detinjstvu, niti bilo kakve alergije, osim na prvo uzimanje jagoda. Ali zadnjih godina u nekmo vremenskom periodu osecam tezinu u grudima i plitak udah a ove godine se to tacno desilo u cvetanje lipe.Ranijih godina nisam obratila paznju. Isla sam kod pulmologa i posle obicnog pregleda receno mi je da je sve ok :)
Da li pulmolog na VMA moze da uradi BP test ili to radi neko drugi tipa alergolog ili ko vec?

...i na VMA, i na Institutu za plućne bolesti...
Kreni ti sa Aeriusom ili bar Presingom jedno mesec dana pre nego što lipe počnu da cvate...
 
...zasto ne smes, ja duvala pa mi izdisaj nije bio ok, trebala sam da dodjem ponovo da duvam ali sam odustala...jel treba da brinem zbog toga?

...pa, eto vidiš, i ti ne smeš...
..zezam se malo, mada ima tu i istine- računam ja sam pulmolog, nemam još "simptome" za astmu...sve pripisujem alergijskom rinitisu ( a niko mi od ORL-ovaca nije postavio dijagnozu do ja sama sebi !!!:roll:)...A, BTW, astma i alerijski riniris su usko povezani, no tu činjenicu nešto zaboravljam...
 
...pa, eto vidiš, i ti ne smeš...
..zezam se malo, mada ima tu i istine- računam ja sam pulmolog, nemam još "simptome" za astmu...sve pripisujem alergijskom rinitisu ( a niko mi od ORL-ovaca nije postavio dijagnozu do ja sama sebi !!!:roll:)...A, BTW, astma i alerijski riniris su usko povezani, no tu činjenicu nešto zaboravljam...

...radila sam testove pre toga i ni na sta nisam bila alergicna...samo mi astma treba
 
...pa, eto vidiš, i ti ne smeš...
..zezam se malo, mada ima tu i istine- računam ja sam pulmolog, nemam još "simptome" za astmu...sve pripisujem alergijskom rinitisu ( a niko mi od ORL-ovaca nije postavio dijagnozu do ja sama sebi !!!:roll:)...A, BTW, astma i alerijski riniris su usko povezani, no tu činjenicu nešto zaboravljam...
Оооодлично!
Ја имам дијагностикован алергијски ринитис.:sad2:

Значи, дефинитивно да купим прње и на бронхо-пулмонални.
 
Знаш шта, уопште ми није свеједно....мислим, знам како се ради.:lol:
Била моја другарица, скоро се угушила....можда су колеге мало претерале с количином алергена.:mrgreen:
 
Па види, ја сам исто склона кожним алергијама. Чак ми се дешавало да по целу годину имам екцем нпр. на спољашњој страни бутине и то симетрично с обе стране. Намежем кортикостероид и све прође....а кад сам урадила кожне пробе буквално је резултат био негативан на сваки из оне батерије, чак сам и на хистамин одреаговала у границама нормале.
Ај' сад ми реци у ком грму лежи зец?! :D
Мене тад пулмолози убедише да сам сасвим здрава, јер реално, људи су одрадили све тестове сем бронхо-пулмоналног.
 
... i sa mnom isti slucaj...na testovima ni na sta nisam bila alergicna samo znam da sva pocrvenim ako ne koristim kreme sa zastitnim faktorom.... krema za lice, za telo, za usne, pre suncanja, posle tusiranja..... i nikako ne smem na plazu izmedju 10 i 16.... neki ljudi vise boje nabace za 1 dan nego ja za celo leto :(
 
...a volim sunce i jedva cekam leto a ono umesto da mi bude prijatelj ponasa se kao neprijatelj :)
... negde sam procitala da su ta sredstva za suncanje neophodna samo ako se boravi na suncu kad je ono najintezivnije ali za mene to izgleda ne vazi - ako ih ne koristim osudjena sam na suncanje u hladu
 

Back
Top